Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Artykuły

Dolna Saksonia - moc atrakcji dla rodzin

Dolna Saksonia, to drugi co do wielkości kraj związkowy położony w północno-zachodniej części Niemiec, przy granicy z Holandią. Stolicą landu jest Hanower. Jest to jedyny region w Niemczech łączący krajobrazowe walory morza, gór i terenów nizinnych, co daje nieograniczone możliwości uprawiania różnych aktywności podczas urlopu. Dolna Saksonia – położenie Odwiedzający Dolną Saksonię mogą po...(więcej)

Heide Park - rozrywka dla dużych i małych

Heide Park Resort to duży, mający ponad 850 000m² powierzchni, park rozrywki. Znajduje się w okolicach miasta Soltau, niedaleko Hamburga. Został otwarty w 1978 roku. W skład 44 atrakcji wchodzą tematyczne teatrzyki, atrakcje wodne, tory gokartowe. Wszystkie znajdują się w 4 krainach tematycznych (Bucht der Piraten, Explorie, Land der Vergessenen, Transsilvanien). Każdy, czy to fan kolejek gór...(więcej)

Erlebnis Zoo Hannover

Ogród Zoologiczny w Hanowerze, to jeden z najciekawszych i najładniejszych ogrodów w Niemczech. Usytuowany jest w centrum miasta i jest ważnym miejscem turystycznym odwiedzanym przez wielu gości. Zajmuje powierzchnię około 22 h i zamieszkuje go ponad 3 tysiące zwierząt. Erlebnis Zoo Hannover - obszary tematyczne Zoo podzielone jest na 7 obszarów tematycznych - starannie zaprojektowanych i wykonan...(więcej)

Jak dojechać do Dolnej Saksonii

Pociągiem do Dolnej Saksonii Do większości miast Dolnej Saksonii dotrzeć można pociągami ICE Deutsche Bahn. Warto skorzystać z oferty Niedersachsen-Ticket obejmującej wszystkie pociągi lokalne w Dolnej Saksonii, Bremie i Hamburgu - dla grupy od 2 do maksymalnie 5 osób. Niedersachsen-Ticket można kupić w każdym biletomacie Deutsche Bahn oraz na stronie internetowej DB. Bilet jest imienny, przed roz...(więcej)

Ogrody Herrenhausen

Herrenhäusen Garten to jeden z najpiękniejszych zespołów ogrodowych w północno-zachodniej części Hannoveru, robiący niesamowite wrażenie na zwiedzających. To istny raj sztuki ogrodowej na wysokim poziomie i jeden z najważniejszych ogrodów barokowych w Europie. Warto się tam udać zwiedzając Hannover tym bardziej, że ogrody oddalone są kilka przystanków tramwajowych od centrum. Ogrody powstały w X...(więcej)

Zabawki dla niemowląt. Jak wybrać idealną zabawkę małego dziecka

Czy warto kupować zabawki dla niemowląt? Zdecydowanie tak. Małe dzieci uczą się przez zabawę praktycznie od pierwszych dni życia. Podpowiadamy, jak dobrać zabawkę do wieku niemowlęcia. Zabawki dla niemowląt w pierwszym miesiącu życia To właściwie jeszcze nie niemowlę, dopiero noworodek, stosunkowo mało interesujący się światem zewnętrznym. Co nie znaczy, że nie potrzebuje żadnych zabawek. Noworod...(więcej)

Oznaczenia szlaków turystycznych

Wbrew powszechnie panującej opinii kolor szlaku turystycznego nie ma związku z trudnością trasy. Oto, co oznaczają poszczególne kolory na znakach PTTK. W Polsce szlaki piesze oznaczone są za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków - dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy to kolor szlaku (np. czarny, czerwony, niebieski, zielony czy żółty). Zwykle znak ma wymiary ...(więcej)

Jak zaplanować wycieczkę górskimi szlakami?

Rodzinna wyprawa w góry to niezwykle interesująca propozycja dla rodziców i maluchów. To wspólna przygoda wśród pięknej fauny i flory. Jak zaplanować trasę, by wybrać optymalną? Ile czasu zarezerwować na dotarcie do celu? W tym pomoże Wam serwis "mapa turystyczna". Górskie szlaki - planowanie tras Co oferuje mapa-turustyczna.pl : Najważniejsze funkcjonalności, które oferujemy użytkownikom, to: m...(więcej)

Okres dojrzewania - jak wygląda u dziewcząt i chłopców?

Zmiany w sylwetce, wzroście, burza hormonów, inny sposób poruszania się, ton głosu czy kontakty z rówieśnikami - to wszystko należy do cech charakterystycznych towarzyszących okresowi, jakim jest pokwitanie. U dziewcząt i chłopców przebiega w innym czasie, a różnic można dostrzec całkiem sporo. Poznajmy wszystkie z nich, by wiedzieć, jak przebiegają poszczególne etapy dojrzewania. Pierwsze oznak...(więcej)

Jak bezpiecznie zbadać swoje nienarodzone dziecko?

Każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o swoje dzieci, z tego powodu często wykonywana jest pogłębiona diagnostyka prenatalna prywatnie obok zwyczajnego USG. Genetyczne badania prenatalne pozwalają dokładnie ocenić stan zdrowia dziecka wraz z dokładną analizą ewentualnych wad genetycznych. Jakie są metody diagnostyki prenatalnej? W trakcie ciąży każda kobieta ma wykonywane badania krwi, ocenę ...(więcej)

Jaki basen dla dzieci wybrać?

Zbliża się lato i już niedługo na dworze zrobi się gorąco. To najlepsza pora na kąpiele w przydomowym basenie, które uwielbiają zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. Co więcej, taka rozrywka na świeżym powietrzy stymuluje rozwój ruchowy naszego dziecka i rozwija mięśnie. Dla rodziców ważne jest, aby zabawa była nie tylko radosna, ale również bezpieczna. Na rynku możemy znaleźć sporo rozmaitych ro...(więcej)

Mapa burzowa - gdzie jest burza?

Czy nadchodzi burza? Wyspecjalizowane serwisy pogodowe, aplikacje na telefony komórkowe oraz rządowe powiadomienia pomagają przewidzieć nadchodzące opady i wyładowania atmosferyczne. Z nich dowiesz się gdzie jest burza Internetowe serwisy burzowe mapy burz online znajdziemy m.in. na stronie serwisu IMGW: pogodynka.pl i na stronie Krajowego Instytutu Meteorologii instytutmeteo.pl. Bardzo pożytecz...(więcej)

Doula i położna. Ile kosztują ich usługi?

Mimo że urodzenie dziecka jest wspaniałą chwilą, każda kobieta przeżywa ten moment na swój sposób, a wsparcie psychiczne i fizyczne w okresie ciąży czy porodu jest dla przyszłej mamy bardzo cenne. Współcześnie specjalistkami w tej materii są położna lub doula. Czy warto skorzystać z ich dodatkowej pomocy? Ile kosztuje wynajęcie położnej lub douli? Usługi osób, które wspierają kobiety w okresie ok...(więcej)

Modne i polecane plecaki szkolne na semestr 2019/2020

Plecak to jeden z najważniejszych elementów wyprawki szkolnej każdego ucznia, to właśnie w nim przechowywane są wszystkie przybory, książki i zeszyty. Niejednokrotnie plan zakłada sporą liczbę zajęć danego dnia, co wiąże się z koniecznością dźwigania większego ciężaru. Z tego względu plecak szkolny powinien wyróżniać się solidnym wykonaniem, ergonomicznym kształtem i funkcjonalnością. Czym jeszcze...(więcej)

Choroba zezowa u dzieci

Zez to choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu oczu. Dotyczy od 2 do 5% dzieci i jest ważną przyczyną problemów wzrokowych i psychologicznych. Zez może być wrodzony lub nabyty. Leczenie zeza ma na celu uzyskanie dobrej ostrości wzroku obu oczu, równoległego ustawienia oczu i prawidłowego widzenia obuocznego. Co to jest choroba zezowa? Diagnostyka i leczenie choroby zezowej Co to jest ch...(więcej)

Czy rodzicowi potrzebne jest OC w życiu prywatnym?

Wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy spakowałaś rodzinę do samochodu i ruszacie razem na wakacje. Niestety podczas urlopu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i potrafi go zepsuć nie tylko pogoda, ale też różne, niefortunne wypadki i zdarzenia, w wyniku których czyjeś rzeczy zostają zniszczone lub zdrowie nadszarpnięte. Wyobrażasz sobie, jak razem z dziećmi bawicie się piłką na plaży lub budu...(więcej)

Sycylia - wakacyjna destynacja dla spragnionych słońca, pięknych widoków i przygód

Sycylia to jedno z najurokliwszych miejsc na mapie Europy. Jest tu ciepło i słonecznie, a poopalać się i popływać w morzu możesz nawet w listopadzie. Dlaczego warto odwiedzić ten fantastyczny zakątek? Jakie miejsca szczególnie polecamy na wakacyjne wypady? Sprawdź, dokąd warto się wybrać. Sycylia - Wyspa Słońca w sercu Morza Śródziemnego Sycylia o wielkości ponad 25 tys. m2 to największa wyspa...(więcej)

Podcasty i audiobooki dla dzieci

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że wśród ilości dostępnych na rynku audiobooków oraz podcastów każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Równie bogata jest oferta dla dzieci, która dostarcza zarówno sporą dawkę wiedzy oraz potrafi doskonale bawić. Wszystko to w przystępnej elektronicznej formie, za której sprawą można się nimi cieszyć niezależnie od miejsca użytkowania. Inną kwestią jest w...(więcej)

Jakie łóżeczko będzie idealne dla Twojego dziecka?

Noworodki przesypiają nawet dwie trzecie doby. Pamiętajmy, że w tym okresie życia bardziej niż design liczy się bezpieczeństwo maluszka - upewnij się, że mebel ma starannie zaokrąglone krawędzie i jest wykonany z wytrzymałego, stabilnego materiału. Kołyska na pierwsze miesiące Kołyski i kosze są szczególnie przydatne w pierwszych miesiącach życia. Świetnym rozwiązaniem są również kołyski na kółk...(więcej)

Ubezpieczenia dla dzieci - co dają polisy posagowe

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak przygotować dziecko na dorosłe życie. Wychowanie, jak również edukacja – są niezwykle ważne, ale wiemy doskonale, że bez wsparcia finansowego wiele marzeń naszych pociech może się nie udać. Oprócz pieniędzy – ważna jest również ochrona dziecka. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest polisa posagowa, która zagwarantuje ochronę, jak również da środ...(więcej)

Konflikt serologiczny na tle czynnika Rh

U człowieka wyróżniamy cztery główne grupy krwi A, B, AB, 0, ale ważnym jest również antygen krwinek małpich, który nazwano antygenem (czynnikiem) Rh (Rhesus). Antygen ten występuje u 85% populacji ludzkiej (Rh+), pozostałe 15% ludzi nie posiada tego czynnika i dlatego określamy ich Rh ujemnymi. Jego obecność lub brak nie jest w żaden sposób uzależniona od antygenów A i B, a więc każda z grup A, B...(więcej)

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny wywoływany jest przez patowirus B19. Podejrzenie zakażenia wirusem w ciąży jest zawsze wskazaniem do przeprowadzenia badań, chociaż połowa kobiet w ciąży ma nabytą, trwałą odporność na wirusa. Choroba ta rzadko powoduje niebezpieczne następstwa dla dziecka w łonie matki, jednak zarażenie płodu jest możliwe i może powodować komplikacje szczególnie w pierwszych 20 tygodniach ciąży. ...(więcej)

Asystent rodziny - kim jest i jakie są jego zadania?

Niestety, czasami zdarza się, że rodzice nie radzą sobie z opieką nad dziećmi i na skutek różnych sygnałów, albo po prostu na prośbę danej rodziny, wyznaczana jest pomoc w postaci asystenta rodziny. Wiele osób obawia się jednak takiej "ingerencji" w życie domowe. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku i na czym polega jej pomoc? Etapy procedury powołani...(więcej)

Sprawna przeprowadzka domu rodzinnego

Przewiezienie rodzinnego dobytku podczas przeprowadzki może przyprawić rodzica o dreszcze. Zwłaszcza jeśli w domu są pociechy, które wymagają ciągłej uwagi. Jak sprawnie zorganizować transport przedmiotów i gdzie szukać tańszych ofert przewoźników? Tysiące sprawdzonych firm transportowych znajdziesz na Clicktrans.pl. Clicktrans.pl to internetowy serwis aukcji transportowych. Portal łączy osoby i ...(więcej)

Alergia - wyzwanie dla starszaka

Sezon na alergie rozpoczął się na dobre. Dokuczliwy katar, męczące zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu potrafią uprzykrzyć życie dzieciom i dorosłym, ale szczególnie dotkliwe bywają dla kilkulatków. Jak pomóc zadbać o codzienną higienę nosa maluchowi, który chce być samodzielny i wszystko robić sam? Trzeba sięgnąć po rozwiązania dopasowane do wieku dziecka – radzi dr Łukasz Durajski, ...(więcej)

Zmiany paznokciowe u dzieci

Zmiany paznokciowe u dzieci wywołują zwykle znaczny niepokój rodziców. Najczęściej rodzice obawiają się zakażenia grzybiczego. Na szczęście choroby paznokci, a zawłaszcza zakażenia grzybicze u dzieci występują sporadycznie. Wygląd paznokci może być odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia dziecka, chorób uwarunkowanych genetycznie, chorób dermatologicznych i układowych, a także stosowanych leków...(więcej)

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych chorób skóry niemowląt i małych dzieci. Pojawia się zazwyczaj miedzy 1 a 2 miesiącem życia. Zmiany chorobowe charakteryzuje stan zapalny pod postacią zmian rumieniowych, które zlokalizowane są w okolicy odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin i dolnych części brzucha, czyli w miejscu przylegania pieluszek. Pieluszkowe zapalenie skóry - przycz...(więcej)

Zastój pokarmowy - całej piersi lub miejscowy

Jeśli karmisz piersią to zastój pokarmowy może zaskoczyć cię każdego dnia. Szczególnie, kiedy po porodzie wróciłaś już do normalnego trybu życia i prawdopodobnie jesteś mniej czujna w nadzorowaniu swoich piersi. Czym jest zastój pokarmowy, jak sobie z nim poradzić? Co to jest zastój pokarmowy i czym się charakteryzuje? Czym charakteryzuje się zastój pokarmowy? Jeśli dotyczy całej piersi, to jej ...(więcej)

Depresja poporodowa - zapobieganie i leczenie

Kiedy już ochłonęłaś po emocjach związanych z wiadomością, że jesteś w ciąży, to pierwsze swoje myśli kierujesz w stronę dziecka i porodu. To są dwa główne centra twoich zainteresowań na czas trwania ciąży. Później naturalnie dbasz o właściwe przygotowanie się do porodu i pielęgnacji dziecka, czyli myślisz o gimnastyce, oddechach, odwiedzasz salę porodową, wybierasz się na zakupy, żeby skompletowa...(więcej)

Ciąża obumarła

Najwięcej ciąż obumarłych obserwuje się przed 12 tygodniem ciąży. Większość z nich spowodowana jest wadami genetycznymi zarodka. W starszej ciąży zgon płodu może wystąpić z powodu chorób przewlekłych matki, zaburzenia pracy łożyska lub pępowiny. Prawidłowe ustalenie przyczyn pozwala na uniknięcie tego tragicznego zdarzenia w przyszłości. Poronienie czy ciąża obumarła? Przyczyny ciąży obumarłej O...(więcej)

Szkarlatyna (płonica)

Szkarlatyna jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię - paciorkowca grupy A. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na zakażenie paciorkowcowe, ozdrowieniec lub nosiciel paciorkowca. Zakażeniu płonicą ulegają tylko ludzie wrażliwi na toksynę paciorkowca. Szkarlatyna - objawy Okres wylęgania wynosi 2 - 5 dni (bezobjawowy). Do wstępnych objawów klinicznych szkarlatyny za...(więcej)

Gry online dla dzieci - pozwalać czy zabraniać?

Już w 1980 roku, kiedy powszechnie dostępny, szybki internet był jeszcze w sferze marzeń, powstała pierwsza gra online, określana mianem MUD. Od tego czasu wiele się zmieniło, a wśród gier online są też i te kierowane do najmłodszych graczy. Czy jednak rodzice powinni pozwalać swoim pociechom z nich korzystać? Czym są gry online? Pojęcie gier online powstało niemal 40 lat temu. To gry komputer...(więcej)

To najlepsze gry i zabawy sportowe dla dzieci - pamiętasz je?

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Instytut Żywności i Żywienia alarmuje już od jakiegoś czasu na temat epidemii otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży. Przypadłością tą jest już dotknięte co piąte polskie dziecko (ponad 22% dzieci w wieku szkolnym)(1). Niechlubny przykład dają dorośli – 64% mężczyzn i 49% kobiet w Polsce ma nadmierną masę ciała. Co gorsza nie wynika to wyłączni...(więcej)

Życzenia komunijne

Pierwsza Komunia Święta, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka, jak też całej rodziny. Na pamiątkę I Komunii dzieci dostają okolicznościowe kartki, na których wypisane są życzenia od najbliższych. Podajemy kilka propozycji życzeń, które można napisać na kartce i wręczyć młodemu człowiekowi w dniu jego I Komunii świętej. Krótkie życzenia na pierwszą Komunię. Tradycyjne, uroczyste, ofi...(więcej)

Fizjoterapia w ciąży jako sposób na bóle stawów, mięśni i kręgosłupa

Ciąża to piękny stan, który ma jednak ogromny wpływ na ciało kobiety. Bóle stawów, mięśni i kręgosłupa to codzienność większości oczekujących mam. Często dochodzą do tego zmiany wywołane przez stres, który jest przyczyną dodatkowych dolegliwości. Można je jednak zniwelować zgłaszając się do specjalisty fizjoterapii Kiedy kobieta w ciąży powinna zwrócić się do fizjoterapeuty? Często wydaje nam ...(więcej)

Implanty a karmienie piersią

Decyzja o powiększeniu biustu wiąże się ze zmianami zarówno w ciele, jak i psychice kobiety. Wpływa nie tylko na wygląd i postrzeganie siebie, ale i niesie za sobą zmiany w sferze zdrowotnej, między innymi te związane z ciążą i macierzyństwem. Jedno z najczęściej zadawanych pytań w tym kontekście dotyczy karmienia piersią. Implant jest bowiem dużych rozmiarów ciałem obcym dla organizmu i wiele ko...(więcej)

Domowe sposoby na przejedzenie

Okres świąteczny, czy inne okazje do spotkań w gronie rodzinnym nie wpływają korzystnie na nasze żołądki. Suto zastawione stoły i ciężkie świąteczne menu sprawiają, że czujemy się ociężali, a nasze brzuchy pełne są trudnych do strawienia potraw. Jak możemy sobie z tym poradzić i jakie są domowe sposoby na przejedzenie? Przejedzenie to stan, w którym organizm nie może poradzić sobie z nadmiarem sp...(więcej)

4 ważne powody, dla których warto jechać z dziećmi nad polskie morze

Wybierając miejsce wypoczynku na wakacje lub rodzinny wyjazd o innej porze roku warto rozważyć pobyt nad polskim morzem. Ośrodki oferują obecnie mnóstwo atrakcji i zachęcają do przyjazdu także poza sezonem. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się z dzieckiem nad morze lub odwiedzić wybrzeże będąc w ciąży - oto najważniejsze z nich Jod Jod jest pierwiastkiem występującym w naturze ...(więcej)

Życzenia dla mamy i na Dzień Matki

Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki - święto wszystkich mam obchodzone 26 maja. Złóż swojej Mamie życzenia tego dnia, pomogą Ci w tym piękne wierszyki. Proponujemy wierszyki wzruszające, tradycyjne, zabawne albo wesołe. Wybierz najładniejsze życzenia na Dzień Mamy i napisz je na kartce lub wyślij swojej Mamie. Życzenia na Dzień Mamy Kochana mamo, przez serce życzę wszelkich dobroci, których nie...(więcej)

Czy dziecko obowiązuje post?

Tradycje katolickie związane są z okresowymi postami. W niektóre dni, np. w Wielki Piątek, obowiązuje post ścisły. Co jednak z dziećmi? Czy one także powinny zachowywać post? Rzecznik Episkopatu - ks. Paweł Rytel-Andrianik wyjaśnia, że w Wielki Piątek dzieci, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane do powstrzymania się od jedzenia pokarmów mięsnych, zaś wszyscy katolicy, którzy skończyli 18 lat, a...(więcej)

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościołów ze święconką. Zwyczaj święcenia pokarmów w Święta Wielkanocne rozpowszechnił się w Polsce w XIV wieku. Początkowo święcono wszystkie produkty, jakie znalazły się na stole. W różnych regionach Polski koszyczek wielkanocny wygląda nieco inaczej, są jednak podstawowe produkty, które należy włożyć do wielkanocnego koszyczka. Co wkładamy do koszyczka w...(więcej)

Test PAPP-a - badania prenatalne

Wady wrodzone i inne poważne choroby występują u ponad 3% noworodków. Wiele z nich można rozpoznać podczas badania USG, zalecanego u każdej ciężarnej. Zespół Downa, inne aberracje chromosomowe oraz wiele chorób uwarunkowanych genetycznie nie ujawnia się jednak w rutynowych badaniach USG - są to choroby nieuleczalne, związane między innymi z upośledzeniem umysłowym i wysoką śmiertelnością. Mimo, że...(więcej)

Zapalenie ucha u dzieci

Zapalenie ucha u małych dzieci to często występujący problem, może stanowić powikłanie po infekcji lub występować jako odrębna jednostka chorobowa. Jak skutecznie pomóc dziecku w przebiegu zapalenia ucha oraz jakie objawy pozwalają na wczesne jego rozpoznanie? Do tej pory lekarze nie potrafili podać sposobu na ograniczenie ilości zachorowań u dziecka, które często zmaga się z tą chorobą. Jak jedna...(więcej)

Profilaktyka w leczeniu próchnicy u dzieci

Troszcząc się o zdrowie swoich pociech, wielu rodziców niestety wciąż za mało uwagi poświęca higienie zębów mlecznych. Z wielką niecierpliwością oczekujemy, kiedy u naszego kilkumiesięcznego malucha pojawi się pierwszy ząbek. Nasza radość jest wielka, ale musimy sobie zdać sprawę z tego, że szkliwo ząbków mlecznych nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane, co czyni je bardziej podatnym na próchnic...(więcej)

Skala APGAR

Punktacja w skali APGAR to podstawowa informacja o ogólnym stanie zdrowia noworodka, która obok wagi i wzrostu dziecka zostaje przekazana młodym rodzicom zaraz po porodzie. Skala nie jest doskonała, często podkreślany jest fakt subiektywności oceny za pomocą tej skali, jednak wciąż jest jednym z głównych elementów badania malucha w pierwszych minutach życia. Co to jest skala APGAR? Składowe s...(więcej)

Interpretacja wyniku badania ogólnego moczu u dzieci

Badanie ogólne moczu należy do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych u dzieci. Jest to w dużej części uzasadnione, bowiem choroby układu moczowego należą do najczęstszych w tym okresie życia. Badanie ogólne moczu jest często niedocenianym, ale niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym. Jest proste do wykonania i stosunkowo tanie, a przynosi bardzo wiele informacji. Nie jest też związane z ...(więcej)

Najważniejsze składniki diety w ciąży

Kwestia zbilansowania diety w ciąży niepokoi wiele kobiet. Zewsząd słyszą sprzeczne informacje na temat tego, co powinny uwzględnić w codziennym jadłospisie. Więcej tłuszczu, mniej węglowodanów, więcej białka. A może zupełnie na odwrót? I co z witaminami oraz mikroelementami? Z tego artykułu dowiesz się, jakie pięć składników diety w ciąży jest najważniejszych oraz jak zadbać o ich obecność w posi...(więcej)

Biegowy kontra tradycyjny - jaki rowerek wybrać dla dziecka?

Jazda na rowerze niesie ze sobą szereg korzyści m.in. ćwiczy równowagę, rozwija motorykę, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na kondycję zdrowotną. Z tych i wielu innych powodów warto zachęcać swoje pociechy do tej aktywności już od najwcześniejszych lat. Według międzynarodowych badań Global Matrix 3.0 wynika, że jedynie 20% dzieci w Polsce spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia odnośn...(więcej)

Co zrobić, aby babka wielkanocna była smaczna i puszysta?

Wielkanoc to wspaniała okazja do zaserwowania na świątecznym stole wielu przysmaków. Poza domowym pasztetem, faszerowanymi jajkami czy świątecznym żurkiem, warto pamiętać o tradycyjnych wypiekach. W tej roli doskonale sprawdzi się babka wielkanocna. Jak najlepiej ją przygotować? Jak zrobić rozczyn na babkę wielkanocną? Podstawą babki wielkanocnej jest rozczyn, który przygotowuje się ze świeżych d...(więcej)

Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości

Z uciążliwymi dolegliwościami podczas ciąży boryka się w pierwszym trymestrze ponad połowa kobiet. Nudności, zgaga, wzdęcia, zaparcia czy zmęczenie to niektóre z oznak tego, że nasz organizm przechodzi burzliwe zmiany w związku z pojawieniem się zarodka. Na część z dolegliwości, jak częstsze wizyty w toalecie czy zmęczenie, nie zawsze mamy wpływ - ale zdecydowanej większości można zaradzić w bezpi...(więcej)

Zdrowe zupki dla niemowlaka

Uważa się, że po czwartym miesiącu życia dziecka można zacząć rozszerzać jego dietę. Oczywiście jest to sprawa indywidualna a decyzja o wprowadzeniu do jadłospisu produktów innych, niż mleko matki, musi być podyktowana etapem rozwoju dziecka. Dziecko musi być zainteresowane jedzeniem, siedzieć stabilnie na kolanach rodzica, chwytać przedmioty i wkładać je do buzi oraz nie wypychać odruchowo jedzen...(więcej)

Krwawienia we wczesnej ciąży

Krwawienia lub plamienia we wczesnej ciąży są zjawiskiem niezwykle niepokojącym dla przyszłej mamy, a jednocześnie relatywnie częstym – ponieważ dotyczą co piątej kobiety w ciąży. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że każde krwawienie w ciąży wymaga badania i konsultacji lekarza ginekologa i nie można go lekceważyć kierując się radami typu – "i tak nie ma to już sensu, bo nic nie da się ...(więcej)

Liszajec zakaźny (Impetigo contagiosa)

Do najczęstszych ropnych zakażeń skóry u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym należy liszajec zakaźny. Choroba o mieszanej etiologii bakteryjnej (paciorkowce lub/i gronkowce) przenosi się bezpośrednio z chorego dziecka lub pośrednio poprzez ręczniki i przedmioty wspólnego użytku. Zakaźność jest bardzo wysoka, szczególnie w dużych zbiorowiskach dzieci, takich jak przedszkola, domy dziecka i szko...(więcej)

Jak wybrać okulary dla dziecka? 3 praktyczne porady

Kupując okulary korekcyjne dla dzieci należy kierować się nieco innymi czynnikami, niż w przypadku modeli dla dorosłych. Wspólnie ze sklepem Twoje Soczewki podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dziecięce okulary korekcyjne. Dziecięce okulary korekcyjne - rozmiar Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - kolor Okulary korekcyjne dla dzieci - akcesoria Komputery, smartfony i tablety, telewizory – ...(więcej)

Rejestracja urodzenia dziecka online

Rodzice po narodzinach dziecka mają 21 na rejestrację malucha w USC. Żeby przyspieszyć procedurę, można zarejestrować nowo narodzone dziecko online. Co jest potrzebne, aby zarejestrować dziecko przez internet? Tylko profil zaufany i dowód osobisty. Posiadanie profilu zaufanego pozwoli na potwierdzenie tożsamości rodzica w internecie. Wystarczy, że jedno z rodziców ma założony taki profil. Profil ...(więcej)

500+ na pierwsze dziecko - wniosek, zasady, termin wypłaty 500 PLUS

1 lipca 2019 weszły w życie zmiany w Programie Rodzina 500 plus. Zasiłek 500+ obejmie wszystkie dzieci w Polsce bez żadnego wyjątku. Jak dostać pieniądze w ramach programu oraz kiedy nastąpi wypłata comiesięcznych 500 zł? Pierwotnie Program 500 plus objął jedynie drugie i kolejne dzieci w rodzinie, a na pierwsze dziecko pieniądze były wypłacane tylko wówczas, jeśli rodzice spełniali kryterium doc...(więcej)

PIT 2019 - ulga na dziecko za 2018 rok

Początek roku, to czas na rozliczenia podatków za rok ubiegły. Rodzice nie zawsze wiedzą, jakie odliczenia im przysługują. Jak rozliczyć ulgę na dziecko w roku 2019 w PIT za 2018 rok? Dzięki uldze podatkowej na dziecko można zapłacić niższy podatek. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na dziecko w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok składanym do 30 kwietnia 2019 roku Kto może skorzystać z ulgi n...(więcej)

Szmer serca u dziecka

Prawidłowe "bijące" serce wydaje dźwięki, które lekarz podczas badania dziecka słuchawką słyszy jak lap-dap, lap-dap, lap-dap Szmery są dodatkowymi dźwiękami serca. Mogą przypominać delikatne chuchanie jak np.: podczas czyszczenia okularów. Mogą być bardziej szorstkie i wtedy przypominają silne podmuchy wiatru a nawet szmer tarcia papieru ściernego. Szmer serca może być ciągły, przypominając dźwię...(więcej)

Zaparcia u dzieci - jak pomóc swojemu dziecku?

Szacuje się, że aż 10 procent populacji dziecięcej cierpi na przewlekłe zaparcia, u 30 procent problem pojawia się okresowo. O dolegliwości mówić można, jeśli do wypróżnień dochodzi nie częściej niż 2 razy w tygodniu, oddawane stolce są twarde, suche, bywają obfite. Defekacji może towarzyszyć ból, często obserwuje się również brudzenie bielizny i przyjmowanie przez dziecko tzw. postawy retencyjnej...(więcej)

Zdrowe zamienniki słodyczy na czas ciąży

Być może czekasz na tę cudowną chwilę przez cały dzień - deser. Cudownie słodki i rozpływający się w ustach. Jeżeli deser jadasz raz w ciągu dnia i nie przesadzasz z wielkością porcji, nie powinien ci zaszkodzić - gorzej, jeśli ochotę na słodkie masz częściej, bo zasady, na których opiera się żywienie w ciąży, obejmują unikanie słodyczy. Jak sobie z tym radzić? Istnieje co najmniej kilka sposobó...(więcej)

Opieka nad ciężarną i poród w Anglii

W Anglii ciążę prowadzi położna. Wizyty odbywają się raz w miesiącu. Kobieta może skorzystać także ze szkoły rodzenia. Pierwsza wizyta położnicza w Anglii Kobieta, która dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna zgłosić się do przychodni odpowiadającej jej miejscu zamieszkania. Po załatwieniu wszystkich formalności zostanie jej przydzielona położna oraz termin pierwszej wizyty położniczej. Kolejn...(więcej)

Pierwsze dni życia noworodka - smółka, żółtaczka, spadek masy ciała

Okres noworodkowy trwa od urodzenia do 28 dnia życia - w tym czasie dochodzi do niezwykle ważnych przemian w organizmie nowo urodzonego dziecka, które mają na celu przystosowanie maluszka do życia zewnątrzmacicznego. Wszystkie układy i narządy muszą podjąć samodzielne funkcje. Wiele jest odrębności okresu noworodkowego - stanów, które tylko w tym okresie należą do fizjologicznych. Ogólny wygląd...(więcej)

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazją stawu biodrowego określa się zaburzenia formowania i kształtowania struktur stawu biodrowego. Częstość występowania jest zmienna w zależności od płci, rasy i szerokości geograficznej. Najczęściej występuje w Europie Środkowej i Wschodniej, około 5 razy częściej u dziewczynek. W Polsce pojawia się u 1-2 na 1000 nowo narodzonych dzieci. Częściej zajęta jest lewa strona. W 80% jest jednost...(więcej)

Kwas foliowy w ciąży

Każda ciężarna kobieta wie, że powinna zażywać kwas foliowy. Jest on niezbędny do prawidłowego kształtowania cewy nerwowej płodu. Występuje naturalnie w warzywach liściastych (np. sałata), ale w ciąży jego suplementacja jest niezbędna, gdyż wady wynikające z jego niedoboru są bardzo poważne. Czym jest kwas foliowy? Kwas foliowy jest substancją niezbędną do funkcjonowania każdego organizmu. Wpływ...(więcej)

Odra u dzieci - objawy, leczenie

Odra - choroba, która w przez wiele lat pojawiała się prawie wyłącznie jako wspomnienie dawnych okresów, zaczęła zbierać nowe żniwo. Emigranci w krajów, gdzie panuje epidemia odry oraz zwiększające się grono nieszczepionych dzieci sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby w Polsce. Warto poznać jej objawy i możliwości leczenia. Nie wolno bagatelizować odry, ponieważ może doprowadzić do śmierci O...(więcej)

Magra Holiday Club, czyli wyjątkowy wypoczynek nad morzem

Jeśli szukacie rodzinnego ośrodka z basenami nad Bałtykiem, to koniecznie poznajcie ofertę Magra Holiday Club. To nadmorska wioska turystyczna, stworzona z myślą o spokojnym oraz aktywnym wypoczynku, głównie dla rodzin z dziećmi, osób kochających przyrodę, lubiących piesze i rowerowe wycieczki, grzybiarzy oraz wędkarzy. Ośrodek oferuje gościom autorskie programy animacyjne, zajęcia dla maluszków -...(więcej)

Mleko nie tylko od krowy. Spróbuj wszystkich wariantów

Mleko, to ulubiony biały napój, który pijemy od niepamiętnych czasów. Najczęściej spożywamy mleko krowie, które zawiera laktozę, czyli cukier mleczny. Nie każdy organizm dobrze radzi sobie z przyswojeniem mleka. Powodem jest brak laktazy - enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Mówimy wówczas o nietolerancji laktozy, jednej z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Jasne za i przeciw ...(więcej)

Idealny prezent na dzień kobiet!

Niezależnie od okazji każda kobieta uwielbia otrzymywać prezenty. Obecnie istnieje tak wiele możliwości, że współczesny mężczyzna może pogubić się w nadmiarze różnorodnych ofert. Dlatego warto przeprowadzić mały rekonesans i wybrać taki prezent, który nie tylko zachwyci, ale również ucieszy kobietę, którą pragniemy obdarować. Nie warto zwlekać z drobnymi przyjemnościami, ale wybrać niezwykły upom...(więcej)

Sucha skóra głowy u dziecka - jak temu zapobiec?

Problem suchej skóry głowy u małego dziecka wiąże się przede wszystkim z inną budową samej skóry, która nie jest jeszcze w pełni wykształcona i tym samym jest podatna na intensywne działanie zewnętrznych bodźców. Bardzo ważne jest, aby rodzice odpowiednio pielęgnowali maluszka i wybierali specjalistyczne preparaty dermatologiczne, dedykowane niemowlętom i nieco starszym maluchom. Dlaczego dzieck...(więcej)

Pomoce naukowe online dla każdego ucznia

Żyjemy w czasach, w których Internet i urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, tablet czy smartphone, które pozwalają na podłączenie się do sieci są w codziennym użyciu - zarówno przez dorosłych, młodzież, jak i dzieci. Z jednego punktu widzenia może to wyglądać na niepokojące zjawisko – coraz częściej relacje międzyludzkie przenoszą się do wirtualnego świata. Tam też szuka się wiedzy, r...(więcej)

Jakie zdjęcie do e-dowodu osobistego?

Już od 4 marca będzie można składać wniosek o e-dowód osobisty. Wygląd dokumentu zmienia się nieznacznie, ale za to wprowadzone zostają nowe zasady dotyczące zdjęć obywateli. Sprawdzamy, jakie zdjęcie będzie wymagane do e-dowodu osobistego. Od kiedy nowy e-dowód osobisty? Nowe dowody osobiste będą wydawane od 4 marca 2019 roku. Dokument będzie mogła otrzymać każda osoba, która o niego zawnioskuje...(więcej)

Syrop na kaszel - jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku?

Kiedy u dziecka zaczyna się kaszel, rodzice chcą od razu podać mu jakieś lekarstwo. Jednak nie każdy rodzaj kaszlu wymaga zastosowania leku. Sprawdź więc, przy jakim rodzaju kaszlu należy podać syrop na kaszel, a kiedy lepiej się przed tym powstrzymać. Jakie są rodzaje kaszlu i kiedy zastosować syrop na kaszel? Jeśli mamy do czynienia z infekcją wirusową lub bakteryjną, możemy mówić o dwóch rodza...(więcej)

6 zmian w ciele kobiety po porodzie, o których nie wiedziałaś

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciągu 9 miesięcy nie tylko dojrzewa w Tobie nowe życie, ale również diametralnie zmienia się Twoje ciało. Nie ma w tym nic dziwnego: musi się dostosować do rozwoju dziecka w łonie i przygotować do porodu. Co jednak się dzieje, gdy powitasz już na świecie nowego członka rodziny? Czy ciało wraca w 100% do formy sprzed ciąży? Zobacz, jakie zmiany możesz zaob...(więcej)

Kończy Ci się urlop macierzyński? Sprawdź różne możliwości, jak znaleźć osobę do opieki nad dzieckiem.

Zbliża się moment Twojego powrotu do pracy? Powoli zastanawiasz się, gdzie znaleźć opiekę dla dziecka. Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować? Nie warto czekać na ostatnią chwilę z poszukiwaniem opieki dla dziecka. Jeszcze na kilka miesięcy przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego dobrze jest sprawdzić wszystkie dostępne możliwości, a także wybrać tę, która będzie Ci najbardziej odpowiada...(więcej)

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. Co więcej są również tacy ludzie, dla których urodzenie dziecka oznacza całkowitą rezygnację z osobistego życia, swoich zainteresowań, poświęcenie całej swojej uwagi dziecku. Jedną czynnością, z których zwykle się rezygnuje jest zwiedza...(więcej)

Przygotuj apteczkę dla podróżującego dziecka

Podróżowanie z dziećmi wcale nie musi być dużo trudniejsze niż gdyby wędrować samemu – należy po prostu odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Jak to zrobić? Podpowiadamy! Dlaczego warto stworzyć apteczkę raz a dobrze? To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ apteczkę możesz zabierać ze sobą w różne miejsca. Nie tylko na wyjazd na wakacje, ale też na weekendowe wypady za mia...(więcej)

Kody rabatowe na Twoje zakupy dla dziecka? Sprawdź jak możesz je wykorzystać!

Dzieci absorbują całą uwagę rodziców. Nic dziwnego, że Ci pragną dla nich jak najlepiej również, jeżeli chodzi o kwestię ubioru. Każdy rodzic wie także, jak drogie potrafią być ubrania i dodatki dla dziecka. Ponadto najmłodsi ciągle rosną, dlatego sprawa ceny ubrań jest niezwykle istotna. Kupony Smyk pozwalają na oszczędności w budżecie domowym. W sklepie można znaleźć wszystko, co potrzebne jest ...(więcej)

Rowerki dla dzieci - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Niektórzy "urodzili się na rowerze", inni potrzebują trochę czasu, by nauczyć się na nim jeździć. Są też tacy, którzy nigdy nie posiedli tej umiejętności. Podpowiadamy, co zrobić, by nasze dziecko jak najszybciej nauczyło się jeździć. I jaki rower wybrać, gdy już tak się stanie. A rower jest wielce okej, Rower to jest świat – śpiewał Lech Janerka. Aby wejść w ten świat, należy nauczyć się ...(więcej)

Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko

Maleństwo pojawiające się na świecie styka się w bakteriami, które dotychczas były dla jego organizmu całkiem nieznane. Dzieci urodzone siłami natury wystawione są jednak na działanie innych bakteri niż te, które przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu. I nie pozostaje to bez wpływu na przyszłe zdrowie malucha. Z porodem naturalnym związane jest przejście przez drogi rodne mamy i bezpośredni ...(więcej)

Śniadanie w dniu zawodów

Przygotowanie odpowiedniego planu żywieniowego ma szczególne znaczeniu w okresie bezpośredniego przygotowania do zawodów. Rodzice powinni zdać sobie sprawę, że w tym czasie nawet najmniejsze błędy dietetyczne mogą zadecydować o zwycięstwie lub porażce. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. W dniu zawodów nie należy korzystać z egzotycznych rozwiązań. Podajmy dziecku sprawdzone produkty – te,...(więcej)

Do czego prowadzi zatrucie ciążowe?

Kobieta spodziewająca się dziecka narażona jest na wiele poważnych przypadłości. Jedną z nich jest zatrucie ciążowe, które często pojawia się w trzecim trymestrze. Sprawdź, na czym polega to schorzenie i jakie mogą być jego konsekwencje. Zatrucie ciążowe (gestoza) jest przypadłością, która bardzo często daje o sobie znać w okolicach 30 tygodnia ciąży, aczkolwiek tzw. gestoza wczesna może pojawić ...(więcej)

Escape room - co to jest?

