Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Artykuły

Co warto zobaczyć w Caorle?

Caorle to niezwykle urokliwe włoskie miasteczko na północnym wybrzeżu Adriatyku. Zachwyca przepięknie odrestaurowaną starówką - kolorowymi uliczkami, klimatycznymi placami i niezwykłymi kościołami. Wybierając się na jednodniową wycieczkę do Caorle warto pamiętać, że w parkowanie w centrum miasta zwykle graniczy z cudem. Dlatego dobrym pomysłem jest zaparkowanie na jednym z miejskich parkingów i...(więcej)

Odcinkowe pomiary prędkości

Na polskich drogach działa system Odcinkowego Pomiaru Prędkości samochodów. System skierowany on jest przede wszystkim do kierowców, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość i nie są wyłapani przez fotoradar. System odcinkowego pomiaru prędkości polega na tym, że kierowca przejeżdża przez dwie bramki - do punktu A do punktu B. Urządzenie liczy czas, w jakim kierowca przejechał dany odcine...(więcej)

Informacje nt. chorób zakaźnych w różnych regionach świata

Szczegółowe informacje o chorobach zakaźnych wystepujących w poszczególnych regionach świata znajdują się na stronie internetowej Centre for Disease Control and Prevention http://wwwnc.cdc.gov/travel/ Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) to agencja rządu Stanów Zjednoczonych. CDC zajmuje się zapobieganiem, monitoringiem i zwalczaniem chor...(więcej)

Jak wybrać dobry tornister?

Dobry tornister musi mieć usztywniony tył i szerokie, regulowane szelki. Paski powinny biec równolegle, a nie w układzie trójkątnym. Po założeniu na plecy tornister musi do nich przylegać - nie może opierać się na pośladkach. Paski powinny być podszyte miękkim wkładem, a tył tornistra mieć niewielkie rowki - dzięki nim dziecko będzie mniej się pocić. Takie cechy powinien mieć wzorcowy tornister. A...(więcej)

Wyprawka przedszkolaka, czyli co kupić maluchowi przed pójściem do przedszkola

Przedszkole to pierwszy etap edukacji dziecka, więc rodzice zwykle bardzo przeżywają ten moment. Jeśli przedszkole daje taką możliwość, warto wykorzystać czas poprzedzający pierwszy dzień w placówce na adaptację dziecka w nowym środowisku - maluch uczęszcza do przedszkola kilka "testowych" dni lub nawet tygodni, przebywając w nim parę godzin. Daje to dziecku możliwość zapoznania się z nowym otocze...(więcej)

Palenie w ciąży - czym to grozi - astma u dzieci i inne powikłania

Jeśli palisz w ciąży, musisz liczyć się z tym, że Twój kochany maluszek może zapaść na wiele różnych chorób. Jadną z nich jest astma - donoszą szwedzcy naukowcy. Badania naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie przeprowadzono na grupie 735 dzieci, które była narażone na palenie w łonie matki, ale nie po urodzeniu. Maluchy miały trzy razy częściej astmę, która wystąpiła do szóstego roku ż...(więcej)

Dokumenty dla dziecka na wyjazd za granicę - dowód czy paszport?

Jeśli planujemy wyjazd za granicę, należy pamiętać o tym, by oprócz bagażu, zabrać odpowiednie dokumenty. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i najmłodszych podróżników. Należy odpowiednio wcześniej zadbać o wyrobienie dokumentu tożsamości dla dziecka. Obywatele UE nie muszą okazywać dowodu osobistego ani paszportu, kiedy wjeżdżają z jednego kraju strefy Schengen do drugiego. Warto jednak mieć prz...(więcej)

Lekarstwa i ubezpieczenie zdrowotne dziecka na wyjazd za granicę

Co należy zabrać do podręcznej apteczki, gdy wybieramy się za granicę z dzieckiem? W sprawie leków przede wszystkim należy się skonsultować z pediatrą. Przedstawiamy listę lekarstw, o których warto pamiętać: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dziecka – warto wziąć leki w czopkach, które nie muszą być przechowywane w lodówce, leki na odwodnienie, leki na biegunkę, leki na zatwardzeni...(więcej)

Kolka u niemowląt - co robić, jak pomóc dziecku?

Bolesna dolegliwość występująca w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Spowodowana jest niedojrzałością enzymatyczną i motoryczną młodego przewodu pokarmowego. Często występuje o stałych porach dnia, np. wieczorem, podczas karmienia. Dziecko przestaje ssać, czerwienieje na twarzy, kopie nóżkami, głośno płacze. Jak pomóc? - cierpiące, zapłakane dziecko trzeba uspokoić. Przytul je do siebie...(więcej)

Profilaktyka krótkowzroczności u dzieci

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Polega ona na nieprawidłowym skupieniu promieni świetlnych przez tor optyczny oka. Promienie równoległe w oku krótkowzrocznym ogniskowane są przed siatkówką (w przypadku oka miarowego - bez wady - promienie równoległe skupione są dokładnie na siatkówce). Zalecenia dotyczące warunków życia i pracy dla dzieci z wadą oraz dla osób z rod...(więcej)

Pokój dla dziecka, czyli jak przygotować dom dla małego mieszkańca

Narodziny dziecka, w szczególności pierwszego, to dla rodziców wyjątkowe wydarzenie. Przygotowują się do tego najlepiej, jak potrafią. Kupują łóżeczko, przewijak, zabawki, produkty pielęgnacyjne. Chcą, aby maleństwo miało wszystko, co najlepsze. Zatem jak umeblować pokój, aby nie stwarzał zagrożenia i był przytulny? Łóżeczko To oczywiście podstawowy mebel, który musi znajdować się w pokoju. Wbr...(więcej)

