To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Art.23' KP-nieprzyjęcie warunków

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

iza2006
Proszę o poradę w następującej kwestii:
Pracowałam w firmie X ponad 15 lat. Pod koniec marca zostaliśmy poinformowani, że od maja przechodzimy pod firmę Y na mocy art. 23' KP. W piśmie poinformowano nas, że w ciągu 2 m-cy od przejścia możemy nie przyjąć warunków i rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem pracodawcy. Pod koniec kwietnia dostaliśmy kolejne pismo, że w związku ze zmianą pracodawcy zmienia nam się miejsce pracy. Miejsce to jest bardzo nieciekawie położone i można się tam dostać praktycznie tylko samochodem. Dodatkowo jest oddalone od mojego miejsca zamieszkania o 60 km. Dojazd komunikacją miejską zajmuje ok.3,5 godziny w jedną stronę. Na szczęście udało mi się w okresie tych 2-ch miesięcy znaleźć pracę w moim mieście i zwolniłam się. Teraz moje pytanie : czy w związku z tym, że moje rozwiązanie stosunku pracy spowodowane było pogorszeniem warunków pracy a wg przepisów rozwiązanie nastąpiło z przyczyn nie leżących po stronie pracownika mam szansę na jakąś odprawę jeśli wystąpię na drogę sądową?
(pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób).
Dorotka25
Jeśli zwolniłaś się z powodu zmiany pracodawcy - to owszem, skutek jest taki, jakby to pracodawca wypowiedział umowę z przyczyn niedotyczących pracownika. Odprawa w takim przypadku przysługuje.
iza2006
Zwolniłam się nie z powodu zmiany pracodawcy ale z powodu tego że z tą zmianą nastąpiła zmiana miejsca pracy. Nastąpiło wg mnie pogorszenie warunków pracy na moją niekorzyść. Pracodawca odmówił mi wypłaty odprawy, dlatego zamierzam wystąpić na drogę sądową. Znalazłam taki zapis :
„RozwiÄ…zanie stosunku pracy w trybie art. 23[1] par. 4 Kodeksu pracy nie uprawnia do nabycia odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiÄ…zywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczÄ…cych pracowników ( Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.), chyba że przyczynÄ… rozwiÄ…zania stosunku pracy byÅ‚a poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika”
Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 18 czerwca 2009 r. , III PZP 1/09.
Tylko co to znaczy "poważna zmiana warunków pracy na niekorzyść pracownika" ?
Dorotka25
Właśnie ta przyczyna, o której napisałaś, jest taką poważną zmianą.
W jaki sposób dostaliście pismo informujące o nowym miejscu pracy? Co to było - porozumienie, wypowiedzenie, zarządzenie?
iza2006
porozumienie
Dorotka25
Niestety, w takim przypadku nie możesz się powołać na to, że warunki są niekorzystne ze względu na zmianę adresu wykonywania pracy. Czemu podpisałaś to porozumienie, skoro warunki Ci nie odpowiadały?
iza2006
Bo jeszcze wtedy nie miałam nowej pracy 32.gif.
Sprawdziłam jeszcze raz te wszystkie papiery i tak. O tym że zmienia nam się pracodawca zapisane jest w zawiadomieniu a o zmianie miejsca pracy jest porozumienie. A z jakim wyprzedzeniem pracodawca powinien nas uprzedzić o zmianie miejsca pracy? To porozumienie jest z 24.04.2013, że z 29.04.2013 mamy pracować gdzie indziej.

Dorotka25
Jak jest porozumienie to nawet z dniem zawarcia takiego porozumienia... z jego treści powinno to wynikać, od kiedy... Niestety, nic się chyba nie da zrobić.
iza2006
Trudno. Szkoda. Dzięki bardzo za zainteresowanie icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.