Escape room to rodzaj gry, podczas której gracze zamykani są w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać w określonym z góry czasie po rozwiązaniu zagadek logicznych i zadań manualnych. W grze uczestniczy też tzw. mistrz gry, u którego można uzyskać podpowiedzi, escape room'y mają zwykle określoną tematykę (np. kryminalną, przygodową, podróżniczą itp.) Escape room to gra zespołowa - wykonanie...(więcej)

Najpopularniejsze zabawki dla malucha w 2018

Moda na zabawki stale się zmienia. Obecnie dzieci najchętniej bawią się zabawkami nawiązującymi do postaci z bajek czy kreskówek. Kolorowe, schludnie wykonane gry, puzzle oraz maskotki poprawią nastrój i dostarczą rozrywki każdego dnia. Które zabawki były najpopularniejsze w 2018? Lalka śpiewająca Elsa Postać sympatycznej Elsy z Krainy Lodu szybko została pokochana przez miliony dzieci na całym ś...(więcej)

Obalamy mity na temat niepłodności

Problem z poczęciem dziecka ma coraz więcej par. Niestety wiele osób zamiast od razu udać się do specjalisty, to próbuje na własną rękę, znaleźć odpowiedź na trapiące je pytania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że powszechność i skala problemu niepłodności, jest przyczyną wielu niedomówień, kontrowersji i mitów, które wokół niej narastają. Dlatego nie warto wierzyć we wszystko, co można na jej temat...(więcej)

Na czym polega karmienie mieszane?

Jeszcze na etapie ciąży zakładasz, że dziecko będzie otrzymywało wyłącznie naturalny pokarm? Często zdarza się, że Twoje plany weryfikuje rzeczywistość – nie zawsze można pozwolić sobie na przystawianie malucha do piersi tak często, jakby chciała tego mama. Wcale jednak nie trzeba od razy rezygnować z naturalnego pokarmu na rzecz mleka modyfikowanego. Można zastosować tzw. karmienie mieszane...(więcej)

Centralne ogrzewanie i smog - jak ochronić dzieci?

Okres późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny to czas, w którym przed mokrą i zimną pogodą uciekamy do mocno nagrzanych i wysuszonych pomieszczeń. Zmiany temperatury i wilgotności sprzyjają przeziębieniom. Coraz częstszym problemem jest także smog. Czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza może w takiej sytuacji pomóc? Gdy w mieszkaniach włączone jest centralne ogrzewanie, grzejniki bardzo często wysu...(więcej)

Przygotuj się do cesarki - co warto wiedzieć

Według zaleceń WHO 10–15% wszystkich porodów powinno kończyć się cesarskim cięciem z powodów medycznych, tymczasem w Polsce odsetek ten wynosi prawie 40%. Jakie są zalety i ryzyka związane z tą metodą zakończenia ciąży? O tym dowiesz się z lektury tego artykułu. Cięcie cesarskie zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrażającej zamartwicy płodu, zespołu zachłyśnięcia smółką i urazu okołoporodowego...(więcej)

Rola probiotyków w mikroflorze dziecka

Według definicji WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu bakterie kwasu mlekowego z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium oraz niektóre gatunki bakterii Escherichia i Bacillus. Mikrobiota jelitowa zawiera geny, które nie występują w komórkach ssaków, a są niezbędne do utrzymani...(więcej)

Różnice flory bakteryjnej u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i siłami natury

Liczne badania naukowe wykazują, że skład flory bakteryjnej noworodków zależy od rodzaju porodu - dzieci urodzone siłami natury mają odmienną i bardziej różnorodną mikrobiotę jelitową od tych, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia Po porodzie naturalnym mikrobiota dziecka zawiera bakterie, które są w pochwie matki, natomiast gdy poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, bakterie, k...(więcej)

Kształtowanie się mikroflory do pierwszego roku życia

Mikroflora jelitowa dziecka ulega znacznym zmianon - od chwili narodzin, aż po szósty, a nawet dwunasty miesiąc życia. Kolonizacja odbywa się stopniowo, a jej tempo i jakość ma ścisły związek z drogą porodu - inną florę mają noworodki urodzone siłami natury, inną te, które przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Prawidłowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest odpowiedzialna za produk...(więcej)

Jak wybrać szafki łazienkowe?

Wygląd mebli do łazienki powinien łączyć się użytecznością, aby w jak największym stopniu możliwe było ich praktyczne wykorzystanie. Pojemna szafka pod umywalką pozwoli zaprowadzić porządek w przeróżnych kosmetykach i innych rzeczach trzymanych w łazience. Rodzaje szafek łazienkowych Szafki modułowe do kuchni - nowoczesny wystrój Przechowywanie wszystkich akcesoriów na wierzchu nie jest trafn...(więcej)

Pomysłowe fotoprezenty pod choinkę dla dzieciaków

Święta tuż tuż, a wraz z nimi zbliża się wielki szał zakupowy. Szukamy lub dopiero będziemy szukać oryginalnych prezentów dla najbliższych. Pragniemy, by każdy pod choinką znalazł to, o czym marzy. W związku z tym wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom stworzyliśmy ciekawe zestawienie fotoprezentów. Jest to zbiór niezwykłych gadżetów, którym własne zdjęcia nadadzą odpowiedniego charakteru i b...(więcej)

Najlepsze prezenty pod choinkę

Wszyscy rodzice jak co roku stają przed tym samym dylematem. Jak w Święta sprawić dziecku radość, dając mu coś wartościowego, rozwijającego, a jednocześnie niedrogiego. Nie ma chyba cenniejszego prezentu dla naszych dzieci niż poświęcony im czas. Czas, który przeznaczymy na wspólną zabawę. Poniżej przedstawiamy kilka świątecznych propozycji, które z pewnością pokochają zarówno dzieci jak i rodzice...(więcej)

Ile się powinno przytyć w czasie ciąży?

Ciąża to okres, który wiąże się nieodłącznie z przybieraniem na wadze. Chociaż przyrost masy ciała jest nieunikniony, po porodzie można go w szybki i łatwy sposób zrzucić. Sprawdź, jak powinno wyglądać przybieranie na wadze. Dowiedz się, jak nie przytyć w ciąży więcej niż jest to zalecane przez specjalistów. Każda kobieta spodziewająca się dziecka musi liczyć się z przybieraniem na wadze. Jest...(więcej)

Baby Dove - mydło czy kostka myjąca? Jaka jest różnica?

Pielęgnacja delikatnej skóry małego dziecka może przyprawić niejedną mamę o zawrót głowy. Na szczęście z Baby Dove nawet to trudne zadanie stanie się łatwiejsze. Sprawdź, jak zadbać o swoje maleństwo i nie zapominaj, że nie ma mam idealnych, są tylko te prawdziwe. Spis treści: Najważniejsze cechy skóry dziecka ABC pielęgnacji niemowlęcia Pielęgnacja pępka Kąpiele i pielęgnacja skóry Mity na t...(więcej)

Jakie zabawki dla 3-latka?

Dzieci w wieku 3 lat stają się bardzo otwarte i kontaktowe, są ciekawe świata i bardzo towarzyskie. Jest to czas, w którym dziecko najwięcej się uczy, a zadaniem rodziców jest wspieranie i koordynowanie jego rozwoju. Najlepiej robić to ze wsparciem zabawek edukacyjnych, które oprócz tego, że bawią, to jeszcze uczą. Jeśli chcecie w taki sposób spędzić czas z 3-latkiem, może się Wam przydać szybka g...(więcej)

Co jeść na kilka dni przed zawodami - dieta młodego sportowca

Wielu młodych sportowców oraz ich rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie dla formy sportowej ma dieta. Nie wystarczy być szczupłym, by być zdrowym i w szczytowej formie. Od rodzaju spożywanych posiłków może zależeć osiągnięcie sukcesu lub jego brak. Pojawia się więc szereg pytań: co jeść? jak często? kiedy? Jak powinien wyglądać posiłek przed zawodami? W jadłospisie każdego sportowc...(więcej)

Domowy oczyszczacz powietrza, czyli jak zadbać o to, czym oddychają nasze dzieci?

Dzieci to nasz największy skarb! Nie ma chyba kochających rodziców, którzy nie podpisaliby się pod tym stwierdzeniem. Każdej mamie i każdemu tacie zależy na tym, aby ich pociechy były zdrowe, szczęśliwe i radosne. Otaczamy je miłością i dbamy, by prawidłowo się rozwijały. Zwracamy uwagę na właściwą dietę, odpowiednią dawkę ruchu i wspomagamy kształtowanie się ich potencjału intelektualnego. Stara...(więcej)

Baltin Hotel&SPA - rodzinny relaks nad polskim morzem

Baltin Hotel&SPA****, to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek nad Bałtykiem. Obiekt położony jest w Mielenku, gdzie plaże są szerokie i niezatłoczone, dzięki czemu nawet w szczycie sezonu goście mogą liczyć na swobodny wypoczynek i pełen relaks. Dodatkowym atutem Mielenka jest nadmorski park wydmowy ze ścieżkami spacerowo-rowerowymi. Baltin Hotel&SPA, to obiekt family, w którym dziecko jest ...(więcej)

4family - rodzinny Resort&SPA w Szklarskiej Porębie

4family *RESORT*SPA* w Szklarskiej Porębie to wymarzona oferta dla rodzin, które chcą wypocząć w sercu Karkonoszy. Kompleks położony jest 700 metrów od parku rozrywki Dinopark i 9 minut spacerem od Zakrętu Śmierci. Goście mają do dyspozycji pokoje, studia i apartamenty z bezpłatnym WiFi. Na miejscu można też korzystać z sauny. Apartamenty, pokoje i studia posiadają własne łazienki, do dyspozycji ...(więcej)

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental - białe szaleństwo w Austrii

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, to jeden z największych i najnowocześniejszych terenów narciarskich na świecie, znajdujący się na granicy Tyrolu i Alp Kitzbühelskich. Rozległy kompleks narciarski Ski Welt leży u stóp masywu górskiego Wilder Kaiser, na jego terenie leży osiem miejscowości, z których można dostać się na tereny narciarskie. Łącznie 284 km tras narciarskich, 90 nowoczesnych wyciągów,...(więcej)

Ptasie tapety, czyli dekoracja, która uskrzydla!

Co możemy zrobić, żeby dotychczasowy wystrój naszego mieszkania dostał skrzydeł i zamienił się z nieciekawej aranżacji w naprawdę efektowną stylizację? Najszybszym sposobem na spektakularną metamorfozę jest barwna tapeta. Ptaki, gdy rozgoszczą się w pokoju dziecka, naszym salonie, czy sypialni, nadadzą przestrzeni zupełnie nowej jakości. Możemy zainspirować się rodzimymi gatunkami, które dobrze zn...(więcej)

Alergia u dzieci - rodzaje, objawy, sposoby leczenia

Alergia u dzieci staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Już niemowlęta borykają się z pokrzywką, wypryskiem kontaktowym, czy też alergią pokarmową. Aby objawy te nie potęgowały się wraz z wiekiem i nie prowadziły do tak zwanego marszu alergicznego, konieczna jest wnikliwa obserwacja dziecka oraz szczegółowa diagnoza lekarska, która pozwoli na szybkie wykluczenie alergenu z otoczenia oraz...(więcej)

Q?? Kids - kolekcja 2018

Q?? KIDS to kolekcja dla najmłodszych fanów streetwear'owego stylu marki QΠШ Robert Kupisz. Do debiutanckiej linii dziecięcej weszły bestsellerowe wzory z głównej linii marki QΠШ, między innymi kultowe t-shirty z orłem, bluzy, spodnie i szorty dresowe, flanelowe koszule. Ubrania charakteryzują się nonszalanckim stylem i stawiają przede wszystkim na wygodę. Pierwsza sesja wi...(więcej)

Black Friday 2018 - Czarny Piątek - gdzie na zakupy?

Black Friday, czyli Czarny Piątek to doskonała okazja do zrobienia zakupów w rewelacyjnych cenach. W tym roku przypada 23. listopada. Specjalnie dla Was zebraliśmy informacje o sklepach z najlepszymi ofertami. Udanych zakupów! MOHITO Sukienki, kombinezony, kurtki, płaszcze, swetry, bluzy, spodnie, koszule, bluzki, spódnice, koszulki, jeansy, marynarki Sprawdź promocje MOHITO SINSAY Ku...(więcej)

Emolienty dla dzieci i dorosłych - jak i kiedy stosować?

Emolienty to substancje hipoalergiczne, które silnie nawilżają skórę. Powszechnie stosuje się tę nazwę w odniesieniu do wszystkich preparatów, które zawierają emolienty i są stosowane w kosmetologii oraz dermatologii. Mają wskazanie do zastosowania zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zależnie od tego, jaką dana osoba ma cerę i czy cierpi na schorzenia dermatologiczne. Co to są emolienty? Emolien...(więcej)

Wybierasz się z dziećmi w góry? Sprawdź, jakie udogodnienia powinny czekać na nie w hotelu

Wyjazd w góry z rodziną to okazja do spędzenia wyjątkowego i radosnego czasu. Zmiana otoczenia, malownicza okolica, nowe aktywności fizyczne – wszystko to sprawia, że rodzina może poczuć jedność i szczęście. Zobacz, o jakie udogodnienia warto zadbać, aby pobyt w górach z dziećmi odbywał się w komfortowych warunkach. Jakie udogodnienia dla mam z dziećmi powinny znajdować się w hotelu? Każdy ...(więcej)

Jak wybrać odkurzacz dla rodziny z małym dzieckiem?

Odkurzacz to jeden z najważniejszych sprzętów do dbania o czystość w domu, zwłaszcza gdy jest w nim małe dziecko, które lubi wszystkiego dotykać. Sprawdź, jaki odkurzacz wybrać, aby cała rodzina mogła cieszyć się czystym wnętrzem wolnym od roztoczy i kurzu. Z tekstu dowiesz się: dlaczego warto zwracać uwagę na odkurzacze bezworkowe, dlaczego filtry HEPA są tak popularne, co to znaczy cichy odku...(więcej)

Wszawica w szkole i przedszkolu

Obecny stan prawny nie ułatwia wypełniania obowiązków osobom odpowiedzialnym za stan sanitarno-epidemiologiczny w szkołach i przedszkolach. Ministerstwo Zdrowia wydało dwa rozporządzenia, które utrudniły walkę z wszawicą. W 2003 roku zniesiony został obowiązek kontroli uczniów przez szkolne pielęgniarki. W 2007 roku Ministerstwo wykreśliło wszawicę z listy chorób zakaźnych i zniosło obowiązek in...(więcej)

Przeziębienie w ciąży - jak zadbać o odporność?

Nawet w letnich wakacyjnych miesiącach może dopaść nas infekcja. Nie mówiąc już o tym, że część z nas ciągle boryka się z powikłaniami po wiosennych atakach grypy. Szczególnie w czasie ciąży takie drobne schorzenia mogą być uciążliwe – niekiedy również niebezpieczne. Jak zadbać o odporność, by wirusy i bakterie na długi czas dały nam spokój? Co naprawdę może wzmocnić nasz organizm? Warto sko...(więcej)

Jesienne inspiracje kosmetyczne dla młodej mamy

Choć w dalszym ciągu możemy cieszyć się ciepłymi promieniami słońca, to już niedługo temperatura spadnie, a lato stanie się jedynie wspomnieniem. Już teraz poranki bywają chłodne, dlatego też nasza skóra potrzebuje całkowicie innego traktowania, niż jak miało to miejsce podczas wakacji. Letnie kosmetyki warto więc schować głęboko w szafie, poszukując ich jesiennych zamienników. Jak zadbać o sieb...(więcej)

Ciemieniucha u niemowlaka - najważniejsze informacje, przyczyny, leczenie

Choć większość z młodych mam słyszała, że u małych dzieci pojawia się objaw zwany ciemieniuchą, tak naprawdę nie każda z nich wie dokładnie czym jest ciemieniucha u niemowlaka. Niektóre wpadają w panikę. Na widok żółtych strupów i łusek na głowie niemowlaka. Tymczasem ciemieniucha nie jest groźna, z pewnością jednak wygląda nieestetycznie. Jak sobie z nią poradzić? Ciemieniucha – najważnie...(więcej)

Jak piec szybciej i taniej? Mamy na to pomysł

Piekarnik to fajna sprawa. Można w nim przygotować tyle pysznych dań i dodatków. Ale co zrobić, gdy chcemy przygotować posiłek, na który składają się dania, które pieczemy w różnych temperaturach i przez inny czas? Pierwsze nam wystygnie nim zdążymy przygotować drugie. Znacie ten problem? Kto z nas nie marzył o dwóch piekarnikach. No tak, ale dwa piekarniki to przecież mnóstwo miejsca, dwa razy ...(więcej)

Jak wybrać zdrowy plecak dla ucznia?

Choć problem znany jest od dawna, nadal nie doczekaliśmy się systemowego rozwiązania, dzięki któremu uczniowie nie musieliby każdego dnia przeciążać swoich pleców dźwigając wypełnione po brzegi plecaki. Tymczasem badania pokazują, że co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg. Może to doprowadzić do chronicznych chorób, rehabilitacj...(więcej)

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Poznaj listę zalecanych produktów

Pierwsze 1000 dni życia dziecka ma istotny wpływ nie tylko na jego rozwój, ale i na przyszłe nawyki żywieniowe, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o jego prawidłowe odżywianie. Poznaj schemat żywienia niemowląt i dowiedz się, o jakie produkty warto rozszerzać codzienny jadłospis maluszka. Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka od zawsze budzi wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się...(więcej)

Macierzyństwo z pomocą

Nie wmawiaj sobie, że ze wszystkim powinnaś poradzić sobie sama. Dzięki pomocy domowej odnajdziesz utracony czas dla siebie i przestaniesz żyć w ciągłym pędzie. Uważasz, że pomoc domowa to fanaberia i tak naprawdę powinnaś sama bez problemu utrzymywać dom w idealnym porządku, zajmować się dzieckiem, wspinać po szczeblach kariery? Takie błędne koło nierealnych przekonań może kosztować cię zdrowie,...(więcej)

Ile kosztuje pieczenie ciasta i oglądanie telewizji? Sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd

Czy wiesz, ile kosztuje Cię pranie w pralce, oglądanie telewizji czy chłodzenie jedzenia w lodówce? Możesz sprawdzić to w bardzo łatwy sposób – dzięki takiej wiedzy zobaczysz, na czym możesz zaoszczędzić, aby obniżyć wysokość rachunków za prąd. Dowiedz się, jak obliczyć zużycie prądu przez poszczególne urządzenia i jak płacić mniej za energię. Jak obliczyć zużycie prądu? Jednostką zużyc...(więcej)

Witaminy dla ciężarnych i kobiet karmiących

Okres ciąży i karmienia piersią ma ogromny wpływ na rozwijający się płód, a później na prawidłowe funkcjonowanie organizmu niemowlęcia. Kluczowe składniki odżywcze, takie jak jod, kwas DHA, kwas foliowy, witamina D oraz żelazo dostarczane w trakcie ciąży i karmienia piersią kształtują mechanizmy odpowiedzialne za dobry rozwój i odporność dziecka oraz odpowiedź jego organizmu w przypadku choroby. T...(więcej)

Hotel Redyk Ski&Relax - rodzinny obiekt w sercu Tatr

Hotel REDYK Ski&Relax zlokalizowany jest w Zębie, najwyżej położonej miejscowości w Polsce, koło Zakopanego. To wspaniałe miejsce, gdzie każdy może odpocząć od codziennych obowiązków, nabrać sił i pooddychać świeżym powietrzem. Bliska odległość Tatr umożliwia turystom wycieczki w różne partie gór niezależnie od pory roku. To idealne miejsce wypadowe na wycieczki rowerowe, trekkingi - przez Ząb prz...(więcej)

Prezent dla noworodka - 10 oryginalnych pomysłów i inspiracji od JAKO-O

"Hurraa! Na świecie pojawił się mały człowiek! Muszę koniecznie zobaczyć tę malutką istotkę, zanim urośnie. W końcu maluchy tak szybko się zmieniają". Narodziny dziecka zawsze wzbudzają sporo emocji, wśród rodziny, przyjaciół, a nawet dalszych znajomych. Zanim jednak udamy się w odwiedziny do świeżo upieczonych rodziców i ich pociechy, dajmy im trochę ochłonąć, a maleństwu zaadaptować się w nowym ...(więcej)

Cottonina - idealny hotel dla rodzin z dziećmi

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój, zlokalizowane w samym sercu Gór Izerskich, znane z korzystnego mikroklimatu i bogactwa relaksu dla każdego, jest miejscem, gdzie znajduje się wymarzony hotel na wypoczynek w gronie rodziny. Cottonina Villa&Mineral SPA Resort z powodzeniem łączy styl i przyjazny, rodzinny charakter oferując do 250 miejsc noclegowych. Obiekt znajduje się w Czerniawie, zacisznej dzielnic...(więcej)

Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego u dzieci

Według specjalistów, z roku na rok zwiększa się liczba małych alergików. Badania dowodzą, że znaczna część dzieci cierpi na alergie pokarmowe. Leczenie uczuleń w większości przypadków ma charakter przyczynowy i polega na czasowym usunięciu z diety małego pacjenta szkodliwych pokarmów przy jednoczesnym wprowadzeniu składników zastępczych. Dieta eliminacyjna wymaga regularnej kontroli lekarza. Na p...(więcej)

Co podać dziecku na zatwardzenie?

Zatwardzenia, przejawiające się zbyt długimi przerwami pomiędzy wypróżnieniami, bólami brzucha, ogólną drażliwością i poczuciem dyskomfortu, niestety dotykają także dzieci. W takich przypadkach zastosowanie zarówno środków i leków dostępnych na rynku, jak też ewentualnie własnych sposobów, opartych na naturalnych produktach i metodach powinno być poprzedzone wizytą u lekarza, dokładnym badaniem i ...(więcej)

Wakacyjne niezbędniki na plażę

Bez tych kilku prostych zabawek trudno wyobrazić sobie wakacje z dziećmi nad morzem. Z ich pomocą powstają zamki, piaskowe rzeźby, baby, czy tunele prowadzące wprost do wody. Wiaderka, łopatki, grabki i foremki to obowiązkowe letnie akcesoria każdego małego plażowicza. Kolorowe zestawy, wytrzymałe łopaty, niezmywalne obrazki na wiaderkach, foremki w kształcie morskich stworzeń czy bajkowe motywy...(więcej)

Jak złożyć wniosek o 300+? Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną

300 PLN na pokrycie wydatków na szkolną wyprawkę. Rodzice od 1 lipca mogą składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start. 1 lipca rusza program Dobry Start, inaczej nazywany Wyprawka + lub po prostu 300 +. Wnioski można składać m.in. internetowo na rządowej platformie Emp@tia oraz przez systemy bankowe kilkunastu instytucji finansowych. Uwaga! Dostępne są tylko te dwie metody skład...(więcej)

JAKO-O - zabawki, które uczą, bawią i kształtują

Mogłoby się wydawać, że obecnie zakup zabawki dla dziecka to żaden problem. Na rynku są tysiące gadżetów dla najmłodszych: przytulanki, gryzaczki, smoczki, karuzele z pozytywką, maty edukacyjne, klocki o różnych kolorach i kształtach... Są także produkty, które spełniają przeróżne funkcje: edukacyjne, interaktywne, sensoryczne itd. itp. Tak naprawdę, gdy zaczniemy surfować po stronach sklepów i...(więcej)

Sandra SPA - Kompleks Wczasowy w Karpaczu

Kompleks SANDRA SPA w Karpaczu to idealne miejsce zarówno na pobyt szkoleniowy, konferencyjny, integracyjny, jak i rodzinny, wypoczynkowy czy regenerujący. Ośrodek łączy tradycję z nowoczesnością. SANDRA SPA to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Karkonoszach. Oprócz wspaniałego górskiego klimatu kompleks oferuje idealne położenie w samym sercu Karpacza. SPA – szum wody, zapa...(więcej)

Jakie buty dla kobiety czasie ciąży? Podpowiadamy co wybrać

Kobiety, które już dawno urodziły, zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są ubrania ciążowe i wygodne buty. Będziesz miała dziecko? Nie czekaj i zobacz, jakie buty są najlepsze w czasie ciąży. Nie od dziś wiadomo, że ubrania ciążowe nie tylko zapewniają komfort przyszłej mamie, lecz również dbają o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, jaką rolę odgrywają bu...(więcej)

Fashion for Kids B2B - premierowe targi szyte na miarę branży

Debiutujące wydarzenie poświęcone modzie dziecięcej to okazja dla producentów do zaprezentowania najnowszych kolekcji na nadchodzący sezon. Organizatorzy targów Fashion for Kids zadbali o wiele atrakcji, m.in. pokazy mody dziecięcej, szkolenia, seminaria i konferencje. Impreza w formule B2B odbędzie się od 28 do 29 czerwca 2018 w Targach Kielce. Fashion for Kids to przestrzeń biznesowa w unikalny...(więcej)

LEGO - opowieść o niezwykłej firmie

Są takie zabawki, które określimy mianem ponadczasowych. Niestraszna im łatka "sezonowości", bo bawią i uczą kolejne pokolenia. Taką pozycję ma bez wątpienia Lego - niemieszczące się w przyjętej definicji rozrywki, bo to wyższy poziom poznawczy, edukacyjny i rozwojowy, ale i radośnie kreatywny. Co takiego mają te klocki, że podbiły cały świat? Inna galaktyka Może się wydawać, że w czasach, gdy t...(więcej)

Last minute!

Wakacje za pasem, a Ty nadal nie wiesz, kiedy będziesz mieć urlop. Myślisz, że wszystkie opcje tańszego wyjazdu są poza twoimi możliwościami, bo - w przeciwieństwie do innych znajomych - masz taką pracę, która nie pozwala Ci zaplanować urlopu na 2, 3 lub 4 miesiące wcześniej. Nic straconego! Odkryj uroki last minute i przekonaj się, że można odwiedzić wspaniałe miejsca na świecie, nie opróżniając ...(więcej)

Czarny Potok Resort SPA w Krynicy

Czarny Potok, to idealne miejsce w górach ściśle dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi w każdym wieku. Hotel urzeka nowoczesną architekturą oraz wyrafinowanym wnętrzem, a polskie góry dają nieskończenie wiele możliwości wypoczynku. To świetny sposób na to, aby zaszczepić w maluchach już od ich najmłodszych lat zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego. Oprócz eleganckich, nowocześnie ur...(więcej)

Wakacje nad morzem - kolorowy urlop z maluchem

Urlop z małym dzieckiem to nie lada wyzwanie dla większości rodziców. Już samo pakowanie może nastręczyć sporo kłopotów. W co się spakować, ile toreb zabrać, jakie akcesoria są nam potrzebne, czy zabierać ze sobą wszystkie ulubione zabawki? To i wiele innych pytań pojawia się w naszych głowach. Zanim jednak zapanuje w nich niechciany mętlik, weźmy głęboki oddech, notes i coś do pisania i przelejmy...(więcej)

Pałac Wiechlice

Pałac Wiechlice to doskonałe miejsce na ucieczkę przed zgiełkiem i pędem dnia codziennego, tam czas płynie inaczej. W pałacu doskonale czują się zarówno osoby, które chcą wypocząć, znaleźć ukojenie oraz całe rodziny, które szukają idealnego miejsca na spędzenie czasu rodzinnie i aktywnie. W otoczeniu natury, inspirowani mnóstwem atrakcji goście pałacu mogą spędzić niezapomniane chwile. Stylowe wn...(więcej)

Spacer z tatą - porady dla każdej mamy

Szczęśliwie czasy, kiedy tatusiowie pracowali, a mamy miały zajmować się dziećmi i domem minęły bezpowrotnie. Teraz coraz częściej w rodzinach panuje równy podział obowiązków, co nie tylko przekłada się na utrzymanie rodziny czy sprzątanie, ale też opiekę nad dzieckiem. Jak zachęcić i pomóc tatusiowi w pierwszych spacerach z maluszkiem? Oto porady dla każdej mamy i spis najpotrzebniejszych rze...(więcej)

Czas na wodne szaleństwo!

Lato tuż tuż, a w raz z nim uwielbiane przez dzieciaki wodne zabawy. Nieważne, czy w miniaturowym basenie, morzu, czy jeziorze – wszystkie dzieciaki uwielbiają się pluskać. Poza sezonem letnim robią to przecież nawet w wannie, dlatego zdecydowanie przypadnie im do gustu seria chętnych do wodnych zabaw towarzyszy. Seria Natalia Bloopies poleca się do wodnych szaleństw. Linia Bloopies podbiła...(więcej)

Na czym polega BLW?

Po okresie wyłącznego karmienia piersią nadchodzi moment, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chociaż większość rodziców postępuje zgodnie ze standardowym schematem żywienia, część osób wprowadza pewne modyfikacje. Wykorzystując metodę BLW, odchodzą one od typowej formy podawania posiłków. Na czym polegają te zmiany i czy faktycznie to dobre dla malucha? Zgodnie z rekomendac...(więcej)

Podróż z dzieckiem - przygoda z JAKO-O

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się wizja długo wyczekiwanego, zasłużonego wypoczynku. Dla większości z nas to czas bezcenny, czas idealny na regenerację, błogi relaks oraz integrację z rodziną. Dokładnie to, czego brakuje nam na co dzień, a co jest po prostu niezbędne… nam - rodzicom oraz naszym pociechom. Dla wielu rodziców organizacja wyjazdu z dzieckiem to nie lad...(więcej)

Miód Manuka - wsparcie dla zmęczonego chorobami organizmu

Twoje dziecko ma obniżoną odporność i często łapie infekcje? Jest na to naturalny sposób - Miód Manuka. Produkt pszczeli z Nowej Zelandii wesprze leczenie, złagodzi objawy chorób, uśmierzy ból gardła i kaszel, a poza tym wzmocni organizm i uchroni przed kolejnym przeziębieniem. Dlaczego Miód Manuka jest najzdrowszy? Miód Manuka wyróżnia się spośród innych produktów pszczelich najwyższym poziom...(więcej)

Impreza urodzinowa dziecka. Sprawdź, ile kosztuje

Urodziny to jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego dziecka. Najmłodsi w większości przypadków na długo przed przyjęciem urodzinowym odliczają każdy kolejny dzień, który zbliża ich do tego szczególnego momentu. Obecnie istnieje wiele możliwości celebracji tego szczególnego dnia dla Twojej pociechy. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała impreza urodzinowa, jedno jest pewne - Twoje dziec...(więcej)

Sprytne triki makijażowe dla zabieganej mamy

Posiadanie dziecka nie musi wiązać się z brakiem makijażu na Twojej twarzy. Nawet jeśli Twój szkrab jest bardzo absorbujący, to dzięki kilku sprawdzonym sztuczkom zdążysz bez trudu wykonać elegancki makijaż. Piękna i uśmiechnięta mama to wspaniały widok. Jeśli zapomniałaś, jak wyglądają doskonałe brwi, Twoje usta są szorstkie i blade, a cera nieco poszarzała to znak, że powinnaś zapoznać się z po...(więcej)

Familijni - wspaniałe rodzinne wczasy nad morzem

Familijni, to dwa ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane w nadmorskich kurortach nad polskim morzem - Dziwnówku i Pogorzelicy. Wypoczynek rodzinny to hasło przewodnie dla Familijnych, dlatego wszystko tu zostało przygotowane pod kątem przyjazności dla rodzin z dziećmi. W Familijnych doskonale wypoczną i zrelaksują się rodzice zarówno z małymi jak i większymi pociechami. Ośrodki przygotowały mnóstwo at...(więcej)

Jesteś w ciąży? Tych 6 rzeczy powinnaś zrobić w pierwszej kolejności

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety – niezależnie od tego, czy jest planowana, czy też pojawia się nieoczekiwanie. Aby okres 9 miesięcy przebiegał spokojnie, warto zadbać o to już od pierwszych tygodni. O czym musisz pamiętać, zauważając u siebie objawy ciąży? Sprawdź. Chociaż na wiele czynników w przebiegu ciąży nie masz wpływu, to od Ciebie w dużej mierze zależy prawidłowy roz...(więcej)

Gród Słowiański Sławutowo

Osada Sławutowo znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie leżącej w pobliżu Trójmiasta i Władysławowa, na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej. To rekonstrukcja warownego grodu średniowiecznego z przełomu IX i X wieku. Osada powstała z naturalnych drewnianych bali. Przekraczając jej bramyzwiedzający wkraczają w świat swoich praojców. Razem z garncarzem, tkaczką, piekarzem, kowalem czy zielarzem go...(więcej)

Planowanie wakacji z rodziną - w jaki sprzęt turystyczny się zaopatrzyć?

Wakacje coraz bliżej, planujesz spędzić je w Polsce czy za granicą? Zdecydowałeś się na odpoczynek na plaży, czy wyprawy górskimi szlakami? Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest bardzo dużo. Każdy z nas lubi podróże. Wakacje, to najbardziej wyczekiwany czas w ciągu roku. Organizacja rodzinnego wyjazdu może być kłopotliwa, dlatego jeśli chcemy żeby był udany, warto już teraz pomyśleć o czekający...(więcej)

Park Dinozaurów Nowiny Wielkie

Park Dinozaurów Nowiny Wielkie to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Położony jest niedaleko Gorzowa wielkopolskiego na zachodzie Polski. Największą jego atrakcją jest leśna ścieżka edukacyjna, wzdłuż której stoi czterdzieści naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów. 700 metrów krętej ścieżki zatopionej w zieleni lasu prowadzi zwiedzających po kolei przez okresy geologiczne pokazując...(więcej)

Gryf Tour - wyjątkowe ośrodki w Rewalu

Ośrodek Jantar Ośrodek Jantar znajduje się w centralnej części Rewala i zajmuje powierzchnię około 2000 m2. Dysponuje bardzo bliskim zejściem na plażę, które oddalone jest od budynku o jedyne 20 metrów. Plaża przy ośrodku stanowi wspaniałą bazę wypadową dla miłośników kąpieli morskich i słonecznych. W Ośrodku Jantar znajduje się 110 miejsc noclegowych rozmieszczonych w pięciu apartamentach oraz ...(więcej)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach to miejsce magiczne. Przedstawia odwiedzającym najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Park powstał w 2003 roku na terenie nie działającej już dziś fabryki dywanów. Spacerujący alejkami napotykają perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy regionu. Budowle wykonane są w skali 1:25. Miniatury zostały stworzo...(więcej)

Niedziele handlowe 2018

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Sprawdź, kiedy będą otwarte sklepy w niedzielę. Niedziele handlowe 2018 marzec: 4 i 25 marca kwiecień: 29 kwietnia maj: 6...(więcej)

Ból przy ząbkowaniu niemowlaka - jak go załagodzić?

Ząbkowanie to trudny czas, zarówno dla malucha, jak i opiekunów. Jeśli Twoje dziecko skończyło trzy miesiące – przygotuj się odpowiednio, by ulżyć mu w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Na szczęście Pierwsze ząbki pojawiają się zwykle na przełomie 4-6 miesiąca życia - zdarza się jednak tak, że wychodzą wcześniej lub nieco później. Czym charakteryzuje się ząbkowanie u dzieci? Wśród...(więcej)

Czy można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku fotelik dziecięcy?

Dobry fotelik dziecięcy, posiadający wszystkie atesty kosztuje ok. 1000 zł. Jeśli zostanie uszkodzony podczas kolizji lub wypadku, rodzic koniecznie musi wymienić go na nowy. Przed ponownym wydatkiem może go jednak uchronić producent fotelika lub ubezpieczyciel. Nawet podczas drobnej stłuczki, fotelik dziecięcy przejmuje na siebie ogromne obciążenia. I nawet jeśli nie widać na nim żadnych uszkodz...(więcej)

Dieta po porodzie

Po porodzie życie całej rodziny staje na głowie. Pojawienie się w domu noworodka zmienia dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki, a przy tym wszystkim warto, by świeżo upieczona mama pamiętała o zdrowej i zbilansowanej diecie. Pozwoli to zregenerować po ciąży organizm, wzmocnić odporność i poprawia samopoczucie. Jakie składniki są najważniejsze w diecie po porodzie - zatem w diecie mamy karmiącej ...(więcej)

Próchnica u dzieci - przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Ponad 58% dzieci w wieku przedszkolnym ma już próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych - tak wynika z badań przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce. Stomatolodzy alarmują, iż dane dotyczące rozwoju próchnicy u dzieci są przerażające, a wielu rodziców wciąż bagatelizuje problem. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. ...(więcej)

Cukrzyca ciężarnych - jak zapobiegać?

Cukrzyca ciężarnych to temat, który dotyczy aż 3-10% kobiet, nawet tych, które przed ciążą nie miały problemu związanego z poziomem cukru we krwi. Jest to nietolerancja glukozy, która pojawia się tylko w czasie ciąży i ustępuje po narodzeniu dziecka. Nie znaczy to jednak, że warto ten temat bagatelizować, cukrzyca ciężarnych może bowiem prowadzić do szeregu niebezpiecznych konsekwencji u matki, al...(więcej)

Świnka u dzieci - objawy świnki i metody leczenia

Świnka, nazywana również nagminnym zapaleniem przyusznic, jest jedną z często występujących chorób zakaźnych u dzieci, choć mogą się nią zarazić również dorośli. Typowe objawy świnki to zapalenie ślinianek i towarzysząca temu bolesność w przełykaniu. Leczenie choroby polega na podawaniu środków obniżających gorączkę i przeciwbólowych. W większości przypadków pomaga również owinięcie szalikiem obol...(więcej)

Delikatna i wrażliwa skóra Twojego malucha wymaga odpowiedniej ochrony - bezpieczne pieluszki dla Twojego dziecka

Na rynku dostępny jest szeroki wybór pieluszek, jednak młodzi rodzice mają nie lada orzech do zgryzienia, które z nich będą najbardziej odpowiednie dla delikatnej skóry maluszków. Najczęściej spotykane problemy, z którymi się borykają, zanim znajdą optymalny produkt, to podrażniające i alergizujące substancje dodatkowe, słaba chłonność i mało komfortowy kształt, który ogranicza swobodę ruchów malu...(więcej)

Jak przygotować się do ciąży, czyli zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam

Jeżeli dopiero stoisz przed decyzją podjęcia starań o dziecko, z pewnością szukasz odpowiedzi na setki pytań na temat odpowiedniego przygotowania do ciąży – a odpowiedzi te okazują się często sprzeczne. Co innego radzi Ci koleżanka, co innego mama, na forum internetowym znajdujesz jeszcze inne porady… Warto skorzystać też z porad dietetyka, który być może rozwieje Twoje wątpliwości. P...(więcej)

Zdrowa dieta w ciąży, czyli o programowaniu żywieniowym

O tym, że zdrowa dieta podczas ciąży ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój płodu oraz dobre samopoczucie mamy, wie każda z nas. Jednak gdy podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy wybieramy najlepsze dla nas potrawy i przekąski, rzadko myślimy o tym, że mogą mieć one wpływ na życie i zdrowie naszego dziecka również po porodzie, a nawet w dorosłym życiu. Historia programowana żywieniowego Tą...(więcej)

Mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłku w ciągu dnia

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że mleko matki jest dla niemowląt najlepszym pokarmem. Zawiera ono nie tylko wszystkie składniki odżywcze potrzebne maluchowi do prawidłowego rozwoju, ale też przeciwciała chroniące młody organizm przed infekcjami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mlekiem modyfikowanym jest konieczne. Karmienie mieszane – co musisz o nim wiedzieć? Karmien...(więcej)

Jak odpowiednio wybrać wanienkę dla niemowlaka?

Dla każdego rodzica kąpiel malucha to niezwykle ważna czynność, która nie tylko pozwala zachować higienę, ale też pomaga dziecku oswoić się z otaczającym je światem. Bardzo ważne podczas kąpieli niemowlaka jest bezpieczeństwo, a także komfort podczas wykonywania wszystkich czynności, dlatego tak istotny jest wybór wanienki dla malucha. Czym się kierować przy zakupie? Wanienka dla noworodka to jed...(więcej)

Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie

Ski Arena Szrenica to jeden z największych ośrodków narciarskich w polskich Karkonoszach. Kompleks narciarski oferuje w sumie 12 km tras z możliwością dośnieżania na całej długości stoków. Nartostrady mają zróżnicowane poziomy trudności, dzięki czemu zarówno doświadczeni narciarze, jak i osoby stawiające pierwsze kroki na nartach znajdą dla siebie odpowiedni stok. Duża przepustowość wyciągów spraw...(więcej)

Rejestr pedofilów

Dane przestępców na tle seksualnym - pedofilów i gwałcicieli - dostępne są w rejestrze na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. W bazie dostępne są ich zdjęcia, dane osobowe oraz aktualne miejsce zamieszkania Rejestr składa się z dwóch części: * ogólnodostępnej (rejestr publiczny) * z dostępem ograniczonym, z którego mają korzystać przedstawiciele organów ścigania...(więcej)

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla to duży i dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski. Trasy biegną po północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.) – szczytu w Beskidzie Sądeckim z malowniczym widokiem cieszącym narciarzy i turystów pieszych. Dwie Doliny to dwie miejscowości (Wierchomla Mała i Szczawnik k. Muszyny), dwie strony góry Pustej Wielkiej...(więcej)

Czarna Góra - rodzinna stacja narciarska w masywie Śnieżnika

Nowoczesny ośrodek narciarski zlokalizowany u podnóża Czarnej Góry w miejscowości Sienna na Dolnym Śląsku. Idealne miejsce na narciarski wypoczynek. Rozbudowana infrastruktura narciarska, bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Aż 55 hektarów wypełnionych atrakcjami terenów rekreacyjnych. Trasy narciarskie Trasy zjazdowe Czarna Góra Resort położone są na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry...(więcej)

Idealne prezenty dla malucha z rabatami i gratisami w sklepie internetowym al.to

Szukasz wyjątkowego prezentu dla swojej pociechy? Wybierz produkty, które nie tylko posłużą jej przez lata i zapewnią doskonałą zabawę, ale także wspomogą jej rozwój. Odkryj sprawdzone zabawki i akcesoria Dumel oraz Bright Starts. Teraz zamówisz je w sklepie internetowym al.to z rabatami i darmową dostawą. Dowiedz się więcej, oszczędź i spraw swojemu maluszkowi radość. Rozwój i zabawa od pierws...(więcej)

Zapalenie płuc - nie lekceważ objawów!