Skurcze przepowiadające

Skurcze po 38 tygodniu to coś, na co czekają wszystkie ciężarne. Czasem jednak napięcia brzucha o różnym nasileniu pojawiają się znacznie wcześniej i powodują powstanie niepokoju u przyszłej mamy. Co to za skurcze i czy rzeczywiście jest się czym martwić? Czym są skurcze przepowiadające? Skurcze przepowiadające, zwane także skurczami Braxtona – Hicksa, to nieregularne, bądź regularne skurc...(więcej)

Objawy porodu

Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy porodu? Rzadko kiedy poród rozpoczyna się niespodziewanie, bez wcześniejszych objawów i przebiega tak błyskawicznie jak pokazują to w filmach. Szczególnie ten pierwszy… Większość ciężarnych, które uważnie obserwują swoje ciało i zachowanie lokatora w brzuszku, jest w stanie bezbłędnie ocenić, czy czas już na to, by zgłosić się na porodówkę. Zmiany nas...(więcej)

Apteczka wakacyjna

Wybierając się na wakacje, ferie lub inny rodzinny wyjazd koniecznie pamiętajmy o zabraniu ze sobą apteczki. Co należy w niej umieścić? O tym poniżej Na wyjazdy wakacyjne i ferie warto zabrać ze sobą: - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - zawierające paracetamol, np. Apap, Efferalgan, Panadol, dostępne w zawiesinie lub czopkach (uwaga! czopki należy przechowywać w lodówce) - leki przec...(więcej)

1% podatku - jak przekazac

Jak przekazać 1% podatku Organizacji Pożytku Publicznego: 1) należy złożyć swoje zeznanie podatkowe w określonym ustawowo terminie i zapłacić należny podatek dochodowy. Urząd Skarbowy przekaże pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. 2) wybierz OPP, na rzecz której chcesz przekazać swój 1...(więcej)

Wybity ząb

Jak uratować wybity ząb? - znaleźć wybity ząb, trzymać go za koronę (biała część zęba), a nie za korzeń (żółta część zęba). - natychmiast, jeśli jest to możliwe, wprowadzić do zębodołu, - jeśli ząb jest zabrudzony należy go przez krótki czas (30 sekund) wypłukać pod bieżącą wodą z kranu i wprowadzić na miejsce do zębodołu. - utrzymać ząb w zębodole poprzez zagryzienie zębów na czystej chusteczce ...(więcej)

Mycie zębów u dzieci

Jak skutecznie oczyszczać jamę ustną u dzieci: • szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji, • szczoteczkę należy wymieniać na nową gdy występuje ugięcie włosia, • używać pasty z zawartością fluoru 0,1-0,15% (pasta dla dorosłych) w ilości „ziarna grochu", tj. pasmo pasty długości 0,5 cm, • stały dowóz fluoru do środowiska jamy ustne...(więcej)

Jak często należy zgłaszać się z dzieckiem do stomatologa?

- 2 razy w ciągu roku celem oceny stanu uzębienia i leczenia ubytków oraz wdrażania stosowanie do potrzeb modyfikowanych działań zapobiegawczych, - początkowa zmiana próchnicowa na zębie w postaci białej lub brązowej plamy może być zatrzymana lub odwrócona pod warunkiem dokładnego usuwania płytki bakteryjnej, ograniczenia spożycia węglowodanów i miejscowego stosowania preparatów fluoru. ...(więcej)

Ząb się rusza - jak go uratować?

Co należy zrobić, gdy ząb jest ruchomy i przemieszczony lub ruchomy bez przemieszczenia? - natychmiast zgłosić się do lekarza dentysty celem unieruchomienia zęba, a w razie potrzeby jego repozycji, - opóźnienie podjęcia leczenia spowoduje ustalenie zęba w nieprawidłowej pozycji i konieczność leczenia ortodontycznego. ...(więcej)

Złamany ząb

Jak uratować złamany ząb? - odnaleźć odłamany kawałek lub kawałki korony zęba, - umieścić je w mleku lub wodzie gdy nie ma dostępu do mleka, - natychmiast zgłosić się do gabinetu dentystycznego, - odłamany fragment korony zęba można przymocować za pomocą odpowiedniego „kleju"....(więcej)

Chrapanie nocne w ciąży

Chrapanie to dość często pojawiający się problem w czasie ciąży. Przyczyną może być silniejsze ukrwienie błon śluzowych w nosie, a tym samym ich obrzęk. Chrapanie nie jest groźne dla samej ciężarnej, może być za to dość uciążliwe dla otoczenia. W celu zmniejszenia nocnego chrapania warto zadbać o odpowiednie warunki podczas snu. Temperatura w sypialni powinna być dość niska, a powietrze powinno ...(więcej)

Częste oddawanie moczu w ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest częste oddawanie moczu. Przyczyną tego stanu jest podwyższony poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy, co działa rozluźniająco na mięśnie pęcherza. Dodatkowo pęcherz moczowy jest uciskany przez powiększającą się stale macicę, a bardziej ukrwiona miednica pobudza pracę nerek, które produkują więcej moczu. W trzecim trymestrze problem daje mocniej znać...(więcej)

Ciąża a krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa jest dość częstą dolegliwością w czasie ciąży. Naczynia krwionośne w śluzówce nosa są teraz silniej ukrwione, przez co łatwiej ulegają uszkodzeniom. Krwotoki z nosa są też wynikiem zwiększonej objętości krwi w organizmie ciężarnej. Jak postępować w czasie krwawienia? Kiedy następuje krwawienie z nosa, pochyl się lekko do przodu i zaciśnij "skrzydełka" nosowe na ok. 5-10 minut. P...(więcej)

