ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Polly Pocket - Psoty zwierzaków dziwaków

Zasady gry (instrukcja)


Autor gry: Reiner Knizia

Rolki, gitara, mnóstwo torebek i jeszcze więcej par butów… To wszystko Polly zgromadziła w swoim przytulnym pokoju. Ciekawe, co jeszcze tam ukryła? Zagraj z przyjaciółkami i przekonaj się sama! Uważaj jednak, bo zwierzakom dziwakom zebrało się na żarty i nieźle dzisiaj psocą.
Grę wygra osoba, która najlepiej zapamięta, gdzie znajdują się różne przedmioty oraz gdzie się kryją zwierzaki dziwaki.

ELEMENTY GRY:

Instrukcja

 • 49 płytek:
 • 8 płytek z mikrofonem
 • 4 płytki z butami
 • 4 płytki z rolkami
 • 4 płytki z torebką
 • 6 płytek z gitara
 • 8 płytek ze skuterem
 • 12 płytek ze zwierzakiem dziwakiem o imieniu Piankotek
 • 3 płytki ze zwierzakiem dziwakiem o imieniu Imprezoperz
  PRZYGOTOWANIE GRY

  Wszystkie płytki należy dokładnie potasować i ułożyć na stole obrazkiem do dołu, tworząc szachownicę 7 x 7 płytek.

  CEL GRY

  Celem gry jest zdobycie jak największej liczby płytek. W trakcie gry gracze będą odkrywać zakryte płytki i zdobywać je zgodnie z poniższymi zasadami:
  - aby zdobyć płytkę oznaczoną cyfrą 1 wystarczy odkryć jedną taką płytkę,
  - aby zdobyć płytki oznaczone cyfrą 2, należy odkryć dwie takie same płytki,
  - aby zdobyć płytki oznaczone cyfrą 3, należy odkryć trzy takie same płytki,
  - aby zdobyć płytki oznaczone cyfrą 4, należy odkryć cztery takie same płytki.
  Uwaga! Aby zdobyć powyższe płytki należy odkryć taką ich liczbę, jaka podana jest na płytkach lub jej wielokrotność. Jeśli więc gracz odkryje 4 płytki z dwójką, zdobywa je wszystkie.

  ROZGRYWKA

  Rozpoczyna gracz, który ostatnio czytał magazyn „Polly Pocket” (lub najmłodszy gracz). Następnie gra przebiega zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
  Runda gracza polega na odkrywaniu zakrytych płytek. Po odkryciu każdej płytki następuje jedna z trzech możliwych sytuacji:
  1. Gracz postanawia grać dalej – wówczas odkrywa kolejną płytkę.
  2. Gracz postanawia zakończyć swoją rundę i zebrać zdobyte płytki.
  Gracz może zabrać wyłącznie te odkryte płytki, które spełniają warunki opisane w rozdziale „Cel gry”, czyli płytki danego rodzaju występujące w wymaganej liczbie. Zdobywa więc wszystkie płytki z butami, rolkami, torebką, gitarą i quadem, których wymaganą liczbę odkrył, a także wszystkie odkryte płytki z mikrofonem. Pozostałe płytki należy z powrotem zakryć i pozostawić na swoich miejscach. Następnie rozpoczyna się kolejka kolejnego gracza.

  Przykład: Gracz odkrył 2 płytki z butami, 4 z gitarą, 1 z torebką i 2 płytki z mikrofonem. Zdecydował się zakończyć swoją rundę, zdobywa więc 2 płytki z butami, 3 z gitarą i obie z mikrofonem. Pozostałe płytki musi zakryć i rozpocznie się runda kolejnego gracza.

  3. Gracz traci kolejkę i nic nie zdobywa. Następuje to w przypadku odkrycia płytek specjalnych:
  • a) Płytka ze zwierzakiem dziwakiem Imprezoperzem - gdy gracz trafi na imprezoperza, jego kolejka natychmiast się kończy (gracz nie zdobywa żadnej płytki). Gracz zakrywa z powrotem wszystkie odkryte przez siebie płytki. Zakrywa również płytkę z imprezoperzem - jest to jedyna płytka, którą gracz może przemieścić w inne, wolne miejsce na polu gry.
  • b) Płytka ze zwierzakiem dziwakiem Piankotkiem.
   Piankotek działa na dwa sposoby:
   - jeśli pierwszą odkrytą przez gracza płytką jest piankotek, to gracz zdobywa tę płytkę i natychmiast kończy się jego kolejka,
   - jeśli odkrycie piankotka poprzedziło odkrycie jednej lub więcej innych płytek, kolejka gracza natychmiast się kończy. Nie zdobywa on żadnej płytki. Wszystkie odkryte płytki (w tym również piankotek) muszą zostać zakryte i pozostać na swoich miejscach.


  Przykłady: Gracz odkrył 2 płytki z butami, 4 z gitarą, 1 z torebką i 2 płytki z mikrofonem i postanowił grać dalej. Jeśli następną odkrytą płytką będzie piankotek lub imprezoperz, zakończy się kolejka i gracz nic nie zdobędzie. Będzie musiał zakryć wszystkie odkryte płytki (w przypadku imrezoperza – gracz będzie mógł go przemieścić na inne wolne pole).

  KONIEC GRY

  Gra się kończy gdy zostaną tylko 3 karty z imprezoperzem. Płytki te zabiera ten gracz, który posiada najwięcej płytek z piankotkiem. W przypadku remisu w liczbie posiadanych płytek z piankkotkiem, nikt nie dostaje płytek z imprezoperzem. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej płytek.

Szukaj

Kategorie gier

W naszym serwisie znajdziesz opisy 92gier.

Najwyżej ocenianie gry

Najczęściej oceniane

Kategorie wiekowe