Pobyt w szpitalu w powodu zapalenia płuc jest niezbędny w przypadku osób leżących, w podeszłym wieku, noworodków i niemowlaków oraz w ciężkich przypadkach niezależnie od wieku. Natychmiastowej pomocy medycznej w zapaleniu płuc wymagają utrata przytomności czy zaburzenia oddychania. Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia płuc w zależności od przyczyny choroby – wirusowe, bakteryjne, grzybicze...(więcej)

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia na życie? Poznaj rady eksperta

Chociaż więcej Polaków posiada ubezpieczenie OC samochodu niż ubezpieczenie na życie, świadomość w kwestii finansowego zabezpieczenia swojej przyszłości zmienia się na lepsze. Zainteresowanie tzw. życiówkami rośnie, ale część osób korzysta z przypadkowej oferty. Tymczasem niedopasowane ubezpieczenie na życie może oznaczać niepełną ochronę w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Jakimi kryteriami...(więcej)

10 zasad - jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka

Wystrój pokoju dziecka to nie tylko funkcjonalne i piękne meble, ale także mądrze dobrane oświetlenie. Zakup i montaż źródeł światła nie nie jest rzeczą łatwą, bo poza estetyką lampy muszą spełniać szereg innych wymagań. Poznaj 10 zasad wyboru oświetlenia do pokoju dziecka. Warto poświęcić odrobinę czasu na znalezienie odpowiednich lamp do dziecięcego pokoju. Ich wybór na rynku jest olbrzymi. Zda...(więcej)

Mleko modyfikowane godnym następcą mleka mamy

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF zgodnie twierdzą, że niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią jest niemożliwe i trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane. Z niewiadomych przyczyn sporo młodych matek traktuje przejście na butelkę jako osobistą porażkę. Czym jest mleko modyfikowane? Jest to nic inn...(więcej)

Terapeutyczna kołderka dla malucha

Prawidłowo funkcjonujący człowiek dysponuje tak zwaną integracją sensoryczną. Odbiera bodźce poprzez swoje zmysły, a jego mózg zajmuje się resztą, czyli rozpoznawaniem, segregacją i interpretacją, a także porównaniem z posiadanymi doświadczeniami. Stosownie do tego wytwarza adekwatną tzw. reakcję adaptacyjną. Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się w okresie życia płodowego, a kończy w okolicac...(więcej)

Najnowsze trendy w modzie dla dzieci i młodzieży

Najnowsza kolekcja 5.10.15. przepełniona jest motywami zaczerpniętymi wprost ze świata natury oraz robotów. Projektanci dołożyli wszelkich starań, aby kolekcja była zgodna z obowiązującymi trendami oraz emanowała radością dziecięcego świata. Postawiono na sportowo-casualowe modele, a całość kolekcji jest bogata w wygodne fasony, dzięki temu można w niej znaleźć liczne bluzy z nadrukami, dresow...(więcej)

Sposób na niejadka: jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jeśli wasze dzieci odwracają głowę na sam widok miseczki z zupą; wrzeszczą, gdy samolocik z kanapki wędruje do ich ust i przecząco kręcą głową, gdy zadajecie im pytanie, czy są głodne – dobrze trafiliście, znamy niezawodne sposoby na niejadka! Przede wszystkim dziecko należy przekonać o tym, że jedzenie jest przyjemnością, a potrawy nie muszą być nudne i nieatrakcyjne. Jeśli chcecie, żeby w...(więcej)

Czy warto dziecku pozwolić na zabawę lalkami Barbie?

Lalka Barbie dzięki temu, że wygląda jak dorosła kobieta, pozwala marzyć dziewczynkom o przyszłości, drogach kariery i sukcesach. Producent podpowiada w reklamie z 2015 roku: "Możesz być kimkolwiek chcesz". Przeciwnicy lalki Barbie wytykają z kolei, że zabawka ta promuje nierealne kanony piękna. Lalka Barbie powstała pod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Barbie to zdrobnienie od im...(więcej)

Odzież sportowa dla dzieci

Sport jest idealnym sposobem na to, by zapewnić dziecku atrakcyjne zajęcia oraz zachęcić do dbania o swoje zdrowie. Jednak same chęci – choć są najważniejsze, to nie wszystko. Dziecko powinno mieć również odpowiednie ubranie. Wybranie idealnej odzieży dla małego sportowca nie jest zadaniem bardzo łatwym, ale nie jest też niezwykle trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów....(więcej)

Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci?

Rząd chce wydać jeszcze w tym roku ponad 90 milionów złotych na szczepionki przeciwko pneumokokom. Czy i tym razem kupiona zostanie tańsza, ale zapewniająca słabszą ochronę szczepionka 10-walentna? Dodatkowe środki na szczepienia znalazły się dzięki tzw. specustawie, przyjętej we wrześniu przez Sejm. Zagwarantowane w niej pieniądze popłyną też szerokim strumieniem na sprzęt medyczny dla szpitali....(więcej)

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski, czyli jakie prawa mają młodzi rodzice

Przyszli rodzice jeszcze przed pojawieniem się dziecka powinni sprawdzić, czy urlop macierzyński i tacierzyński im przysługuje oraz jakie zasady tutaj obowiązują. Jeszcze niedawno prawo do urlopu macierzyńskiego miały tylko osoby zatrudnione na etacie i te, które opłacały ubezpieczenie chorobowe i prowadziły działalność gospodarczą. Od 2016 roku możliwość do opieki nad nowo narodzonym dziecku zos...(więcej)

Modowa jesień, czyli jak modnie i wygodnie ubrać dzieci do szkoły i przedszkola

Wraz z powrotem do szkoły nadchodzi pora na zakup ubrań dla naszych pociech. Muszą być wygodne i odpowiadać aktualnie panującym trendom w dziecięcej i młodzieżowej modzie. Tej jesieni 5.10.15. w kolekcji Back to School proponuje połączenie elegancji, miejskiego luzu oraz stylu rodem z amerykańskiego college'u. W propozycjach dla dziewczynek szczególnie interesujące są dresowe sukienki imitujące ...(więcej)

Kwas DHA dla ciężarnych. Dlaczego nie wolno pomijać go w diecie przyszłych mam?

Ciąża to wyjątkowy czas, ale i wyjątkowe potrzeby - także te dietetyczne. W ciąży ważne jest dostarczenie nie tylko odpowiedniej ilości pokarmów, lecz również istotny jest ich skład jakościowy, czyli zawartość witamin i mikroelementów, które są niezbędne zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Specjaliści zalecają kobietom ciężarnym przyjmowanie preparatów wiel...(więcej)

Angielski z Disneyem. Skuteczna metoda nie tylko uczy, ale rozbudza pasję do języka

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya. Od samego momentu powstania program cieszy się dużą popularnością i został nagrodzony wieloma międzynarodowymi nagrodami. W kursach Disney English wzięło udział już ponad 140 tys. dzieci. Od jesieni 2017 r. po raz pierwszy bę...(więcej)

Selekcja plemników w in vitro metodą PICSI

Metoda in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym i jest wykorzystywana powszechnie w klinikach niepłodności na świecie. Jednym ze sposobów takiego zapłodnienia jest metoda PICSI. Na czym ona polega i komu jest rekomendowana? Metoda PICSI w praktyce PICSI to właściwie z języka angielskiego phisiological ICSI. Jednym z etapów tej metody zapłodnienia in vitro jest selekcja plemników z nasienia...(więcej)

Oleśnica - perełka Dolnego Śląska

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku jest leżąca zaledwie 30 km od Wrocławia Oleśnica. Miasto otrzymało prawa miejskie ponad 1000 lat temu, a więc w czasach, gdy wiele obecnych polskich metropoli nie było jeszcze na mapie. Wycieczkę po Oleśnicy warto zacząć w rynku, gdzie uwagę przykuwa dominująca wśród kamienic bryła ratusza. Pierwszy ratusz w mieście wybudowano w pierwszej połowie ...(więcej)

Wenecja z dziećmi

Chyba każdy marzy o odwiedzeniu Wenecji, a że jest to jedno z najbliżej Polski położonych miast Włoch, wielu z nas udaje się przynajmniej raz w życiu zobaczyć to jedyne miejsce w swoim rodzaju. Jeśli wybieracie się do Wenecji z dziećmi, warto zawczasu zaplanować trasę wycieczki, tak by zobaczyć najciekawsze miejsca w możliwie krótkim czasie. Ponieważ Wenecja to miasto na wodzie, samochód musimy ...(więcej)

Karmisz piersią? Poznaj listę najwygodniejszych pozycji dla mamy i maluszka

Karmienie piersią jest czynnością zupełnie naturalną, niemniej jednak początkującym mamom sprawia wiele trudności. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim prawidłowa technika karmienia, którą zapewnia kilka pozycji. Poznaj wszystkie możliwości i wybierz tę najbardziej dogodną. Karmienie piersią musi być wygodne – odpowiednia pozycja zapewnia komfort, a jednocześnie poprawia efektywność ssania...(więcej)

Co warto zobaczyć w Caorle?

Caorle to niezwykle urokliwe włoskie miasteczko na północnym wybrzeżu Adriatyku. Zachwyca przepięknie odrestaurowaną starówką - kolorowymi uliczkami, klimatycznymi placami i niezwykłymi kościołami. Wybierając się na jednodniową wycieczkę do Caorle warto pamiętać, że w parkowanie w centrum miasta zwykle graniczy z cudem. Dlatego dobrym pomysłem jest zaparkowanie na jednym z miejskich parkingów i p...(więcej)

Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy jest się czego bać?

Naczelna Izba Lekarska proponuje, by warunkiem przyjęcia dziecka do żłobka czy przedszkola było przedstawienie zaświadczenia o przejściu przez malucha obowiązkowego szczepienia. Czy to zamach na rodzicielską wolność, czy też konieczne działanie, które zastopuje rozprzestrzenianie się groźnych chorób? Co mają zrobić rodzice, którzy chcą zabezpieczyć swoje dzieci przed groźnymi chorobami ale boją si...(więcej)

Pneumokoki. Jak i czym zaszczepić dziecko?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to największe zmartwienie każdego kochającego i odpowiedzialnego rodzica. Każda mama i każdy tata dobrze zna ten strach, gdy nasz maluch stawia pierwsze kroki i boimy się, że upadnie. Kiedy zostaje pod opieką babci czy niani, niejedna mama co chwilę dzwoni do domu z pytaniem, czy wszystko w porządku. Staramy się robić wszystko, by dzieciństwo naszych pociech było...(więcej)

SPA Medical Dwór Elizy - rodzinnie do SPA

Ziemia Kłodzka to wspaniałe góry, bajeczne krajobrazy, osobliwości natury, jaskinie, które zapamiętamy na długo, to malownicze wodospady i dziesiątki szlaków górskich. Na turystów czekają tu klimatyczne uzdrowiska z bijącymi źródłami wód mineralnych które przywracają zdrowie i siły... W jednym z uzdrowisk - urokliwym Długopolu Zdroju, znajduje się hotel SPA Medical Dwór Elizy, który do dyspozyc...(więcej)

Ośrodek Wypoczynkowy WEZAJ - udany wypoczynek w Puszczy Noteckiej

WEZAJ to doskonały wybór umożliwiający spędzanie rodzinnie wolnego czasu w Krainie 100 Jezior, na łonie natury, wśród pięknych krajobrazów Puszczy Noteckiej. To kompleks komfortowych, całorocznych domków zaprojektowanych tak aby naturalnie wpasowały się w otaczający krajobraz. Ośrodek położony jest na skraju wsi Zatom Nowy, w malowniczej dolinie Warty, w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowe...(więcej)

Niezbędne akcesoria wakacyjne dla dziecka

Okres wakacyjny to czas, kiedy przynajmniej raz do roku wyjeżdżamy na dłużej lub krócej z dzieckiem nad morze, za granicę. Oczywiście nasz wypoczynek nie musi ograniczać się wyłącznie do plaży. Wiele osób preferuje zwiedzanie atrakcyjnych miejsc, przemierzanie szlaków górskich czy też pobyt w parkach krajobrazowych, narodowych. W takim momencie przydadzą się nam niezbędne akcesoria wakacyjne dla d...(więcej)

Letnia moda dla dzieci i... nie tylko

Lato 2017 zapowiada się naprawdę gorące! Dziecięca moda na wakacyjne miesiące zostanie zdominowana przez kolorystkę rodem z kolorowej Kuby oraz klimat piaszczystych, nadmorskich plaż. W takich właśnie kolorach utrzymana jest najnowsza kolekcja 5.10.15. - bogata w soczystą paletę barw w intensywnych kolorach takich jak dojrzała pomarańcza, odcienie zieleni i ciemnego turkusu, żółć, które zostały u...(więcej)

Te produkty możesz wprowadzić już po siódmym miesiącu. Zobacz schemat żywienia niemowląt

W schemacie żywienia niemowląt zawarte są wytyczne dotyczące rozszerzania diety i żywienia dzieci do 1. roku życia – zarówno tych karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie zalecania dla niemowląt po 7. miesiącu życia zawarte są w schemacie? Czym jest schemat żywienia niemowląt? To przewodnik dla rodziców dotyczący żywienia w okresie niemowlęcym. Schemat został opracowany przez...(więcej)

Jak mądrze kupić używany samochód?

Nowe auto zaczyna tracić na wartości tuż po wyjeździe z salonu. Jeśli np. po roku właściciel chciałby je sprzedać, może się okazać, że straci na tym sporo pieniędzy. Używane auto, w bardzo dobrym stanie, możemy kupić o wiele mniejszym kosztem - warto jednak wiedzieć, jak dokonać rozsądnego zakupu. Do tego, że używane auto, to tańsze auto, nie trzeba nikogo przekonywać - i mimo, że sam proces wery...(więcej)

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która powoduje ogromny świąd i pieczenie, przez co zaliczana jest do najbardziej niekomfortowych przypadłości. Małe dzieci bardzo odczuwają jej przykre konsekwencje, przez co są rozdrażnione i płaczliwe. Jak opiekować się maluszkiem, który cierpi na AZS? Na początku warto podkreślić, że AZS jest chorobą przewlekłą, stanowiącą rodzaj alergii. Dziecko, kt...(więcej)

10 sposobów na umilenie dzieciom długiej podróży samochodem

Perspektywa wielogodzinnej podróży z dziećmi często wywołuje u dorosłych nie tylko szereg obaw, ale wręcz niechęć do wyjazdów w odległe miejsca. Maluchy szybko się nudzą, niecierpliwią się, stają się marudne, a ich nastrój udziela się pozostałym pasażerom. Znasz to, prawda? Na szczęście istnieje wiele sposobów na uatrakcyjnienie monotonnej jazdy samochodem. Pochłonięte zabawą pociechy nawet nie z...(więcej)

Pierwsza pomoc w skaleczeniach u maluchów

Każdego dnia maluchy odkrywają otaczający je świat. Są niestrudzone w poznawaniu nowego sprawdzając nieustannie swoje możliwości, dając przy tej okazji sobie i swoim bliskim wiele radości z nowych dokonań i zdobywanych umiejętności. Tyle nowych miejsc do odkrycia, tyle nowych ruchów, które maluchy wykonują jeszcze niepewnie, narażając się przy tym na różnego rodzaju urazy i skaleczenia, jak zadra...(więcej)

Hotel Anders - zielone wakacje na Mazurach

Mazury Zachodnie to kraina pachnących, zielonych lasów i czystych, błękitnych jezior. Region obfituje w wiele ciekawych miejsc, odwiedzanych przez turystów z całego świata – wystarczy wspomnieć unikatowy na skalę światową Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem, Pola Bitwy pod Grunwaldem czy Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce. Parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, lasy i jez...(więcej)

Grosicki, Pazdan i Kapustka będą zachęcać dzieci do ruchu razem z Kubusiem!

Kamil Grosicki, Michał Pazdan i Bartosz Kapustka zostali ambasadorami nowej kampanii Rusz się z Kubusiem!, której inicjatorem jest marka Kubuś. Piłkarze będą również obecni na etykietach nowego produktu – Kubuś Waterrr Sport. Kamil Grosicki, Michał Pazdan i Bartosz Kapustka to czołowi polscy piłkarze, którzy nie tylko prezentują najwyższy poziom sportowy, ale również są idolami dzieci i są...(więcej)

Co to jest OKOmarket?

OKOmarket to unikalny i jedyny w swoim rodzaju internetowy serwis ogłoszeniowy. Każda osoba posiadająca dostęp do internetu może bezpłatnie zamieścić w serwisie ogłoszenie lub dokonać zakupu dowolnego przedmiotu. Serwis posiada wiele różnych kategorii, w tym kategorię Dla dziecka, która skierowana jest do rodziców. Można znaleźć w niej rozmaite artykuły, m.in.: zabawki, przybory szkolne, mebl...(więcej)

Blue Marine Mielno - ośrodek wyjątkowy pod każdym względem

W trosce o rodziny z dziećmi stworzyliśmy miejsce idealne do zdrowego wypoczynku nad morzem. W komforcie, spokoju i z dala od zatłoczonych nadmorskich kurortów, a jednocześnie tylko 150 metrów od pięknej plaży z jednej i jeziora Jamno z drugiej strony! To magiczne miejsce na udany urlop nad morzem z całą rodziną, o każdej porze roku i bez względu na pogodę. U nas zawsze świeci słońce pozytywn...(więcej)

Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada?

Stosowanie jakichkolwiek leków na ból głowy w ciąży jest rzeczą ryzykowną, jeśli przyszłe mamy próbują działać na własną rękę, nie zasięgając porady lekarza. Na szczęście przez ostatnie lata mówi się o tym dużo i głośno. Eksperci występujący w programach telewizyjnych, radiowych oraz wypowiadający się w prasie i na łamach portali internetowych podkreślają, że kierując się wyłącznie własną intuicją...(więcej)

ZAWIATY - rodzinne wakacje na Kaszubach

Urlop z dziećmi na Kaszubach, jezioro, czas zabawy i wypoczynku… ZAWIATY to idealne miejsce na wakacje dla całej rodziny. Zajęcia i animacje dla dzieci, infrastruktura dostosowana dla najmłodszych, liczne udogodnienia sprzyjające samodzielności, dużo kompanów do zabaw oraz popołudniowe zajęcia dla rodziców z dziećmi…, bo zadowolone i zajęte dzieci, to spokojny i pełny relaksu wypocz...(więcej)

Lachs Apartments w Jastrzębiej Górze

Jeżeli masz dzieci, a nie chcesz wypoczywać wśród anonimowego tłumu ośrodków wczasowych czy hoteli, to świetnym wyborem jest oferta skierowana wyłącznie dla rodzin - Lachs Apartments. Kameralny, wakacyjny dom oferuje noclegi w eleganckich, komfortowo i funkcjonalnie urządzonych apartamentach i pokojach. Każdy z nich urządzony został indywidualnie z dbałością o wygodę i potrzeby rodzin z dziećmi. ...(więcej)

Najlepsze konta i rachunki osobiste

Planujesz otworzyć rachunek osobisty? Zastanawiasz się jakie konto jest najlepsze? Poznaj najciekawsze oferty na rynku! Raiffeisen Polbank Deutsche Bank Millennium Bank ...(więcej)

Dziadek w roli niani

Wychował swoje dzieci, może się wydawać, że jest osobą doświadczoną i kompetentną. Życiowe doświadczenie z dziećmi nauczyło go cierpliwości i opanowania. Dziadek – czy nadaje się na nianię? Babcia i dziadek odgrywają w życiu dziecka niezwykle ważne role. Są dodatkowymi rodzicami, o niebo bardziej cierpliwymi i wyrozumiałymi. Często jako emeryci dysponują większą ilością wolnego czasu na zab...(więcej)

Sport i rozrywka w Dolinie Stubai

Oprócz licznych, zimowych atrakcji na śniegu, goście Doliny Stubai mogą cieszyć się również rozmaitymi wydarzeniami: sportowymi, kulturalnymi i rozrywkowymi. Tutaj zawsze coś się dzieje. W sezonie zimowym Dolina Stubai tętni życiem nie tylko na stokach, torach saneczkowych i w schroniskach. Odbywają się tu również imprezy sportowe, kursy lawinowe, testy sprzętu, tradycyjne parady folklorystyczne...(więcej)

Trasy narciarskie i wyciągi - Schlick 2000

Teren narciarski Schlick 2000 to 27 km tras narciarskich (16 km łatwych, 10 km średnio trudnych, 1 km trudnych) oraz 7 wyciągów orczykowych, 1 krzesełkowy, 2 kolejki linowe. Nowoczesne wyciągi, stoki do carvingu, naturalne trasy z pewnym śniegiem do duże atuty tego miejsca. Wysokości od 1014 do 2230 m n.p.m. Trasa nr 1 jest najdłuższa, ma 8 km długości. Mapa tras narciarskich Schlick 2000 (kli...(więcej)

Trasy narciarskie i wyciągi - Efler

Elfer to 7 km tras narciarskich, w tym 3 km czarnych, 2 km czerwonych; 2 km niebieskich. Ośrodek posiada 3 wyciągi orczykowe, 1 krzesełkowy o łącznej przepustowości 3400os/h. Oświetlony, łatwy stok przy dolnej stacji wyciągów o dł. 200m, czynny w środy od godz. 20 do 22. Duża część tras przyjemnie otoczona lasami. Bezpłatny skibus. Mapa tras narciarskich - Elfer (kliknij aby powiększyć) ...(więcej)

Trasy narciarskie i wyciągi - Serles

Ośrodek Serles to 7 km tras narciarskich, w tym 3 km czarnych, 2 km czerwonych; 2 km niebieskich. Teren posiada 3 wyciągi orczykowe, 1 krzesełkowy o łącznej przepustowości 3400os/h. Oświetlony, łatwy stok przy dolnej stacji wyciągów o dł. 200m, czynny w środy od godz. 20 do 22. Duża część tras przyjemnie otoczona lasami. Bezpłatny skibus. Mapa tras narciarskich - Serles (kliknij aby powiększyć) ...(więcej)

Snowpark - Stubai ZOO

Stubai Zoo na Gaisskarferner to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych snowparków w Austrii. Otwarty jest od października, aż do późnych dni wiosennych. Easy-, Medium- oraz Pro-Line zadowolą każdego freeskiera i snowboardzistę. Dzięki południowemu położeniu stoku na Gaisskarferner snowpark jest skąpany w słońcu, a lądowania są miękkie i przyjemne. Już na początku sezonu, snowpark staje...(więcej)

Stubai - położenie i dojazd

Dolina Stubai położona jest w pobliżu stolicy Tyrolu, Innsbrucka. Pomimo, że znajduje się tuż przy autostradzie prowadzącej do Przełęczy Brenner, zachowała swoje naturalne piękno i tradycyjny, tyrolski klimat. Wzdłuż ciągnącej się przez 35-kilometrów doliny, wznoszą się szczyty sztubajskich Alp, gdzie znajduje się 80 lodowców i 109 trzytysięczniki. Najwyższy z nich to Zuckerhütl, którego wierzchoł...(więcej)

Przedszkole narciarskie - Stubai

Urlop zimowy w Stubai to wspaniałe przeżycie także dla maluszków, które nie jeżdżą jeszcze na nartach. Najmłodsze dzieci, które ukończyły 3 rok życia, mogą spędzić cudowny czas w przedszkolu przy górnej stacji Gamsgarten. Gertraud i Inessa czekają na Twoje dziecko! Informacje i zgłoszenia: Tel. +43 5226 8141 406 e-mail: kindergarten@stubaier-gletscher.com Godziny otwarcia w sezonie ...(więcej)

Zniżki na ski passy i wypożyczenie sprzętu

Na rodziny odwiedzające lodowiec Stubai czekają atrakcyjne ceny ski passów: młodzież do 16. roku życia - otrzymuje 50% zniżki na wypożyczenie sprzętu narciarskiego, dzieci do 10. lat - wynajmują sprzęt za darmo, jeśli rodzice korzystają z tej usługi dla siebie. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa najmłodszych, na czas wynajmu sprzętu wszystkim dzieciom udostępniane są za darmo kaski narciarskie. Ak...(więcej)

Casio Baby-G - super zegarek dla ucznia

Firma Casio jest znana z zegarków sportowych. W swojej ofercie ma ona setki modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak nie wszystkie zegarki nadają się dla dzieci. Jedną z ciekawych propozycji, zwłaszcza dla dziewczynek, są zegarki z serii Baby-G. Dlaczego warto postawić właśnie na nie? Wygląd to podstawa W przypadku dzieci i młodzieży jedną z podstawowych zalet zegarków jest ic...(więcej)

Dolina Stubai - szczyt zimowego komfortu

Dolina Stubai zapewnia wiele możliwości odkrywania natury, ludzi i ich kultury. Atrakcje sportowe na lodowcach i stokach gór regionu Stubai, serdeczna gościnność i tradycyjna kuchnia są gwarancją urozmaiconego i ekscytującego urlopu narciarskiego w Tyrolu. Pięć najważniejszych miejscowości regionu to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg. Całoroczna oferta doliny odpowiada potrzebom tyc...(więcej)

Bogata oferta dla dzieci w korzystnych cenach

Doskonałe warunki do ekscytujących wypraw narciarskich czekają na fanów sportów zimowych w czterech ośrodkach Doliny Stubai, w tym na największym terenie lodowcowym w Austrii. Dzięki atrakcyjnej polityce cenowej, goście mogą liczyć na liczne rabaty, zniżki i dodatkowe korzyści. Idealne miejsce dla rodzin Dzieci poniżej dziesiątego roku życia, w towarzystwie osoby dorosłej ze ski passem, mogą jeź...(więcej)

Naklejki ścienne - praktyczna aranżacja dziecięcego pokoju

Mówi się, że dzieci rosną jak na drożdżach. Ten jednak, kto doczekał się własnych pociech wie, że rosną o wiele, wiele szybciej. Właśnie dlatego aranżacja dziecięcego pokoju jest takim wyzwaniem. Jeśli chcielibyśmy dostosowywać pokój do wieku i etapu rozwoju naszego malucha, nie zajmowalibyśmy się niczym innym. Trzeba więc zachować zdrowe podejście i szukać najbardziej praktycznych i użytecznych ...(więcej)

Trasy narciarskie i wyciągi Stubai

Lodowiec Stubai to 108 km tras narciarskich (niebieskich 46 km, czerwonych 39 km, czarnych 23 km) oraz 9 wyciągów orczykowych, 7 krzesełkowych, 5 linowe - duże wagony. Tereny narciarskie położone są na wysokości od 1750 do 3210 m n.p.m. Najdłuższa trasa Fernau Mauer ,o długości 4km, różnica poziomów 700m. Kolejnym ciekwaym zjazdem jest Schutt o długości 6,2 km, z różnicą poziomów 1190 m, średni st...(więcej)

Stubai 3S - nowoczesna kolejka gondolowa

Dolina Stubai (w pobliżu Innsbrucka) w ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzmocniła swoją ofertę sportów zimowych. Operatorzy ośrodków narciarskich wprowadzili nowoczesne udogodnienia, a w całej dolinie przygotowano dodatkowe atrakcje (poza klasyczną jazdą na nartach) oraz korzystne oferty dla rodzin z dziećmi. Pod względem pomysłowości, zaradności oraz dbałości o rozwój turystyczny i promocję mie...(więcej)

GAIA Mother Earth - niezapomniany spektakl multimedialny

W lutym 2017 roku odbędzie się premiera bezprecedensowego widowiska „GAIA – Stubai Mother Earth”. To multimedialne przedstawienie ukazuje ducha innowacyjności, który panuje w Dolinie Stubai. Ziemia aż się zatrzęsie podczas premiery narciarsko–taneczno-multimedialnego przedstawienia „GAIA – Stubai Mother Earth”, które odbędzie się 17 lutego 2016 r. w Neust...(więcej)

Kolejki linowe i atrakcje w ośrodkach regionu Stubai

Cieszące się popularnością ośrodki sportów zimowych posiadają różnorodne tereny narciarskie, obsługiwane przez nowoczesne kolejki linowe. Cztery tego typu ośrodki znajdują się w Dolinie Stubai, a ich operatorzy stale inwestują w rozwój infrastruktury i udogodnień dla gości, co przekłada się na rozkwit turystyki w całej dolinie. W sezonie 2016/2017 na Lodowcu Stubai narciarze mogą liczyć na j...(więcej)

Czym są szczepienia skojarzone?

Szczepienie to moment, który przeżywa nie tylko dziecko, ale także rodzice. Jak więc postępować, by zmniejszyć stres i ból malucha, a mamie dać pewność, że wybiera optymalne rozwiązanie dla swojego skarba? Odpowiedzią mogą być tzw. szczepienia skojarzone. Podczas, gdy standardowy cykl szczepień to aż 14 wkłuć w pierwszych dwóch latach życia dziecka, szczepienia skojarzone mogą zmniejszyć ich li...(więcej)

Rzeżączka - poważne zagrożenie dla ciężarnej i dziecka

Zaplanowana ciąża to dla przyszłych mam czas wyjątkowy – czas radosnego oczekiwania na wymarzonego potomka. Wymyślamy wówczas imiona, dekorujemy pokój dziecka, snujemy plany nie mogąc doczekać się upragnionego dnia porodu. Jest to więc stan błogosławiony, stan, którego zakłócać nie powinny żadne medyczne obawy o zdrowie – nasze i dziecka. Niestety, nie zawsze ów z definicji radosny i p...(więcej)

Hotel SPA & Family Dom Zdrojowy w Jastarni

Hotel**** SPA & Family Dom Zdrojowy to wyjątkowe miejsce, położone między Zatoką Pucką, a morzem Bałtyckim, ukryte od zgiełku w pięknym, sosnowym lesie. Dzięki swojemu położeniu, Dom Zdrojowy zapewnia komfort wypoczynku. Hotel usytuowany jest w odległości 50 m od piaszczystej plaży, w sercu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dom Zdrojowy to idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną. Dla mały...(więcej)

Lovela pomoże w usuwaniu plam z ubranek dzieci

Każda mama doskonale wie, jak trudno usunąć plamy z dziecięcych ubranek. Nasze pociechy są tak ciekawe świata, że brudzą się nieustannie, a wszystko, co trafi w ich małe, ciekawskie rączki, od razu zostawia ślad na ubranku. Plamy po zupkach, kaszkach oraz soczkach są bardzo trudne do usunięcia, ponieważ barwniki zawarte w świeżych warzywach i owocach mocno wnikają w strukturę tkaniny. Możemy rato...(więcej)

Drony - zabawa z juniorem gwarantowana

Szturmem weszły na nasz rynek, zachwyciły rzesze klientów i stały się marzeniem wielu dzieciaków. Drony, bo o nich mowa, posiadają wszechstronne zastosowanie, zarówno profesjonalne jak i typowo rozrywkowe. Stały się niepomijalnym elementem wyposażenia studiów fotograficznych i filmowych, mogą zastępować samoloty załogowe podczas niebezpiecznych lotów zwiadowczych a już całkiem niedługo będą dostar...(więcej)

Leczenie kaszlu u dzieci. Jak radzić sobie z dziecięcym kaszlem?

Kiedy w drogach oddechowych pojawia się wydzielina lub ciało obce, dziecko zaczyna kasłać. Ta naturalna reakcja obronna organizmu pozwala pozbywać się z oskrzeli i płuc alergenów, bakterii i wirusów. Kaszel świadczy o infekcji, alergii lub niedrożności dróg oddechowych, a sposoby jego leczenia są różne w zależności od rodzaju. Kaszel – dlaczego się pojawia i o czym świadczy? Drobinki kurz...(więcej)

Maluch w świecie technologii - 3 rzeczy, o których powinieneś pamiętać?

Świat smartphonów i tabletów to nowa cyfrowa rzeczywistość, w której dorastają najmłodsi. Rodzice często stają przed trudnymi decyzjami, które dotyczą wychowania. Na jakich zasadach pozwalać pociechom na korzystanie z dobrodziejstw technologii? Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę, dając dziecku smartphone. Kontroluj czas Zabawa telefonem potrafi wciągnąć każdego. Istotne jest, aby nie pozwolić...(więcej)

Nawilżanie w pokoju małego dziecka - dlaczego jest takie ważne?

Twój maluszek marudzi, jest płaczliwy, źle sypia, często choruje – bardzo często przyczyn takiego zachowania rodzice dopatrują w diecie, niewłaściwym harmonogramie dnia. A może to ząbkowanie – sugerują babcie i ciocie. Jak okazuje się, często powód jest prozaiczny: suche powietrze w dziecięcym pokoju. Suche powietrze to realny problem. Wpływ suchego powietrza na małe dziecko Orga...(więcej)

Folwark Łękuk - wyjątkowe miejsce w sercu Mazur

Folwark Łękuk znajduje się w sercu Dzikich Mazur, w otulinie Puszczy Boreckiej nad urozmaiconym brzegiem jeziora Łękuk, gdzie wg monitów Instytutu Ochrony Środowiska oddychamy najczystszym powietrzem w Polsce. W zabytkowym budynku mazurskiego folwarku, w 2015r. powstał stylowy hotel - Folwark*** z 41 pokojami i apartamentami. Od 6 lat drugi obiekt - Stary Spichlerz oferuje komfortowe pokoje rodz...(więcej)

Hotel La Siesta - Jastrzębia Góra

Hotel La Siesta to miejsce idealne zarówno dla dużych, jak i małych... Mogą nas odwiedzać rodziny, które chcą spędzić wspaniały czas nad morzem, pełen pozytywnych wrażeń oraz niezapomnianych chwil. Dzięki temu, że zawsze dbamy o dobro wszystkich, nawet najmłodszych Gości, otrzymaliśmy certyfikat "Hotel Przyjazny Rodzinie" III edycji, a aktualnie kandydujemy do tytułu najlepszego Hotelu na wypoczyn...(więcej)

Kwas foliowy - niezbędny składnik diety przyszłej mamy

Przyszli rodzice często słyszą od znajomych pytania o to, czy wolą chłopca, czy dziewczynkę. Czy lepiej, aby dziecko było podobne do mamy czy taty, czy chcą, aby dziecko poszło w ich zawodowe ślady. Co wówczas odpowiadają? Że to się nie liczy, bo najważniejsze, żeby dziecko było zdrowe. Czasami nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele mogą zrobić, by ich życzenie naprawdę się ziściło. Jednym z c...(więcej)

Co zrobić gdy budżet domowy się nie spina?

Życie z ołówkiem w ręku to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Niestety nie każdego stać na luksus nieliczenia się z pieniędzmi i robienia zakupów pod wpływem impulsu. Jak więc prowadzić budżet domowy, by nie zwariować? Jest kilka modeli prowadzenia budżetu domowego. Najpopularniejszy to ten, gdy można liczyć na stałe miesięczne przychody i na ich podstawie planować wydatki. O ile niezbędn...(więcej)

Dieta dla karmiącej matki

O tym, że karmienie piersią jest niezwykle korzystne zarówno dla dziecka, jak i mamy, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak choć poparcie dla tego naturalnego sposobu karmienia niemowląt nieodmiennie wzrasta zarówno wśród mam, jak i specjalistów, wokół tematu narosły dziesiątki mitów i przekonań. Babcie, ciocie i sąsiadki spieszą z poradami i zakazami na temat sposobów pobudzania laktacji, c...(więcej)

10 zaskakujących faktów i mitów na temat witaminy D

Witamina D, nazywana także witaminą słońca, jest niezbędna do prawidłowego i zdrowego rozwoju dziecka. Wspiera przede wszystkim gospodarkę wapniowo-fosforanową ważną dla zdrowych zębów i mocnych kości. Ma ogromny wpływ także na prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz aktywizuje komórki układu odpornościowego i usprawnia procesy związane z podziałami komórek. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o witamini...(więcej)

Hotel Stary Dziwnów

Hotel Stary Dziwnów znajduje się w Dziwnowie (woj. Zachodniopomorskie), nadmorskim miasteczku położonym miedzy wodami Morza Bałtyckiego, Zatoki Kamieńskiej i rzeki Dziwny. Dziwnów jest miejscem bardzo chętnie wybieranym przez rodziny z dziećmi ponieważ w przeciwieństwie do większych miejscowości uzdrowiskowych jak Międzyzdroje czy Świnoujście, nawet w środku lata, można znaleźć zaciszne i spokojn...(więcej)

Czarna Góra - eldorado letnich atrakcji

Czarna Góra Resort to wyjątkowe miejsce położone w Masywie Śnieżnika, które od kilku lat nieustannie się rozwija przyciągając z roku na rok coraz większą rzeszę małych oraz dużych turystów, zarówno zimą jak i latem. Centralnym punktem tego miejsca jest Ośrodek Narciarski Czarna Góra, który w 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie World Ski Awards, zdobywając tym samym miano najlepszego ...(więcej)

Hotel Zamek Ryn

Hotel ZAMEK RYN**** położony wśrod mazurskiej przyrody zachęca do rodzinnego wypoczynku. Kiedyś zamek krzyżacki, dziś luksusowy hotel, kuszący gości wysokim standardem i mnóstwem atrakcji.Szczególnie dobrze czują się tu rodziny z dziećmi, gdyż właściciele obiektu w wyjątkowy sposób zadbali o swoich gości, przygotowując dla nich wszelkie udogodnienia pomocne rodzicom. Eleganckie pokoje i aparta...(więcej)

Jak wybrać dobry plecak, który wytrzyma całą szkołę podstawową?

Plecak szkolny jest inwestycją na lata. Półki sklepowe uginają się od różnych rodzajów plecaków. Jak wybrać spośród nich ten najlepszy? Czym kierować się przy wyborze? Jest tyle wzorów, kolorów, kształtów - trudno zdecydować, który plecak sprawdzi się w szkole. Dzieciom podobają się tornistry z postaciami bajek na topie, jednak co potem, gdy bajka przestanie być modna? Dlatego przy wyborze pl...(więcej)

Hotel Santa Monica - Mikołajki

Hotel Santa Monica w Mikołajkach to wyjątkowe miejsce, którego właściciele w szczególny sposób dbają o atrakcje i udogodnienia dla dzieci. Aby uatrakcyjnić im pobyt w hotelu przygotowano Żagielkowo - salę zabaw o powierzchni 80 metrów kwadratowych z dwupoziomową konstrukcją Małpi Gaj , basenami z kulkami, zjeżdżalniami, miejscem do zajęć plastycznych oraz rekreacyjnych. Tutaj w wybranych termin...(więcej)

Przerost migdałka gardłowego

Migdałek gardłowy wraz z migdałkami podniebiennymi stanowi barierę ochronną dla organizmu, tworząc tzw. pierścień chłonny gardłowy. Istnienie tego migdałka jest ważne u małych dzieci do około 3 roku życia. Trzeci migdałek stanowi ważną funkcję immunologiczną. Częste infekcje górnych dróg oddechowych są jedną z przyczyn przerostu. Apatia, senność, utrata apetytu, zmiana tonu głosu należą do objawów...(więcej)

Babymoon - nowy trend wśród przyszłych rodziców

Kiedy informacja o tym, że bocian zmierza w Waszą stronę staje się pewna i za kilka miesięcy świat zacznie się kręcić wokół pieluszek, niedospanych nocy, a hierarchia priorytetów ulegnie zmianom, warto pomyśleć, że to ostatni moment na spędzenie czasu tylko we dwoje. Czas ten powinien obfitować w błogi relaks, wspólne romantyczne chwile, umacniać więzi pomiędzy przyszłymi rodzicami. W taki urlop ...(więcej)

Jak zapobiegać występowaniu alergii pokarmowej u niemowlaka?

Alergie pokarmowe u niemowląt jest jedną z częstszych obaw rodziców. Nic dziwnego, gdyż, mimo że nie są groźne dla życia dziecka mogą wpływać na jego prawidłowy rozwój oraz wykazywać różną manifestację objawów, nie tylko pochodzących z układu pokarmowego. Na szczęście w pewnych przypadkach można zastosować profilaktykę wystąpienia takiej alergii. U kogo stosować profilaktykę? Ryzyko występowania...(więcej)

Program Rodzina 500 Plus - podstawowe informacje

Rodzina 500 Plus to program pomocy rządu w wychowywaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych. Założeniem programu jest, oprócz poprawy sytuacji rodzin, przyczynić się do zwiększenia dzietności w Polsce. Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków (niezależnie od dochodów rodziny). Rodziny o niskich doch...(więcej)

Kto może otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 Plus?