Nadciśnienie w ciąży

Mamy do czynienia ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym, jeśli pzekroczone są wartości 140/90mmHg. Jeśli ciśnienie przed ciążą było niskie, wówczas wzrost ciśnienia skurczowego (górna wartość) o około 25 mmHg, a rozkurczowego (dolna wartość) o 15 mmHg, w porównaniu z występującym przed ciążą, również mówi nam o istnieniu nadciśnienia. iśnienie powinno być kontrolowane podczas każdej wizyty u lekarz...(więcej)

Jak dobrać buty dla dziecka, czyli zdrowe stópki

Wybierając buty dla malucha pamiętajmy, że między czubkiem buta, a końcami palców powinno zostać ok 1,5 cm. Dlatego przed zakupami warto zmierzyć podeszwę stopy dziecka i dodać do wyniku 1,5 cm. Wygodny but powinien być dopasowany w okoliczach podudzia, ale luźny w okolicach palców. Niski obcas z kolei wspomaga równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni stopy. Zastanawiasz się na j...(więcej)

Dekalog FIS

10 zasad bezpieczeństwa na stoku: 1. Wzgląd na inne osoby Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody. 2. Panowanie nad szybkością Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody. 3. Wybór kierunku jazdy Znajdujący się na stoku narciarz, który za wzgl...(więcej)

Dobór nart dla dorosłych

Obecnie dostępnych jest wiele grup nart dla dorosłych, skupimy się na tych najpopularniejszych. Narty z grupy easy carve są przeznaczone dla początkujących narciarzy, osoby które stawiają pierwsze kroki na nartach. Narty te bardzo ułatwiają skręcanie i to już przy małych szybkościach. Optymalna długość to wzrost narciarza – (15-20)cm. Narty allround przeznaczone są dla narciarzy średnio zaa...(więcej)

Układ kierowniczy pojazdu a bezpieczeństwo

Wiele elementów pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Sprawność układu kierowniczego decyduje o tym, czy posiadamy kontrolę nad pojazdem. Sprawny układ kierowniczy to jeden z aspektów dbałości o stan techniczny pojazdu, a tym samym wyraz odpowiedzialnej postawy na drodze. Wiele wypadków drogowych ma miejsce ze względu na zły stan techniczny...(więcej)

Okres przechowywania i eksploatacji opon samochodowych

Po okresie 5 lat użytkowania, opony powinny być regularnie sprawdzane przez wykwalifikowanego specjalistę w autoryzowanym serwisie opon, który oceni możliwości ich dalszego użytkowania. Zgodnie z PN-C-94300-7 maksymalny okres przechowywania nowych opon wynosi 36 miesięcy od daty produkcji. Wszystkie nowe opony przechowywane są w magazynach fabrycznych i logistycznych z zachowaniem wymaganych waru...(więcej)

Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą

Planujesz dłuższy wyjazd, ale nie masz pewności czy Twój samochód jest bezpieczny? Obecnie samochody są na tyle skomplikowane, że ich stan techniczny może ocenić jedynie fachowiec i w dodatku przy użyciu profesjonalnych urządzeń. Warto zatem udać się do warsztatu i poprosić o dokładny przegląd i sprawdzenie: 1. Poziomu oleju. Jeśli miarka wskazuje poziom poniżej wymaganego minimum, należy dolać o...(więcej)

Dobór nart dla dzieci

Narty dla dzieci możemy podzielić na trzy główne grupy : easy carve, allround i race. Narty z grupy easy carve są przeznaczone dla początkujących narciarzy, dzieci które stawiają pierwsze kroki na nartach. Narty te bardzo ułatwiają skręcanie i to już przy małych szybkościach. Narty allround przeznaczone są dla dzieci średnio zaawansowanych, które już pierwsze kroki na stoku mają za sobą, ale wci...(więcej)

Gdzie i kiedy kupić narty dla dziecka

Jak wszyscy rodzice doskonale wiedzą, dzieci bardzo szybko rosną i przybierają na wadze, ale również poprawia się ich zmysł równowagi, koordynacja ruchowa i siła mięśniowa. Powoduje to konieczność kupowania naszym pociechom nowych nart praktycznie co sezon. Proponuję poszukać nart nie koniecznie nowych, albo nieużywanych, ale sprzed kilku sezonów. Tańsze narty można znaleźć na giełdach narciarsk...(więcej)

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Czas szybko płynie. Jeszcze niedawno Twoje dziecko przestępowało po raz pierwszy próg przedszkola, a już niebawem zajmie miejsce w szkolnej ławce. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zwykle szkoły orgnizują spotkania, na których przekazują wykaz rzeczy, w które powinniśmy wyposażyć naszego pierwszoklasistę. Choć każda szkoła, a nawet pojedyncza klasa może mieć ciut inne wymagania, to jednak zwykle w...(więcej)

Koło

Panny ustawiają się w kółko. Pośrodku koła staje kawaler z zawiązanymi oczami. Kawalera należy obrócić kilka razy. Wskazana przez chłopca dziewczyna najszybciej wyjdzie za mąż. ...(więcej)

Włos

Diewczyna wyrywa sobie jak najdłuższy włos z głowy. Następnie kciukiem i palcem wskazującym "odlicza" wzdłuż włosa kolejno litery alfabetu. Jeśli alfabet się skończy, zanim dotrze do końca włosa, wówczas zaczynamy "odliczanie" od nowa. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to pierwsza litera imienia przyszlego wybranka. ...(więcej)

