ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Piekiełko

Zasady gry (instrukcja)


Piekiełko jest grą karcianą dla 3-7 graczy. Do gry potrzebna jest standardowa, 52-kartowa talia kart (od asów do dwójek). Najstarszą kartą jest As, a najmłodszą 2.W pierwszym rozdaniu rozdający daje każdemu z graczy tylko jedną kartę. Następnie jedna z pozostałych kart zostaje odkryta i ta karta wskazuje kolor atutowy. Po ustaleniu koloru atutowego każdy gracz licytuje tzn. podaje liczbę lew, które weźmie w czasie rozgrywki. W pierwszym rozdaniu można zalicytować tylko 0 lub 1.

Po licytacji następuje rozgrywka, którą rozpoczyna gracz po lewej stronie rozdającego. Zrzuca on swoją kartę i następnie dorzucają się kolejni (gra idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Istnieje obowiązek dorzucania karty do kolory wyjścia (jeśli to tylko możliwe).Tylko gdy gracz nie ma karty w kolorze wyjścia może zgrać dowolną kartę w innym kolorze. Lewę wygrywa gracz, który zagrał najwyższą kartę w kolorze wyjścia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś zagrał kartę w kolorze atutowym. W takiej sytuacji lewę bierze gracz, który zagrał najwyższą kartę w kolorze atutowym. Nie ma obowiązku przebijania wyższą kartą. Gracz który zebrał lewę rozpoczyna kojelne rozdanie. W drugim rozdaniu każdy z grających dostaje po dwie karty. I znów odsłania się jedną dodatkową kartę by ustalić kolor atutowy. Znów gracze licytują ile wezmą lew (0, 1 lub 2). Następuje rozgrywka.W trzecim rozdaniu każdy dostaje po 3 karty, a także ponownie, ustala się kolor atutowy i każdy z graczy licytuje o liczbę lew. W czwartym rozdaniu każdy gracz otrzymuje 4 karty, w piątym rozdaniu 5 kart, w szóstym rozdaniu 6 kart i tak dalej.

Przy 4 graczach jest łącznie 13 rozdań. Przy 5 graczach zagrać można tylko 10 rozdań.

Po każdym rozdaniu gracze podliczają swoje punkty.
Gracz, który wziął dokładnie tyle lew ile zapowiedział, otrzymuje za rozdanie tyle punktów ile wziął lew plus 10. Z kolei gracz, który wziął mniej lub więcej lew nie otrzymuje żadnych punktów.

Zasady gry w remika

Szukaj

Kategorie gier

W naszym serwisie znajdziesz opisy 92gier.

Najwyżej ocenianie gry

Najczęściej oceniane

Kategorie wiekowe