Program Rodzina 500 Plus to nieopodatkowane 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. W przypadku rodzin o niskich dochodach świadczenie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko. Na które dzieci przysługuje świadczenie Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie bez kryterium dochodowego oraz na pierwsze (także jedyne) dziecko dla rodzin o niskich doc...(więcej)

Program Rodzina 500 Plus - jak złożyć wniosek?

Aby móc skorzystać ze świadczeń w Programie Rodzina 500 Plus należy złożyć wniosek. Wniosek może być złożony przez w gminie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub g...(więcej)

Program Rodzina 500 Plus - jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku?

Wnioskując o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko nie musimy dołączać żadnych dodatkowych dokumentów przy składaniu wniosku, gdyż w takim przypadku świadczenie nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Jeśli wnioskujemy o świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko (obowiązuje w takim wypadku kryterium dochodowe) do wniosku musimy dołączyć: oświadczenia dokumentu...(więcej)

Nowotwór u dziecka - kiedy zmienia się życie całej rodziny

Smutne szpitalne korytarze, kroplówka, która godzinami przykuwa dziecko do łóżka, i strach - taki zwykły codzienny przed bolesnym zabiegiem, czy trudnym badaniem. I ten najgorszy, którzy przychodzi nocą i nie daje spać - strach o życie swojego dziecka, które zmaga się miesiącami z nowotworem. Rzeczywistość rodziców i dzieci z oddziałów onkologii jest ciemna i szara. Ale każdy z nas może zrobić coś...(więcej)

Życie na kroplówce

Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje jelita, przełyk, a czasem nawet usta. Jej najczęstsze objawy to silne biegunki i bóle brzucha, dodatkowo w stolcu pojawia się śluz i krew. Nieodpowiednio leczona przesuwa się w głąb przewodu pokarmowego, ma tendencję do nawrotów. Ich częstotliwość jest różna, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz sposobu leczenia chorego. Schodzenie dotyka zarówno...(więcej)

Wirus ZIKA - szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży

Wirus Zika został wykryty w 2014 roku w Brazylii - jest przenoszony przez zainfekowane komary tygrysie i wywołuje tak zwaną gorączkę Zika. Osoby zakażone wirusem skarżą się na ból mięśni, stawów, często na zapalenie spojówek i ogólne złe samopoczucie oraz wysypkę plamisto-grudkową. Stosuje się leczenie objawowe - środki obniżające gorączkę i przeciwzapalne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) infor...(więcej)

O leczeniu żywieniowym wciąż wiemy za mało

- W przeważającej części polskich szpitali mieszaniny żywieniowe przygotowują pielęgniarki na przysłowiowym „parapecie przy oknie”, na podstawie rozpiski otrzymanej na kartce od lekarza. To nie tylko niezgodne z prawem, ale też ryzykowne, zwłaszcza jeśli mieszanina jest przygotowywana dla wcześniaka - mówi dr Łukasz Drozd, dyrektor ds. medycznych szpitala Nutrico, który otworzył w Sosn...(więcej)

Cena warta zapłaty

Od samego początku było wiadomo, że nasze dziecko będzie wcześniakiem. To nie była moja pierwsza ciąża, a każda poprzednia wiązała się z dużymi problemami. Wraz z mężem liczyliśmy się więc z tym, że już od chwili porodu będzie trzeba walczyć o życie Michałka - mówi Izabela Łuc, 33-letnia inżynier środowiska z Łaska pod Łodzią, matka 3-letniego Michałka, który urodził się jako skrajny wcześniak. Ch...(więcej)

Jak nakarmić wcześniaka?

Rozmowa z Bianką Stolarską, farmaceutką kierującą apteką szpitala Nutrico i znajdującą się tam pracownią żywieniową, w której na co dzień wytwarzane są mieszaniny żywieniowe dla wcześniaków. - Wcześniaki skrajne nie mają wykształconego odruchu ssania, a ich organy i układy są w chwili urodzenia jeszcze niedojrzałe. Takie noworodki trzeba wówczas karmić dożylnie, bo to dla nich jedyna szansa na pr...(więcej)

Dla każdego coś mądrego. Słów kilka o Tabletowym Przedszkolu

Od jakiegoś czasu korzystanie z tabletów przez dzieci zaczyna być coraz bardziej powszechne. Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji przyciągających uwagę najmłodszych i wciąż pojawiają się nowe. W związku z tym wybór czegoś odpowiedniego dla naszego dziecka jest sporym wyzwaniem. Najchętniej korzystamy z programów mających jakieś walory edukacyjne. Jest wiele aplikacji na Androida, które promo...(więcej)

Rodzice przedszkolaków - jak zapłacić mniejszy podatek za 2015?

Od stycznia 2015 r. wchodzą w życie zmiany w rozliczeniach PIT, które będą dotyczyły płatników i podatników. Nowelizacja ustawy o PIT doprecyzowuje, że pracownik, który otrzyma od pracodawcy dopłatę do pobytu dzieci w przedszkolach, żłobkach i klubach dziecięcych, która będzie pochodziła z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie zapłaci od niej podatku. Jeśli natomiast środki zostaną wypł...(więcej)

Walka bez przyczyny

- Rodzice wcześniaka pod żadnym pozorem nie mogą się obwiniać za to, że dziecko urodziło się za szybko. Wcześniactwo nie ma przyczyny. To życie jak każde inne, tylko trzeba o nie dużo mocniej walczyć - mówi 33-letnia Ewelina Naumczyk z Lublina, matka 2-letniej Antosi, która urodziła się jako skrajny wcześniak już w 27. tygodniu ciąży. W przypadku tak wczesnych narodzin, niemal każda godzina w szpi...(więcej)

Leczenie przez żywienie

Odpowiednio dobrana do wieku i potrzeb dziecka dieta jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o jego zdrowiu. W innej sytuacji są jednak dzieci chore. Jeśli dziecko cierpi np. na chorobę neurologiczną, czy onkologiczną, to tradycyjny posiłek nie dostarczy mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takiej sytuacji należy rozważyć wprowadzenie terapii żywieniowej. Aminokwasy, w...(więcej)

Jak przygotować się na przyjście malucha na świat?

Wyprawka dla niemowlaka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców, którzy spodziewają się dopiero pierwszego dziecka. Trzeba pomyśleć o wszystkim, co może się przydać podczas pierwszych miesięcy życia naszego maluszka. Dziś podpowiemy, co trzeba przygotować, zanim dziecko pojawi się na świecie. Dla rodziców nie ma nic piękniejszego i ważniejszego niż ich dziecko – dlatego też moment, gdy...(więcej)

Czas na karmienie mieszane. Dowiedz się jak wprowadzić je prawidłowo

Aby nasz maluch po przyjściu na świat był szczęśliwy, potrzebuje tylko kilku rzeczy: bliskości z mamą, suchej pieluszki i pełnego brzuszka. Pierwsze pożywienie, które noworodek otrzymuje to zazwyczaj mleko matki. Uważa się, że karmienie piersią jest najbardziej naturalną metodą aby dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto daje ono wiele korzyści istotnych dla zdrowi...(więcej)

Jak medycyna sprytnie rozwiązała kwestię żywienia wcześniaków?

To, co nie zdąży się zdarzyć w brzuchu, musi się wydarzyć poza nim. Na przykład pełny rozwój układu pokarmowego. Co zrobić, gdy wcześniak nie jest w stanie samodzielnie przyswajać substancji odżywczych? Medycyna na szczęście ma tu sprytne rozwiązanie – żywienie dożylne. O tym, co to jest i jak powstaje pokarm, dla najmniej samodzielnych maluchów rozmawiamy z Bianką Stolarską, kierownik specj...(więcej)

Skrajny wcześniak: jak pomagać?

W szkołach rodzenia czy w poczekalni gabinetu ginekologa-położnika przyszłe mamy dyskutują o wyższości karmienia piersią nad żywieniem mlekiem modyfikowanym. I rzadko której przychodzi do głowy, że czasem rodzą się dzieci, dla których – zarówno mleko mamy, jak i sztuczne – są niemożliwe do wykorzystania. Chodzi o skrajne wcześniaki. Mianem wcześniaków określa się noworodki urodzone pr...(więcej)

Żywienie wcześniaków

Każdy z nas, spodziewając się dziecka, ma nadzieję, że urodzi się ono we właściwym terminie. Co jednak, gdy stajemy się rodzicami wcześniaka? Najważniejsze, nie tracić głowy. Żywienie wcześniaka - czego mu potrzeba? Najlepszym pokarmem dla każdego noworodka jest mleko mamy – zasada ta dotyczy zarówno dzieci urodzonych w terminie, jak i wcześniaków. Mleko mamy jest bogate w związki, które ...(więcej)

A jeśli urodzi się wcześniak?

Takiego scenariusza nikt zwykle nie planuje, a jednak zdarza się - rodzi się wcześniak. Rodzice przeżywają na przemian radość i strach. W takich chwilach łatwo stracić głowę - o co pytać neonatologów, by zapewnić maluszkowi jak najlepszy start? W Polsce notuje się większy odsetek porodów przedwczesnych, niż w większości innych krajów Unii Europejskiej - co roku blisko 30 tys polskich noworodków r...(więcej)

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Z dniem 1 września 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez ludzi młodych. Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczące dodatkowego wsparcia dla rodzin wielodzietnych: zwiększono dofinansowanie wkładu własnego - w przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci z 15% do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania, w przypadku rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie z...(więcej)

Opieka nad dzieckiem w trakcie wakacji

Minimum 62 dni, czyli pełne dwa letnie miesiące. To czas, który wielu rodzicom w Polsce spędza sen z powiek. Konieczność zapewnienia dzieciom opieki w czasie wakacji bywa naprawdę trudna w realizacji. Sprawia to, że oferta zajęć w formie obozów wyjazdowych, ale i półkolonii, kursów i warsztatów w miastach staje się coraz szersza. Kolonie dla dzieci i obozy młodzieżowe Oferta obozów jest naprawdę...(więcej)

Zdrowie Twojego malucha w pigułce, czyli co powinnaś wiedzieć o badaniach prenatalnych

Jesteś w ciąży. Od dawana marzyłaś o dziecku, ale obawiasz się, czy na pewno jest zdrowe. Obecna medycyna umożliwia przeprowadzenie badań, które wykluczą ewentualne choroby. Nawet jeżeli dana choroba zostanie potwierdzona, istnieją metody, dzięki którym można wyleczyć malucha we wczesnym stadium jego rozwoju, nawet przed przyjściem na świat. Co to są badania prenatalne? To właśnie takie, które ...(więcej)

Jak wybrać letnią czapeczkę dla dziecka?

Letnie dni to idealna okazja na długie spacery. Aby jednak wyjścia na dwór nie skończyły się dla dziecka problemami zdrowotnymi, ważny jest odpowiedni ubiór. Czyli – między innymi, właściwie dobrana czapeczka. Czym kierować się przy jej wyborze? Najbardziej istotnymi aspektami są oczywiście materiał oraz krój. Wielu rodziców nieświadomie popełnia błędy, które mogą odbić się na zdrowiu malc...(więcej)

Pierwszy rowerek dla dziecka

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka, to decyzja bardziej skomplikowana, niżeli mogłoby się wydawać. To też niemały wydatek (dlatego warto zerkać na różne strony z kodami i promocjami na rowery do Smyka, czy innych sklepów). Lepiej więc wyboru dokonać świadomie. Na rynku znajdziemy modele różniące się nie tylko tym, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone, ale również swoją funkcjonalnością...(więcej)

Jak sprawdzić czystość plaży lub kąpieliska?

Zastanawiasz się, czy plaża, gdzie chcesz spędzić beztroskie chwile jest czysta? Czy woda spełnia niezbędne wymagania Sanepidu? W każdej chwili możesz to sprawdzić w specjalnym serwisie Głównego Inspektora Sanitarnego. Harmonogram pobrania próbek wody w kąpielisku uwzględnia terminy pobierania i analizy nie mniej niż czterech próbek w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak a...(więcej)

Jak wybrać obuwie dla najmłodszych i trochę starszych dzieci?

Jakie obuwie wybrać, kiedy firmy prześcigają się w oferowanych rodzicom kolorach butów dla dzieci, w designie modeli czy wreszcie w technologiach, które mają poprawić komfort użytkowania obuwia przez najmłodszych? Ta kwestia spędza sen z powiek wielu rodzicom. Kiedy z zapartym tchem obserwujemy, jak nasze maleństwo raczkuje i nie możemy się doczekać, aż postawi swój pierwszy krok, nadchodzi nas j...(więcej)

Gdzie wypocząć z maluchem za granicą?

Rozbudowana infrastruktura sportowa, centra Spa z salonami masażu i gabinetami pielęgnacyjnymi, szeroki wybór wycieczek fakultatywnych do zabytkowych miast i pięknych obszarów przyrodniczych, a także bogata oferta nocnych rozrywek – to główne atrakcje, których szukamy na wakacjach w ciepłych krajach. A na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wczasy z małymi dziećmi? W tym wypadku oc...(więcej)

Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać?

Spodziewacie się dziecka? Przyszedł czas na zakup mebli do pokoju dziecięcego? Gubicie się w gąszczu ofert i nie do końca wiecie czym kierować się podczas zakupu? Estetyka jest ważna, cena również, ale zasadniczym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnych mebli, powinno być bezpieczeństwo dziecka. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru odpowiednich mebli dla waszej pociechy. Po pier...(więcej)

Karmienie piersią. Dobre dla dziecka i mamy

Na co dzień spotykamy się z różnymi poglądami i opiniami na temat karmienia piersią oraz laktacji - nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników. Natłok często sprzecznych informacji nie ułatwia wyboru świeżo upieczonym mamom. Coraz częściej w mediach temat karmienia piersią poddawany jest szerokiej dyskusji. Można odnieść wrażenie, że istnieje swego rodzaju moda na karmienie naturalne...(więcej)

Nietrzymanie moczu - problem kobiet

Nietrzymanie moczu (NTM) to jeden z najbardziej wstydliwych kobiecych problemów. W Polsce aż 1/3 populacji kobiet cierpi na to schorzenie, do lekarza trafiają jednak tylko nieliczne panie. Nawet jeśli chora przezwycięży wstyd i uda się do specjalisty, najczęściej jest odsyłana pomiędzy ginekologiem a urologiem, co zwiększa jej dyskomfort i powoduje zniechęcenie. Tymczasem ponad 90% pacjentek można...(więcej)

Czy ulewanie u niemowląt może być poważnym problemem?

Podobno przydarza się nawet połowie dzieci. U wielu rodziców wywołuje niepokój o zdrowie dziecka. Czy słusznie? Czym dokładnie jest ulewanie? Na czym polega ulewanie? Ulewanie polega na wypływaniu z ust niemowlęcia niewielkiej ilości pokarmu. Nie sprawia to maleństwu żadnego bólu. Wydostający się pokarm cofa się albo z przełyku, albo już z żołądka. Jest to łatwe do odróżnienia, ponieważ w tym dr...(więcej)

Ciąża pozamaciczna - objawy, postępowanie

Ciąża pozamaciczna rozwija się poza jamą macicy, a jej wystąpienie jest potencjalnym zagrożeniem zdrowia i życia kobiety. Usunięcie jej jest bezwzględnie konieczne, a o sposobie decyduje lekarz. Przebycie ciąży ekotopowej nie wyklucza zajścia w prawidłową, zdrową ciążę. Przyczyny Ciąża pozamaciczna, zwana ektopową, to ciąża rozwijająca się poza jamą macicy, a więc w jajowodzie ( 97% przypadków),...(więcej)

Poród naturalny

Poród naturalny jest najlepszym sposobem narodzin zarówno dla dziecka, jak i dla rodzącej kobiety. Huśtawka hormonalna w trakcie narodzin steruje całym jego przebiegiem, dodając siły także kobiecie, która bezpośrednio po nim może opiekować się ukochanym noworodkiem. Poród naturalny – najlepszy dla wszystkich Poród naturalny wzbudza strach w wielu kobietach, gdyż niesie ze sobą ból. Dla wie...(więcej)

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem, niejednokrotnie ratującym życie matki i dziecka. Przeprowadzane jest ze wskazań medycznych, określonych jeszcze w ciąży, w wyniku jej przebiegu, bezpośrednio przed wystąpieniem porodu lub w jego trakcie oraz gdy zagrożone jest zdrowie lub życie matki i dziecka. Obecnie często wykonuje się je na życzenie pacjentki. Cesarskie cięcie Cesarskie cięcie jest p...(więcej)

Przeziębienie w ciąży

Ciąża powoduje obniżenie odporności i łatwiejsze zapadnie na infekcje. Naturalne metody leczenia są najbezpieczniejsze w ciąży i wspomagane odpoczynkiem, mogą być bardzo skuteczne. Jeśli nie przyniosą efektów należy zasięgnąć porady lekarza, który przepisze odpowiednie farmaceutyki, bezpieczne w czasie ciąży. Pomoc z natury Okres ciąży jest czasem sprzyjającym zapadaniu na różne infekcje. Szczeg...(więcej)

Rodzina wielodzietna. Jaka pomoc jej przysługuje?

Każdy rodzic posiadający choć jedną pociechę wie z jakimi trudami wiąże się jej wychowanie. O ile więcej należy zatem kierować uwagi i podziwu w stronę osób decydujących się na założenie wielodzietnej rodziny, składającej się z co najmniej trójki dzieci. Pomimo wielu przeciwności losu mogą oni jednak liczyć na coraz częstsze udogodnienia, które co prawda nie odmienią diametralnie ich życia, ale z ...(więcej)

Grypa u dzieci

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, powodującą przede wszystkim stan zapalny dróg oddechowych. Wywołują ją wirusy z rodziny Orthomyxoviridae: typ A, B, C i liczne podtypy. Na grypę zachorować może każdy, i to wielokrotnie – nawet w tym samym roku - wirus grypy podlega licznym mutacjom i przeciwciała wytworzone w efekcie poprzedniej infekcji nie są w stanie zniszczyć nowego wirusa. Grypa prze...(więcej)

Jak przygotować się do porodu? Rola psychiki

Przygotowanie do porodu - część 1 Przygotowanie psychofizyczne do porodu Przygotowanie do porodu to zahartowanie nie tylko ciała, ale również ducha, gdyż prawidłowy przebieg porodu w dużej mierze zależy od tego czy będziesz umiała się zrelaksować w odpowiednich momentach. „Hartowanie ducha” to forma przygotowania pozytywnego nastawienia, treningu autogennego oraz wizualizacji. POZ...(więcej)

Inspirujące pomysły na ferie z maluchami

Ferie tuż, tuż! Jak sprawić dzieciakom frajdę i kreatywnie spędzić czas z rodziną? Portal turystyczny TravelBird przygotował dla Was kilka inspirujących propozycji. Pakujcie plecaki, dobre humory, energię… i w drogę! Białe szaleństwo w Bawarii. Dzieci jadą gratis! Pierwsze skojarzenie z feriami? Wyjazd na narty! Brzmi jak oczywistość, ale wiąże się z tym nie lada wyzwanie - znalezienie wła...(więcej)

Południowy Tyrol - narciarski raj

Alpejskie warunki narciarskie, włoska gościnność i niemiecka precyzja. Tak w wielkim skrócie można opisać Południowy Tyrol. Te cechy sprawiają, że Południowy Tyrol jest coraz częściej wybierany przez narciarzy i miłośników białego szaleństwa. Południowy Tyrol, wyjątkowy region we Włoszech, leżący na granicy trzech państw – Austrii, Szwajcarii i Włoch, przyciąga turystów rozmaitością oferty ...(więcej)

Odkryj dziecięcy raj w Południowym Tyrolu

Spacer szlakiem przygód średniowiecznego rycerza Oswalda von Wolkensteina, poszukiwanie ukrytych skarbów przy pomocy odbiornika GPS (geocaching), wizyta w mini ZOO, czy wielogodzinne zabawy na świeżym powietrzu to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na dzieci w Południowym Tyrolu. Przez 300 słonecznych dni w roku całe rodziny mogą w przyjazny sposób poznać historię regionu, spędzić czas w oto...(więcej)

Południowy Tyrol ekologicznie

Południowy Tyrol to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych na świecie. W jego sercu, w niewielkiej miejscowości Gargazon pośród 8 tysięcy drzew jabłoniowych, znajduje się Sandwiesen-Hof – nowoczesny, przyjazny środowisku dom nagrodzony certyfikatem KlimaHaus Gold. To także jedna z wielu agroturystycznych farm w Południowym Tyrolu, których gospodarze w trosce o ekologię, zdecydowa...(więcej)

Pięć najpiękniejszych jarmarków świątecznych Południowego Tyrolu

Weihnachtsmarkt czyli bożonarodzeniowy jarmark to jedna z największych atrakcji dla tych, którzy okres świąteczny spędzają na farmach Roter Hahn. Kolorowe stragany, pachnące przysmaki i świąteczna atmosfera dla wszystkich, którzy uwielbiają rodzinne święta i prawdziwie bajeczny powrót do lat dziecięcych. Roter Hahn to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie. Można to odczuć najbardziej w o...(więcej)

Rodzinna Wielkanoc w Południowym Tyrolu

Święta Wielkanocne spędzone w Południowym Tyrolu to okazja do rodzinnego wypoczynku i wspólnego poznawania nowych zwyczajów. Polakom święta kojarzą się ze święceniem pokarmów (93%), świątecznymi ciastami (81%), śmigusem-dyngusem (80%) czy malowaniem pisanek (75%). A jak spędzają Wielkanoc mieszkańcy Wschodnich Alp? Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, poznają Państwo podczas świąteczneg...(więcej)

Roter Hahn - wyjątkowy alpejski smak

Ekologiczne warzywa i owoce, domowe sery i wina, naturalne soki oraz zdrowe potrawy to znaki rozpoznawcze farm agroturystycznych zrzeszonych w związku Roter Hahn. Wakacje spędzone w Południowym Tyrolu to nie tylko doskonały wypoczynek, ale przede wszystkim szansa na poznanie wyjątkowych alpejskich smaków, regionalnych dań, ale i własnoręcznego ich wykonania. Roter Hahn (ang. Red Rooster) to zwią...(więcej)

Törggelen - tyrolskie święto kasztanów i młodego wina

Od 27 września do 25 listopada Południowy Tyrol zamienia się w światową stolicę młodego wina i pieczonych kasztanów. Wszystko to dzieje się za sprawą długiej, charakterystycznej dla tego regionu tradycji – Törggelen – wyprawiania wielkiej uczty na koniec zbiorów. Nazwa święta Törggelen – pochodzi od nazwy drewnianej prasy, która znajdowała się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie d...(więcej)

1700 farm agroturystycznych z Południowego Tyrolu

Naturalne produkty, domowe wina, sery i wędliny, kąpiele w zdrowotnych wannach „Kneipp”, górskie wędrówki w Dolomitach, to jedne z wielu atrakcji oferowanych przez farmy agroturystyczne ze związku Roter Hahn z Południowego Tyrolu. Wakacje na farmach to świetny pomysł na wyjazd zarówno dla rodzin szukających spokoju i ciszy, jak również osób spragnionych aktywnego wypoczynku. Roter H...(więcej)

Południowy Tyrol - tu wiosna spotyka się z zimą

We Wschodnich Alpach połowa marca to czas spotkania wiosny z zimą, tylko kilkanaście kilometrów dzieli zupełnie odmienne krajobrazy. Zarówno popularne stoki narciarskie w Obereggen, jak i Dolina Wiosny między jeziorami Monticolo a Caldaro oferują atrakcje dla spragnionych aktywnego wypoczynku turystów. Zaś o rodzinną atmosferę, pełen relaks oraz tradycyjnie przygotowywane posiłki zadbać mogą rolni...(więcej)

Kronplatz - najlepsze trasy narciarskie we włoskich Dolomitach

Ze swoimi 2275 m, Góra Kronplatz jest sercem narciarskiego region wypoczynkowego. Być może nie jest to najwyższa góra w okolicy, ale dzięki swoim supernowoczesnym wyciągom i pewnej na 100% pokrywie śnieżnej, Kronplatz jest numerem jeden wśród południowotyrolskich kurortów narciarskich. Z pomocą wyszukanego system naśnieżania, sztuczny śnieg może być wytworzony w naturalny sposób, używając jedynie ...(więcej)

Zasiłek rodzinny - ile wynosi i komu przysługuje

Zasiłek rodzinny to jedna z form pomocy finansowej, którą można otrzymać z budżetu państwa. Ma ona na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem lub dziećmi. Warto dowiedzieć się, kto może otrzymać taką pomoc i o jakich kwotach mowa. Dla kogo zasiłek rodzinny? Zasiłek rodzinny to świadczenie dla rodzin, które mają niskie dochody – czyli takie, przy których bardzo tr...(więcej)

Ebola - gorączka krwotoczna - zapobieganie, objawy

Co to jest gorączka krwotoczna Ebola? Gorączka krwotoczna Ebola, to bardzo rzadka choroba wywołana wirusem Ebola, często może doprowadzić do śmierci. Wirus przenoszony jest bezpośrednio przez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (mocz, wymiociny, ślina) zakażonych osób, zarówno żywych jak i zmarłych (mogą to być także niezabezpieczone kontakty seksualne z osobami wyleczonymi z Eboli do ...(więcej)

Dzienny opiekun - alternatywna forma opieki nad dzieckiem

Rozpatrując kwestie ewentualnej opieki nad dzieckiem, młodzi rodzice najczęściej myślą o żłobku albo niani. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje także możliwość skorzystania z pomocy dziennego opiekuna. Warto zatem przybliżyć temat. Kim jest dzienny opiekun i w jaki sposób można dowiedzieć się, czy istnieje możliwość skorzystania z jego usług? Ważne informacje Dzienny opiekun to ktoś, kto z...(więcej)

Piecza zastępcza - czym jest i kiedy się ją wprowadza?

Kiedy rodzice z różnych powodów nie mogą lub nie potrafią opiekować się swoimi dziećmi, konieczne jest zadecydowanie, kto podejmie się opieki nad nimi. Warto przejrzeć różne formy pieczy zastępczej i przybliżyć ten temat. Piecza zastępcza Różne formy opiekowania się i wychowania dzieci przez osoby postronne nazywa się pieczą zastępczą. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje takiej pieczy: Rodzi...(więcej)

Paciorkowiec typu B w ciąży

Paciorkowiec typu B, czyli GBS występuje powszechnie i nie stanowi zagrożenia dla dorosłego człowieka, nawet dla kobiety w ciąży. Niebezpieczny jest natomiast dla noworodka, który może się zarazić w trakcie porodu. Badania przesiewowe skutecznie eliminują zagrożenie, gdyż nawet matka – nosicielka GBS, po podaniu antybiotyku nie zaraża malucha. GBS (ang. Group B Streptococcus) Paciorkowce g...(więcej)

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy, polega na zaburzeniu równowagi flory bakteryjnej. Sprzyja temu okres ciąży, kiedy działanie hormonów może zaburzać naturalne pH pochwy. Nieleczone może doprowadzić do przedwczesnego porodu, pęknięcia pęcherza płodowego, a nawet poronienia. Prawidłowe leczenie zarówno na wczesnym i późniejszym etapie ciąży, skutecznie zapobiega temu niebezpieczeństwu. Zaburzenie równow...(więcej)

Wpływ ćwiczeń fizycznych dzieci na postępy w szkole

W polskich szkołach dzieci coraz częściej unikają ćwiczeń – wynika tak z badań przeprowadzonych przez warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Jak podkreślają autorzy badań, w gimnazjach nie ćwiczy już 23% dzieci, a w szkołach ponadgimnazjalnych – już 30%. Autorzy innych badań dowodzą zaś, że skutki unikania aktywności fizycznej mogą przełożyć się na efekty w nauce. Kondycja, a pami...(więcej)

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Małe dzieci oglądają coraz więcej telewizji. Jak wynika z najnowszych danych, już dziewięć na dziesięć maluchów do drugiego roku życia, regularnie „zasiada” przed telewizorem, a część spędza przed nim 40% czasu aktywności. Jak – w świetle najnowszych badań, może to wpływać na ich rozwój? Przedszkolne kłopoty Nowatorskie badanie prowadzone przez prof. Lindę Pagani z Uniwersytetu...(więcej)

Krótka drzemka, a prawidłowy rozwój dziecka

Naukowcy coraz chętniej zgłębiają temat dziecięcego snu. Jak wynika z ich licznych doświadczeń, popołudniowa drzemka - bo to ona jest częstym przedmiotem badań, wpływa na wiele sfer rozwoju przedszkolaków. Zdecydowanie warto więc utrzymywać zwyczaj drzemania, zwłaszcza u dzieci w wieku 2 – 3 lat. Drzemka a lęki Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców z University of...(więcej)

Becikowe - warunki otrzymania, kwota

Jeszcze do niedawna o becikowym mówiło się, że jest to świadczenie „dla każdego” – i rzeczywiście tak było. Od 2013 roku zasady przyznawania tego dodatku zmieniły się i teraz są to środki tylko dla tych, którzy spełnią pewne warunki. Na początek warto zauważyć, że „becikowe” nie jest rzeczywistą nazwą świadczenia, lecz tylko ogólnie przyjętą. Nazwa faktyczna to jedno...(więcej)

Maluchy na nartach, czyli zbliża się zima!

Czas planowania narciarskich wyjazdów z naszymi pociechami zbliża się wielkimi krokami. Podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę, by po powrocie długo cieszyć się postępami maluchów oraz dobrymi wspomnieniami z zimowego urlopu. Jak wybrać odpowiednią szkołę narciarską? Przy wyborze szkoły narciarskiej postarajmy się prawidłowo ocenić kwalifikacje instruktorów oraz profesjonalizm i bezpieczeństwo ofero...(więcej)

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Zanim zaprowadzisz dziecko do stomatologa, przypomnij sobie swoje pierwsze doświadczenia w gabinecie tego specjalisty. Wykorzystaj dobre praktyki swoich rodziców, unikając przyczyn stresu, które znasz z własnej przeszłości. Wiele problemów uda się wyeliminować odpowiednio przeprowadzoną wcześniej rozmową. Rozmowa to podstawa Człowiek z reguły obawia się tego, co nieznane. Dla młodego pacjenta w ...(więcej)

Alpbachtal i Wildschönau, czyli nasz niezapomniany urlop z dziećmi w Alpach

Jeśli myślimy o wakacjach, to przed oczami mamy zwykle nadmorskie kurorty Europy i Afryki. Z kolei Austria kojarzy nam się wyłącznie z zimowym szaleństwem na nartach. W tym roku nasza 4-osobowa rodzina postanowiła złamać ten stereotyp, dlatego na miejsce letniego wypoczynku wybraliśmy austriackie Alpy. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Oba alpejskie regiony oferują moc atrakcji, o czym m...(więcej)

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Piękny i zdrowy uśmiech dziecka to nie tylko kwestia uwarunkowań zdrowotnych czy genetycznych. W znacznej mierze rodzice mają wpływ na kształtowanie się zgryzu dziecka już od najmłodszych lat. Ważne jest szybkie wykrycie nieprawidłowości i podjęcie działań leczniczych lub profilaktycznych. Kiedy umówić się na pierwszą konsultację ortodontyczną? Pierwsza wizyta ortodontyczna powinna się odbyć naj...(więcej)

Lecznie zębów mlecznych u dzieci - czy warto je leczyć?

Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwijać się znacznie szybciej, niż w zębach stałych. Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości. Zęby mleczne, a zęby stałe Dynamika próchnicy w zębach mleczn...(więcej)

Klub Smoka w Wildschönau - moc zabawy i wielka radość

Smok jest zwierzęciem herbowym Wildschönau. Niegdyś miał tak silnie zamiatać swoim potężnym ogonem, że przyczynił się do powstania przepięknego bajkowego wąwozu Kundler Klamm, którym odpłynęła woda z praoceanu, a okolicę Wildschönau mogli zasiedlić ludzie i zwierzęta. Tę i wiele innych przygodowych opowieści usłyszą dzieci uczestniczące w programie, organizowanym w wakacje specjalnie dla nich, w ...(więcej)

Kulinaria w Wildschönau

Wildschönau starannie pielęgnuje tradycje oryginalnej tyrolskiej kuchni. Wyróżniają ją składniki pochodzące z tutejszych gospodarstw: pyszne dojrzałe owoce i warzywa, świeżutkie masło, śmietana i twaróg, pożywna słonina, soczyste mięso, dziczyzna, zioła, miód i powidła. Do tego smakowity chleb, samodzielnie wypiekany w piecu chlebowym według starej tradycyjnej receptury. Również ser regionu Wildsc...(więcej)

Noclegi - Alpbachtal i Wildschönau

9400 miejsc dla gości w Alpbachtal i 7500 w Wildschönau (od hoteli kategorii czterogwiazdkowej i wyższej po kwatery agroturystyczne oraz schroniska serwujące regionalną kuchnię). Znajdź nocleg w: Alpbachtal Wildschönau ...(więcej)

Wszystko w jednym - karty dla gości - wolny czas

Jedna karta potrafi dać wiele radości. Dzięki praktycznym kartom gościa urlopowicze w obu dolinach korzystają z wielu zniżek i promocji. Karta jest wydawana od razu w dniu przyjazdu i zapewnia cały szereg bezpłatnych atrakcji oraz rabatów na zajęcia sportowe i rekreacyjne. Oto mały przegląd: Alpbachtal Seenland Card: Kolej linowa Wiedersbergerhornbahn w Alpbach Kolej linowa Reitherkogelbahn w ...(więcej)

Strój przedszkolaka, czyli w co ubrać dziecko do przedszkola

Ubieranie smyka do przedszkola? Wydawałoby się – nic prostszego. A jednak, na pewne kwestie należy zwrócić baczną uwagę. Z pewnością najważniejsza jest wygoda oraz oczywiście zdrowie dziecka. Najczęstszymi pytaniami rodziców, którzy dopiero zaczynają przyprowadzać swoje pociechy do przedszkola, są: „w co ubierać dziecko” oraz „czy to mogą być dresy”. Warto zatem te kw...(więcej)

Alpbachtal - kraina przygód dla całej rodziny

Tyrolski region turystyczny Alpbachtal Seenland zamienia się latem w ogromny plac zabaw dla całej rodziny. Najmłodsi wraz z rodzicami odkrywają Tyrol od jego najatrakcyjniejszej strony, a przy tym codziennie dostają w prezencie coś nowego: bezpłatne przejazdy kolejkami górskimi, wolny wstęp na kąpieliska i zajęcia z opiekunami pod dachem i w plenerze. Dziewięć malowniczych wiosek i najmniejsze mi...(więcej)

Tam, gdzie wszystkie serca biją dla dzieci: rodzinny urlop w Wildschönau

Najmłodsi urlopowicze w tyrolskim Wildschönau wydają się wtapiać w krajobraz jedynego naturalnego parku linowego w Austrii niczym wiewiórki skaczące na zawrotnych wysokościach wśród koron drzew. Na gigantycznym placu zabaw, dostępnym dla wszystkich młodych ludzi, którym udało się już osiągnąć 140 cm wzrostu, dzieciaki ochoczo przekraczają swoje granice. Stacje, pomiędzy którymi biegną trasy wspina...(więcej)

Muzyka w ciąży, czyli jak i czego słuchać

Pytania o to, jakie bodźce odbiera dziecko będące w brzuchu matki, już od wielu lat skupiają uwagę badaczy. Do jednej z bardziej intrygujących kategorii bodźców należą z pewnością dźwięki, które docierają do uszu maluszka poprzez powłoki brzuszne mamy. O tym, jak dobrze słyszy je płód oraz jaki to ma niego wpływ, mówią najnowsze badania. Czy dziecko zapamiętuje muzykę? Jak twierdzą niektórzy na...(więcej)

Wirusowe zapalenie wątroby typu B w ciąży

WZW typu B to wirusowe zapalenie wątroby, którym łatwo zarazić się i być nieświadomym jego nosicielstwa. Nieodpowiednia dbałość o sterylność sprzętu medycznego, kosmetycznego czy fryzjerskiego, może w łatwy sposób doprowadzić do zarażenia. W ciąży, matka – nosicielka, zarazić może własne dziecko. Największe ryzyko zarażenia malucha niesie ze sobą poród. Można uchronić się przed WZW typu B sz...(więcej)

Dzieci kłamią, bo kłamią rodzice

W psychologii już od dawna podkreśla się znaczenie dobrego przykładu rodziców w wychowaniu dzieci. Mimo to, jak donoszą najnowsze badania, wielu rodziców kłamie, a potem oczekuje prawdomówności od swoich pociech. Przedmiot badania Badanie rodziców oraz ich dzieci przeprowadziła Gail Heyman z University of California – San Diego. Najbardziej niepokojący wniosek z badania jest taki, że zdecy...(więcej)

Naturalny DETOX - cudowne 10 produktów

Chcesz naturalnie oczyścić organizm? Nic prostszego! Wystarczy skorzystać z naszej listy cudownych warzyw - DETOX murowany 1. Brokuły Oczyszczają organizm i działają jak środek dezynfekujący. Regulują ciśnienie krwi. Obniżają poziom złego cholesterolu. Najlepiej gotować na parze 2. Czerwone buraki Oczyszczają wątrobę i usuwają kwas moczowy z organizmu. Są także pomocne przy rozpuszczaniu k...(więcej)

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wywołują bakterie, które przedostają się do cewki z okolic odbytu. Zmiany hormonalne, występujące u ciężarnych kobiet ułatwiają ich przedostanie się przez cewkę do pęcherza moczowego. Diagnoza opiera się na badaniu ogólnym moczu oraz jego posiewie. Leczenie farmakologiczne i przestrzeganie prostych zasad, uchroni przyszłe mamy przed konsekwencjami tej infekcji....(więcej)

Rumień zakaźny u dzieci

Rumień zakaźny to niegroźna infekcja wirusowa, występująca głównie u dzieci. Przenosi się drogą kropelkową, powodując wysypkę najpierw na twarzy, a następnie na całym ciele malucha. Choroba ustępuje samoistnie, a jednorazowe jej przebycie daje odporność na całe życie. Niebezpieczna może być dla kobiet w ciąży, które, jeśli nie przebyły jej wcześniej, mogą zarazić nienarodzonego malucha. Czym jest...(więcej)

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak atakuje dzieci po ukończeniu 10 roku życia. Przyczyną jego powstania jest zatkanie światła wyrostka. Odpowiednia podaż błonnika może zapobiegać zapaleniu. Jeśli jednak dojdzie do powstania schorzenia, niezbędna jest operacja. Silny ból u dołu prawej części brzucha, jest jednym z najważniejszych objawów zapalenia wy...(więcej)

Ciąża zaśniadowa - zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty występuje, gdy nieprawidłowo zapłodniona komórka jajowa rozrasta się w jamie macicy. Zarodek nie powstaje lub jest uszkodzony genetycznie. Ciąża taka zazwyczaj kończy się poronieniem, które jeśli nie występuje samoistnie jest zastąpione zabiegiem łyżeczkowania. Przebyta ciąża zaśniadowa nie wyklucza zajścia w prawidłową ciążę i urodzenia zdrowych dzieci. Przyczyny ciąży zaśniado...(więcej)

Ciąża zagrożona

Wczesna i późna ciąża, ciąża mnoga, cukrzyca ciężarnych, konflikt serologiczny – oto niektóre czynniki, które powodują, ze ciąża jest uznawana za zagrożoną. Będąc pod stałą opieką lekarza możemy kontrolować ryzyko i zmniejszać możliwość występowania powikłań. Skąd tyle zagrożonych ciąż? Kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, jedną z najważniejszych rzeczy jakie powinna zrobić, to zgło...(więcej)

Wypożyczalnie nart i snowboardów - Alpbach, Wildcshoenau - Ski Juwel

Conny‘s SportSnowboard Ski Alpin Ski LanglaufDorf 184a 6236 Alpbach +43 5336 5420KontaktIggy‘s SchiverleihSnowboard Ski AlpinNr. 634 6236 Alpbach +43 5336 5827 13KontaktSki & Sportshop AlpbachtalSki Alpin Ski Langlauf SnowboardAchenschmiede 145 6236 Alpbach +43 5336 5966KontaktXanders SkiverleihSki Alpin SnowboardBeim Hotel Böglerhof 6236 Alpbach +43 5336 5067KontaktSport Sa...(więcej)

Cennik - skipassy, karnety - Ski Juwel

Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau Card - Zima 2014/15 145 km tras, 47 kolejek i wyciągów Cennik ważny od 20.12.2014 do 13.03.2015 (ceny w EUR) Karnet Dorośli Młodzież Dzieci ...(więcej)

Kid`s Center - Ski Juwel

Region Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau oferuje opiekę nad dziećmi nie jeżdżącymi na nartach. Kid`s Center, to miejsce, w którym maluchy mogą spędzić czas na Wiedersbergerhorn, podczas gdy ich rodzice oddają się w pełni białemu szaleństwu. Kid`s Center zapewnia opiekę nad dziećmi od 2 do 4 lat. Kid`s Center - oferujemy najlepszą godzinową opiekę nad dziećmi (bez nart) w godzinach od 10:00 do 15:...(więcej)