Lanie wosku

To najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Dawniej do tego celu służył ołów. Był on symbolem trwałego, nierozerwalnego związku. Wróżby powstałe z wosku, symbolizują miłość i pomyślność w nadchodzącym roku. Roztopiony wosk przelewa się na wodę przez ucho od klucza. Wosk po zastygnięciu tworzy na wodzie rozmaite kształty. Powstałą woskową "płaskorzeźbę" oglądamy pod światło na ścianie. Interpretacja w...(więcej)

Buty przez próg

Panny, wdowy i rozwódki układają swoje lewe buty jeden za drugim zaczynając od końca pokoju. Następnie przestawiają ostatni but na początek szeregu. Buty przestawiane są z końca na początek, dopóki jeden z butów pierwszy nie "przekroczy" progu. Panna, której but jako pierwszy dotknie progu, wyjdzie za mąż w nadchodzącym roku. ...(więcej)

Rzucanie butem za siebie

Uczestnicy zabawy stoją tyłem do drzwi i rzucają swoim butem za siebie nad głową. Jeśli but upadnie czubkiem w stronę wyjścia, wówczas osoba rzucająca wyjdzie za mąż lub ożeni się. Jeśli zaś but upadnie czubkiem w stronę wnętrza pokoju, osoba rzucająca nie zmieni stanu cywilnego....(więcej)

Obierka z jabłka

Jabłko należy obrać tak, aby powstała jedna, długa obierka. Następnie rzucamy obierką za siebie, a w powstałym z niej kształcie doszukujemy się litery, która będzie pierwszą literą imienia przyszłego męża....(więcej)

Filiżanki

Na stole ustawiamy 4 filiżanki. Pod jedną wkładamy monetę, pod drugą obrączkę, pod trzecią listek, pod czwartą nie wkładamy nic. Mieszamy filiżanki, zamieniając je ze sobą miejscami. Wskazana osoba wybiera jedną filiżnkę. Jeśli pod wybraną filiżanka znajdzie sie moneta, symbolizuje to bogactwo, jeśli pod filiżanką jest obrączka, oznacza to ślub w nadchodzącym roku, jeśli wybierzemy filiżankę z lis...(więcej)

Karteczki pod poduszką

Przed pójściem spać napiszmy na niewielkich karteczkach różne imiona męskie (lub damskie, w przypadku wróżącego sobie chłopca). Włóżmy te karteczki pod swoją poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu wyciągnijmy jedną w włożonych karteczek. Imię, które wybierzemy, to imię osoby, którą pokochamy. ...(więcej)

Zasady obserwacji dziecka po urazie głowy

Urazy głowy wśród maluchów są stosunkowo częste - zdarza się, że dziecko spadnie z łóżka, fotelika, uderzy się mocno w głowę podczas zabawy. Nie wolno bagatelizować tego typu urazów, należy za to skonsultować je jak najszybciej z lekarzem W ciągu 72 godzin od urazu konieczna jest obserwacja dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na poniższe niepokojące objawy: 1) utrata przytomności 2) nudnoś...(więcej)

samolotem na wakacje - kontrola bezpieczeństwa na lotniskach

Wszelkie substancje płynne kupione na lotniskach poza Unią Europejską (UE) oraz na lotniskach w państwach UE przed pierwszym punktem kontroli kart pokładowych podlegają ograniczeniom, zatem zalecany jest ich przewóz w bagażu rejestrowanym (nadawanym przy stanowisku check-in), Płyny kupione na lotniskach państw UE za pierwszym punktem kontroli kart pokładowych nie podlegają ww. ograniczeniom, ale m...(więcej)

ryzyko wystąpienia alergii u dziecka

W wielu przypadkach alergia uwarunkowana jest genetycznie. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta bowiem bardzo wyraźnie, gdy w rodzinie dziecka odnotowano takie jednostki chorobowe jak: * astma oskrzelowa, * atopowe zapalenie skóry, * przewlekły alergiczny nieżyt nosa, * nawracające pokrzywki na tle alergicznym Związek między występowaniem alergii u rodziców i dzieci przedstawia poniższa tabelaRo...(więcej)

Nowa szczepionka przeciw alergii

Jak donosi "New Scientist" naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Astmą i Alergią (SIAF) w Davos opracowali "modularne cząsteczki translokujące antygen" (MAT). Dzięki nim alergen trafia prosto do komórek odpornościowych znacznie szybciej niż w przypadku obecnie stosowanych injekcji. Wystarczy też stukrotnie mniejsza ilość alergenu. Obecnie opracowane już zostały odmiany szczepionki przec...(więcej)

Infekcje u noworodków zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii

Amerykańscy naukowcy donoszą na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" o wynikach badań potwierdzających tezę, iż dzieci, które w pierwszym roku życia przeszły kilka infekcji z gorączką, rzadziej w przyszłości stają się alergikami. Naukowcy twierdzą wręcz, że sterylne warunki mogą przyczyniać się do wzrostu podatności na alergie. W badaniu uczestniczyło 835 dzieci, a ich zdrowiu p...(więcej)

Regularne korzystanie z basenu zwiększa ryzyko kataru siennego

Niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy" opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osoby, które w dzieciństwie regularnie uczęszczały na basen z chlorowaną wodą, są bardziej narażone na wystąpienie kataru siennnego. W badaniach wzięło udział 2606 osób w wieku 35-74 lata, o udokumentowanej historii zdrowia, które dodatkowo wypełniły specjalną ankietę. Wyniki wskazują na korelację pomięd...(więcej)

