To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Zasiłek macierzyński i rodzicielski a adopcyjne dziecko

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

domi
Mam sprawę mojej klientki ale bardzo mi zalezy, by jej pomóc.
W skórcie sprawa ma sie tak:
W listopadzie 2012 roku klientka dostarczyła do ZUS ZLA z powodu zagrozonej ciąży. Kontynułowała do porodu. Natomiast w grudniu 2012 dostała decyzje o adopcji 3 dzieci, w tym jedno maleńkie. Z powodu tych zwolnień lekarskich, a potem macierzynskiego na rodzone dziecko, klientka nie miała możliwości, by skorzystać z macierzyńskiego na adopcyjne dziecko. Wystąpiła o to dopiero po ustaniu macierzyńskiego na rodzone dziecko. Zanim to zrobiła, ja osobiscie radziłam sie w ZUS-ie i powiedziano mi, że w ustawie zasiłkowej nie ma zapisu dotyczącego terminu w jakim adopcyjny rodzic musi wystąpić o macierzyński, jest napisane, że niezwłocznie czy najszybciej jak to mozliwe więc zUS nie powienien odmówić prawa do zasiłku. W naszym rozumieniu, to było najszybciej. Wcześniej pobierała przecież zasiłek na rodzone dzeicko, a nie można pobierać jednocześnie dwóch zasiłków-wg prawa.

Teraz ZUS powołał sie na to, że zas. macierzyński na adopcyjne dziecko jest po to udzielany, aby dziecko mogło sie przystosować do nowej sytuacji, a po roku już było przystosowane i to był za długi czas od otrzymania decyzji. Chcemy sie odwołać, bo to jest jakis absurd przecież!
Tylko proszę o poradę kobiet, które są specjalistkami ZUS (moze jakieś panie pracują w tej instytucji 06.gif ) lub prawniczek. Co mozemy podać za argument, co przytoczyć za przepis/ustawę?

Sprawa dosyć pilna, gdyz czas na odwołanie nieubłagalnie mija.
Dziekuję Wam z góry za odpowiedzi.
moko.
Ale w ustawie jest napisane, ze rodzice adopcyjni maja prawo do urlopu az do momentu ukonczenia pzrez dziecko 7 r.z
Poza tym, tak jak piszesz - niezwłocznie , po spełnieniu przez pracownika przesłanek nabycia prawa do tego urlopu. Klientka Twoja przebywała wtedy na swiadczeniu na inne dzieckom więc ...


Masz tutaj
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy...cierzynski.html

taką samą sprawę, kobieta wygrała w sądzie. Moze powołajcie się w odwołaniu na ten wyrok sądowy? moze ktoś pomoże Ci znaleźć ten wyrok ?


domi
Dziękuję moko, jak zwykle jesteś niezastąpiona icon_mrgreen.gif .
ruda_kasia
a ja mam wątpliwości, bo to trochę jakby w tym samym czasie urodziła bliźniaki lub trojaczki, no to przecież zasiłek dostanie jeden, a nie dwa, chyba że coś źle zrozumiałam z terminów...
moko.
CYTAT(ruda_kasia @ Wed, 11 Jun 2014 - 20:44) *
a ja mam wątpliwości, bo to trochę jakby w tym samym czasie urodziła bliźniaki lub trojaczki, no to przecież zasiłek dostanie jeden, a nie dwa, chyba że coś źle zrozumiałam z terminów...

To ma sens, jednak widzisz ustawa tego nie mówi icon_smile.gif a wręcz przepisy mówią jasno co w przypadku porodu, a co w przypadku adopcji.
domi
Sąd wydał deyczje niesatysfakcjonującą, niestety 32.gif mimo powołania się w.w. sprawę.
moko.
Przykro mi icon_sad.gif
milutka
CYTAT(domi @ Tue, 10 Jun 2014 - 16:31) *
.

Teraz ZUS powołał sie na to, że zas. macierzyński na adopcyjne dziecko jest po to udzielany, aby dziecko mogło sie przystosować do nowej sytuacji,


Ten ZUS jakieś ma bzdurne tłumaczenie, zasiłek w przypadku adopcji nie jest udzielany dlatego, żeby dziecko się przystosowało, tylko czy po prostu się należy, tak jak matce , która urodzi.

Pewnie tu chodziło o to, że na macierzyński trzeba iść od razu czy po porodzie czy po adopcji.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.