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza, to ciąża najczęściej uwarunkowana genetycznie, jednak może też wystąpić po leczeniu lekami wspomagającymi płodność. Zawsze jest ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga szczególnej opieki położniczej. Bliźniaki mogą być do siebie podobne, jak każde rodzeństwo lub identyczne, jeśli są jednojajowe. Poród bliźniąt nie zawsze kończy się cesarskim cięciem. Zaplanować bliźniaki? Ciąża bli...(więcej)

Znamię naczyniowe u dzieci (naczyniak)

Znamię naczyniowe, zwane naczyniakiem jest niegroźnym guzem skóry. Występuje u większości noworodków w postaci czerwonych plam na skórze. Zmiany te nie powodują dyskomfortu malucha, jednak należy je obserwować i zgłosić się do lekarza, gdy się powiększają lub rozrastają. Większość naczyniaków zanika samoistnie. Dbałość o skórę malucha i dobre nawilżenie może przyspieszyć ten proces. Plamy na skór...(więcej)

Mukowiscydoza u dzieci - objawy i leczenie

Mukowiscydoza to najczęściej występująca choroba genetyczna. Prowadzi do szeregu schorzeń związanych z układem oddechowym i pokarmowym, spowodowanych zbyt gęstym śluzem wytwarzanym przez organy. Niezbędne w leczeniu mukowiscydozy są leki rozrzedzające śluz, a także codzienna fizjoterapia oraz właściwa dieta. Wadliwy gen Mukowiscydoza, zwana zwłóknieniem torbielowatym, jest chorobą genetyczna. Ni...(więcej)

Błyskotliwy sukces: podwójna moc atrakcji na terenie narciarskim Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Od czasu, gdy w sezonie zimowym 2012/2013 tyrolskie regiony narciarskie Alpbachtal i Wildschönau zostały połączone nową 8-osobową kolejką gondolową, lśnią jednym blaskiem jako klejnot Tyrolu – teren narciarski „Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau“. Dzięki udanej fuzji to narciarskie eldorado zalicza się obecnie do największych i najbardziej różnorodnych w Tyrolu. www.skijuwel.com 1...(więcej)

Jak u Pana Boga za piecem: zimowy urlop

Drewniane domy przykryte grubą śniegową kołderką stoją gęstym rzędem, sanie suną po białym puchu, a w tle piętrzą się przykryte śniegiem szczyty Alp Kitzbühelskich. Sceneria jak z książki z obrazkami, czyż nie? Zarówno w dolinie Alpbachtal, jak i w Wildschönau wielkie kompleksy hotelowe i imprezowe maratony après ski są zjawiskiem nieznanym. Tutaj jest jeszcze spokojnie i kameralnie, jak za d...(więcej)

Mocny początek zimy: Ski Juwel otwiera sezon narciarski

Jeden teren narciarski, dwie doliny i trzy dni białego szaleństwa: od 12 do 14 grudnia „Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau“ świętuje oficjalne otwarcie sezonu zimowego. Kto zarezerwuje inauguracyjną ofertę, może już dziś zacząć cieszyć się na trzy dni wypełnione atrakcjami: 2 noclegi w pensjonacie ze śniadaniem, karnet narciarski na 2 dni, wolny wstęp do imprezowych namiotów i bezpłatne ...(więcej)

Nauka jazdy na nartach: kursy dla początkujących i powracających na stoki

Na powrót na stok nigdy nie jest za późno. Specjalne kursy dla powracających do narciarstwa, oferowane przez teren narciarski Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, zdecydowanie ten powrót ułatwiają. Indywidualne lekcje, odpowiednio przeszkoleni instruktorzy i urozmaicony teren narciarski pozwalają kursantom szybko wrócić do formy. Już po trzech dniach można się brać za podbój średnio trudnych stoków i...(więcej)

Narty to jeszcze nie wszystko

Jazda na nartach to przyjemność. Zwłaszcza na terenie narciarskim Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau. Wypoczywających tutaj urlopowiczów uskrzydla mianowicie nie tylko szusowanie, ale również smakowite menu 24 schronisk. W Alpbachtal schronisko Böglalm zaprasza na pyszne szpecle serowe prosto z największej patelni w okolicy, Almstüberl Geschwendt serwuje naturalny regionalny ser w postaci fondue, a ...(więcej)

Wszystko w jednym: wolny czas

Jedna karta potrafi dać wiele radości. Dzięki praktycznym kartom gościa urlopowicze w obu dolinach korzystają z wielu zniżek i promocji. Karta jest wydawana od razu w dniu przyjazdu i zapewnia cały szereg bezpłatnych atrakcji oraz rabatów na zajęcia sportowe i rekreacyjne. Oto mały przegląd: Alpbachtal Seenland Card: Od poniedziałku do piątku dzieci do lat 15 korzystają gratis z wyciągów w Kramsa...(więcej)

W centrum wydarzeń: rozrywka na terenie narciarskim Ski Juwel

Otwarcie sezonu Skiopening 12- 14.12.2014 Wildschönau: Miejsce: Specjalny namiot otwarcia, parking przy Schatzbergbahn Auffach Piątek, 12.12.2014 Sobota, 13.12.2014 Wstęp: 5,00 EUR - test najnowszego sprzętu narciarskiego - bezpłatny shuttlebus w piątek i sobotę do godz. 02.30 - darmowy transfer między Niederau i Auffach - przy rezerwacji oferty skiopening przez biuro Tourismusverein Wildsch...(więcej)

Król zimy: Richard Mühlegger

Richard Mühlegger, mieszkaniec doliny Wildschönau, prawdopodobnie nigdy się nie nudzi. Kierownik szkoły narciarskiej i właściciel restauracji Gruttn-Stadl zimą jest szczególnie rozchwytywany i żyje w ciągłym biegu. Ale jest taka pora, która należy tylko do niego i do przykrytych śniegiem zboczy gór okalających Wildschönau. To poranek. Ok. 5.30 liczący sobie już 61 wiosen Mühlegger włącza latarkę n...(więcej)

Człowiek orkiestra: jednoosobowa szkoła narciarska Johanna Schneidera

Już trzy razy znalazł się w księdze rekordów Guinessa, cztery razy był kandydatem do teleturnieju „Wetten dass…?“ (pol. „Załóż się”), a raz nawet został mistrzem świata w „nunchaku” – azjatyckiej sztuce walki. Johann Schneider dużo podróżuje, ale tylko w liczącym sobie 380 lat rodzinnym majątku w Alpbach czuje się jak w domu. Przywiązanie swego naucz...(więcej)

Jeden człowiek, dużo piwa: browar Kristall w Alpbach

Dobre piwo potrzebuje czasu. Przez 20 lat Josef Moser warzył w domu w Alpbach swoje wymarzone piwo, aż w końcu zdecydował się pogłębić swą wiedzę i po ukończeniu trzyletniej nauki zdobył zawód browarnika, aby w końcu wybudować własny mały browar. Co ciekawe, Moser sam zaprojektował i zaplanował wszystkie instalacje i urządzenia w swoim browarze – od systemu grzewczego, przez beczki fermentac...(więcej)

W świecie drewna: wizyta w 1. Tyrolskim Muzeum Drewna w Auffach

Snycerz, rzeźbiarz, a przede wszystkim namiętny kolekcjoner: Hubert Salcher, który w swoim domu rodzinnym w Auffach otworzył 1. Tyrolskie Muzeum Drewna, otrzymał już kilka nagród muzealniczych. 1000 m2 powierzchni wystawowej podzielone jest na 5 kondygnacji. W 30 małych drewnianych pomieszczeniach, w których pachnie żywica i skrzypią deski podłogowe, Salcher prezentuje ok. 3000 eksponatów – ...(więcej)

Dwa razy piękniej: „Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau“ w czasie adwentu

Kto w okresie przedświątecznym wybierze na narciarski urlop do Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, będzie miał okazję poznać region w jego prawdopodobnie najpiękniejszej postaci. Nastrojowe święta, żywa tradycja i jarmarki adwentowe skłaniają do zadumy. Wśród atrakcji regionu można wymienić Tyrolski Adwent. Podczas tego święta dzieci z doliny tradycyjnie wystawiają jasełka, a następnie oblegają kram...(więcej)

Ski Juwel - Alpbach - Wildschönau - położenie - dojazd

50 km od lotniska w Innsbrucku, 150 km od lotniska w Monachium, 135 km od lotniska w Salzburgu. (źródło: alpbachtal.at)...(więcej)

Hotele - Ski Juwel - Alpbach i Wildschönau

9400 miejsc dla gości w Alpbachtal i 7500 w Wildschönau (od hoteli kategorii czterogwiazdkowej i wyższej po kwatery agroturystyczne). Znajdź hotel tutaj...(więcej)

Ski Juwel - trasy, wyciągi

47 wyciągów udostępnia 145 km stoków na poziomie od 650 do 2025 m n.p.m. Łącznie jest tu 32 km stoków niebieskich, 78 km czerwonych i 18 km czarnych. Do tego dochodzi jeszcze 17 km oznaczonych tras skitourowych. Dwa główne tereny narciarskie Wiedersbergerhorn i Schatzberg łączy stok Wurmegg Abfahrt oraz nowa 8-osobowa kolejka gondolowa. Mapa tras narciarskich Ski Juwel (kliknij aby powiększyć) ...(więcej)

Snowparki - Ski Juwel - Alpbach, Wildschönau

Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau ma trzy snowparki: Snowpark Alpbachtal na Wiedersbergerhorn Nowy park śnieżny zaprojektowano z myślą o początkujących i rodzinach, które chcą spróbować sił we freestyle’u. Co ważne, w zasięgu wzroku, zawsze jest kompetentny „trener”, który udzieli pomocnych wskazówek i pokaże jak poprawić technikę. Park przeznaczony jest dla wszystkich miłośni...(więcej)

Schroniska - Ski Juwel - Alpbach - Wildschoenau

24 przyjemne schroniska rozproszone na całym terenie narciarskim serwują regionalną kuchnię....(więcej)

Szkółki narciarskie - Albach, Wildschönau - Ski Juwel

W obu dolinach jest w sumie 9 szkół narciarskich. Oprócz kursów jazdy na nartach i na snowboardzie szkoły oferują także freeride'owe i skitourowe wyprawy z przewodnikiem.     Skischule Aktiv NiederauSnowboard Ski Alpin Ski Langlauf 6314 Niederau Österreich +43 5339 2701KontaktSkischule Hochtal WildschönauSnowboard Ski Alpin Ski Langlauf Kindergarten Kinder-Skischule 6313 Auffach Österreich ...(więcej)

Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie

Trądzik niemowlęcy występuje w postaci wysypki lub krostek. Przyczyną jego powstania są zmiany hormonalne matki i dziecka, a także przegrzewanie malucha. Przypadłość ta zazwyczaj nie wymaga leczenia tylko szczególnej troski o właściwą pielęgnację skóry niemowlęcia. Trądzik znika zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Długo utrzymujący się trądzik, oraz zmiany ropne wymagają konsultacji lekarskiej. Jak...(więcej)

Fenyloketonuria - rozpoznanie i dieta

Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną, nieuleczalną. Badania przesiewowe noworodków pozwalają stwierdzić czy maluch na nią cierpi. Prowadzone są tak wcześnie, gdyż kluczową sprawą w leczeniu schorzenia jest dieta, którą należy rozpocząć niezwłocznie, a która trwa przez całe życie. Prawidłowo stosowana, pozwala na uniknięcie nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Niebezpieczna fenyloalanina ...(więcej)

Rotawirus - objawy, leczenie

Rotawirus to wirus, który wywołuje u dzieci wymioty oraz biegunkę. Zakażenie rotawirusem najciężej przechodzą maluchy pomiędzy 6 miesiącem, a 2 rokiem życia. Zarazić się rotawirusem jest niezwykle łatwo. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją choroby jest odwodnienie, dlatego najlepszą metodą „leczenia” jest podawanie maluchom płynów. Zmniejszyć ryzyko zachorowania można poprzez dbałoś...(więcej)

Lamblioza u dzieci

Przedszkolaki są szczególnie narażone na lambliozę, chorobę wywoływaną przez lamblie. Przyczyną jest niewłaściwa higiena maluchów, branie do buzi brudnych rąk oraz przebywanie w miejscach takich, jak piaskownice pełne niebezpiecznych cyst lamblii. Lambliozę trudno zdiagnozować ale istnieje badanie, które na to pozwala. Objawy choroby są nieoczywiste i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Wczesne...(więcej)

Zapalenie migdałków u dzieci

Migdałki pełnią ważną rolę w układzie immunologicznym dzieci, mogą jednak zostać zainfekowane zarówno przez wirusy jak i bakterie. Objawy w obu tych przypadkach są odmienne, ale mają wspólną cechę, rozpoczynają się od kataru, bólu gardła i wysokiej gorączki. Leczenie jest zróżnicowane, bakterie leczymy antybiotykami, natomiast wirusy zwalczamy płynami odkażającymi gardło i środkami przeciwgorączko...(więcej)

Bezdech u niemowląt i śmierć łóżeczkowa

Bezdech u niemowląt i ”śmierć łóżeczkowa” są zagrożeniami, które spędzają sen z oczu młodym rodzicom. Zwykły katar, gwałtowny płacz czy wyziębienie może doprowadzić do zatrzymania oddechu. Najbardziej narażone są wcześniaki i noworodki. Dobry materac, dostęp do świeżego powietrza oraz…kołysanie, może zapobiec tragedii. Przyczyny bezdechu Bezdech oznacza zatrzymanie oddechu na c...(więcej)

Celiakia u dzieci (choroba trzewna)

Rozszerzając dietę niemowlęcia, trafiamy na tajemniczo brzmiącą chorobę – celiakię, schorzenie mające podłoże genetyczne. Biegunki, bóle brzucha, wzdęcia czy utrata wagi, mogą być objawem choroby trzewnej, jak bywa nazywana celiakia. Ekspozycja na gluten pozwala bezpiecznie wprowadzić ten produkt do diety dziecka. Celiakia jest nieuleczalna, lecz dbając o dietę pozbawioną glutenu możesz poda...(więcej)

Metoda Ilizarowa w leczeniu skrótu i zniekształceń kończyn u dzieci

Zniekształcenia osi i nierówna długość kończyn są patologią narządu ruchu występującą u dzieci i dorosłych. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania należą wady wrodzone, urazy i zapalenia. Zmiany te powodują zaburzenia statyki i dynamiki narządu ruchu. Celem leczenia nierównej długości i zaburzeń osi kończyn jest: wyrównanie skrótu (krótsza noga, krótsza ręka) korekcja osi kończyny, poprawien...(więcej)

Zniekształcenia kończyn u dzieci

Oś mechaniczna kończyny dolnej to statyczna oś przenoszenia obciążenia, która w warunkach prawidłowych w płaszczyźnie czołowej na zdjęciu radiologicznym, przechodzi przez środek głowy kości udowej, środek stawu kolanowego i środek górnej powierzchni stawowej kości skokowej. W płaszczyźnie strzałkowej oś mechaniczna biegnie od środka ciężkości do środka stawu skokowego. Zniekształcenia kończyn są ...(więcej)

Mundurek szkolny - za i przeciw

Na całym świecie mundurki były i są obecne w szkołach, zarówno prywatnych, jak i publicznych od stuleci. Najbardziej powszechne są w Wielkiej Brytanii. Obecnie np. w Malezji nie tylko strój, ale i fryzury uczniów podlegają przepisom. Dziewczynki z długimi włosami muszą je spinać, a chłopcy nie mogą nosić włosów dłuższych niż do linii ucha i kołnierzyka. W Korei Południowej ubranie szkolne dzieci m...(więcej)

Ile mleka dziennie powinno pić dziecko?

Jak donosi magazyn "Pediatrics" kanadyjscy naukowcy z St. Michael's Hospital i The Hospital for Sick Children ustalili, że dwie szklanki mleka dziennie to optymalna dawka dla dzieci. Dr Jonathon Maguire przekonuje, "że dwie szklanki krowiego mleka dziennie wystarczyły do utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D u większości dzieci, a jednocześnie nie zmniejszały zapasów żelaza". Zauważono za ...(więcej)

Jak nie karać dzieci, tylko świadomie wychowywać?

Zdarza Ci się krzyczeć na własne dziecko, prawić kazania, używać wyzwisk lub gróźb? Czujesz się czasem tak bezsilna i sfrustrowana, czujesz, że nic nie możesz zrobić, jak tylko ukarać swoje dziecko? Zastanów się przez chwilę, co może czuć Twoje dziecko gdy słyszy od Ciebie „Jesteś skończonym głupkiem…, Nigdy, nic ci się nie udaje…, Jesteś skończonym niedorajdą…, Jak nie z...(więcej)

Okulary przeciwsłoneczne i czapka dla dzieci - jakie wybrać?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Dzieci z pewnością już zaczęły pakować swoje plecaki i walizki, szykując się do wyruszenia ku nowej przygodzie. Jako okulista muszę przypomnieć maluchom i nieco starszym latoroślom o dwóch niezbędnikach w podręcznym bagażu – czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Kiedy unikać słońca? Promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze w godz. ...(więcej)

Przygotowanie ciała na lato

Lato kojarzy nam się z posiadaniem wymarzonej figury, burzą błyszczących loków, zadbanymi stopami i dłońmi i przede wszystkim piękną, muśniętą słońcem skórą. Mądra kobieta wie, że dobrze jest dbać o ciało cały rok – z pewnością nam się za to odwdzięczy :) Co jednak jeśli zapomniałyśmy się nieco? Jeśli chodzi o ciepłe, słoneczne dni najważniejsze jest regularne złuszczanie naskórka – ...(więcej)

Zaćma wrodzona u dzieci - objawy i leczenie

Zaćma najczęściej kojarzy nam się ze schorzeniem, które dotyka wyłącznie seniorów. Tymczasem choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki, może występować także u dzieci. Zdarza się, że niemowlę rodzi się nie z przezroczystą, a z mlecznobiałą soczewką, która uniemożliwia rozwój prawidłowego widzenia u dziecka. To przypadek zaćmy wrodzonej, która występuje już nawet u dwóch na 10 tys. nowor...(więcej)

Co włożyć do koszyka wielkanocnego?

W Wielką Sobotę święcimy w naszych kościołach pokarmy, które spożywać będziemy podczas wielkanocnego śniadania. Co powinniśmy zgodnie z tradycją włożyć do koszyka wielkanocnego? 1) chlebek lub pascha - jako symbol Chrystysa - chleba życia 2) jajka - pisanki, kraszanki - symbol nowego życia, narodzin, zmartwychwstania 3) wędlina - symbol dostatku 4) chrzan - symbolizuje pokonanie goryczy męki Jez...(więcej)

Dieta antycholesterolowa, czyli jak obniżyć cholesterol

Wysoki cholesterol może doprowadzić co poważnych schorzeń, a w konsekwensji nawet śmierci. Dlatego warto wprowadzić dietę, która pomaga obniżyć poziom złego choloesterolu LDL. Czego nie wolno jeść: mięso wieprzowe i inne tłuste mięsa podroby tłuste wędliny (salami, boczek, parówki) masło, smalec, słonina śmietana, żółty ser białe pieczywo chipsy fast food alkohol (za wyjątkiem wina) ciastka, her...(więcej)

Niedrożność dróg łzowych u dzieci

Serce każdego rodzica kraje się na widok płaczu dziecka. Przejęci łkaniem malucha robimy wszystko, by powstrzymać jego łzy – przytulamy, pocieszamy, wręczamy łakocie lub nową zabawkę. Tymczasem prawdziwie zmartwieni powinniśmy być, kiedy nasz maluch nie jest w stanie uronić nawet łzy. Bowiem łzy to dobroczynna ciecz – nawilżają gałkę oczną, oczyszczają i zabezpieczają przed bakteriami ...(więcej)

Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza to nadal najczęściej wykonywany zabieg położniczy w II okresie porodu. Jego celem jest ochrona krocza przed nadmiernym rozciąganiem i pęknięciem w czasie ekspulsji płodu. częstość wykonywania tego zabiegu waha się od kilku do niemal 100% porodów drogami natury. Zabieg ten budzi wiele kontrowersji. Coraz częściej zadawane jest pytanie dlaczego stosuje się go tak często? Wiele publ...(więcej)

Masaż krocza w ciąży jako przygotowanie do porodu

Według badań masaż krocza wykonywany w okresie co najmniej miesiąca przed porodem znamiennie zmniejsza u pierworódek ryzyko urazów krocza wymagających szycia. Kobieta przygotowująca się do porodu może rozpocząć masaż już w połowie ciąży. Powinien on być wykonywany regularnie, zwłaszcza w ostatnich 2 miesiącach przed porodem. UWAGA! Należy jednak pamiętać, że nie wolno masować krocza w przypadku ...(więcej)

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Bardo istotną metodą przygotowującą ciężarną do porodu są ćwiczenia mięśni dna miednicy - ćwiczenia Kegla). Powinny one być wykonywane przez kobietę już we wczesnych miesiącach ciąży. Celem tym ćwiczeń jest poprawa ukrwienia tkanek, uelastycznienie pochwy oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Ponadto ćwiczenia te zapobiegają obniżeniu się narz...(więcej)

Anemia w ciąży

Jednym z podstawowych badań wykonywanych przez każdą kobietę ciężarną powinna być morfologia krwi. Badanie to pozwala wykryć niedokrwistość, potocznie nazywaną anemią. O niedokrwistości mówimy, gdy poziom składników morfotycznych krwi, w tym krwinek czerwonych, hemoglobiny, czy hematokrytu, spadnie poniżej przyjętych norm. Anemia jest dość powszechnym zjawiskiem w czasie ciąży – dotyka aż 30...(więcej)

Ośrodki adopcyjne

Zastanawiacie się, a może już podjęliście wstępną decyzję o adopcji. To bardzo ważny moment w Waszym życiu. Koniecznie skonaktujcie się z wybranym ośrodkiem adopcyjno-opiekuńczym. Poniżej prezentujemy listę adresową takich placówek Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze – województwo dolnośląskie Archidiecezjalna Poradnia Adopcyjna - Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy we Wrocławiu, ul. Katedralna 4...(więcej)

Jak zrobić lampion z dyni?

Do wykonania lampionu z dyni niezbędna jest ładna, duża dynia, ostro zakończony nóż lub ostre nożyczki z wąskimi ostrzami oraz spora łyżka, którą będziemy wydrążać dynię. Na górze dyni odcinamy okrągłe wieczko, które ściągamy i łyżką wydrążamy cały miąższ ze środka dyni. Wieczka nie wyrzucamy, będzie służyło jako przykrycie lampionu. Następnie pisakiem możemy narysować kontury oczu, nosa i ust lu...(więcej)

Owsiki u dzieci - objawy i leczenie

Owsica należy do najczęściej wykrywanych robaczyc, łatwo szerzących się w otoczeniu. Zakażenie szerzy się często w przedszkolach, szkołach i w środowisku rodzinnym. Owsiki występują wyłącznie u ludzi. Pasożyty bytują w jelicie ślepym. Samica owsika ma długość 1cm i szerokość 0,4mm, samiec o długości kilku mm jest trudno zauważalny gołym okiem. Samica owsika żyje około 4 tygodni, potem wychodzi ...(więcej)

Świnka u dzieci (Nagminne zapalenie przyusznic)

Nagminne zapalenie ślinianek czy też przyusznic, potocznie zwane przez nas świnką, jest dziecięcą zakaźną chorobą wirusową. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni. Najczęściej chorują na nią dzieci między 5 a 9 rokiem życia, w wieku przedszkolno-szkolnym. Przy źle leczonej śwince mogą wystąpić groźne dla życia i zdrowia powikłania m.in. zapalenie opon móz...(więcej)

Angina u dzieci

Angina, zwana także ostrym zapaleniem migdałków, to ostra, ogólnoustrojowa choroba zakaźna. Jej przyczyną są głównie paciorkowce, rzadziej gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Chory zaraża drogą kropelkową. Angina to choroba, której nie można bagatelizować, może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu. Objawy anginy Do typowych objawów anginy u dzieci należy zaliczyć: gorączka powyż...(więcej)

Jak uodpornić dziecko na przeziębienia?

Odpowiedzi na to pytanie zadają sobie rodzice od wieków. Stosują różne metody, aby ich pociechy były zdrowe i zahartowane. Najczęściej to zróżnicowana dieta wzbogacona o witaminy mieszczące się w warzywach i owocach, popularne mleczne napoje wzmacniające odporność czy częste spacery w chłodne dni. Podpowiadamy jak ustrzec dzieci przed uporczywym katarem, bólem gardła i gorączką. W każdym wieku cz...(więcej)

Jak umeblować pokój dla dziecka, czyli królestwo niemowlaka

Narodziny dziecka, w szczególności pierwszego, to dla rodziców wyjątkowe wydarzenie. Przygotowują się do tego najlepiej, jak potrafią. Kupują łóżeczko, przewijak, zabawki, produkty pielęgnacyjne. Chcą, aby maleństwo miało wszystko, co najlepsze. Zatem jak umeblować pokój, aby nie stwarzał zagrożenia i był przytulny? Łóżeczko To oczywiście podstawowy mebel, który musi znajdować się w pokoju. Wbre...(więcej)

Kto może być chrzestnym?

Rodzice chrzestni wg. Kodeksu Prawa Kanonicznego: Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki. Kan. 873 - Na...(więcej)

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, szczególnie kiedy podróżujemy samochodem. Przedstawiamy Państwu krótki poradnik, czym się kierować przy wyborze najodpowiedniejszego fotelika do samochodu dla Waszych pociech. Przed zakupem fotelika, należy sprawdzić czy pasuje on do naszego samochodu. Nie każdy model da się poprawnie zainstalować, a dobre mocowanie to najważniejszy z punktów bezpieczeństwa. Po...(więcej)

Farby do pokoju dziecka

Urządzenie pokoju malucha tak, aby odpowiadał wszystkim jego potrzebom, to trudne zadanie dla przyszłych rodziców. Wybór odpowiedniej farby do pokoju dziecka to wbrew pozorem bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie. Przedstawiamy kilka porad, jak wybrać odpowiedni kolor ścian dla naszej pociechy. Od pewnego czasu w pokojach dziecięcych niezmiennie dominują odcienie pastelowe. Zazwyczaj wybieramy ja...(więcej)

Jak wybrać nawigację samochodową GPS?

Nawigacja GPS staje się nieodłącznym towarzyszem każdego kierowcy. W nowych modelach samochodów istnieje możliwość zainstalowania takiego urządzenia fabrycznie. Jednak dla bardziej wybrednych użytkowników, oraz posiadaczy wiekowych automobili, rynek nawigacji dostarcza szeroką gamę produktów, odpowiadających ich indywidualnym potrzebom. Wybór takiego urządzenia, wcale do najłatwiejszych nie należy...(więcej)

Nordic walking - jak chodzić

Nordic walking to aktywność dla każdego. Dla osiągnięcia efektów - większej sprawności i lepszego zdrowia - musisz przede wszystkim prawidłowo się poruszać. Nie wystarczy tylko maszerować z kijkami. Zastosuj się do naszej "instrukcji", a zobaczysz, że nordic walking przyniesie Ci wiele radości i doskonale poprawi Twoją sylwetkę, sprawność ogólną i wytrzymałość. Prawidłowa technika kroku, czyli ja...(więcej)

Rewitalizacja - reanimacja, czyli domowe SPA

Czujesz się osłabiona, zmęczona, trudno Ci się skoncentrować i twórczo działać? Wbrew pozorom nie tylko okres pozimowy sprzyja spadkom energii wewnętrznej. Taki czas może nas spotkać o każdej porze roku, jesli żyjemy w stresie, jesteśmy zabiegani i zbyt mało czasu poświęcamy sobie. Jak można temu zaradzić? Przede wszystkim SŁODKIE LENISTWO To jest coś, co każdej z nas potrzeba, by dać swemu ciał...(więcej)

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo

Pojawienie się nowo narodzonego dziecka w rodzinie zawsze oznacza ogromne zmiany, nie tylko w życiu rodziców, ale także starszego rodzeństwa. Może nam się wydawać, że tylko dorośli przeżywają narodziny swojego kolejnego dziecka. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nasza starsza pociecha równie mocno odczuwa nadchodzące zmiany, chociaż nie zawsze dokładnie rozumie, co ma się wydarzyć. Ja...(więcej)

Zmiana łóżeczka na łóżko

Wielu Rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami na większe „normalne” łóżko. Tak naprawdę nie ma na to idealnego wieku. Zwykle dzieje się to pomiędzy 1 a 3 rokiem życia. Ważniejsze od tego, w jakim wieku jest Wasza pociecha są warunki, w jakich tę zmianę przeprowadzicie. Musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierw...(więcej)

Pomysły na zabawy karnawałowe dla dzieci

Każda zabawa karnawałowa to m.in. konkurs na najciekawszy strój, tańce, słodki poczęstunek i mnóstwo zabaw i konkursów, które urozmaicają wspólnie spędzony czas. W niniejszym artykule podamy pomysły różnych grupowych aktywności, które zawsze się sprawdzają. 1. Zabawy z balonami Taniec z balonem - bardzo znana zabawa, ale nie może jej zabraknąć na żadnej imprezie karnawałowej. Podczas tańca dziec...(więcej)

Jak przygotować maskę na bal karnawałowy

Czas karnawału to moment, w którym my dorośli możemy zaproponować naszym pociechom bale i zabawy karnawałowe. Podczas takiego balu bardzo ważny jest strój. Odpowiednie przebranie pozwala dziecku lepiej wczuć się w rolę, dzieci śmiałe zamieniają się w aktorów, dzieci nieśmiałe stają się bardziej otwarte i zaangażowane. Trzeba jednak pamiętać, że strój musi być dopasowany do charakteru i zainteresow...(więcej)

Przyjęcie karnawałowe dla dzieci

Balony, serpentyny, konfetti, czyli mnóstwo szalonej, kolorowej zabawy… W wielu przedszkolach rozpoczął się już czas karnawału!! By nie ograniczył się on wyłącznie do zorganizowania strojów karnawałowych i przyniesienia ich do przedszkola, z przyjemnością podzielimy się z Państwem pomysłami na zabawy karnawałowe, które można przygotować w domu – zapraszając innych małych gości lub nie....(więcej)

Król Karol... - reranie, czyli wszystko o głosce r

Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego... - nawet teraz, trudno niektórym z nas wyraźnie i płynnie wypowiedzieć to zdanie. A czy zdarzało się nam, gdy byliśmy dziećmi, że nauczyciel czy rodzina nakłaniali nas do wyartykułowania głoski r choć nie byliśmy na to jeszcze gotowi? Bardzo ważne jest, aby prawidłowa wymowa tej głoski przychodziła dziecku naturalnie, bez pośpiechu i ...(więcej)

Rola Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci

Kiedy w przedszkolu zapytaliśmy dzieci za co najbardziej kochają Babcię i Dziadka zapanował duży entuzjazm. Przekrzykiwały jedno przez drugie: „Babcia robi najlepsze pierogi na świecie”, „Dziadek potrafi naprawić każdą zabawkę”, „A mnie nauczył łowić ryby”, „A Babcia to jest miła i kochana”. Rodzice natomiast często zadają mi pytanie, jak wytłumaczyć...(więcej)

Jak przygotować dziecko do sezonu narciarskiego

Jak przygotować siebie i dziecko do sezonu narciarskiego? Wyjazd na narty wiąże się nie tylko ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, ale również ze zmianą klimatu i wysokości, o czym niestety nieraz zapominamy. Wraz ze wzrostem wysokości zmniejsza się ciśnienie, a powietrze staje się bardziej rozrzedzone, czego efektem jest szybszy oddech i odczuwalne zmęczenie. Sposób przygotowania do sezonu narci...(więcej)

Psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra?

Do kogo po pomoc, czyli kto jest kim? My kobiety często borykamy się z różnymi problemami dnia codziennego, problemami z dziećmi, z mężczyznami lub ich brakiem, z pracą... zapominając w tym wszystkim tak naprawdę o Sobie. Czujemy, że jest jakiś problem, że np. za bardzo się objadamy lub głodzimy, wciąż odchudzamy, zbyt intensywnie ćwiczymy licząc na szybkie i spektakularne efekty, jesteśmy przygn...(więcej)

Noworoczne postanowienia - jak wytrwać i osiągnąć cel?

Kiedy tylko opadnie nam świąteczna gorączka, zaczynamy przygotowania do sylwestrowej zabawy, a także planujemy listę noworocznych postanowień. Według badań aż 42% Polaków co roku, przed Sylwestrem sporządza taką listę. Schudnę, zacznę uprawiać sport, będę spędzać mniej czasu na Facebooku, zacznę uczyć się języka obcego, zmienię pracę, zapiszę się na tańce, będę więcej robić dla siebie, przestanę...(więcej)

Bezpieczeństwo dzieci na stoku

Jadąc z dzieckiem w góry, nie możemy zapomnieć o jego zdrowiu i bezpieczeństwie. Poniżej przedstawiam kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę zabierając naszą pociechę na narty. WARUNKI ATMOSFERYCZNE Pamiętajmy, że warunki atmosferyczne w mieście mogą się bardzo różnić od tych, które zastaniemy w górach. Wraz ze wzrostem wysokości - zmniejsza się ciśnienie atmosferyczne, a powietrze staje ...(więcej)

Jak dłużej utrzymać żywą choinkę w domu?

Pachnąca igliwiem, żywicą i zimowym lasem żywa choinka wpisała się na trwałe w krajobraz polskich i nie tylko polskich Świąt. Zdobi domy, mieszkania, instytucje i przestrzeń publiczną na całym świecie. Przez dzieci uważana jest za najważniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia. Lubią ją także dorośli, którzy coraz częściej dbają o to, by była ustrojona szczególnie elegancko i każdego roku inaczej...(więcej)

Jak przygotować stół na Wigilię?

Stół wigilijny, którego rolą jest łączenie zasiadających przy nim osób, powinien być piękny, skromny, elegancki i zarazem magiczny… Tak jak cała wigilia, która przypomina nam o korzeniach, tradycji, i… którą uwielbiamy za niezwykłą atmosferę, jaka jej towarzyszy. Wszystkim, którzy będą po raz pierwszy urządzać tę wyjątkową uroczystość we własnych domach, podpowiadamy, jak przygotowa...(więcej)

Pasterka - magiczna msza w środku nocy

Po uroczystej kolacji wigilijnej tłumy Polaków wraz z całymi rodzinami udają się w nocy do kościoła, na pasterkę. W ten sposób uroczyście świętują przyjście na świat bożego dzieciątka. Jest to element tradycji, który na trwałe wpisał się w historię Świąt Bożego Narodzenia i to nie tylko tych obchodzonych w Polsce. Pasterka jest magiczną nocną mszą niezwykle popularną w całym katolickim świecie. Po...(więcej)

Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy

Święta to czas, gdy dzieci w sposób naturalny poznają nasze rodzinne i narodowe tradycje. Opowiadajmy więc im o dawnych zwyczajach, obrządkach, które do niedawna były bardzo popularne, a dziś są w zaniku. Być może zechcą je wskrzesić. Przecież to od nas i naszego potomstwa zależy, czy niektóre tradycje przetrwają, czy odejdą w zupełne zapomnienie. A może nasze dzieci zechcą je kultywować? Idą, id...(więcej)

Modlitwa i czytanie przed Wigilią

- W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. - Amen. Zapalając świecę: - Światło Chrystusa. - Bogu niech będą dzięki. Włączając światełka choinki: - Dziś Chrystus się narodził. -Radujmy się i weselmy. Odczytanie fragmentu z Ewangelii wg św. Łk 2,1-20 lub wg św. Mt 1,18-25. Modlitwa: Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy Ci za noc, w której posłałeś nam swojego Syna, ...(więcej)

Jak oprawić karpia?

Karp królował i nadal króluje na polskim wigilijnym stole. Obok barszczu z uszkami, zupy grzybowej, kutii, jest jedną z tradycyjnych świątecznych potraw, której nie powinno zabraknąć na uroczystej wigilijnej wieczerzy. Zwłaszcza takiej, która odbywa się w gronie wielopokoleniowym. Nasze mamy i babcie – nie są sobie w stanie wyobrazić, że wigilia mogłaby się odbyć bez karpia. Jeżeli to właś...(więcej)

Przez zabawę do nauki - jazda na nartach

Czym narciarstwo powinno być dla dziecka? - Przede wszystkim dobrą zabawą! Najważniejsze w nauce jazdy na nartach dzieci, podobnie jak w nauce każdego innego sportu - jest nie zniechęcenie ich. Małemu dziecku narciarstwo powinno się kojarzyć przede wszystkim z czymś fajnym i radosnym. Już przed pierwszym wyjazdem w góry pokażmy naszemu maluchowi filmy, w których na nartach jeździ np. jego ulubi...(więcej)

Świąteczna gorączka - jak jej uniknąć?

Jak co roku, już od początku listopada zaczyna się szał świątecznych przygotowań. Lista zakupów, prezentów, gości, potraw, dekoracji, lista spraw do załatwienia, szafek do posprzątania i ubrań do wyprasowania… Rozpoczynamy wyścig z czasem i własnymi możliwościami. Co zrobić by tym razem było inaczej? Czy możemy zrobić coś, żeby nie było nerwów, awantur, niepotrzebnych prezentów, debetu na ...(więcej)

Jak żyć po stracie?

Przed nami 1 i 2 listopada - Dzień Wszystkich Świętych oraz Święto Zmarłych (Dzień Zaduszny). Jest to czas, w którym jesteśmy bardziej refleksyjni, wspominamy tych którzy odeszli, tych z którymi zostaliśmy rozdzieleni. Zadajemy sobie pytania o sens istnienia, zastanawiamy się nad przemijaniem, śmiercią, egzystencją. Warto dowiedzieć się przy tej okazji czym jest żałoba po śmierci lub bolesnym r...(więcej)

Jesienna depresja

O depresji napisano już wiele. Znamy jej powszechne objawy, takie jak: obniżone samopoczucie, utrata lub przyrost wagi nie spowodowane dietą, bezsenność lub nadmierna potrzeba snu, permanentne zmęczenie lub utrata energii, poczucie bezwartościowości lub nieuzasadnionego poczucie winy, spadek zdolności myślenia i koncentracji, problemy decyzyjne, a nawet powracające myśli na temat śmierci. Prawie...(więcej)

Jak wybrać wózek?