Picie alkoholu w ciąży wpływa na występowanie atopowego zapalenia skóry u noworodka

Pojawienie się AZS u dzieci przed 60 dniem życia jest czterokrotnie częstsze w grupie noworodków, których mamy piły podczas ciąży alkohol (wypijały więcej niż 4 drinki tygodniowo). Allan Linneberg z Research Centre for Prevention and Health w Glostrup University Hospital w Dani przeprowadził wraz ze współpracownikami badania na grupie 24,231 par mama-noworodek, przy czym wywiady przeprowadzono w ...(więcej)

pokarmy zabronione dzieciom alergicznym przed 12 miesiącem życia

Maluchom, które wykazują objawy alergii nie należy podawać przed ukończeniem pierwszeg roku życia następujących pokarmów: • mleko krowie, • wołowina, cielęcina • gluten • ryby i skorupiaki • cytrusy i banany • orzechy, migdały • kakao, czekolada • groch, fasol • pomidory • truskawki • miód ...(więcej)

Konsultant Krajowy i Konsultanci Wojewódzcy - Alergologia

Konsultant Krajowy w dziedzinie alergologii: prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii WAM ul. Szaserów 128 00-909 Warszawa tel. (0-22) 810-29-09 Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie alergologii: woj. dolnośląskie prof. dr hab. Józef Małolepszy SP Szpital Kliniczny nr 5 Klinika Chorób Wewnętrznych i Alergologicznych AM ul. Traugutta 57/59 50-417 Wrocław t...(więcej)

co to jest alergia?

Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na substancje, które normalnie nie powodują w organizmie negatywnych reakcji. Substancje wywołujące te objawy to tzw. alergeny. Reakcja alergiczna może wystąpić w każdej części organizmu. Przeważnie jednak objawy występują na narządzie który miał bezpośredni kontakt z alergenem (na alergeny unoszące się w powietrzu reagują najczęściej oczy, nos i drogi od...(więcej)

Szkoły i oragnizacje zrzeszające osoby chore na astmę i alergię

Szkoła dla Chorych na Astmę przy II Katedrze Chorób wewnętrznych CMUJ Polskie Towarzystwo Zwalczania Chorób Alergicznych Oddział w Krakowie ul. Skawińska 8 31-066 Kraków tel. (012) 430 51 36, 431 23 45, 430 52 66 w.314 Ośrodek Edukacji dla Chorych na Astmę przy Stowarzyszeniu Zdrowe Płuca ul. Banacha 1a 02-097 Warszawa tel. (022) 599 23 58, 599 25 62 Szkoła dla Dorosłych Chorych na Astmę Oddzia...(więcej)

alergeny

Alergen to substancja wywołująca objawy alergii u osoby wrażliwej. Mogą nimi być substancje naturalne i syntetyczne. Zdarza się, że alergenami staje się to co wcześniej nam nie szkodziło. Uczulać może wszystko - pyłki roślin, pokarm, światło, leki, substancje chemiczne, roztocza kurzu. ...(więcej)

obajwy alergii

Objawy alergii są różne, w zależności od alergenu. Gdy dziecko ma alergię na pyłki roślin występować może u niego silny wodnisty katar, napady kichania, uczucie zatkania nosa, zapalenie spojówek, a także bóle głowy i zatok. Alergia pokarmowa może objawiać się wymiotami, biegunką, wysypką (również atopowym zapaleniem skóry), wzdęciami, kaszlem, katarem, a nawet trudnościami z oddychaniem. Jest ...(więcej)

alergia wziewna

Alergię wziewną, powodują substancje białkowe znajdujące się w otaczającym nas powietrzu, które weszły w kontakt z naszym organizmem poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Wywołują one wówczas atak astmatyczny lub katar alergiczny (sienny). Klasycznymi alergenami uczulającymi są tutaj wszelkie pyłki roślinne (traw, zbóż, drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin), kurz domowy, który ...(więcej)

alergia kontaktowa

W alergii kontaktowej zwykle alergenem nie są pełne białka, ale związki chemiczne o określonej budowie, które uczulają w wyniku kontaktu ze skórą. Jako że nasze otoczenie staje się coraz bardziej zanieczyszczone, alergie skórne są coraz większym problemem, szczególnie w krajach rozwiniętych. W tej postaci alergii charakterystyczne jest silne swędzenie miejsc podrażnionych, a towarzyszący temu wy...(więcej)

alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa pojawia się natomiast jako wywołana reakcją immunologiczną niepożądana odpowiedź organizmu na spożyte jedzenie. Różne są w tym przypadku objawy reakcji alergicznych: niemowlęta najczęściej mają wysypkę na skórze twarzy i w zgięciach stawów, wymioty, ulewania, dokuczają im częste kolki jelitowe, zbyt wolno przybierają na wadze, a także opóźnia się ich rozwój psychoruchowy. Rzadz...(więcej)

roztocza kurzu domowego

W okresie jesienno – zimowym to on jest największym wrogiem alergików. Wysuszone powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, rzadziej wietrzone pomieszczenia sprzyjają zwiększającej się liczbie roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie roztocza mają ułatwione zadanie w dostaniu się do naszego układu oddechowego, gdyż w przesuszonym powietrzu drobiny kurzu, w który...(więcej)

pyłki roślin

Uczulenie na pyłki to najbardziej rozpowszechniony rodzaj alergii. Dokuczliwe i nieustanne pociąganie nosem to jej znak rozpoznawczy. Łzy w oczach, które temu towarzyszą to również nie oznaka radości z nadejścia upragnionej wiosny. W tym właśnie okresie alergia na pyłki osiąga swoje apogeum, a katar sienny staje się codziennością i udręką alergika. Jednak okres zimowy nie jest wolny od pylenia: j...(więcej)