Wybór pierwszego wózka dla maleństwa może być dla przyszłych rodziców nie lada problemem. Producenci wprowadzają nowe wzory, kolory, co może nas przyprawić o lekki zawrót głowy w momencie zakupu. Przy podjęciu decyzji zwróćmy uwagę na kilka istotnych rzeczy, które w późniejszym użytkowaniu okażą się niezwykle ważne zarówno dla naszego malucha jak i dla nas samych. Kółka Tu należy się zastanowić ...(więcej)

Suszone owoce - sposób na przeziębiania, zaparcia i inne dolegliwości

Suszone owoce zawierają cenne dla naszych organizmów składniki mineralne (np. potas, żelazo, wapń, magnez) oraz mnóstwo błonnika. Niestety w trakcie suszenia tracą sporą część witamin, zachowują jednak niewielkie ilości witaminy A, betakarotenu oraz witamin E, B i PP. W sklepach są dostępne suszone owoce, jednak aby były zdrowsze, lepiej przygotować je samodzielnie w domu. Jakie właściwości maj...(więcej)

Refluks u niemowląt (ulewanie)

Panie doktorze, karmię naturalnie, a moje dziecko wymiotuje po każdym posiłku! Może mam „zły pokarm”? Może przejść na sztuczne karmienie? Może zjada za mało, za dużo, może karmię za często? Itp., itd… Często takie objawy u maluszka niepokoją młode mamy. Nie zawsze pod ręką jest doświadczona babcia, czy koleżanka ze stażem macierzyńskim. Krótka lektura tego artykułu powinna uspoko...(więcej)

Spokojnie jak na wojnie - to tylko PMS

Napady furii, niewytłumaczalna wściekłość i agresja, rozdrażnienie i rozpacz z byle powodu… A do tego strach, niepewność, huśtawka nastrojów przypominająca mieszanie się depresji z euforią… Tak może objawiać się PMS, dolegliwość odczuwalna na kilka dni przed zbliżającą się menstruacją tylko przez kobiety, ale znana również i dobrze mężczyznom. A to przez to, iż podczas „tych dni&...(więcej)

Skaza białkowa - objawy i leczenie

Wielu rodziców błędnie definiuje skazę białkową wyłącznie jako uczulenie na mleko. Jednak praktyka medyczna pokazuje, że to pojęcie należy rozumieć znacznie szerzej. Mianem tym określa się zróżnicowane objawy alergii pokarmowej, które przyjmują zazwyczaj postać atopowego zapalenia skóry. Skaza przyczynia się także do powstawania infekcji np. zapalenia ucha, chorób układu moczowego. Skaza białkowa ...(więcej)

Grzybica pochwy

Niekiedy wystarczy jedynie zwiększona dawka stresu, by mikroflora bakteryjna w kobiecej pochwie została zaburzona. Symptomy tej dysharmonii odczuwa się dość prędko. Pojawia się uporczywy świąd, serowate upławy – świadczące bez wątpienia o grzybicy pochwy - jednej z najpopularniejszych i ze względu na skłonność do częstych nawrotów, niezwykle uciążliwej w leczeniu - choroby kobiecej. Grzyb...(więcej)

Opryszczka u dzieci

Opryszczka u dzieci bywa bardziej dokuczliwa niż u dorosłych. Pęcherzyk, który się utworzył z powodu ataku wirusa, nie tylko szczypie i piecze, ale może wywołać wysoką gorączkę i spowodować ogólne bardzo niebezpieczne dla dziecięcego organizmu zakażenie. Nie zauważona w porę opryszczka może wywołać nawet jedną z najniebezpieczniejszych dla dzieci chorób, jaką jest zapalenie opon mózgowych. Dlatego...(więcej)

Przepuklina

Przemieszczenie, uwypuklenie jakiegoś narządu, tkanki, w całości lub częściowo poza swoje prawidłowe anatomiczne położenie nazywamy przepukliną. Termin ten określa przypadki, kiedy narząd na skutek zmniejszenia wytrzymałości jam ciała (np. powłok brzusznych) uwypukla się i zmienia swoje właściwe położenie. Podstawowym objawem przepukliny jest miękka wypukłość w obrębie brzucha lub pachwiny. Co cie...(więcej)

Prawa rodziców w miejscu pracy - Kodeks Pracy

USTAWA KODEKS PRACY – stan prawny na dzień 28. 07. 2011 r. DZIAŁ ÓSMY Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem Art. 176. Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac. Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w...(więcej)

Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców

Preambuła Wychowanie dzieci stanowi wyraz nadziei rodziców, co jest potwierdzeniem faktu, że mają oni na uwadze przyszłość i pokładają wiarę w wartości przekazywane następnym pokoleniom. Odpowiedzialność rodziców wobec dzieci stanowi podwalinę istnienia ludzkości. Tymczasem, tak we współczesnej Europie, jak i w przyszłej, nie muszą oni sami dźwigać odpowiedzialności za wychowanie dzieci. W dziel...(więcej)

Konwencja o Prawach Dziecka

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ podaje do powszechnej wiadomości: W dniu 20 listopada 1989 r. została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencja o prawach dziecka w następującym brzmieniu: Przekład KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA PREAMBUŁA Państwa-Strony niniejszej konwencji, uważając, że zgodnie z zasadami zawartymi w Karcie Naro...(więcej)

Anemia

Anemia – sygnał ostrzegawczy młodego organizmu Twoje dziecko szybko się męczy, trudno mu się skoncentrować, jest blade, słabo je, a do tego często choruje? Być może przyczyną tych stanów jest anemia. Choroba ta w dalszym ciągu zdarza się u kilkulatków dosyć często, pomimo tego że współcześni rodzice są zdecydowanie bardziej opiekuńczy i bardziej niż poprzednie pokolenia dbają o zdrowie swoi...(więcej)

Półpasiec

Półpasiec zaczyna się niewinnie Złe samopoczucie, uczucie słabości, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy i gardła, ogólne rozdrażnienie. To może być grypa, angina, zwykłe przeziębienie. Pierwsze objawy półpaśca mogą być zupełnie niepowiązanie z tą konkretną, groźną chorobą wirusową. Jeżeli jednak do tych objawów dojdą: nadwrażliwość skórna, pasmowate zaczerwienienie i ob...(więcej)

KTG - serce dziecka pod kontrolą

Dla wielu mam możliwość tak wyraźnego wsłuchania się w głośno i szybko bijące serduszko noszonego w brzuszku dziecka jest ogromnym przeżyciem. Podobnie jak przy pierwszym USG, z którego dowiadują się, że ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz pokazuje gdzie jest główka dziecka, jego rączki, nóżki, serduszko – tak i przy badaniu KTG mogą pojawić się łzy wzruszenia, a i niekiedy delikatny niep...(więcej)

Ciąża obumarła

Ciąża obumarła nie przekreśla szans na macierzyństwo. Mówi się, że większość poronień to obrona ustroju wewnętrznego kobiety przed nieprawidłowo przebiegającą ciążą. Organizm we wczesnym stadium odrzuca płód, który może być chory i nie rozwija się prawidłowo. Ale do wewnątrzmacicznego zgonu płodu może dojść w każdym okresie trwania ciąży. Także i wtedy, gdy kobieta zdążyła się już przyzwyczaić do ...(więcej)

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o kartach kredytowych

Karty kredytowe mają dwa oblicza. Umiejętnie wykorzystane ułatwiają racjonalne zarządzanie pieniędzmi, poprawiają finansową płynność i dają namacalne profity. Jeśli kredytówki użyje się nieodpowiednio, może być pierwszym stopniem na drodze do pułapki zadłużenia. Karty kredytowe mają za sobą ponad półwieczną historię. Ich pojawienie się było początkiem nowej ery - łatwo dostępnego kredytu konsumpc...(więcej)

Kamica nerkowa szczawianowa - dieta

W przypadku kamicy nerkowej szczawianowej należy przestrzegać określonych zasad żywieniowych. Produkty zabronione: botwina szpinak szczaw rabarbar cytryny i inne cytrusy suszone figi czekolada kakao kawa naturalna mocna herbata ostre przyprawy nasiona roślin strączkowych Produkty, które należy ograniczać: ziemniaki marchew buraki zielony groszek pomidory koncentrat pomidorowy śliwki agrest cukie...(więcej)

Kamica nerkowa fosforanowa - dieta

Przy kamicy fosforanowej ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Produkty zabronione: nasiona roślin strączkowych alkaliczne wody mineralne Podukty, które należy ograniczać: ziemniaki warzywa owoce mleko jaja Produkty zalecane: duże ilości płynów mięso ryby sery chleb kasze (wszystkie gatunki) makarony masło...(więcej)

Kamica nerkowa moczanowa - dieta

W przypadku kamicy moczanowej istotne jest stosowanie odpowiedniej diety. Produkty zabronione: wątroba móżdzek cynaderki mięso baranie kawior śledzie sardynki czekolada kakao kawa naturalna mocna herbata orzechy płatki owsiane produkty sojowe Ograniczyć należy: mięso (pozostałe gatunki) ryby wywary mięsne i rybne produkty zbożowe - żytnie pasztety rosoły sól Produkty zalecane: płyny w dużej il...(więcej)

Jabłka chronią przed astmą

Brytyjski dziennik „Daily Mail” doniósł niedawno, że tamtejsi naukowcy opublikowali na łamach magazynu „American Journal of Respiratory Clinical Care Medicine niezwykle ciekawe wyniki badań dotyczących roli jabłek w zapobieganiu astmy. Badacze ogłosili, że zjedzenie tylko dwóch jabłek tygodniowo obniża ryzyko zachorowania na astmę o jedną trzecią. Warto przypomnieć, że inne bad...(więcej)

Czy należy się urlop wypoczynkowy po urodzeniu drugiego dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Stosownie do przepisów Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, w wymiarze: - proporcjonalnym do okresu przepracowanego przed urlopem i - proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego po urlopie - w razie zat...(więcej)

Usługi stomatologiczne dla kobiet w ciąży i w okresie połogu

Podstawa prawna Rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 24 listopada 2004 r. (wraz z rozporządzeniem zmieniającym z dnia 6 maja 2008 roku) w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń. Wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty przysługujących kobietom w ciąży i w okresi...(więcej)

Alimenty i ich realizowanie

Obowiązek alimentacyjny jest instytucją prawną, zapewniającą środki utrzymania, także wychowania, tym członkom rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Obowiązek ten, a także wynikające z niego uprawnienia dotyczą osób pozostających w stosunkach rodzinno - prawnych, powstają z mocy samego prawa, wskutek takich zdarzeń jak zawarcie małżeństwa, urodz...(więcej)

Urlop macierzyński

Regulowany Kodeksem Pracy urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym. Oznacza to, iż przysługuje osobom pozostającym w stosunku pracy, przy czym bez znaczenia jest tryb nawiązania tego stosunku (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę). Pracodawca obowiązany jest udzielić urlopu macierzyńskiego, a pracownica (także pracownik) nie ma możliwości rezygnacji z u...(więcej)

Urlop ojcowski

Pracownikowi – ojcu, wychowującemu dziecko, przysługuje ponadto samoistny, niezależny od urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski (poza tym, wykorzystywanym za urlop macierzyński) w wymiarze 2 tygodni. (zgodnie z art. 14 ustawy z dn. 6.12.2008 r (Dz.U, nr. 237, poz. 1654), która weszła w życie 1/01/2009, wymiar urlopu ojcowskiego wynosi w roku 2010 oraz 2011- 1 tydzień). Przedmiotowy urlop pr...(więcej)

Zameldowanie noworodka

Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania noworodka na pobyt stały dokonuje z urzędu właściwy organ gminy, na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia, przekazanego przez USC, w miejscu pobytu stałego matki lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie prz...(więcej)

Rejestracja urodzenia dziecka w USC

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić do właściwego urzędu stanu cywilnego w terminie 14 dni od dnia urodzenia dziecka. Po przedłożeniu odpowiednich dokumentów sporządzony zostaje akt urodzenia. Jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. W takim wypadku sporządza się akt urodzenia z adnotacją w rubryce "Uwagi", że dziecko urodziło się martwe; ...(więcej)

Zasiłek macierzyński

Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Komu przysługuje zasiłek? - ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko (do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 ...(więcej)

Urlop wychowawczy

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownikowi przysługuje urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy przysługuje zarówno matce i ojcu dziecka, jak też innym osobom będącym opiekunami dziecka. Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy, przy czym do tego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia danego pracownika. Urlo...(więcej)

Mama w pracy - prawa mamy karmiącej

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. Czas przerwy jest wliczany do czasu pracy, wobec czego pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy, której przysługują przerwy, mogą być one udzielane łącznie. W sytuacji, gdy pracownica zatr...(więcej)

Zasiłek opiekuńczy

Za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie (tj. pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom wykonującym pracę nakładczą, osobom wyko...(więcej)

Znaczenie oddychania dla prawidłowego rozwoju dziecka

Widok dziecka ze stale uchylonymi ustami nie jest wcale w naszym codziennym otoczeniu rzadkością. Tę nieprawidłowość często zauważamy już u niemowląt i - niestety - jest ona wielokrotnie bagatelizowana przez rodziców i specjalistów. Dziecko z takiego ustnego sposobu oddychania, zwanego dysfunkcja oddychania, nie wyrośnie, przysporzy ona natomiast wielu problemów, które potem długo poddawane bywają...(więcej)

Endometrioza

Choroba dotycząca ok. 7-15 % kobiet w okresie reprodukcyjnym, rzadko rozpoznawana w okresie menopauzalnym. Obserwuje się siedmiokrotnie wyższe ryzyko zachorowania jeżeli w rodzinie pacjentki rozpoznana była endometrioza. Jest to jedna z najczęściej spotykanych łagodnych chorób ginekologicznych. Stanowi 14% wszystkich chorób narządu rodnego u kobiet. Częstość rozpoznawania endometriozy w ostatnich ...(więcej)

Taniec brzucha (taniec orientalny)

... o prawdziwym triumfie kobiecości. My kobiety jesteśmy wiecznie zajęte i na wszystko ciągle brakuje nam czasu, a najbardziej na to, żeby zrobić coś tylko dla siebie. Przytłacza nas szara rzeczywistość, a przecież każda z nas może łatwo i szybko stać się bardziej wyjątkowa. Na przykład z Kopciuszka może zamienić się w księżniczkę Szeherezadę z baśni z 1001 nocy. W egzotyczny świat Orientu zapro...(więcej)

Nadopiekuńczość rodziców

Wychowanie to trudne zadanie, które stoi przed każdymi rodzicami. Pomimo tysięcy poradników dotyczących wychowania dziecka nikt nie jest w stanie dać rodzicom sprawdzonych recept jak być w dobrym kontakcie z własnym dzieckiem, jak opiekować się maluchem, jak radzić sobie z bezradnością wobec trudności wychowawczych. Wraz z narodzinami dziecka życie rodziców zmienia się diametralnie. Oczekiwania...(więcej)

Rozgrzej się na jesień!

Kiedy na dworze pochmurno i chłodno chciałoby się schować pod ciepłym kocem z kubkiem aromatycznej herbaty w dłoni i zapomnieć o bożym świecie. To okres kiedy często czujemy się najgorzej w roku – doskwiera nam smutek, jesteśmy zmęczeni, bez nastroju. Bolą nas wyziębione stawy i mięśnie, często cierpimy na bóle migrenowe. Nasza skóra staje się szorstka, przesuszona i nieprzyjemna. Jesienne m...(więcej)

Jak dobrać biustonosz - sztuka wyboru stanika (brafitting) - cd.

Wiemy już, że zakup i dopasowanie biustonosza to nie jest taka prosta sprawa. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą nam pomóc. Warto pamiętać, że zanim kupisz stanik zarówno w Internecie jak i tradycyjnym sklepie z bielizną, który nie oferuje brafittingu: 1) Pierwszą rzeczą jest porządne wymierzenie się! Bez tego ani rusz! Należy się zmierzyć ściśle i luźno na wydechu – pod...(więcej)

Odżywianie a rozwój próchnicy u dzieci

Na co należy zwrócić uwagę w diecie dziecka? - ograniczenie częstości spożywania słodkich przekąsek i słodkich napojów, - nieprzesładzanie pożywienia, - bezpieczniejsze dla zębów jest zjedzenie jednorazowo słodyczy niż ich ciągłe „podjadanie". Zalecenia dietetyczne: - unikać częstej konsumpcji soków, napojów owocowych gazowanych i niegazowanych zawierających cukier; bezpieczniejsze dla zę...(więcej)

Zdrowe zęby mleczne i stałe u dzieci

Zęby dziecka w wieku 7-10 lat W tym wieku dziecko posiada zęby mleczne i stałe - zęby mleczne - kły i trzonowe, - zęby stałe - sieczne i pierwsze trzonowe tzw. „szóstki". Dlaczego ważne są zdrowe lub wyleczone zęby mleczne? - są konieczne do żucia pokarmu, - zniszczone próchnicowo zęby powodują obumarcie miazgi zęba i w konsekwencji procesy ropne wpływające na niekorzystnie na rozwijające...(więcej)

Próchnica zębów

Co to jest próchnica zębów i jakie są jej przyczyny? Ubytki próchnicowe są wynikiem choroby infekcyjnej czyli próchnicy zębów, wywołanej przez bakterie próchnicotwórcze, z których główne to Streptococcus mutans i Lactobacilli. Główne czynniki próchnicotwórcze to: bakterie kwasotwórcze, które znajdują się na zębach tworząc tzw. płytkę nazębną czyli płytkę bakteryjną, dostarczane z pożywieniem węg...(więcej)

Jak zbudowany jest ząb

Ząb składa się z korony, szyjki i jednego lub więcej korzeni. Korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, natomiast korzeń pokryty jest cementem. Zwykle wewnątrz korzeni znajdują się kanały doprowadzające do korony zęba naczynia krwionośne i nerwy. W każdym korzeniu znajduje się przeważnie jeden kanał. Między koroną i korzeniem znajduje się część łącząca zwana szyjką. Szkliwo jest zbudowane z niewi...(więcej)

Aqua-aerobik - gimnastyka w wodzie

czyli jak schudnąć bez wysiłku O potrzebie ćwiczeń wie każda kobieta. Wysiłek fizyczny zwykle kojarzy się nam z ciężką pracą, dlatego często tak trudno jest zmobilizować się do ćwiczeń. Czy istnieje zatem jakiś rodzaj treningu, który daje maksymalne efekty, a jednocześnie jest łatwy i przyjemny? Tak to aqua-aerobik! Co to jest aqua-aerobik? Aqua aerobik to zajęcia ruchowe wykonywane w wodzie, p...(więcej)

Jak dobrać biustonosz - sztuka wyboru stanika (brafitting)

Każda z nas wie, że nie tylko ubranie wierzchnie ma znaczenie. Nie możemy zapominać o tym, co znajduje się pod nim, a co jest równie ważne – o bieliźnie! To ona nadaje kształt naszemu ciału. Dba by zamaskować „niedociągnięcia” natury i wyeksponować nasze atuty. Ale aby ubranie bielizny miało tak naprawdę sens nie możemy pozwolić, aby spełniała ona jedynie funkcje „zakrywają...(więcej)

Aspiryna może zapobiegać astmie

Jak donosi „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” zażywanie małych dawek aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę. Badania przeprowadzone na grupie 22 tysięcy mężczyzn w wieku od 40 do 84 lat. Ci z badanych, którzy regularnie zażywali niewielkie dawki aspiryny rzadziej zapadali na astmę (zachorowalność w tej grupie była o 22% niższa). Warto jednak zwrócić ...(więcej)

Metody antykoncepcji

Terminem antykoncepcja określamy działanie mające zapobiec powstaniu nowego życia. Myślę, że bardziej właściwe byłoby rozważanie na temat planowania poczęcia czy planowania narodzin, ale zdecydowanie wygodniej będzie nam używać w dalszym ciągu umownie określenia antykoncepcja. Poza tym i tak każdy układ partnerski pojmuje regulację poczęcia w sobie tylko właściwy sposób, dążąc do poczęcia planowe...(więcej)

Krótkie wędzidełko podjęzykowe - konsekwencje dla zdrowia i mowy dziecka

W swojej pracy często spotykam się z prośbą o ocenę warunków anatomicznych narządów mowy (które najpierw pełnią rolę narządów pokarmowych) noworodków czy niemowląt. Skrócenie wędzidełka, czyli ankyloglossia (łac.), jest najczęściej spotykaną wadą anatomiczną jamy ustnej, a oceny jego możliwości ruchowej powinien dokonać logopeda w konsultacji z chirurgiem lub laryngologiem. „Wędzidełko podj...(więcej)

Napad padaczkowy u dzieci - jak postępować podczas napadu?

Podstawową zasadą postępowania w przebiegu napadu padaczkowego jest aby nie szkodzić i zachować spokój, co jest trudne zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z napadem. Napad z uogólnionymi drgawkami kończy się zazwyczaj po kilku minutach (2-3 min) i mimo swego groźnego wyglądu nie stanowi zagrożenia dla życia, dlatego w zdecydowanej większości przypadków w trakcie trwania napadu...(więcej)

Przygotowanie do ciąży

Jakie należy zastosować działania oraz jakie wykonać badania by czuć się możliwie najbardziej bezpiecznie? Tym razem zapraszam Państwa do lektury na temat będący (sądząc na podstawie ilości i częstości zgłaszanych zapytań) tyleż ważnym, co wg mnie nie dającym autorowi większych nadziei na ożywienie czytelnika. Na początek jak zwykle szczypta filozofii. Na tytułowe pytanie nie da się odpowiedz...(więcej)

Psychologiczne aspekty chorób układu moczowego u dzieci

Część 1 - moczenie i nieotrzymanie moczu. Dziecko z chorobami układu moczowego wymaga często interdyscyplinarnej opieki. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że dla osiągnięcia efektu leczniczego niejednokrotnie konieczne jest współdziałanie lekarzy różnych specjalności np. nefrologa, urologa, neurologa, neurochirurga oraz pediatry podstawowej opieki medycznej. Często jednak wobec ostrego, a tym bardzie...(więcej)

Terapia w wodzie metodą Hallwick

Podstawową metodą stosowaną w prowadzonych przez nas zajęciach rehabilitacyjno - terapeutycznych jest Halliwick. Jest to metoda rehabilitacji w wodzie oraz nauczania pływania osób z dysfunkcjami. Opiera się na wykorzystaniu naukowych podstaw hydrostatyki, hydrodynamiki i mechaniki ciała w usprawnianiu ruchowym w środowisku wodnym. Metodę opracował i zaimplementował do stosowania anglik James McMi...(więcej)

Bezpieczeństwo dziecka na drodze

Pieszy to równoprawny uczestnik ruchu drogowego. Bardzo często do wypadku dochodzi na pasach, a więc tam, gdzie ma on bezwzględne pierwszeństwo. Kierowca powinien bezwzględnie respektować pierwszeństwo pieszego ponieważ w zderzeniu z samochodem nie ma on żadnych szans. Dziecko ma je jeszcze mniejsze niż osoba dorosła. Po zmroku lub przy złej pogodzie bywa często słabo widoczne dla kierowcy. Dlat...(więcej)

Jak ubrać dziecko na narty?

Kiedy już nadejdzie w końcu czas przygotowania się do wyjścia na stok przed rodzicem staje kolejne wyzwanie jak właściwie ubrać dziecko. Nie ma tu jednak jednej metody. Jak zmienna bywa pogoda tak różne są sposoby ubrania dziecka. Jako rodzic i wieloletni instruktor pracujący z najmłodszymi narciarzami postaram się doradzić Państwu na co zwrócić największą uwagę. Czapka zimą to najważniejszy i n...(więcej)

Drgawki gorączkowe u dzieci

Co to są drgawki gorączkowe u dzieci? Drgawki gorączkowe występują nagle i mają dramatyczny przebieg. Pierwszy napad u dotychczas zdrowego dziecka wywołuje ogromny niepokój rodziców. Informacja i edukacja powinna obejmować wiadomości na temat: - istoty drgawek gorączkowych (rodzinne występowanie, przemijające wraz z wiekiem, w większości przypadków łagodny i krótkotrwały przebieg, tylko u 30-40%...(więcej)

Nietrzymanie moczu u dzieci

Nietrzymanie moczu u dzieci to bardzo powszechny problem. Jest to drugi pod względem częstości występowania, po schorzeniach alergicznych, przewlekły problem zdrowotny. Szacuje się, że w Polsce liczba dzieci dotkniętych tą dolegliwością wynosi ok. 300 tysięcy. Przyczyny NTM u dzieci mogą być bardzo różne, tak samo zróżnicowane jest leczenie tej przypadłości. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić d...(więcej)

Otyłość u dzieci

Otyłość prosta jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci. Istnieją trzy główne czynniki powodujące tego rodzaju otyłość. Należą do nich: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe oraz najbardziej powszechny (nie tylko u dzieci) zbyt duża ilość dostarczanej energii z pożywieniem. Na nasze geny nie mamy wpływu, jednak czynniki środowiskowe (do których zaliczamy: nieprawidłowe odżywi...(więcej)

Masaż skóry głowy - sekret pięknych włosów

Masaż skóry głowy pełni bardzo istotną funkcję. Jest znany od lat i wielu lekarzy dermatologów i kosmetologów przypisuje temu zabiegowi istotne znaczenie. Masaż wywołuje przekrwienie skóry i opróżnia gruczoły łojowe, a tym samym wpływa na równomierne rozłożenie łoju na skórze. Najlepiej łączyć masowanie skóry głowy z równoczesnym wcieraniem leków wzmacniających, np. zwilżoną lekiem watką masuje s...(więcej)

Pielęgnacja włosów latem

Latem każdy chce wyglądać olśniewająco. Wtedy większość z nas planuje długo wyczekiwane urlopy – chcemy odpocząć i zrelaksować się w promieniach słońca. Ale właśnie wtedy zarówno nasza skóra jak i włosy wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Słońce powoduje m.in. uszkodzenie powierzchni włosa, odbarwienie, matowienie i łamliwość. Najgors...(więcej)

Wielki Post

Święta Wielkanocne, to najstarsze i najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Obchodzi się je na pamiątke Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Są to święta ruchome, wypadają między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc poprzedzona jest 40-dniowym Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem. Okres Wielkiego Postu, to czas wyciszenia i refleksji. Poprzedza go radosny czas zabaw karnawałowych. Okres ka...(więcej)

Wielki Tydzień

Okres Wielkiego Postu kończy się obchodami liturgii Wielkiego Tygodnia, które zaczynają sie w [b]Niedzielę Palmową[/b]. [b]Wielki Czwartek[/b] W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach katedralnych przed południem odprawiana jest msza krzyżma (nazwa pochodzi od oleju poświęconego w czasie tej mszy). Liturgię tę prowadzi biskup i koncelebrują ją księża z danej diecezji. W czasie tej mszy, księża...(więcej)

Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Palmy W Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień, w kościołach święci się palmy, które są symbolem odradzającego się życia. Robi się je z różnych galązek: bukszpanu, wierzby, suszonych kwiatów, a także ozdabia bibułą. Dawniej poświęconymi palmami biło się lekko domowników, co miało im zapewnić szczęście przez cały rok. Poświęcona palma pozostawionana w wazonie, miała chronić dom przed zły...(więcej)

Przysłowia wielkanocne

Gdy w Popielec pogoda służy, suchą wiosnę wróży. Jeśli w wstępną środę jest piękna pogoda, to w polu nadzwyczaj jest piękna uroda. Jeśli w wstępną środę świecą nocą gwiazdy, kury będą niosły, mówi u nas każdy. Gdy w wstępną środę deszcz pada, to rój gąsienic kapustę zjada. W popielcową środę jak deszcz z góry pada, trzecia kopka chłopu na polu przepada. We wstępną środę zapuść brodę, a żurek...(więcej)

Kolka jako objaw alergii

Kolka! Kolka? Kolka!? Kolka!? To słowo wzbudza niepokój we wszystkich rodzicach. Utarło się przekonanie, że kolki nie można wyleczyć, a można złagodzić tylko jej objawy. Czy jest to prawda? Specyfików pomagających przy kolce można nabyć w aptece bardzo dużo, problem jest tylko w tym, że niestety u większość dzieci nie dają pożądanego efektu. Stale słyszymy, że pokarm matki jest najzdrowszy, że na...(więcej)

Wypadki z udziałem dzieci. Zapobieganie, prawa do odszkodowania

Prawie każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci, będących pasażerami samochodów osobowych lub pieszymi. Zapobiegaj tragicznym skutkom Podczas podróży z dzieckiem samochodem, rodzice powinni pamiętać o przewożeniu dziecka w foteliku. Powinni pamiętać również o zmianie fotelika na większy - w momencie gdy tylko maluch osiągnie wagę, która jest górną...(więcej)

Przysłowia

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja. Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście. W dzień świętegho Andrzeja Pannom ...(więcej)

Zwyczaje Halloween

Zwyczaje związane z Halloween pochodzą od Celtów, czyli ludów zamieszkujących dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Irlandii, Szkocji i północnej Francji. Zapoczątkowane zostały przez celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy pełnili funkcje lekarzy, magików i sędziów. Zgodnie z ówczesnymi wierzeniami w nocy z 31 października na 1 listopada uwalniane były duchy zmarłych, którzy odeszli w ciagu os...(więcej)

Nawilżanie skóry w gabinecie

Szczególnie przydaje się w sezonie zimowym, gdy bardzo wysuszająco działają kaloryfery, brak świeżego powietrza, niskie temperatury itp. Także po wakacjach, gdy przesadzimy ze słońcem. Są niezastąpione dla osób z cienką, delikatną, nadwrażliwą skórą, przy rozszerzonych naczynkach. Najczęściej składniki nawilżające łączy się w preparatach ze składnikami tzw. odżywczymi i antyoksydantami. Najpopular...(więcej)

O nawilżaniu

Nawilżanie, relaksacja Zabiegi nawilżające, to zwykle drugie w kolejności po oczyszczaniu twarzy zabiegi z których korzystamy w salonach kosmetycznych. Niezastąpione, gdy przesadzimy ze słońcem w czasie pobytu nad morzem, gdy da nam się we znaki przesuszone kaloryferami powietrze lub gdy umęczymy naszą skórę niewłaściwą pielęgnacją. Po co skórze woda? Woda jest źródłem życia – dla każde...(więcej)

Preparaty i zabiegi nawilżające

Co jest najważniejsze w preparatach/zabiegach nawilżających? Podstawową grupę surowców stosowanych w nawilżających preparatach kosmetycznych stanowią tłuszcze i ich pochodne. Najczęściej są to oleje roślinne (ciekłe tłuszcze otrzymywane z różnych części roślin oleistych tj. na przykład nasion owoców czy kiełków), których biologiczna wartość zależy głównie od tego, jakiego rodzaju kwasy tłuszczowe...(więcej)

Halloween'owa zupa dyniowa

Składniki dla 4 osób: * 2-2,5 kg dyni (najlepiej Hokkaido - dynia tej odmiany w odróżnieniu od tradycyjnie uprawianej dynii podczas gotowania nie rozmięka) - kilka małych egzemplarzy * 250 ml bulionu warzywnego * 100 g sera pleśniowego * łyżka masła * łyżeczka cukru * gałka muszkatułowa * pieprz, sól * łyżka oleju z pestek dyni * ewentualnie do ozdobienia: kwaśna śmietana, łyżka siekanego koper...(więcej)

Zalecane szczepienia dla dzieci

Od kilkunastu lat na polskim rynku pojawiły się nowe szczepionki. Mamy możliwość nowoczesnego zapobiegania patogenom, które mogą spowodować poważne następstwa zdrowotne u dzieci. Nowoczesne szczepionki możemy już włączyć we wczesnym okresie niemowlęcym. Rozpoczynamy od zastąpienia obowiązkowych „państwowych” szczepionek „lepszą” wersją. Zamiast podawanej w 2-gim miesiącu ...(więcej)

Jakie książki czytać dziecku

Choć coraz powszechniejsza jest wiedza nt. pozytywnych skutków głośnego czytania dzieciom, to wciąż wielu rodziców nie wie wg jakich kryteriów dokonać wyboru książek. Wg Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom należy wybierać książki: skierowane do dziecka i ciekawe dla niego sensowne - o czymś istotnym dla dziecka lub uczące czegoś ważnego napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszc...(więcej)

"Złota Lista" książek rekomendowanych do głośnego czytania dzieciom

Portal maluchy.pl od wielu lat patronuje kampanii społecznej "Cała polska czyta dziecom" organizowanej przez "Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Jednym z owoców pracy fundacji jest przygotowanie tzw. "Złotej Listy" najbardziej wartościowych książek polecanych do czytania dzieciom i młodzieży. Poniżej przedstawiamy aktualną wersję "Złotej listy" Wiek 0-4 lata: Marta Bogdanowicz (opra...(więcej)

Jak rozpoznać, czy dziecko cierpi z powodu moczenia nocnego?

ABC moczenia nocnego u dzieci Dziecko ma problemy w szkole, jest bardzo nerwowe – czy jest to przyczyna moczenia nocnego? U starszych dzieci z utrzymującym się moczeniem nocnym można stwierdzić nadmierną nerwowość, trudności z koncentracją, gorszy kontakt z rówieśnikami. Często w takich sytuacjach moczenie nocne jest traktowane jako moczenie na tle psychogennym. W rzeczywistości jest odwro...(więcej)

Trwała ondulacja - za i przeciw

Gdy problemem jest dla nas brak loków, które dodają nam wdzięku, mała objętość włosów lub brak odbicia włosa od skóry głowy, na ratunek przychodzi trwała - chemiczny zabieg umożliwiający uzyskanie skrętu włosa a zarazem odbicie włókna włosa od nasady skóry. Zabieg trwałej ondulacji jest trzystopniowy: Pierwszy etap: Polega na nawinięciu włosów na wałki (cienkie wałki pozwalają na większy skręt w...(więcej)

Ciepło - zimno, dobór koloru

Paleta kolorów, które mamy do wyboru podczas wizyty u fryzjera poddając się zabiegowi koloryzacji, czasami okazuje się nie być pomocna. Wielość kolorów i ich odcieni przyprawia o zawrót głowy. Począwszy od ciepłych odcieni blondu, piasków pustyni, drzew różanych, platynowych i perłowych blondów, poprzez czekoladowe brązy, nasycone i mniej nasycone miedzie, krwiste czerwienie, obłędne fiolety, burg...(więcej)

Pielęgnacja włosów długich

Włosy długie, mimo swoich zalet, przysparzają swoim właścicielom wiele problemów. Z reguły od połowy ich długości są suche, powykruszane, pozbawione blasku, wybarwione. Natomiast przy skórze szybko się przetłuszczają, są przyklapnięte. Naszym zadaniem jest przy odpowiednim doborze kosmetyków do pielęgnacji pomóc im na każdej ich długości. Musimy nauczyć się łączyć kosmetyki tak aby osiągnąć sukce...(więcej)

Produkty do stylizacji włosów - pianka, lakier, guma, żel

Każda szanująca się firma oferująca w sprzedaży kosmetyki do stylizacji włosów ma ich conajmniej kilka. Różnorodność sprawia, iż mamy szanse okiełznać nasze włosy bez względu na ich długość, gęstość i kształt. Jednym z podstawowych kosmetyków do stylizacji włosów jest pianka. Ze względu na swoją konsystencję stosowana z umiarem nie obciąża nazbyt włosów, umożliwia im zarówno przed suszeniem jak i...(więcej)

Tajniki farbowania włosów

Poniżej przedstawimy rodzaje farb do włosów, od zmywalnych do trwałych. Farby zmywalne (poziom 1) - zawierają barwniki, które nie wnikają wgłąb włosa, zatrzymując się na jego powierzchni. Utrzymują się do ok. 8 myć. Nie kryją włosów siwych. Farba ta jest jednofazowa (nie ma potrzeby mieszania składników jak przy innych produktach farbujących włosy). Jest to koloryzacja ton w ton. Nie rozjaśnia wł...(więcej)

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy

Jeśli w czasie ciąży wypijesz choćby kieliszek wina lub jedno piwo, twoje nienarodzone dziecko wypije wraz z Tobą. Jego organizm nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby je przed skutkami działania alkoholu. Nie chroni go łożysko, a wątroba nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, by eliminować alkohol. W Polsce co roku rodzi się nawet 9 000 dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojow...(więcej)

eliksir piękności

kosmetyk naturalny przeznaczony dla każdej cery Eliksir ma wszechstronne działanie: wzmaniacnia paznokcie, nadaje połysk włosom i nawilża skórę. Składniki: * 30 g poziewnika * 35 g skrzypu polnego * 35 g rdestu ptasiego Przygotowanie: Sporządzić mieszankę z powyższych składników. 2 łyśki mieszanki zalać 0,5l wrzątku. Przykryć, odstawić na 10 minut, a następnie przecedzić. Gotowy eliksir popij...(więcej)

herbata przeciw trądzikowi

kosmetyk naturalny przeznaczony dla cery trądzikowej Doskonała herbatka zwalczająca trądzik. Pomaga zwalczać wypryski, podrażnienia i stany zapalne Składniki: * 30 g poziewnika * 30 g kłączy perzu * 30 g rzepiku * 30 g pieniężnika * 30 g korzeni wilżyny ciernistej Wykonanie: Sporządzić powyższą mieszankę. 6 łyżek zalać 1,5l wrzątku. Następnie przykryć, odstawić na 15 min. i przecedzić. 1 lit...(więcej)

masaż - coś dla ciała i ducha

Masaż towarzyszy ludziom od czasów starożytnych ze względu na swoje dobroczynne oddziaływanie na organizm. Jest on bowiem cudownym sposobem na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, zdrowiu psychicznym i fizycznym. Dodaje energii, pozytywnie wpływa na psychiczne i fizyczne zmęczenie lub niedomagania organizmu. Podnosi ogólną sprawność i odporność. Sprawia że łagodnieją a czasem nawet całkiem ustępują...(więcej)

masaże Zachodu

Masaż klasyczny Jest najbardziej znaną i popularną techniką masażu, której głównym celem jest wspomaganie leczenia różnych stanów chorobowych ale także i zapobieganie im bądź powstrzymywanie ich rozwoju. Poprawia ogólną wydolność organizmu i poszczególnych narządów, normalizuje przebieg wegetatywnych procesów życiowych. Zwiększa przepływ substancji odżywczych w skórze i znajdujących się w niej gr...(więcej)

masaże orientalne

Masaż polinezyjski Ma-uri Ten niezwykle zjawiskowy i subtelny, starożytny masaż polinezyjski, wspaniale oddaje ducha wysp Polinezji. Można go sobie wyobrazić jako cudowną podróż na delikatnie rozkołysanych falach oceanu.. Głębokie i harmonijne ruchy głaskania przedramionami, energetyczny taniec jaki wykonuje masażysta w rytmie maoryskiej muzyki, wyczuwalna akceptacja dla drugiego człowieka tworzą...(więcej)

masaże modelujące i wspomagające odchudzanie

Silnie oddziałują na skórę i tkankę podskórną oraz na mięśnie. Polepszają krążenie krwi i limfy. Zwiększają zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze a także ułatwiają odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii. Stymulują tworzenie się nowych włókien kolagenowych i elastynowych które stanowią strukturę podporową skóry a także wpływają na kondycję i masę mięśniową. Wpływają na p...(więcej)

masaż relaksacyjny

Ma nas zrelaksować i odprężyć. Już sam dotyk działa zbawiennie – uspokaja i daje poczucie akceptacji. Rozluźnia napięte pod wpływem stresu i pracy mięśnie. Usprawnia pracę całego organizmu wprowadzając w stan głębokiego odprężenia, poprawiając krążenie, wzmacniając układ odpornościowy. Masaż ten przywraca harmonię organizmu, szczególnie gdy wzmocnimy jego działanie muzyką i aromaterapią. Odp...(więcej)

Masaż dziecka metodą Shantala

Masaż niemowlęcia wykonujemy zwykle, gdy dziecko ma różnego rodzaju zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Ale warto pamiętać że masaż można też stosować dla wzmocnienia więzi rodziców czy opiekunów z dzieckiem. Dla pobudzenie jego rozwoju, okazywania w ten sposób akceptacji i miłości. Nie od dziś wiadomo że dzieci częściej dotykane lepiej rosną i rozwijają się. W kulturach wschodnich dzieci są maso...(więcej)

tonik różany

kosmetyk naturalny przeznaczony dla cery suchej Składniki: * woda z kwiatu pomarańczy - 10 ml * woda różana - 30 ml * napar z kopru włoskiego - 20 ml * napar z kwiatu lipy - 20 ml * ocet owocowy - 5 ml * łyżeczka miodu Przygotowanie: * zmieszać i podgrzać wody i napary * dodać miód, mieszać do rozpuszczenia * ostudzić * dodać ocet owocowy * zlać do butelki * wstrząsnąć ...(więcej)

tonik szałwiony

kosmetyk naturalny przeznaczony dla cery mieszanej i tłustej Składniki: * suszone łyżki szałwi - 2 łyżki stołowe * spirytus 70% - 20 ml * woda destylowana - 100 ml * eteryczny olejek szałwiowy - 1-2 krople Przygotowanie: * zalać liście szałwi wrzącą wodą * parzyć ok 10 min. * odcedzić * ostudzić * dodać alkohol i olejek, wymieszać * zlać do butelki * mocno wstrząsnać ...(więcej)

tonik pietruszkowy

kosmetyk naturalny przeznaczony dla cery tłustej Składniki: * garść świeżej pietruszki * woda destylowana - 300 ml * spirytus 70% - 100 ml Przygotowanie: * umyć i drobno posiekać pietruszkę * zalać alkoholem * zakręcic w szczelnym słoiku * pozostawić na 2 tygodnie * odfiltrować * dodać wodę destylowaną * przelać do butelki...(więcej)

Czy pomagamy naszej skórze i włosom? - wyniki badania OBOP

Jedna czwarta Polaków (26%) przyjmowała w ciągu ostatniego roku preparaty poprawiające wygląd skóry, włosów i paznokci – wynika z badania OTC TRACK, przeprowadzonego przez TNS OBOP. Mężczyźni korzystają z nutrikosmetyków pięć razy rzadziej niż kobiety. Dla mężczyzn najbardziej motywujące do korzystania z tych preparatów są względy zdrowotne, natomiast dla kobiet istotniejszym powodem jest u...(więcej)

Depilacja laserowa - prawdy i mity

Depilacja laserowa przeznaczona jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji. Po kilku zabiegach depilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas. Poniżej prawdy i mity na temat depilacji laserowej Każdy może się poddać zabiegowi depilacji laserowej. Nieprawda. Do zabiegu istnieje kilka przeciwwsk...(więcej)

Glinki

Ten naturalny surowiec znany jest w kosmetyce i medycynie od ponad 3000 lat. Glinki stosowano nie tylko jako środka skutecznie pielęgnującego skórę, ale także zażywano je wewnętrznie – np. zmieszane z wodą lub pożywieniem (w celach ochrony przed zakaźnymi chorobami np. dezynterią w czasie I wojny światowej), a także używano jako środka konserwującego – np. do balsamowania mumii. Metod...(więcej)

Mikrodermabrazja

Jest to jedna z metod mechanicznego złuszczania naskórka. Zabieg polega na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy kryształków korundu (czyli tlenku glinu) nanoszonych na powierzchnię skóry pod ciśnieniem lub specjalną głowicą diamentową. W trakcie zabiegu osoba wykonująca mikrodermabrazję, obserwując reakcję skóry, dobiera zależnie od potrzeb ilość powtórzeń złuszczania poszczególnych...(więcej)

Oczyszczanie manualne

Tradycyjnie oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym kojarzy nam się z... udręką. Maseczki rozpulchniające, rozgrzewanie skóry pod wapozonem, męczące wyciskanie zaskórników i krostek. Oczyszczanie manualne to nie tylko męczarnia dla skóry i klienta – tak naprawdę nie przynosi ono skórze większego pożytku bo efekty oczyszczania są krótkotrwałe, a zwykle sam zabieg nie likwiduje przyczyn po...(więcej)

Oczyszczanie ultradźwiękowe – peeling kawitacyjny

W metodzie tej wykorzystuje się specjalne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe, które w połączeniu z rozpylaną na skórę w trakcie zabiegu wodą (tonikiem), oddziałują oczyszczająco na powierzchnię skóry. Na skutek reakcji fal ultradźwiękowych z wodą, dzięki powstaniu różnicy ciśnień, powstaje tzw. fala uderzeniowa. Nazwa brzmi niezbyt przyjemnie, ale odczucia w czasie zabiegu są bardzo pozytyw...(więcej)

Peelingi chemiczne

To metoda stosowana już od dość dawna, stale ulepszana tak, by zminimalizować ryzyko podrażnień, dzięki czemu obecnie stosowane peelingi chemiczne są łatwe w kontrolowaniu i coraz mniej kłopotliwe dla osób poddających sie zabiegom. W zabiegach tych wykorzystuje się działanie substancji złuszczających, które w zależności od użytej substancji, jej stężenia, biologicznej dostępności w preparacie, wa...(więcej)

dieta dobrych kalorii

Dobór produktów w diecie, które autor nazywa dobrymi kaloriami, jest jak najbardziej prawidłowy i polecany dla większości zdrowych. Dobre kalorie, to głównie chude produkty nabiałowe, chude ryby i mięso, produkty zbożowe pełnoziarniste, owoce o najniższej kaloryczności (wykluczone są banany, awokado, owoce suszone, orzechy, pestki) oraz ograniczony do minimum cukier (wykluczone są słodycze) ̵...(więcej)

diety gwiazd

Sławni ludzie znani głównie z ekranu zawdzięczają swoje sylwetki bardzo drastycznym dietom. Nie są to diety, na których można by się wzorować. W większości przypadków eliminują one z jadłospisów najważniejsze produkty spożywcze (mięso, nabiał, jaja – dieta Madonny, mięso – dieta Cameron Diaz). Nawet dieta Demi Moore nie jest dobrze zbilansowana mimo, że nie wyklucza żadnych składnik...(więcej)

dieta South Beach

Dieta South Beach przede wszystkim gwarantuje bardzo szybki spadek masy ciała - od 4 do 6 kg tygodniowo. Musimy być świadomi tego, że następuje on nie na skutek spalania tkanki tłuszczowej, ale na sutek utraty wody przez organizm. Aby zmniejszać zasoby tłuszczu proces chudnięcia musi być powolny i długotrwały (maksymalnie 1 kg tygodniowo). Zbyt gwałtowne odchudzanie jest bardzo niebezpieczne, pon...(więcej)

dieta osobowości

Zupełnie różni się od innych diet alternatywnych. Przede wszystkim nie jest to dieta, która ogranicza, eliminuje bądź „nakazuje” spożywanie konkretnych produktów. Jej głównym zadanie jest tępienie naszych nawyków żywieniowych i zachęcenie do wprowadzenia korzystnych dla naszego organizmu zmian (np. regularne posiłki, nie podjadanie w nocy, spokojne spożywanie posiłków, aktywność fizycz...(więcej)

dieta trzydniowa

Opiera się na jednym produkcie – owocach ( identycznie jak dieta owocowa ). Nie dostarcza organizmowi nic poza cukrem, pustymi kaloriami, i wodą. Utrata masy ciała nie następuje na skutek spalania tkanki tłuszczowej ale na skutek utraty wody prze organizm. Efektem takiego odchudzania będzie, po powrocie do normalnego odżywiania, efekt jo–jo. Pod żadnymi pozorami nie wolno takiej diet...(więcej)

dieta owocowa

O ile dieta kapuściana opiera się na owocach i warzywach dopuszczając z czasem spożycie mięsa, nabiału i produktów zbożowych o tyle ta dieta wyklucza wszystkie możliwe produkty poza owocami. Wartość odżywcza owoców, to przede wszystkim niewielka ilość kalorii, duża zawartość wody, średnia zawartość witamin i ogromne ilości cukrów prostych (fruktozy). Średnia zawartość kalorii w owocach nie przek...(więcej)

dieta wg grupy krwi

Grupa krwi 0: W stosunku do diet opierających się na jednym lub dwóch produktach (dieta owocowa, kapuściana) ta dieta może sprawiać wrażenie dość dobrze skomponowanej. Ma szeroką gamę produktów przez co nie jest dietą monotonną, nie powoduje gwałtownego spadku masy ciała i przede wszystkim jest dostosowana do indywidualnych potrzeb wszystkich ludzi z grupą krwi 0. Na pierwszy rzut oka wszystko ...(więcej)

dieta optymalna

Jest to dieta, która swoje założenia opiera na spożywaniu produktów jak najbardziej tłustych wykluczając przy tym lub maksymalnie ograniczając spożycie węglowodanów. Dieta na pewno dostarcza odpowiednich ilości białka ponieważ zezwala na spożycie wszystkich mięs wskazując na te bardziej tłuste (podroby, mięso wieprzowe, chrząstki itp.). Zdecydowanie przekracza dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz, a...(więcej)

dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa ma bardzo podobne założenia jakie stawia dieta optymalna (dr Kwaśniewskiego). Bazuje na produktach zwierzęcych – mięso, ryby, drób, owoce morze, jaja, sery – ograniczając maksymalnie spożycie węglowodanów (owoców, warzyw, produktów zbożowych). Dieta Atkinsa powoduje powstanie tzw. ketozy, czyli czerpania przez organizm energii z cząstek tłuszczu na skutek niedoboru gluko...(więcej)

dieta Montignaca

Dieta Montignaca to dieta polegająca na niełączeniu produktów węglowodanowych z tłuszczowymi już z samego założenie nie jest dobrym sposobem żywienia. Każdy główny posiłek (śniadanie, obiad, kolacja) powinien dostarczać nam w odpowiednich ilościach zarówno białka, tłuszczu jak i węglowodanów. Zapewnia to stały dowóz składników odżywczych do organizmu i wpływa na jego sprawne funkcjonowanie –...(więcej)

dieta kapuściana

Dieta kapuściana jest dietą niezwykle niskokaloryczną dzięki czemu gwarantuje szybki spadek masy ciała (aż 5 kg w ciągu tygodnia!!!). Głównych produktem spożywanym w czasie diety jest kapusta kiszona (w dowolnych ilościach!) pod postacią kapuśniaku. Śniadania i kolacje składają się dodatkowo z owoców, innych warzyw, mleka, mięsa, ryb i ryżu włączanych do diety stopniowo. Przepis na zupę z kapus...(więcej)

Nalewka bursztynowa - przepis na zdrowie

Do sporządzenia nalewki potrzebujemy: * 300 ml spirytusu * 10 dag pokruszonych drobno bursztynów (kawałki bursztynu kupić można w sklepie ze zdrową żywnością) Drobno pokruszone bursztyny musimy dobrze wypłukać i osuszyć, następnie wsypać do butelki i zalać spirytusem. Butelkę należy odstawić w ciepłe miejsce i codziennie kilka razy nią potrząsać. Po upływie 2 tygodni nalewka bursztynowa jest got...(więcej)

Czosnek - zastosowanie, przepisy na domowe leki

Czosnek, to powszechnie znana i uprawiana w Polsce roślina lecznicza i przyprawowa. Ma specyficzny, ostry zapach i smak wynikający z obecności substancji lotnych o właściwościach bakteriobójczych (substancje te ulegają zniszczeniu podczas obróbki termicznej - smażenia, gotowania). Jest bogaty w składniki mineralne, zawiera m.in.: wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, chlor, jod, kwas nikotynowy oraz...(więcej)

Cebula - syrop i nie tylko, czyli o leczniczym działaniu cebuli

Cebula, to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka - znana od ponad 5000 lat. Ma doskonałe właściwości zarówno odżywcze jak i lecznicze. Działa przede wszystkim bakteriobójczo, odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi. Smak cebuli zależy w znacznej mierze od zawartości cukru i olejku eterycznego. W zależności od ilości tych składników rozróżnia się odmiany: słodkie, ostre i...(więcej)

Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej

Stosunki między rodzicami a dziećmi uregulowane są przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim władza rodzicielska obejmuje przede wszystkim obowiązek i prawo rodziców do wykonywanie pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowanie dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana z uwzględnieniem dobra dziecka i interesu społecznego. Rodzice powinni troszczyć się o fizyczny ...(więcej)

USG w ciąży - co to jest 2D, 3D, 4D?

Podstawowa część badania USG ciąży odbywa się w obrazie dwuwymiarowym (tak zwanej prezentacji B), na którym obserwujemy przekroje wnętrza macicy i zarysy ciała płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych. Jest to najważniejsza część badania, umożliwiająca ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych, łożyska, ilości wód płodowych. Nowszej generacji aparaty US...(więcej)

Mały chrześcijanin

maluch w kościele Dziecko doświadcza obecności Boga poprzez świadectwo rodziców. Jeżeli pozwolą warunki domowe - należy jak najszybciej zabierać dziecko na Mszę św. Dobrze będzie jeżeli duszpasterze przygotują specjalną Mszę św. z udziałem dzieci według Dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci z 1973 r. Można zabrać dziecku ulubioną zabawkę, czy też coś do jedzenia, by nie nudziuło się i n...(więcej)

Objawy chorób nerek

Choroby nerek często przebiegają skąpo- lub bezobjawowo. To duży problem medyczny, bowiem prowadzi często do ustalenia rozpoznania choroby w stadium poważnego jej zaawansowania. Niejednokrotnie następuje to w momencie, kiedy postępowanie terapeutyczne jest zupełnie spóźnione. Jednak w wielu sytuacjach obecność pewnych objawów i nieprawidłowości powinno zaalarmować rodziców i skłonić ich do zgłosze...(więcej)

Pożywne i odżywcze koktajle

Na orzeźwienie Kefir ze zmiksowanymi owocami (truskawki, jagody, porzeczki, maliny, jeżyny – do wyboru) lub ziołami (rzeżucha, bazylia, mięta…) Napój drożdżowo-miodowy (świetnie regeneruje organizm po wysiłku umysłowym) 10 g drożdży pokruszyć i rozpuścić w letniej przegotowanej wodzie (200 ml), dodać 1 łyżeczkę miodu i wymieszać. Pozostawić na pół godziny w ciepłym miejscu. Tak przygo...(więcej)

Grzybice

Grzybice skóry są wywoływane przez chorobotwórcze grzyby, które atakują skórę, włosy i paznokcie. Źródłem zakażenia dla człowieka najczęściej są chore zwierzęta lub inni ludzie. Grzybice występują na całym świecie i obserwuje się stały wzrost liczby zakażeń. Wpływ na to mają takie czynniki jak:  powszechność ubrań i obuwia z tworzyw syntetycznych zwiększających pocenie i uszkadzających naturalną...(więcej)

Prawa dziecka

Prawa dziecka uregulowane są w Deklaracji Praw Dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONA dnia 20 listopada 1959 roku, oraz w Konwencji Praw Dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 20 listopada 1989 roku. Na gruncie prawa krajowego prawa dziecka dodatkowe chronione są przepisami ustawy z dnia roku kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy z dnia 6 stycznia 2000 roku o Rzeczniku Praw D...(więcej)

Szczepionka "przeciw rakowi szyjki macicy" - aktualne informacje

Nie sposób rozważać o cytologii ginekologicznej, ciągle jeszcze podstawowym badaniu profilaktycznym dla raka szyjki macicy i o szczepionce chroniącej przed rozwojem tego schorzenia nie poświeciwszy odrobiny uwagi sprawom dotyczącym epidemiologii tego schorzenia. Jak sadzę wiele osób bardzo zaskoczy informacja, że w pierwszym dziesięcioleciu XXI go wieku pod względem sytuacji epidemiologicznej ra...(więcej)

Kobiece badania profilaktyczne

Pragne zaznajomić Panie (a może należałoby raczej napisać -czytelnika, ponieważ swoje teksty adresuję do wszystkich zainteresowanych, bez względu na płeć) z zagadnieniem badań profilaktycznych, którym powinny okresowo poddawać się kobiety. Celem badań jest wykrywanie stanów przednowotworowych i wczesnych stadiów chorób nowotworowych kobiecych narządów płciowych oraz sutka, a w konsekwencji umożli...(więcej)

Depresja

Ciężko jest zdiagnozować depresję, zarówno ze względu na mało specyficzne objawy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – spowolnienie pracy mózgu, niechęć do siebie i do kontaktu z innymi oraz ogólne uczucie niezadowolenia. Niektóre osoby, w skutek depresji tracą łaknienie, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Inni pocieszają się zajadając się dużą ilością produktów bogatych ...(więcej)

Gdy dopada Cię bezsenność

Gdy gaśnie światło i zaczyna się noc, organizm ma czas na regenerację i nabranie sił do kolejnego dnia. Przychodzi pora na sen. Jednak w czasach, w których przyszło nam żyć, kiedy często jesteśmy zestresowani i sfrustrowani, coraz częściej pojawiają się problemy z zaśnięciem, albo przespaniem całej nocy- bezsenność. Brak możliwości zaśnięcia doprowadza do dodatkowej frustracji wynikającej z pe...(więcej)

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba groźna i podstępna, która przez osoby związane ze służbą zdrowia często nazywana jest skrytobójcą. Osoby chore często nie wiedzą o tym przez wiele lat, gdyż choroba nie daje długo żadnych objawów. Nie leczona prowadzi do groźnych powikłań: miażdżycy tętnic, zawału serca, chorób nerek, udaru mózgu. Przyczyną nadciśnienia tętniczego jest zła dieta i brak aktywności...(więcej)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Kiedy zbliża się miesiączka większość kobiet odczuwa dyskomfort z tym związany. Dolegliwości rozpoczynają się na ogół 4-10 dni przed krwawieniem i znikają pierwszego lub drugiego dnia cyklu. Objawy to rozdrażnienie, zmęczenie, uczucie depresji, wzmożony apetyt (często niemożliwy do przezwyciężenia), przyrost masy ciała. Wszystkie te dolegliwości powodowane są zmianami hormonalnymi (estrogenu i pro...(więcej)

Masło czy margaryna?

Polemika wśród żywieniowców dotycząca wyższości jednego tłuszczu nad drugim trwa od lat, a dokładnie od wieku XIX w którym to Hipolit Mege-Mouries, Francuz z pochodzenia wynalazł margarynę. Zdania na ten temat są podzielone i wydaje się, że kwestia ta nigdy nie zostanie rozstrzygnięta do końca. Jednak w czasach, kiedy na rynku mamy niezwykle szeroki asortyment najprzeróżniejszych mieszanek tłuszc...(więcej)

Cola zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę

Naukowcy z USA opublikowali na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" wyniki badań, które jednoznacznie wskazują na wpływ picia coli na zwiększenie ryzyka wystąpienia osteoporozy u kobiet. Katherine Tucker, która kierowała badaniami na Tufts University mówi jasno: "Im więcej kobiety piły coli, tym ubytek ich masy kostnej był większy". Warto zauważyć, że zgubne skutki picia coli odnoto...(więcej)

Wprowadzenie do sztuki obrony przed magią poczęcia

Oczywiście pod tym przewrotnie sformułowanym tematem kryje się popularne pojęcie antykoncepcji. Temat poważny i bardzo ważny. Skąd więc wzięła się tu przewrotność? Myślę, że będzie ona zrozumiała po uświadomieniu sobie istoty zagadnienia. Otóż wiele osób, w tym ludzie zajmujący się promowaniem stosowania antykoncepcji świadomie, czy też nie, traktuje poczęcie, ciążę, powstanie nowego życia jak z...(więcej)

Kobiety, które krótko śpią, szybciej tyją

Krótki sen to nie tylko powód chronicznego zmęczenia, ale także przybierania na wadze. Podczas konferencji American Thoracic Society w San Diego przedstawiono wyniki badań, które przez 16 lat prowadzone były na grupie 68 tys. 183 kobiet w średnim wieku. Okazało się, że kobiety sypiające ok. 5 godzin na dobę ważyły przeciętnie 2,5 kg więcej od pań sypiajacych 7 godzin. Co wiecęj, przez kolejne 10 ...(więcej)

masaże częściowe - dłoni i stóp oraz twarzy i głowy

Choć wydaje nam się że masaż całego ciała daje nieporównanie większe efekty niż wymasowanie samych np. stóp wcale tak nie jest. Zarówno na stopach, dłoniach, twarzy i na głowie znajduje się mnóstwo punktów energetycznych które odpowiednio stymulowane mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dobrze wymasowane stopy to mnóstwo dobrej energii na cały dzień! Cuda zdziała refleksologia ale też tr...(więcej)

dieta niełączenia - dieta Haya

Podobnie jak dieta Montignaca polega na niełączeniu pewnych grup produktów. Z tym, że w pierwszym przypadku (w diecie Montignaca) zabronione było łączenie węglowodanów z tłuszczami, u dr Haya natomiast nie wolno łączyć węglowodanów z białkami. Podobnie jak i w diecie Montignaca tak i tu wadą diety jest to, że każdy posiłek nie dostarczy nam odpowiedniej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów jak ...(więcej)

dieta śródziemnomorska

Jest najlepszą dietą wśród grupy diet alternatywnych. Zawiera wszystko to co oferuje nam matka natura wykluczając całkowicie produkty przetworzone, które w dużej mierze zdominowały rynek. Jest dietą niezwykle bogatą w tłuszcze co wydaje się niepokojące jednak są to głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego i tłuszcze rybie. Produkty te są głównym źródłem jedno – i wielonienasyconych kwasów t...(więcej)

Psychiczne aspekty tańca

Taniec we współczesnym świecie odgrywa niebagatelną rolę. Za jego pośrednictwem możemy wyrazić swoje emocje, wyzwolić drzemiące w nas pokłady energii, spędzić czas wśród innych ludzi… Jest to forma, która w niewerbalny sposób pozwala nam na zaznaczenie swego miejsca tu i teraz, zaakcentowanie naszej obecności. Dlatego właśnie taniec jest elementem wielu terapii osób upośledzonych psychomotor...(więcej)

Jak sprawdzić, czy zabawki są bezpieczne. Certyfikaty bezpieczeństwa

Wybierając prezenty dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem najmłodszych i dokładnie sprawdzić nie tylko sam produkt, ale i wszystkie instrukcje dołączone do towaru Zabawki (a także ich części składowe) przeznaczone dla dzieci do lat trzech powinny mieć wymiary, które uniemożliwiają ich połknięcie. Brak właściwych oznaczeń, instrukcji obsługi lub konserwacji powodują,...(więcej)

Gimnastyka mózgu dla małych i dużych

Każda forma ruchu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Istnieją pewne ćwiczenia, które wspomagają proces uczenia się, stymulując rozwój mózgu poprzez scalanie pracy obu półkul mózgowych. Dlaczego jest to takie ważne? Każda półkula mózgowa jest odpowiedzialna za konkretne funkcje, jednak gdyby półkule działały osobno, nie współpracując, trudno by nam było wykonywać złożone czynnośc...(więcej)

Mamo, nie chcę do szkoły! Problem wychowawczy, czy zdrowotny?

Ania ma 7 lat, już w przedszkolu wykazywała dużą niechęć do rozstania się z mamą. Teraz rozpoczęła naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Poranne wyjście do szkoły jest gehenną dla całej rodziny. Anię boli brzuch, długo okupuje łazienkę, odwleka moment opuszczenia domu. O swoich dolegliwościach stara się przekonać rodziców. Nie kłamie, naprawdę źle się czuje. Jeśli uda się ją namówić do pójś...(więcej)

Problem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci

Pojawienie się zaburzenia psychicznego w jakimkolwiek wieku nosi znamiona tragedii, chociaż najbardziej bolesne jest gdy jego ofiarami stają się dzieci. Okres dzieciństwa w opinii wielu ma być czasem rozwoju przeznaczonym na naukę i zabawę. Kiedy proces ten zostaje zaburzony przez występowanie różnego rodzaju problemów, dziecku często nie jest dane zdobywanie ważnych z psychologicznego punktu widz...(więcej)

Rzecz o bólu, znieczuleniu do porodu... i nie tylko

Inspiracją do napisania poniższego tekstu stał się m.in. przypadek jednej z rodzących niedawno pań. Zresztą absolutnie bezwiednie i anonimowo. Będąc obecna przy porodzie tej pani miałam okazję z ogromnym zresztą współczuciem obserwować, z jaką desperacją i zapamiętaniem kobieta ta walczyła z postępującym wytrwale porodem… Jakkolwiek na poziomie świadomości w widoczny sposób pragnęła współpra...(więcej)

Ćwiczenia w ciąży

Ruch w życiu kobiety jest ważny w każdym wieku i na każdym etapie jej życia, w tym także w okresie ciąży i połogu. Wiadomo już od dawna, że kobieta ciężarna nie powinna jeść za dwoje oraz, że umiarkowana i zaprogramowana aktywność fizyczna w okresie ciąży przynosi udowodnione korzyści zarówno dla matki, dziecka jak i samego przebiegu porodu. Poniższe ćwiczenia przeznaczone są tylko dla kobiet, b...(więcej)

Taniec dla dzieci, czyli muzyka i ruch w życiu malucha

Ruch jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, a szczególnie ważnym w życiu dzieci. Dzięki niemu mogą się one prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie (ćwiczenie mięśni i ścięgien), jak i psychicznie (dotlenienie mózgu). Aktywność ruchowa pomaga również rozładowywać niespożyte pokłady energii, które mają w sobie nasze pociechy, a które często dają się we znaki rodzicom. Dlatego właśnie, kiedy d...(więcej)

Jak zaszczepić asertywność?

Nasze pragnienia Zdecydowana większość rodziców robi co może, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze zdrowie i dać dużo szczęścia. W trosce o zdrowie dziecka, a innymi słowy w trosce o wzmocnienie jego odporności na choroby somatyczne oraz monitorowanie jego rozwoju, pomaga rodzicom państwo. Dziecko zaopatrzone w książeczkę zdrowia poddawane jest w precyzyjnych terminach szczepieniom oraz bada...(więcej)

Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia pokarmowa to często pierwsza występująca w życiu człowieka postać choroby alergicznej. Spowodowana jest kontaktem z silnymi alergenami, jakimi są białka mleka krowiego. Sposobem na uchronienie dziecka przed uczuleniem na pokarm może być długotrwałe karmienie piersią (co najmniej przez 6 miesięcy), które opóźnia moment zetknięcia się z alergenami mleka krowiego. Zgodnie z dzisiejszym stanem...(więcej)

Moczenie nocne

Moczenie nocne jest wynikiem braku umiejętności kontroli pęcherza w czasie snu. Noworodek wypróżnia się automatycznie w chwili, gdy jego pęcherz moczowy zostaje wypełniony. Później, w miarę rozwoju, dziecko uzyskuje świadomą kontrolę nad oddawaniem moczu. Dziecko dwu-, trzyletnie uczy się siusiania do nocnika, a dziecko czteroletnie nie powinno już moczyć się w nocy (chyba że zdarza się to jedynie...(więcej)

Zapalenie krtani

Kiedy maluch zaczyna kaszleć, ma chrypkę oraz skarży się na drapanie i pieczenie w gardle niekoniecznie musi to oznaczać, że po raz kolejny zaczyna się u niego zwykłe przeziębienie. OBJAWY: Zapalenie krtani nie daje zwykle wyraźnych sygnałów swego nadejścia, nie poprzedzają go żadne dolegliwości. Nagle dziecko dostaje ataku kaszlu, oddycha z trudem łapiąc powietrze, traci głos. Drogi oddechowe...(więcej)

Mononukleoza zakaźna

Kolejna zwykła infekcja wirusowa? Ten mylący obraz choroby jest u dzieci częsty, niełatwo więc rozpoznać w nim mononukleozę, jedną z ostrych chorób wirusowych, której sprawcą jest wirus Epsteina-Barr. Często więc może przejść nierozpoznana. Pewność co do zakażenia uzyskuje się dopiero po wykonaniu odpowiednich testów krwi, bowiem wirus mononukleozy atakuje głównie białe krwinki (limfocyty), zmieni...(więcej)

Tężec

Tężec jest bardzo groźną choroba zakaźną, której zbagatelizowanie może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia a nawet śmierci. Do zarażenia zwykle dochodzi podczas zranienia, a w konsekwencji zabrudzenia rany - najczęściej ziemią, w której znajdują się przetrwalniki laseczek tężca. Bakterie te produkują tetanospazminę, która przenikając wzdłuż włókien nerwowych powoduje uszkodzenie układu nerw...(więcej)

Cesarka na życzenie zwiększa ryzyko śmierci noworodka

Wrześniowy numer pisma „Birth: Issues in Perinatal Care” przynosi niepokojące dane dotyczące skutków zwiększonej liczby cesarskich cięć wykonywanych na życzenie (tzn. takich, które nie wynikały z medycznych wskazań). Naukowcy przyjrzeli się 5 762 037 porodom, które miały miejsce w USA w latach 1998-2001. Spośród narodzonych dzieci 11 897 zmarło. Okazało się, że odsetek zgonów wśród d...(więcej)

Joga w ciąży i jej wpływ na poród

W Indiach przeprowadzono badania na grupie 335 kobiet, które w momecie startu programu badawczego były w 18-20 tygodniu ciąży. 169 kobiet znalazło się w następnie w grupie jogi, gdzie przez godzinę dziennie zajmowały się medytacją, kształtowaniem oddechu i ćwiczeniami. Pozostałe panie dwa razy dziennie przez pół godziny spacerowały. Jak donosi Journal of Alternative and Complimentary Medicine, ko...(więcej)

Afty

Afty są to bolesne nadżerki oraz owrzodzenia zlokalizowane na śluzówce jamy ustnej. Zmiany te występują bardzo często, ocenia się, że częstotliwość ich występowania to ok. 60% zmian na błonach śluzowych. Przyczyna powstawiana tych zmian nie jest dotychczas poznana. Badania wskazują, że schorzenie jest odzwierciedleniem zaburzeń układu odpornościowego organizmu. Objawy kliniczne: Afty to małe na...(więcej)

Brodawki

Brodawki to wypukłe grudki na skórze, przenoszące się przez dotyk. Najczęściej pojawia się ich pospolita odmiana, zwana kurzajkami. Brodawki wywołuje wirus, na który dzieci są bardzo podatne. Występują one najczęściej na grzbietowej powierzchni dłoni, palcach, stopach lub twarzy. Pojawiają się w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy od kontaktu z wirusem. Początkowo widzimy na skórze dziecka s...(więcej)

Wszawica głowowa

Wesz głowowa bytuje na skórze owłosionej głowy i żywi się krwią. Samica wszy w ciągu miesiąca życia (średnia długość życia) składa około 300 jaj które nazywamy gnidami, a za pomocą swoistej wydzieliny przytwierdza gnidy przy nasadzie włosów. W miarę wzrostu włosów gnidy oddalają się od powierzchni skóry głowy -dzięki temu możemy w przybliżeniu określić czas trwania wszawicy. Do zakażenia wszami...(więcej)

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Atakuje ona błonę śluzową wyściełającą powieki od wewnątrz. Zapalenie jest najczęstszą chorobą spojówek, które spełniają rolę ochronną, i jedną z najczęściej występujących chorób okulistycznych. Objawy infekcji są typowe i łatwe do rozpoznania. Wirusowa forma choroby jest bardzo zakaźna, dlatego często przyjmuje formę epidemii. Może być on...(więcej)

Błonica

Błonica to ostra choroba zakaźna atakująca najczęściej dzieci, chociaż może pojawić się w każdym wieku. Wywołują ją bakterie maczugowca (Corynebacterium diphtheriae). Jest to choroba bardzo niebezpieczna, lecz wprowadzenie obowiązkowych szczepień wśród dzieci prawie całkowicie wyeliminowało możliwość zakażenia. Na zakażenie podatne są jednak te dzieci, które nie przeszły jeszcze kompletnego cyklu ...(więcej)

Jeśli myślimy, że możemy - uda nam się!

By lampka oliwna świeciła pięknym światłem, musimy pamiętać o oliwie. Matka Teresa z Kalkuty Małe dziecko posiada bardzo cenny dar: naturalną umiejętność uczenia się poprzez naśladowanie. Dzieci są bardzo wnikliwymi obserwatorami, widzą i słyszą więcej, niż dorosłym czasami się wydaje. Bezbłędnie wyczuwają nastroje i atmosferę, nawet jeśli często ogół sytuacji nie jest dla nich zrozumiały. Poprz...(więcej)

Proste ćwiczenia z EASY BALL dla ciężarnych

Wszystkim przyszłym mamom, którym trudno wygospodarować trochę czasu, aby poćwiczyć w klubie fitness, proponujemy wykonywanie regularnego treningu w domu. Aby domowe ćwiczenia, nie stały się monotonne i nudne poniżej proponujemy ćwiczenia z przyborem – małą piłką. Piłka Easy ball o średnicy 22 cm wykonana jest z miękkiego, przyjemnego w dotyku tworzywa. Przeznaczona w szczególności do relaks...(więcej)

Rola diety w leczeniu ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej W roku 1998 zespół ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA przygotował raport dotyczący ADHD (Nadpobudliwość Psychoruchowa z Deficytem Uwagi). Z raportu tego jednoznacznie wynika, że zbyt mało uwagi poświęcane jest biochemii odżywiania w jej relacji do funkcji fizjologicznych organizmu. Liczne badania kliniczne potwierdzają, że na ryzyko wystąpienia A...(więcej)

Zalecenia żywieniowe dla kobiet karmiących piersią

Karmienie piersią uznawane jest obecnie za jedyny prawidłowy sposób żywienia niemowląt. Aby jednak zapewnić dziecku optymalny rozwój i stan zdrowia, także i matka powinna zadbać o to, by jej dieta była odpowiednio do potrzeb niemowlęcia zmodyfikowana. Prawidłowy sposób żywienia kobiet w okresie karmienia piersią powinien uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie na energię i większość składników odżyw...(więcej)

Palenie w czasie ciąży

Palenie w czasie ciąży i w obecności małego dziecka to poważny problem z punktu widzenia zdrowia publicznego. Małe dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców pali, są szczególnie narażone na działanie dymu papierosowego, nie są bowiem w stanie unikać kontaktu z tym zagrożeniem. Aby ograniczyć ten problem, należy w sposób rzetelny informować palących rodziców o zagrożeniu, jakie stanowią dla sw...(więcej)

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Zastosowania i nadzieje.

krew pępowinowa jest dobrym i łatwo dostępnym źródłem macierzystych komórek krwiotwórczych, a obecnie wiele wyników badań doświadczalnych i klinicznych wskazuje, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą różnicować się również na komórki różnych innych tkanek. Jednak większość wykonanych dotychczas zabiegów leczniczych z zastosowaniem krwi pępowinowej wykonana była w takich przypadkach, w kt...(więcej)

karty bankowe

Karty płatnicze - są bezpośrednio związane z RORem (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), łączą w sobie cechy karty bankomatowej oraz płatniczej. Są to karty debetowe, którymi można dokonywać płatności bezgotówkowych w punktach hanlowych lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Rachunek zostaje obciążony natychmiast po otrzymaniu przez bank informacji o dokonanej transakcji (czas od kilku sekund do ki...(więcej)

informacje ogólne o zasiłkach

Rok zasiłkowy zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 maja następnego roku. Ale o zasiłek rodzinny, wychowawczy oraz alimenty wypłacane z funduszu alimentacyjnego można wystąpić w dowolnym momencie. Na każdy rok zasiłkowy ustalana jest wysokość świadczeń oraz wysokość dochodu, czyli podstawa do obliczenia, czy świadczenie się należy. Co roku pod koniec maja trzeba więc wziąć z urzędu skarbowego zaświad...(więcej)

koncesje oraz Rejestr Działalności Regulowanej

Koncesje Nowa ustawa ograniczyła koncesjonowanie działalności gospodarczej tylko do sześciu szczególnych dziedzin aktywności gospodarczej, które wymagają reglamentacji państwa ze względu na  swoje znaczenie. Następujące dziedziny działalności gospodarczej podlegają koncesjonowaniu: poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji...(więcej)

kredyty

Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy, na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do: - korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, - zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu z odsetkami w oznaczonych terminach, - spłaty (zapłaty) prowizji od udzielonego kredytu. Zdolność kredytowa...(więcej)

kursy i notowania

kursy walut NBP stopy procentowe NBP ...(więcej)

obligacje

I. Pierwszym krokiem i jednocześnie koniecznym warunkiem abyś udanie zainwestował swoje pieniądze w obligacje jest zapoznanie się i zrozumienie czym jest ten papier wartościowy oraz w jaki sposób na inwestowaniu w obligacje można zarobić. Zobacz podstawowe informacje o obligacjach II. Następnym krokiem jest podjęcie decyzji czy kupić obligacje bezpośrednio od emitenta - np. Skarbu Państwa. Kupuj...(więcej)

dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy państwa dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Informacji o zasadach przyznawania i wypłacania udzielają wydziały lokalowe w urzędach gmin oraz ośrodki pomocy społecznej w miejscu zamieszkania (gminie lub dzielnicy). Dodatek mieszkaniowy przysługuje:  - najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, (dotyczy to zar...(więcej)

dodatkowe czynności związane z założeniem firmy

Przedsiębiorca, który uzyskał zaświadczenie o wpisie do ewidencji, nr REGON oraz NIP musi podjąć jeszcze kilka kroków, aby działać zgodnie z prawem. założenie rachunku bankowego dla prowadzonej działalności gospodarczej wykonanie pieczątki, która będzie zawierać nazwę firmy, adres zakładu głównego, NIP, REGON i nr rachunku bankowego. zawiadomienie w formie pisemnej właściwego inspek...(więcej)

dotacje na założenie działalności

Na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) zgodnie z art.46 ust.3 wszystkie osoby bezrobotne będą mogły występować o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej do wysokości 500 % przeciętnego wynagrodzenia (5 x 2.332,17 = 11.660, 85). Ustawa wchodzi w życie 1 czerwca 2004r. Dodatkowo na podstawie art.46 ust. 4 ww. istnieje możl...(więcej)

Indywidualne Konta Emerytalne

Podstawowe infromacje o IKE   Indywidualne Konto Emerytalne to konto, które umożliwia dodatkowe oszczędzanie na emeryturę bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego od dochodów kapitałowych. Dlaczego warto oszczędzać na IKE? oszczędzanie na IKE pozwala na zgromadzenie dodatkowych oszczędności, dzięki którym będzie można uzupełnić dochody emerytalne z systemu powszechnego,  osz...(więcej)

formy opodatkowania

Karta podatkowa  Osoby rozliczające się w formie karty podatkowej opłacają podatek w postaci stałego miesięcznego ryczałtu. Nie muszą prowadzić żadnej ewidencji, ale muszą wystawiać rachunki lub faktury VAT na życzenie kupującego. Nie muszą składać, co miesięcznych deklaracji. Do czasu otrzymania decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej, jednak nie dłużej niż 4 miesiące będziesz musiał prowa...(więcej)

Dlaczego warto planować finanse osobiste?

Planowanie finansowe kojarzy nam się przede wszystkim z działalnością firm, które tworzą biznes plany, aby określić cele przedsiębiorstwa i sposoby ich realizacji. Ewentualnie z budżetem państwa, który jest jednym wielkim planem finansowym, określającym kierunki rozwoju całej gospodarki. Jest przy tym interesujące, że specjaliści od finansów zatrudnieni w firmach, choć znakomicie wypełniają swoje ...(więcej)

akcje

Spółka akcyjna jest własnością akcjonariuszy. Każdy, kto posiada choćby jedną akcję spółki jest właścicielem cząstki jej majątku. Jako współwłaściciel spółki, każdy akcjonariusz ma wynikające z tego prawa, tzw. prawa majątkowe, które nie mają żadnego czasowego ograniczenia, bowiem akcje emitowane są na czas nieokreślony. Rodzaje akcji Akcje mogą być imienne lub na okaziciela, jednak tylko te drugi...(więcej)

Jak zarządzać domowym budżetem?

Jest wiele świąt i okazji, kiedy chcemy spełnić choćby drobne marzenia najbliższych: dzień dziecka, urodziny, imieniny, gwiazdka czy Mikołaj. Prezenty na te okazje mogą być różne od kwiatka przez lalkę i klocki po ekskluzywne perfumy. Warto jednak te droższe wydatki dobrze przemyśleć, zaplanować, żeby zanadto nie obciążyły rodzinnego budżetu, który i tak wytrzymać musi codzienne sprawunki, opłaty ...(więcej)

Progi podatkowe 2010

   Skale podatku dochodowego dla osób fizycznych w 2009 r.  Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek ponad do   85 528 zł 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł 85 528 zł   14.839,02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 złRoczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku 3 091 zł.Podstawa prawna: art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym o...(więcej)

rachunki bankowe, lokaty

Umowa rachunku bankowego zawiera nastepujace elementy: -strony umowy -rodzaj konta -wysokość prowizji za prowadzenie rachunku -częstość kapitalizacji odsetek -zakres odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe prowadzenie rozliczeń oraz wysokość odszkodowania za nieprawidłową realizację zleceń posiadacza rachunku. -warunki zmiany i rozwiązania umowy Rodzaje rachunków bankowych: -rachunki osz...(więcej)

rejestracja firmy krok po kroku

krok 1  Ewidencję działalności gospodarczej dla osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, czyli miejsca , gdzie stale przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce zakładu głównego, oddziału lub inne miejsce wykonywania działalności nie wpływa na właściwość organu. Tu dokonasz rejestracji działalności gospodarczej poprzez złożenie ...(więcej)

świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane ubezpieczonemu, który wyczerpał prawo do pobierania zasiłku chorobowego, ale w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje takiej osobie na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego podejmuje oddział ZUS na podstawie orz...(więcej)

tabele notowań

indeksy GPW WIG WIG20 MIDWIG TECHWIG WIG-BANKI WIG-BUDOW WIG-INFO WIG-MEDIA WIG-PALIWA WIG-PL WIG-SPOZYW WIG-TELKOM WIRR ...(więcej)

zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który zachorował w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi oraz ubezpieczonemu, który wykonuje pracę nakładczą od 34 dnia choroby. Za pierwsze 33 dni pracownik otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Za każdy dzień ...(więcej)

zasiłek macierzyński

(źródło: ZUS) Prawo do zasiłku Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego:  urodziła dziecko, przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Zasiłek macierz...(więcej)

zasiłek opiekuńczy

(źródło ZUS) Prawo do zasiłku Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8., chorym dzieckiem w wieku do lat 14. lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, kt...(więcej)

zasiłek rodzinny

(źródło ZUS) Komu przysługuje zasiłek rodzinny Osobą uprawnioną do zasiłku rodzinnego jest: obywatel polski, cudzoziemiec posiadający obywatelstwo państwa członkowskiego UE lub EOG, cudzoziemiec przebywający na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznacz...(więcej)

zasiłek wyrównawczy

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje jedynie ubezpieczonym, którzy są pracownikami. Zasiłek otrzymują osoby, których miesięczne wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje również pracownikom, którzy w wyniku zmian w stanie zdrowia zostali przesunięci ...(więcej)

Ulga odsetkowa 2010

Z ulgi budowlanej moga korzystać osoby, które nabyły do niej prawa w latach ubiegłych. Czyli w ramach praw nabytych podatnicy, którzy w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r. zaciągnęli kredyt lub pożyczkę na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą korzystać z ulgi odsetkowej. Odliczeniu podlegają wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonego podatnikowi na ...(więcej)

Ulga odsetkowa 2009

Od podstawy opodatkowania odlicza się odsetki od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Ulga ta została zniesiona z dniem 01 stycznia 2007 r., ale podatnicy mogą z niej korzystać na zasadzie praw nabytych. Aby skorzystać z odliczenia, należy spełnić m.in. następujące warunki: -  kredyt musiał zostać udzielony nie wcześniej niż 01 stycznia 2002 r. i nie później niż 31 grudnia 200...(więcej)

Progi podatkowe 2008

   Skale podatku dochodowego dla osób fizycznych w 2007 r.  Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek ponad do   44 490 19% minus 586 zł 85 gr 44 490 85 528 7866 zł 25 gr + 30% nadwyżki ponad 44 490 zł 85 528   20 177 zł 65 gr + 40% nadwyżki ponad 85 528 złRoczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku 3 089 zł.Podstawa prawna: art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmiani...(więcej)

Progi podatkowe 2007

 Skale podatku dochodowego dla osób fizycznych w 2007 r. Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek ponad do   43 40519% minus kwota zmniejszająca podatek 572 zł 54 gr 43 405 85 528 7 674 zł 41 gr + 30% nadwyżki ponad 43 405 zł 85 528   20 311 zł 31 gr + 40% nadwyżki ponad 85 528 złRoczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku 3 015 zł.Podstawa prawna: art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 li...(więcej)

Progi podatkowe 2006

   Skale podatku dochodowego dla osób fizycznych w 2006 r.  Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek ponad do   37 024 19% minus kwota zmniejszająca podatek 530zł 08gr 37 024 74 048 6 504zł 48gr + 30 % nadwyżki ponad 37 024 zł 74 048   17 611zł 68gr + 40 % nadwyżki ponad 74 048 złRoczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku 2.790 zł. Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 ...(więcej)

Ulga odsetkowa 2006

Ulga odsetkowa przysługuje osobom, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe i nie korzystały z ulg na działkę, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Ulga równa jest odsetkom od kredytu mieszkaniowego, ale nie większego niż 189 tys. PLN. W urzędzie skarbowym należy przedstawić umowę kredytu, dowód zapłacenia odsetek wystawiony przez kredytodwcę oraz dowód zakończenia budowy....(więcej)

Dlaczego warto czytać już najmłodszym dzieciom?