sierść zwierząt

Sprowadzając do domu zwierzątko sprawiamy naszemu dziecku przyjemność i niezwykłą radość. Jak sobie jednak poradzimy, gdy okaże się, że nasza pociecha ma alergię na psią czy kocią sierść? Czy ukochany chomik może stać się przyczyną nieustannego cierpienia naszego malucha? Około 15% właścicieli kotów czy chomików dostaje uczulenia po rocznym przebywaniu z pupilem w mieszkaniu. Ze wszystkich zwierz...(więcej)

jad owadów

Pobyt z naszym dzieckiem na świeżym, wiosennym czy letnim powietrzu może zakończyć się dość nieprzyjemnie. W jednej chwili malec zaczyna przeraźliwie płakać, a we wskazanym przez niego miejscu bólu pojawia się opuchlizna. Wywołało ją użądlenie przez pszczołę, ugryzienie osy czy innego z owadów żyjących w naszym otoczeniu. U każdego z nas powoduje ono ból, pieczenie i pojawienie się opuchlizny. Nie...(więcej)

zarodniki pleśni

Nie możemy uniknąć kontaktu z zarodnikami lub kulturami pleśni. Opadłe jesienne liście, leżąca dłużej skoszona trawa, drewno trzymane na opał, rośliny doniczkowe zdobiące nasze parapety – to częste miejsca służące rozwojowi uczulających pleśni. Najwięcej unosi się ich w powietrzu podczas wilgotnych miesięcy, którym towarzyszą częste zmiany pogody. Doskonałym środowiskiem do powstawania ple...(więcej)

leki

W każdej aptece znajduje się cały arsenał cudownych środków, gotowych pomóc nam w niemalże wszystkich trapiących nas i nasze dziecko dolegliwościach. Mamy do nich coraz łatwiejszy dostęp, coraz większy też mamy wśród nich wybór. Podając któryś z nich naszemu dziecku pamiętajmy jednak, iż teoretycznie każdy lek może wywołać reakcję alergiczną. Jako że najczęściej stosowanymi lekami są antybiotyki ...(więcej)

kosmetyki i środki chemiczne

Jednym z powszechniejszych przyczyn alergii są stosowane nieodpowiednie preparaty kosmetyczne. Każdy bowiem kosmetyk zawiera w sobie wiele różnorodnych składników, a to w efekcie daje kilkadziesiąt substancji, które moga podrażniać skórę. Wszelakie mydła, szampony, kremy, dezodoranty, a także środki piorące i czystości, to potencjalni dostarczyciele niekorzystnych dla organizmu naszego dziecka ale...(więcej)

Kalendarz pylenia roślin

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem pylenia roślin opracowanym i aktualizowanym przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. zobacz KALENDARZ PYLENIA ...(więcej)

prognozy pyłkowe dla innych krajów Europy

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dla alergików w innych krajach Europy: Austria Niemcy Szwajcaria Wielka Brytania ...(więcej)

Zioła w ciąży

Ciąża to okres, gdy z większą uwagą należy przypatrywać się spożywanym posiłkom i napojom. W tym czasie warto zwrócić się ku naturze i skorzystać z pozytywnego działania ziół. Kobietom w ciąży można polecić: Dziurawiec Poprawia pracę gruczołów dokrewnych, wzmacnia układ nerwowy, zapobiega depresjom. Dziurawiec można pić przez cały okres ciąży. Nagietek Napar z niego można pić od pocz...(więcej)

Przecudowne polskie Tatry

Lokalizacja góry Region Tatry Liczba dni 15 Opis wycieczki W tym roku dość długo zastanawialiśmy się, gdzie spędzić nasz upragniony urlop. Mamy 2 córki -5-letnią Olę i 2-letnią Adę. Mazury znamy jak własną kieszeń (jeździmy tam co roku), nad morzem uznaliśmy, że w razie braku pogody (urlop przypadł nam w drugiej połowie czerwca) zanudzimy się, więc zdecydowaliśmy się jechać w góry. Pełni ...(więcej)

przygoda w Kazimierzu Dolnym

Lokalizacja miasto Region Lubelszczyzna Liczba dni 1 Opis wycieczki W niedzielę rano wraz z mężem, jego siostrą, moją siostą oraz 20 miesięczną córeczką Gabrysią wybraliśmy się na wycieczkę do Kazimierza nad Wisłą. Dla naszego dziecka był to pierwszy wyjazd tego rodzaju... Spakowani i przgotowani oraz pełni obaw wyruszyliśmy... Z Radomia nie spiesząc sie dotarliśmy na miejsce w ok. 1 godzinę....(więcej)

wieś pełna niespodzianek (ok. Kołobrzegu)

Lokalizacja nad morzem Region okolice Kołobrzegu, mała wieś Nowy Borek Liczba dni 14 Opis wycieczki podróż w obie strony samochodem (całkiem dobrze zniosły to 2-latek i 7 miesięczne dziecko) - w jedna stronę trwa około 4-5 godzin z dwoma przystankami. Pobyt w typowym wiejskim domu z piecami kaflowymi, zadomowionym kotem, mrówkami, pająkami, muchami itd.- wbrew pozorom wszystko cieszy takie mal...(więcej)

rowerem po Jurze

Lokalizacja wyżyny Region Jura Krakowsko-Częstochowska Liczba dni 1 Opis wycieczki Mieszkam w Częstochowie i mam dwuletniego synka bardzo ciekawego świata ponieważ bardzo lubię jeżdzić rowerem więc kupiłam krzesełko sadzam mojego szkraba i razem zwiedzamy ciekawe miejsca w mojej okolicy, a jest co zwiedzac ruiny zamku w pobliskim Olsztynie,,w Mirowie. Stadnina koni,wiele jest miejsc które razem...(więcej)