Katarzyna Domańska, opowiada, jak ważne dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka jest czytanie na głos przez rodziców Każdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób rodzi...(więcej)

Dziecko na basenie

Pływanie dla niemowląt przestaje być tylko modą a staje się codzienną aktywną formą spędzania wolnego czasu przez rodziców razem z dziećmi. Obecnie rodzice są bardziej świadomi i posiadają szerszą wiedzę na temat pozytywnego wpływu ćwiczeń w wodzie na rozwój dziecka. Wielu lekarzy, w szczególności neurolodzy, zalecają dzieciom zajęcia na pływalni, gdyż ich celem jest między innymi wyrównanie napię...(więcej)

Dieta w ciąży

Właściwe odżywianie się kobiety, zarówno przed zajściem w ciążę jak i w jej trakcie jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju dziecka w okresie płodowym i odzwierciedla się na zdrowiu zarówno w dzieciństwie, jak i w wieku dorosłym. Przyjmowane pokarmy mają także ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłej matki. Istnieje wiele teorii na temat tego jak powin...(więcej)

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki?

Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało piękny i zdrowy uśmiech. Jako stomatolog bardzo często widzę już u małych dzieci (2-3 lata) bardzo zepsute ząbki, często zostają z nich same korzenie! Jest to ostra forma próchnicy powstała na skutek nieprawidłowego odżywiania dziecka i słabej higieny. Jest to tzw. próchnica butelkowa. Aby Twoje dziecko miało zdrowe zęby od najmłodszych l...(więcej)

Zagadki dla maluchów

Taki właśnie tytuł nosi najnowsza książka Anny Mikity. Ten zbiór przepięknych wierszowanych zagadek ukazał się na przełomie roku nakładem Wydawnictwa Harmonia. Ponad 300 zagadek obejmuje wiele tematów - przedszkolak będzie mógł się wykazać wiedzą m.in. o człowieku, rodzinie, zdrowiu, bajkach, różnorodnych urządzeniach, czasie, zwierzętach, porach roku. Książka jest znakomitym materiałem do zabaw...(więcej)

Praktyczny kurs USG dla przyszłych rodziców

Uwaga! Zanim przeczytacie Państwo wstęp proszę o przyjęcie tytułu artykułu oczywiście z przymrużeniem oka. Nie jest moim celem nauczenie Państwa wykonywania badania USG. Nie ma, bowiem takiej praktycznej ani teoretycznej możliwości:) Niemniej serdecznie zapraszam na KURS. Szanowni Państwo! Długo zastanawiałam się nad wyborem tematu artykułu dla potrzeb portalu maluchy… Sadzę, że jako przysz...(więcej)

Urodzić w wodzie... - relacja z porodu

Urodzić w wodzie... Rodzić aktywnie, rodzić aktywnie... Rodzić aktywnie! Ta myśl jest natrętna i uporczywa od pierwszych skurczów. Wiem, że aktywność w porodzie pomaga, że będzie szybciej... Przecież doskonale o tym pamiętam! Jak na początek czynności skurczowej, to i tak całkiem nieźle sobie radzę. Ha, ha, ha! Szkoda tylko, że to dopiero początek porodu... Jestem w stanie oddychać przeponowo. Naw...(więcej)

Spodziectwo u dzieci

Spodziectwo jest wadą wrodzoną zewnętrznych narządów płciowych, w której obwodowy odcinek cewki moczowej nie został wytworzony. Ujście cewki moczowej – zamiast na szczycie żołędzi - znajduje się na dolnej powierzchni prącia a w najcięższych przypadkach, na worku mosznowym czy nawet na kroczu. Nieprawidłowości anatomiczne związane z wadą mogą być powodem zaburzeń związanych z oddawaniem moczu...(więcej)

Dlaczego ból u dzieci jest ważnym problemem?

Źródła bólu u dzieci Istnieje wiele przyczyn bólu u dzieci. Można wręcz powiedzieć, że dzieci są szczególnie eksponowane na różnorodne doświadczenia bólowe. Można tutaj zaliczyć wszelkie procedury medyczne takie jak: szczepienia, pobieranie krwi do badania czy inne sytuacje diagnostyki czy drobnej chirurgii, do większych czy mniejszych urazów zdobytych w toku nabywania podstawowych umiejętności c...(więcej)

Układanie dziecka na barku

Jak podnieść dziecko i ułożyć na barku do odbicia. Prawidłowe ułożenie dziecka na ramieniu. Jak uniknąć ulewania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Dzieci uwielbiają obserwować wszystko, co się dookoła nich dzieje. Jedną z najlepszych pozycji, w jakiej mogą to robić, jest leżenie na naszym barku. Jest to pozycja, z której korzystamy również w innym celu, np. po karmieniu. Z reguł...(więcej)

Kładzenie i podnoszenie malucha

Dziecko, otoczone naszymi rękami, leży na boku. Powoli przenosimy ciężar ciała malucha na rękę, która jest ułożona między nóżkami, pod jego tułowiem i barkiem. U większych dzieci nasza dłoń może znajdować się pod brzuchem i jego klatką piersiową. Manewr zaczynamy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że cały ciężar dziecka spoczywa właśnie na tej ręce. Drugą rękę powoli wysuwamy spod główki, tak ab...(więcej)

Dziecko dla średnio zaawansowanych, czyli o wychowaniu dzieci na wesoło

Tryskająca humorem książka Leszka Talko, to lektura obowiązkowa dla młodych rodziców i wszystkich, którzy oczekują dziecka. Perypetie Pitulka i Kudłatej, widziane oczyma ich taty powinny zaciekawić każdego. To doskonała dawka rozrywki dla rodziców „umęczonych” codzienną opieką nad maluchami. „Dziecko dla średnio zaawansownaych” to kontynuacja przebojowego „Dziecka...(więcej)

Rożyczka

Różyczka jest chorobą wirusową. Zakażenie następuje drogą kropelkową, a okres wylęgania trwa 14-21 dni. Uwaga, maluch zakaża już na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i przez ok. 5 dni od momentu jej pojawienia się. Objawy • umiarkowana gorączka. • wysypka drobna, różowa, grudkowa na całym ciele. • charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych potylicznych oraz powiększ...(więcej)

Ptasia grypa

Ptasia grypa to choroba zakaźna występująca wśród ptactwa wywołana przez szczep wirusa grypy typu A. Po raz pierwszy została zidentyfikowana 10 lat temu we Włoszech. Pierwszy przypadek zarażenia wirusem ptasiej grypy typu H5N1 u człowieka wykryto w 1997 roku w Hongkongu. Dotychczas nie stwierdzono przypadku przeniesienia ptasiej grypy z człowieka na człowieka. Jedynym zagrożeniem jest więc kontak...(więcej)

Cholestaza ciężarnych

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC) jest najczęstszym schorzeniem wątroby, występującym jedynie w ciąży. Istotą tej choroby jest wewnątrzwątrobowy zastój żółci, który powoduje uporczywy świąd skóry oraz towarzyszące mu podwyższenie stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi oraz nieprawidłowe laboratoryjne wykładniki funkcji wątroby. Etiologia tej choroby nie jest do końca wyjaśniona, ...(więcej)

Adaptacja do przedszkola

W prawidłowym rozwoju małego dziecka przedszkolny debiut odgrywa bardzo ważna rolę. Zły start życia społecznego dziecka może zaważyć na jego późniejszych kontaktach zarówno z innymi dziećmi jak również z osobami dorosłymi. Może również wpłynąć na ukształtowanie jego zachowań emocjonalnych. Dzieci w wieku trzech lat bardzo łatwo tracą poczucie bezpieczeństwa, a najważniejszymi przeszkodami udanej ...(więcej)

Wpływ sposobu żywienia niemowlęcia na przyszłe cechy dorosłego organizmu

Dotyczy to między innymi tak istotnych kwestii jak rozwój ośrodkowego układu nerwowego, ryzyko otyłości oraz chorób z nią związanych. W rozwoju płodu i małego dziecka różne tkanki wykazują różne tempo podziałów komórkowych. W tzw. "okresach krytycznych", czyli w fazie najintensywniejszego rozwoju, zadziałanie niekorzystnych czynników, takich jak niedobór lub nadmiar pewnych składników pokarmowych...(więcej)

Badania w ciąży

Czy badania ultrasonograficzne przeprowadzane w ciąży są dla dziecka w pełni bezpieczne? Dotychczas żadne badania nie potwierdziły szkodliwości badania usg dla płodu. Nie odnotowano żadnych negatywnych konsekwencji, nawet w przypadku poczęć in vitro, gdzie płód – w pierwszym okresie życia - jest monitorowany niemal non stop. Ciężarną obowiązuje kalendarz badań laboratoryjnych. Jakie są na...(więcej)

Wizyta u logopedy już w drugiej dobie życia

Stwierdzenie, że logopeda może pracować z tak małym dzieckiem jak noworodek, czy niemowlak wciąż jeszcze budzi zdumienie. A przecież rozwój mowy nie zaczyna się od chwili, kiedy dziecko wypowiada pierwsze słowa. Rozwój mowy, jak i innych czynności układu nerwowego, zaczyna się od chwili poczęcia. W czasie życia płodowego kształtuje się miedzy innymi odruchowa reakcja ssania, połykania, wysuwania ...(więcej)

Krew pępowinowa, czyli cudowne komórki macierzyste

Wiele nieuleczalnych chorób może być już wkrótce leczonych przy wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej. Ciąża to okres, w którym warto zapoznać się z cudowną mocą komórek macierzystych i zastanowić nad zdeponowaniem krwi pępowinowej w specjalnym banku. W końcu każdy rodzi się tylko raz, taka okazja więcej się nie powtórzy. Komórki macierzyste Komórki macierzyste to p...(więcej)

Poród w wodzie

W świątyni ptolomejskiej w KOM OMBO w Górnym Egipcie jest basen, w którym wg przekazu KLEOPATRA VII (69-30 p.n.e.) urodziła 2 dzieci, a później w tej świątyni założyła klinikę położniczą. Za pioniera porodu w wodzie uważa się Igora Czarkowskiego (r.1960 - b. ZSRR), (chociaż pierwszy opis pochodzi z Francji z r. 1804), a propagatorem porodów w immersji wodnej w Europie jest MICHEL ODENT, który w...(więcej)

Gorączka trzydniowa (rumień nagły)

Gorączkę trzydniową po raz pierwszy opisano w 1910 roku, jej przyczynę znaleziono 1988 roku, więc jest to schorzenie o stosunkowo krótkiej historii. Za przyczynę rumienia nagłego uznano wirusa (HHV6- human herpesvirus 6, występującego w odmianie A i B). Wirus gorączki trzydniowej jest szeroko rozpowszechniony, co potwierdza obecność przeciwciał u prawie wszystkich dzieci w wieku 4 lat. Gorączka t...(więcej)

Ospa wietrzna

Wspólną przyczyną ospy wietrznej i półpaśca jest wirus (Varicella-zoster- VZV). Człowiek, który nie chorował na ospę wietrzną (potocznie zwaną wiatrówką) po kontakcie z wirusem zapada na nią. Natomiast ten, który już przebył wiatrówkę może zachorować na półpaśca. Od osoby chorej na półpaśca można zarazić się wiatrówką, jeżeli dotąd się na nią nie chorowało. Wirus powodujący chorobę rozprzestrz...(więcej)

Ciemiączko

Noworodek ma dwa ciemiona. Ciemię przednie w kształcie karo, położone jest w linii środkowej czaszki oraz ciemię tylne, położone z tyłu czaszki w kształcie trójkąta (między kośćmi ciemieniowymi a potyliczną). Kształt ciemiączka, wielkość oraz napięcie badane jest palpacyjnie przez lekarza. Przy urodzeniu istnieją duże różnice wielkości ciemion. Wielkość ciemienia przedniego u każdego noworodka j...(więcej)

Wady układu moczowego stwarzające warunki do rozwoju i do nawrotów zakażeń tego układu u dzieci

W poprzednich dziesięcioleciach dopiero powtarzające się zakażenia układu moczowego (ZUM) były powodem wykonywania badań radiologicznych (urografia, cystografia mikcyjna) służących do wykrycia wad mogących być przyczyną infekcji. Dzieci były leczone (często wielokrotnie) antybiotykami zanim zaczynano podejrzewać anatomiczne podłoże zakażeń. W chwili obecnej coraz częściej są wykonywane badania ult...(więcej)

Toksoplazmoza w ciąży - objawy, leczenie

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez pierwotniaka toxoplazma gondi, który po raz pierwszy został wyizolowany w 1908 roku od gryzoni afrykańskich, ale dopiero w roku 1939 trzech autorów (A. Wolf, D. Cowen, B. Pajge) opisali możliwość wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u płodu i noworodka. Cykl rozwojowy toxoplazma gondi przypomina przemianę pokoleń u Plazmodium. Początkowo pos...(więcej)

Bilanse zdrowia

Bilans zdrowia to powszechne, pogłębione i kompleksowe badanie lekarskie, które ma być elementem aktywnej opieki pracowników służby zdrowia nad dzieckiem i młodzieżą. Badania te łącznie z systemem testów przesiewowych i grup dyspanseryjnych wprowadzono w Polsce w 1976 roku zamiast badań okresowych. Bilanse zdrowia mają następujące cele:      1) wczesne wykrywanie zaburzeń rozwoju      2) określ...(więcej)

Zmiana pieluchy

To jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji dziecka. Układamy naszą rękę pod jedną z nóżek malucha i opieramy ją na nadgarstku lub przedramieniu. Łokieć tej ręki wysuwamy do przodu, aby nóżka dziecka nie ześlizgnęła się w bok. Dłonią chwytamy drugą nóżkę za udo w pobliżu biodra. Delikatnie obracamy swoją rękę w kierunku dziecka, co spowoduje lekkie „podkręcenie“ jego pupy do góry...(więcej)

Skóra do skóry, czyli pierwszy kontakt mamy i noworodka

Dla małego dziecka nie ma piękniejszych dźwięków, niż bicie serca matki. Kontaktem skóra do skóry określa się położenie nagiego dziecka na gołej skórze matki bezpośrednio po porodzie. Kontakt skóra do skóry powinien trwać do zakończenia przez dziecko pierwszego karmienia. Noworodki ułożone na brzuchu matki czują się bardziej bezpieczne, łatwiej znoszą przejście do życia zewnątrz łonowego. Rozpozn...(więcej)

Jądro niezstąpione (Wnętrostwo)

Wnętrostwem nazywamy stan, w którym jądro po jednej lub po obu stronach pozostaje poza moszną [1]. Powodem tej nieobecności jest zatrzymanie jądra na jakimkolwiek odcinku jego drogi zstępowania do moszny lub z powodu zboczenia z tej drogi. Około 97% donoszonych noworodków ma jądra w mosznie. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po urodzeniu większość jąder, która nie zstąpiła w okresie płodowym zstępuje...(więcej)

Znaczenie bajek w przyswajaniu przez małe dzieci trudnych wyrazów

W rozmowach z rodzicami wielokrotnie słyszy się, że ich mały syn, córka zmyśla zupełnie niedorzeczne historie, a nawet kłamie. Musimy zrozumieć, że dziecko trzy-, cztero-, pięcioletnie nie posiada jeszcze umiejętności odróżniania dobra od zła, fikcji zawartej w bajce od realnego życia. Te dwa światy przeplatają się wzajemnie, a fakt dziecięcego fantazjowania nie jest dowodem infantylności ̵...(więcej)

Łupież pstry

Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem grzybiczym skóry wywoływanym przez grzyby rodzaju Malassezia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zakażenia jest delikatna, wilgotna skóra. Duże znaczenie mają również takie czynniki jak: niedożywienie, zły stan ogólny organizmu, sterydoterapia i predyspozycja genetyczna organizmu. Grzybica ta przenoszona jest bezpośrednio od osoby chorej lub przez kontak...(więcej)

Rozbieranie i ubieranie dziecka

Ubierane i rozbieranie mogą stać się czynnościami prostymi, przynoszącymi mnóstwo radości dzieciom i ich rodzicom. Tak jak i inne zabiegi pielęgnacyjne, również te wymagają wiele czasu i uwagi. Zwykle zmieniamy ubranie na stoliku. Elementem, który ułatwi nam to zadanie, jest typowy chwyt pod nóżkami dziecka (zdjęcie 29). Lekko „podkręcamy“ pupę do góry, wsuwamy rękę pod jedną z nóżek...(więcej)

Jak nosić i trzymać małe dziecko

1. Najczęściej korzystamy z pozycji tzw. „fasolki“. Stosowana szczególnie u bardzo małych dzieci, przypomina im nieco pozycję płodową. Daje maksymalne poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwala na dużą swobodę ruchów. Jedną ręką podtrzymujemy pupę malucha. Kładziemy ją pod obydwiema nóżkami, które są lekko odwiedzione i zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Dzięki temu dziecko...(więcej)

Cytomegalia a ciąża

Cytomegalia jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie. W większości przypadków przebiega bezobjawowo. Wirus cytomegalii (Cytomegalovirus - CMV), swoisty dla ludzi, po raz pierwszy został wyizolowany z hodowli komórkowej w roku 1956. Nazwa wirusa pochodzi od zmian jakie powoduje on w komórce - zakażona komórka znacznie powiększa się zawierając charakterystyczne w...(więcej)

Karmienie piersią i smoczkiem

Pozycja, w jakiej karmimy, powinna być komfortowa zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dziecko siedzi lub leży w pozycji zbliżonej do znanej nam już „fasolki“. Pupa oparta na udzie mamy. Główka, ułożona w przedłużeniu linii tułowia, opiera się na zgięciu łokcia jednej z rąk. Nie powinna być odgięta ani do tyłu, ani do przodu. Nie chwytamy ani nie podpieramy szyi, tylko głowę w okolicy...(więcej)

Kąpiel w wanience

Przed włożeniem dziecka do wody spróbujmy pokazać mu, że czeka je tam coś naprawdę miłego. Możemy na przykład nalać trochę piany i rozbryzgać ją po łazience. Wkładamy malucha do wanienki powoli, w taki sposób, żeby wyglądało to na zabawę i przypadkowe w jej trakcie, dodatkowe atrakcje. Jeżeli dziecko będzie się czuło w wodzie bezpiecznie, sama czynność kąpania może stać się wspaniałą przygodą. Gł...(więcej)

Trudności adaptacyjne w rodzinie zastępczej

Wejście dziecka do rodziny zastępczej jest sytuacją trudną zarówno dla niego jak i dla rodziny. Opiekunowie jednak podejmują świadomą decyzję i aby uzyskać kwalifikacje przechodzą 3 miesięczne szkolenie. Dziecko, nawet, jeśli będąc w placówce marzy o rodzinie z reguły zupełnie nie jest przygotowane do tak ogromnej zmiany, jaką jest wejście do rodziny. Tylko w nielicznych domach dziecka wychowawc...(więcej)

Chrzest - formalności

(Kościół Rzymsko-Katolicki) Dokumenty potrzebne do spisania aktu chrztu: • akt urodzenia dziecka • świadectwo ślubu kościelnego rodziców • zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego • dane chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania) Chrzestni Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dop...(więcej)

Nadanie numeru PESEL

Aby otrzymać nadany numer PESEL dziecka należy zgłosić się z dowodem osobistym w odpowiednim Biurze Meldunkowym i przedłożyć jeden z niżej wymienionych dokumentów; - odpis aktu małżeństwa - odpis aktu urodzenia dziecka - książeczka zdrowia dziecka Pracownik biura wpisze na jednym z powyższych dokumentów numer PESEL. Osoby nie mające zameldowania na terenie kraju mogą wystąpić ...(więcej)

Karmienie piersią a antykoncepcja hormonalna

Jednym z tematów najczęściej powracającym w rozmowach z pacjentkami zgłaszającymi się do kontroli po porodzie, jest antykoncepcja odpowiednia dla karmiącej mamy. Uważam, ten temat za szczególnie ważny, ponieważ większość par po odbytym porodzie nie planuje (ze zrozumiałych względów) w najbliższym czasie kolejnego poczęcia a równocześnie pragnie powrócić do regularnego współżycia. U kobiet karmiący...(więcej)

Koklusz (krztusiec)

Czynnikiem wywołującym krztusiec jest bakteria - pałeczka krztuśca. Wytwarza ona różne toksyny odpowiedzialne za uszkodzenie tkanek w tej chorobie. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wynosi od 7 do 14 (20) dni. Przebieg kokluszu można podzielić na 3 okresy: I okres to kilkunastodniowy okres nieżytu górnych dróg oddechowych z nasilającym się kaszlem, bez gorączki. II okres ...(więcej)

Stulejka u dzieci

Stulejką nazywa się zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądź. Jednak za stulejkę powinno się również uważać zwężenie napletka, który daje się ściągnąć przy użyciu zbyt dużej siły (czego nie powinno się robić), lecz przy tym pęka, powodując ból i niepokój dziecka. Ta druga postać stulejki jest nawet częstsza, a niewłaściwe jej leczenie (forsowne ściąganie powoduje pękanie naplet...(więcej)

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny jest największym problemem współczesnego położnictwa, ponieważ wiąże się z nim nadal duża umieralność okołoporodowa noworodków. Wczesne i późne powikłania medyczne związane z wcześniactwem przysparzają wiele kłopotów tak rodzinie, jak i służbom medycznym i społeczeństwu. Wcześniactwo nie jest tylko zjawiskiem medycznym, lecz także, w szerokim tego słowa znaczeniu socjoekonomi...(więcej)

Ekspresja i aktywność twórcza dziecka

Już od momentu urodzenia dziecko zaczyna siebie wyrażać. Początkowo u noworodków chodzi wprawdzie tylko o potrzeby instynktowne, o których musi być powiadomione otoczenie, w pierwszej fazie prawie wyłącznie reprezentowane przez matkę. Pierwsze krzyki i ruchy noworodka są rodzajem prymitywnego języka, z którego pomocą dziecko próbuje porozumieć się z matką. Już jednak w pierwszych tygodnia życia m...(więcej)

Co sprzyja karmieniu piersią?

Co sprzyja karmieniu piersią? Wiele kobiet decyzję o karmieniu piersią podejmuje jeszcze przed zajściem w ciążę lub na początku jej trwania. Ważne jest, aby kobieta mogła dokonać świadomego wyboru odnośnie sposobu karmienia własnego dziecka. Nie można tego jednak zrobić bez pełnej informacji o karmieniu naturalnym i sztucznym. Bardzo ważne jest zdobycie podstawowej wiedzy z tego zakresu. Na pod...(więcej)

Zapalenie łojotokowe niemowląt

Infantile seborrheic dermatitis (ISD) Zapalenie łojotokowe niemowląt (ISD) może występować jako opisana już wcześniej ciemieniucha bądź jako zapalenie pieluszkowe (diaper rash) (ryc. 1). Zwykle ISD pojawia się ok. 6 miesiąca życia i ustępuje samoistnie ok. 8 miesiąca, niekiedy może pojawiać się wcześniej. Często typowym dla ciemieniuchy zmianom w obrębie głowy, towarzyszy zajęcie okolic brwi, o...(więcej)

Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci ze szczególnym uwzględnieniem ADHD

Nazewnictwo i definicja Nadpobudliwość, hiperaktywność, nadruchliwość, ADHD /attention deficit hiperactivity disorder/ czyli zespół deficytu uwagi z nadruchliwością. W zachowaniu dzieci z nadpobudliwością występują cztery główne symptomy: zaburzenia uwagi, impulsywność, nadruchliwość i chwiejność emocjonalna. Charakterystyka zachowania Dzieci nadruchliwe wiercą się i wiją na swoich miejscach, ...(więcej)

Relaksacja oddechowa dla dzieci

Stosowaną powszechnie techniką relaksacyjno - usprawniającą jest gimnastyka oddechowa. Szczególnie przydatne są to ćwiczenia w przypadku dzieci astmatycznych, oddychających ustami i nerwicowych – także z zaburzeniami mowy.       Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń w wersji zabawowej:     Pranajama (pobieranie energii) dla przedszkolaków (tempo realizacji ćwiczenia bardzo wolne i spokojn...(więcej)

Cukrzyca w ciąży - objawy, leczenie

Cukrzyca w ciąży, mimo ogromnych postępów w diagnostyce i leczeniu, nadal stanowi poważny problem, zarówno w zakresie przebiegu tej choroby, jak i w przebiegu ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. Ocenia się, że około 0,2-0,3 % wszystkich ciąż jest powikłanych cukrzycą występującą przed zajściem w ciążę, a w 3-6 % ciąż objawy cukrzycy występują po raz pierwszy w trakcie ciąży. Ponieważ stale zwiększ...(więcej)

Karmienie naturalne

Dlaczego warto karmić piersią? Najlepsze dla dziecka gdyż... -> Zanim w piersiach pojawi się mleko najpierw jest siara Można obserwować ją już przed porodem. Występuje do 2 – 4 dnia po porodzie. Jest bardzo wartościowa dla dziecka, gdyż wraz z nią dziecko otrzymuje ciała odpornościowe, dużo białka i witamin (A i E) oraz soli mineralnych. Siara ma również efekt przeczyszczający. Do tej po...(więcej)

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest obecnie najczęstszą przewlekłą i nawrotową chorobą skóry wśród dzieci i młodzieży. Występuje u ok. 15 - 20% dzieci w krajach rozwiniętych. Choroba ta ujawnia się zwykle we wczesnym dzieciństwie, często w rodzinach alergików. Predyspozycja genetyczna i czynniki środowiskowe stanowią podłoże rozwoju objawów AZS (tabela 1). Niekiedy wykwitom skórnym towarzyszy przew...(więcej)

Świerzb

Jest to choroba zakaźna wywoływana przez rodzaj roztoczy. Cechą charakterystyczną tej choroby jest świąd nasilający się szczególnie w nocy . Czynnikiem powodującym tę chorobę jest świerzbowiec ludzki, którego zapłodniona samiczka przenika do naskórka i drąży w nim tzw. norkę świerzbowcową. Dziennie składa ona ok. 2-3 jaj i ginie po kilku tygodniach. Z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu ok. 3...(więcej)

Czy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?

Jednym z najtrudniejszych problemów dotyczących adopcji jest kwestia jej jawności względem dziecka. Czy mówić dziecku, że jest adoptowane? Jeżeli tak, to kiedy? Czy już wtedy, gdy zaczyna mówić i poznawać siebie i najbliższy świat? Czy wtedy, gdy pojawiają się pierwsze pytania z gatunku: skąd się biorą dzieci? Czy wtedy, gdy zaczyna dojrzewać i budować swoją tożsamość? Czy może wtedy, gdy skończ...(więcej)

Co się ze mną dzieje, czyli maluch w brzuszku

Nie od dzisiaj wiadomo, że dziecko rozwijające się w łonie mamy widzi, słyszy, czuje. Jego odczucia uzależnione są od zaawansowania ciąży, ale dzidziuś przez cały okres ciąży nie oczekuje biernie przyjścia na świat, ale cały czas się uczy. 4 tydzień - mam wielkość łebka od szpilki i bardzo, bardzo szybko rozwijam się. Składam się z trzech listków zarodkowych, z których za kilka tygodni wykształc...(więcej)

Zapalenie skóry okolicy ust

Zapalenie skóry okolicy ustnej (dermatitis perioralis) występuje najczęściej u młodych kobiet po okresie dojrzewania, obecnie jednak, coraz częściej choroba ta obserwowana jest również u dzieci. Wykwity w zapaleniu skóry okolicy ust mają wygląd małych rumieniowych grudek i krost, którym towarzyszy złuszczenie naskórka. Zmiany zlokalizowane są wokół ust, choć niekiedy występować mogą również wokół ...(więcej)

Dykcja - oddychanie dynamiczne

Oddychanie dynamiczne (w czasie wydawania głosu) polega na ścisłej korelacji mechaniki oddechu z logiką wypowiadanego tekstu. Istotną sprawą jest ekonomia oddechu : skracanie momentu wdechu, a zarazem wydłużanie momentu wydechu. Rodzaje oddychania: - szczytowe (podnoszenie górnych żeber, ale bez podnoszenia obojczyka i żeber), - zniżone ( brzuszne- za pomocą obniżania przepony) - totalne (górno-...(więcej)

Liszajec zakaźny

Jest to jedna z najczęstszych chorób bakteryjnych występująca u dzieci, charakteryzuje się dużą zakaźnością. Czynnikiem etiologicznym są gronkowce i paciorkowce - jest to choroba o tzw. mieszanej etiologii paciorkowcowo-gronkowcowej. Choroba ta charakteryzuje się bardzo duża zakaźnością przede wszystkim w zbiorowiskach dzieci (żłobki, przedszkola), zakażenie szerzy się przez bezpośredni kontakt z...(więcej)

Wady wrodzone u dzieci

cz. I Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego Pojęcie wada wrodzona jest mało precyzyjne i bardzo szerokie. Określenie to obejmuje nieprawidłowości anatomiczne, chromosomowe, molekularne, nabyte w okresie przed urodzeniem zniekształcenia oraz skutki infekcji, zatruć, promieniowania i innych czynników uszkadzających. Polscy lekarze stosują chętniej określenie wada rozwojowa, podkreślające ro...(więcej)

Ciąża - trzeci trymestr

Wkraczając w ostatnie trzy miesiące ciąży coraz więcej myślisz o zbliżającym się porodzie. Twoja zmieniona sylwetka i ruchy dziecka przypominają ci cały czas, że wkrótce zostaniesz matką. Masz już ochotę zwolnić tempo. Zasadniczą cechą tego okresu jest zwiększające się z każdym dniem prawdopodobieństwo przeżycia dziecka poza organizmem mamy. Jeżeli Twoja ciąża należała do zagrożonych, czujesz się ...(więcej)

Ciemieniucha (Cradle cap)

Niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry - ciemieniucha objawia się złuszczaniem suchych fragmentów naskórka, które mogą tworzyć na głowie dziecka "czapeczkę" pokrywającą nieznacznie zaczerwienioną skórę. Ciemieniucha może lokalizować się na głowie, za uszami, w fałdach nosowych, na szyi, w dołach pachowych, w pępku i w okolicach pieluszkowych. Zmiany występują już w pierwszych tygodniach ż...(więcej)

Mięczak zakaźny

Jest to jedna z częstszych chorób zaliczana do tzw. grupy chorób z kręgu wirusa ospy. Wywołuje ją wirus Poxvirus, mniej więcej po ok. 2-7 tygodni od zakażenia wirusem na skórze pojawiają się pojedyncze guzki o wymiarach 2-6mm. Kształtu kopulastego lub okrągłego barwy woskowo-białej z charakterystycznym zagłębieniem-wklęśnięciem w części środkowej. Wykwity te są na ogół bardzo liczne choć czasami ...(więcej)

Psychologiczna sytuacja dziecka w placówce opieki całkowitej

Rodzina jest najbardziej naturalnym środowiskiem, w jakim żyje i rozwija się człowiek. Spełnia ona fundamentalną rolę w zakresie zaspokajania potrzeb biologicznych, emocjonalnych i społecznych na każdym etapie rozwoju, ale szczególne znaczenie odgrywa w życiu dziecka. Konieczność zabrania dziecka z domu rodzinnego i umieszczenia w placówce socjalizacyjnej jest dla niego ogromnym dramatem, który rz...(więcej)

Rozwój mowy - I rok życia dziecka

Pierwszy krzyk dziecka jest przejawem samodzielnego życia, wyrazem żywotnej siły noworodka oraz oznaką pełnej sprawności wiązadeł głosowych. W ciągu pierwszych tygodni życia zdrowe niemowlę przeważnie śpi. Przykre doznania fizyczne (głód, ból, pragnienie itp.) wywołują płacz lub krzyk dziecka. Jest to znak dla otoczenia, że maluch potrzebuje pomocy. Często mama po krzyku poznaje, co dolega dziec...(więcej)

Agresor w przedszkolu

Zdarza się sytuacja, w której w grupie przedszkolnej pojawia się wyjątkowo agresywne dziecko - bije inne dzieci, wychowawczynie zupełnie nie radzą sobie z jego opanowaniem. Dyrekcja przedszkola twierdzi, że wielokrotnie już zwracano uwagę rodzicom dziecka na jego zachowanie - niestety bezskutecznie, rodzice unikają rozmowy, zmiana nie nastąpiła, a inne dzieci często wracają z przedszkola poobijane...(więcej)

Jak myć zęby dziecka

Kiedy jeszcze byłam w ciąży, bałam się, czy będę potrafiła wykąpać mojego maluszka. Wizje miałam straszne, że mały wyślizguje mi się z rąk, a ja o mały włos nie topię własnego dziecka. Okazało się, że świetnie sobie z tym radzę i że kąpiel to jedna z przyjemniejszych rzeczy w ogóle. Nie sądziłam wtedy jeszcze, że to wcale nie kąpiel noworodka, a mycie ząbków dwulatka okaże się dla młodej mamy na...(więcej)

Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej

Zakażenia drożdżakami dotyczą błon śluzowych, skóry i paznokci, czasami również i narządów wewnętrznych. Najczęściej spotykaną postacią zakażenia drożdżakami u dzieci jest właśnie drożdżyca jamy ustnej, czyli pleśniawki i kandydoza kątów ust, inaczej zajady. Pleśniawki - co to jest, jaki jest przebieg choroby Pleśniawki - jest to ostre zapalenie jamy ustnej, przeważnie pojawiające się u...(więcej)

Prawne podstawy opieki zastępczej

Rodzina zastępcza to forma opieki wzorowana na modelu wychowania rodzinnego (naturalnego) dla dzieci i młodzieży trwale lub tymczasowo pozbawionych pieczy rodzicielskiej. Intencją i założeniem opieki zastępczej jest jej tymczasowość, w związku z czym, dziecko powinno przebywać w niej do momentu uregulowania sytuacji życiowej własnej rodziny. Oczywiście nie można wykluczyć i takich sytuacji, gdzie ...(więcej)

Dziecko do reklamacji

Trafiła do mnie niedawno pewna babcia wraz ze swoją 3-letnią wnuczką. Twierdziła, że mają z dzieckiem problemy wychowawcze - mają, bo we dwie wychowują dziewczynkę - matka i babcia. Dlaczego mama nie przyszła? Załatwiała jakieś istotne dla siebie sprawy. Zachowanie babci w czasie wizyty nazwać by można dosyć osobliwym, ale pominę to, by nie zaciemniać obrazu sprawy. Dziecko było trochę niegrzeczne...(więcej)

Zaburzenia snu u dzieci

Wprowadzenie Sen i pora snu są zagadnieniami często poruszanymi przez rodziców dzieci w różnym wieku podczas wielorakich spotkań. Rodzice muszą stawić czoła wielu problemom. Czy opisy kilku tego rodzaju 'łóżkowych' kłopotów, znajdujących się poniżej, są dla rodziców obce? Zobaczmy: * 'Moje dziecko nie rozróżnia dnia od nocy', * 'Ola wychodzi z łóżka co najmniej pięć razy zanim zaśnie', * '...(więcej)

Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dzieci

Tak jak dziecko rozwija się od poczęcia, tak też rozwijają się jego narządy mowy, już w czasie ciąży następuje przygotowanie do mówienia. Podczas życia płodowego, dziecko przyzwyczaja się do słuchania mowy, tak więc przyszłe mamy powinny wiedzieć, że już w okresie ciąży mogą mieć wpływ na to, jak dziecko będzie mówiło. Jeżeli mama jest rozmowna, mówi dużo i ciepło, przemawia łagodnie do dziecka, ś...(więcej)

Ciąża - drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie najczęściej mijają poranne nudności i wymioty, a nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania. Przyszła mama zdążyła się już przyzwyczaić się do swojego stanu, wybrała lekarza prowadzącego ciążę i ze spokojem obserwuje zmiany zachodzące w jej organizmie oraz oczekuje pierwszych...(więcej)

Agresja a jąkanie

Trudno jest być jedynakiem. Jeszcze trudniej jest mieć nadopiekuńczą matkę. Bardzo źle, kiedy ojciec nie zgadza się z matką w wychowaniu jedynaka. Najgorzej, kiedy jedynak zaczyna się jąkać. Niemowlę jest dzieckiem całkowicie bezradnym i biologicznie zależnym od innych, ale szybko uczy się skutecznych sposobów uzyskiwania cudzej pomocy. Płaczem sprowadza do siebie matkę, która zajmuje się jego po...(więcej)

Pierwszy trymestr ciąży

Odkrycie, że dziecko jest już z nami to wspaniała chwila, wówczas rozpoczyna się czas oczekiwania, nadziei, ale głównie czas ogromnych zmian w życiu przyszłych rodziców. W pierwszych trzech miesiącach dają się zauważyć zmiany fizyczne i emocjonalne, zarówno jedne jak i drugie mogą być przykre i budzić niepokój. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety są konieczne, aby ciało i umysł były w stanie ot...(więcej)

Wskazówki dla młodych ojców

Kiedy twoje dziecko zaczyna płakać, nie wręczaj go mamie. Mamy są w stanie uspokoić dziecko trochę szybciej niż ty możesz sobie z tym poradzić, jednakże prawda jest taka, że cokolwiek twoja małżonka wie na temat dzieci, nauczyła się tego dzięki praktyce. I ty również tylko dzięki praktyce, możesz nauczyć się, jak przezwyciężać trudności w opiece nad dzieckiem. Badania pokazują, że brak zaangażowa...(więcej)

Przygotowanie do rodzicielstwa zastępczego

Zastępcze rodzicielstwo jest szczególnym rodzajem rodzicielstwa. W związku z tym, wymaga od kandydatów szczególnego przygotowania się do pełnienia tej roli. W zależności od sytuacji rodzinnej i wieku, dziecko może zostać umieszczone w: 1. rodzinie zastępczej, 2. rodzinie adopcyjnej, 3. rodzinnym domu dziecka lub 4. pogotowiu rodzinnym. Wszystkie te formy opieki są rodzajami rodziciels...(więcej)

Wczesne uwarunkowania rozwoju mowy – okres prenatalny

Rozwój mowy dziecka jest procesem ciągłym od chwili poczęcia do jego dojrzałości. Jest wiele czynników, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka a tym samym na rozwój jego mowy. Wszystkie dzieci przechodzą te same fazy rozwoju w tej samej kolejności, zróżnicowane jest jednak tempo rozwoju a każda nabyta sprawność zależy od dojrzałości i gotowości układu nerwowego. Zawiązki układu nerwowego two...(więcej)

Rozwój mowy u dziecka w wieku przedszkolnym

Mowa kształtuje się stopniowo pod wpływem działania wielu czynników. Pierwszym z nich jest prawidłowo funkcjonujący narząd słuchu. Dzięki niemu dziecko uczy się mowy od dorosłych. Podstawowym środowiskiem kształtowania się myślenia i mowy jest rodzina. Rozwój tych funkcji przebiega tu samoistnie w związku z różnymi sytuacjami dnia powszedniego: ubieraniem, rozbieraniem, myciem, jedzeniem, zabawą,...(więcej)

Telemania

Na kłopoty mamy bardzo prosty sposób - włączamy telewizor. Chcąc uciec od negatywnych emocji szukamy chwilowego zapomnienia, zagłuszamy nasz smutek i niepowodzenie doznaniami innego rodzaju. Ucieczka w telewizję, tak jak ucieczka w nikotynizm czy alkoholizm, daje tylko krótkie ukojenie. Dla wielu osób oglądanie telewizji jest i rozrywką i sposobem relaksowania się. Jednakże ta "rozrywka" nie jest...(więcej)

Schemat łączności przy pomocy mowy

Wyraz lingwistyka pochodzi z łacińskiego lingua, które miało te same znaczenia, co polski wyraz język, poza tym odpowiadało wyrazowi MOWA. Zatem, pierwotną formą języka ( w sensie abstrakcyjnym) jest mowa, a "organem anatomicznym" najbardziej czynnym w wytwarzaniu mowy jest "język" ( w sensie konkretnym). Nieumiejętność pisania nie jest więc równoważną z niemożnością władania danym językiem. Mam ...(więcej)

Pracownica w ciąży

Okres ciąży jest dla kobiety okresem szczególnym, dotyczy to również sposobu traktowania przyszłej mamy przez pracodawcę. Podlega ona szczególnej ochronie regulowanej Kodeksem Pracy. Zgodnie z art. 176 kodeksu pracy nie wolno zatrudniać kobiet w ciąży przy pracach szczegolnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wykaz tych prac jest zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 wrześni...(więcej)

Dziecko a śmierć bliskiej osoby

Problem śmierci i mówienia o niej dzieciom jest bardzo trudny, ponieważ często sami nie chcemy myśleć ani rozmawiać o tym. Zwłaszcza wtedy, kiedy nas to dotyka. Dzieci w mieście mają często ograniczony dostęp do informacji związanych ze śmiercią rzeczywistą. Dziecko, z którym nigdy nie rozmawiano na ten temat, ani które nie miało za sobą doświadczeń związanych ze śmiercią choćby zwierzęcia, nie ...(więcej)