Gdańsk dla Maluszka

Lokalizacja nad morzem Region pomorskie Liczba dni 6 Opis wycieczki Gdańsk - to piękne, zabytkowe miasto i warto wybrać się tu ze swoim maluszkiem ze względu na wiele atrakcji zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Ta wycieczka ma na celu zapoznanie dziecka z urokiem hanzeatyckiego miasta, rozbudzenie ciekawości poznawczej dziecka, rozwijanie jego wyobraźni. Wiąże się jednak z koniecznymi dl...(więcej)

ZOO Oliwia - Gdańsk

Lokalizacja nad morzem Region Wybrzeże Liczba dni 1 Opis wycieczki Był piękny i słoneczny weekend majowy, wstaliśmy wcześnie rano ja, moja córka Patrycja i mąż.Po prostu postanowiliśmy, że znowu jedziemy samochodem na wycieczkę, a gdzie to decyzja przychodzi ze strony mojej, męża lub córki. Także jest wtedy szybkie śniadanie i wszyscy szykujemy się do drog, bierzemy tylko to co może przydać ...(więcej)

Ustroń zaprasza swoim pięknem :)

Nazwa wycieczki Ustroń zaprasza swoim pięknem :) Lokalizacja góry Region Śląsk Liczba dni 1 Opis wycieczki Jest wycioeczka jedno dniowa, mna którą warto zabrać nawet najmniejsze dzieci. Jest to w Ustroniu. Góry są piękne i wprost zapraszają nas swoim widokiem. Poza tym można zjeść wyśmienity obiad. Widoki, Chmury i wszystko zaprasza swoim wyglądem. Osobiście byłam i napewno jeszcze nie raz ...(więcej)

wyprawa do Oceanarium (Shanghaj - Chiny)

Lokalizacja miasto Region Chiny Liczba dni 1 Opis wycieczki Mieszkamy na terytorium Chin. W sobotę, 15 lipca wyruszyliśmy z naszą 5-miesięczną córeczką Joasią do Oceanarium. Wiem, że właśnie teraz jest taki okres w życiu niemowlęcia, kiedy następuje najbardziej intensywny rozwój osobowości, dlatego nie uważam, że dziecko nic nie zrozumiało z tej wyprawy. Przeciwnie, było zafascynowane, gdy po...(więcej)

Łeba - rejs statkiem

Nazwa wycieczki Rejs statkiem Lokalizacja nad morzem Region Łeba Liczba dni 1 Opis wycieczki Dojechaliśmy samochodem do Łeby i poszliśmy wykupić bilety na rejs statkiem "KasieńkaII" po morzu Bałtyckim. Laura (tak ma na imię nasza półtora roczna córka) ciszyła się widząc wiele różnych statków, mewy, kaczki i ogrom innych dzieci. W momencie przekroczenia "progów" statku, mała zaczęła biegać po ...(więcej)

Nad morze - Pomorze Środkowe

Nazwa wycieczki Nad morze Lokalizacja nad morzem Region Pomorze Środkowe Liczba dni 2 Opis wycieczki Wyruszyłyśmy (ja mama, córka Iga i ciocia) z naszej rodzinnej miejscowości o 9:00 rano, podróż przebiegła pomyślnie. Gdy dojechałyśmy na miejsce od razu znalazłyśmy miejsce naszego noclegu. Pokoik był mały ale bardzo przyjemny. Nie czekając długo od razu wyruszyłysmy na podbój morskich pia...(więcej)

wyprawa w góry - Wisła Ustronie

Nazwa wycieczki wyprawa w góry Lokalizacja góry Region beskidy Liczba dni 3 Opis wycieczki Wisła Ustronie to dla mojej rodziny najleprze miejsca na wakacyjny wypoczynek.Zarówno zima jak i latem jest dużo atrakcji.Wyciągi na Czantorię zawsze cieszą moje maluchy,no i zjazdy na saneczkach w rynnie.Dla dzieci starszych wspaniała zabawą są wspinaczki w parku linowym na Równicy.Także na Równicy z...(więcej)

Długi weekend nad morzem - Hel

Nazwa wycieczki Dlugi weekend nad morzem Lokalizacja nad morzem Region Jastarnia Liczba dni 4 Opis wycieczki Nasze pierwsze wakacje. Pojechalismy na Polwysep Helski. Tu czekały na nas piękne i piaszczyste plaże, przesycone jodem orzeźwiające powietrze, romatyczne zachody słońca oraz wspaniałe warunki do czynnej rekreacji i sportów wodnych Urzekające uliczki z elementami budownictwa kaszubskieg...(więcej)

Międzybrodzie (Beskidy)

Nazwa wycieczki Międzybrodzie Lokalizacja góry Region Beskidy Liczba dni 3 Opis wycieczki Pojechaliśmy z naszym prawie 5-cio letnim synem do Międzybrodzia Żywieckiego na trzydniową wycieczkę. Już pierwszego dnia w piątek po ulokowaniu się na prywatnej kwaterze wybraliśmy się na dłuższy spacer. Celem naszej wędrówki było lotnisko z którego startują samoloty i szybowce. Oskarek był zachwycon...(więcej)

wypad do Zalesia

Lokalizacja niziny Region Mazowsze Liczba dni < 1 Opis wycieczki Pewnej soboty postanowiliśmy, nie czekając na urlop, odpocząć gdzieś i skorzystać z pięknej, słonecznej pogody. Wybraliśmy miejsce niedaleko domu, ale takie, żeby nie jechać przez największe korki. Zdecydowaliśmy się na Zalesie Górne koło Magdalenki. Jest tam basen (wstęp płatny 12 zł), można wypożyczyć kajak (10 zł) lub inny sp...(więcej)

wakacje życia w Austrii

Lokalizacja góry Region Austria, okolice Kaprun Liczba dni 14 Opis wycieczki Polecam Austrię - spędziliśmy tam wakacje naszego życia, a to ze względu na nieocenione przywileje dla dzieci do 6-go roku życia praktycznie wszystko jest za darmo. Byliśmy tam kilka lat temu z 2-u i 4-o latkami. W kameralnym hoteliku zapłaciliśmy tylko za siebie, dostawki dla dzieci oraz posiłki - gratis. Ponadto w p...(więcej)

tydzień w Lądku Zdroju

Lokalizacja góry Region SUDETY Liczba dni 7 Opis wycieczki Całkiem nioedawno, bo tydzień temu wybraliśmy się z mężem i 6-miesięcznym synkiem do miejscowosći położonej o 500 km dalej od naszego miejsca zamieszkania: do Lądka Zdroju. Pojechaliśmy tam samochodem, podróż trwała 8 godz. Kubuś troszkę nam płakał w samochodzie, ale ogólnie nie było tak źle (myślałam, że będzie gorzej). Mieszkaliśmy ...(więcej)

Między jeziorami Łagowa

Lokalizacja jeziora Region Ziemia Lubuska Liczba dni 4 Opis wycieczki Gdziekolwiek się zatrzymacie w Łagowie - macie blisko do jeziora: albo Trzeniowskiego albo Łagowskiego :-) Ponieważ pojechaliśmy w trzy pary dorosłych plus piątka dzieci - musieliśmy się skoordynować :-) Wstawaliśmy rano przed 8.30 (nasza dwójka maluchów tradycyjnie budziła się o 6.30 i szła "odwiedziać" resztę), o 9.00 je...(więcej)

Ocalić od zapomnienia polską tradycje szlachecką.......... (Podlasie)

Lokalizacja niziny Region Podlasie Liczba dni 2 Opis wycieczki W sobotę rano wybraliśmy się na wycieczkę, w bardzo miłym towarzystwie babci, dziadka i rodziców do Kiermus k/Tykocina. Ku mojemu zdziwieniu powitano nas bardzo serdecznie i zakwaterowano w przepięknych pokojach nad karczmą. Wszystko było tak jak dawniej. Dworek nad Łakami ,to miejsce gdzie spotkasz życzliwych Ci ludzi, to miej...(więcej)

rodzinny wypad do Zakopanego

Lokalizacja góry Region Tatry Liczba dni 5 Opis wycieczki Podróż z Lublina do Zakopanego trwała ponad 6 godzin, ale warto było znieść trudy wojaży. W Zakopanem na naszą 3-osobową rodzinkę czekał przytulny, ciepły i czyściutki pensjonat. Dostaliśmy pokój na drugim piętrze (z wielkim łóżkiem i wersalką). W pokoju była łazienka i WC. Naszemu synkowi najbardziej spodobał się balkon, na którym mo...(więcej)

niedzielny odpoczynek nad jeziorem (Radłów)

Lokalizacja jeziora Region Radłów Liczba dni 1 Opis wycieczki Raz mnie wzięli mama z tatą na wycieczkę - było lato, W samochodzik nasz wsadzili i w upłach mnie męczyli. Jednak to się opłacało co się na miejscu okazało, że radości było nie mało. Wylądowaliśmy na plaży, taka niedziela każdemu się marzy, lecz nie sądziłam, że wodę poczuję, bo ja narazie w wannie nurkuję, głównie dlatego że...(więcej)

wyprawa w Piaski (Mierzeja Wiślana)

Lokalizacja nad morzem Region Mierzeja Wiślana Liczba dni 1 Opis wycieczki Całą trójką bardzo lubimy morze. Zatem tylko kiedy jest taka możliwość wybieramy się na Mierzeje Wiślaną, a ulubioną naszym miejscem jest mała wioska rybacka Piaski. Jest to ostatnia miejscowość tuż przed granicą polsko-rosyjską. My, jak i nasz synek Marcelek uwielbiamy tu przyjeżdźać. Atrakcją tego miejsca jest cz...(więcej)

600 km samochodem i 8 w kłusa (Góry Świętokrzyskie)

Lokalizacja góry Region Góry Świętokrzyskie Liczba dni 1 Opis wycieczki Tę wycieczkę zorganizowałam rok temu gdy nasza córcia miała 5 lat. Powinna to być wycieczka co najmniej dwudniowa ale niestety tyle czasu nie mieliśmy. Bilety do Jaskini RAJ zarezerwowałam na 9, a że dojechać musieliśmy 270 km, więc wyjechaliśmy o 6 rano. Przed Kielcami okazało się że mamy niezły czas - około 15 minut lu...(więcej)

Prawidłowe ustawianie zagłówków - zabezpiecz siebie i malucha!

Podczas wypadku drogowego siła bezwładności najpierw pcha jadącego samochodem do przodu, a następnie jego ciało zostaje gwałtownie odrzucone do tyłu. Gdy głowa odchyla się w tył, zagłówek stanowi jedyną ochronę dla odcinka szyjnego kręgosłupa przed licznymi, często bardzo poważnymi urazami. Prawie trzy czwarte kierowców nie reguluje zagłówków*. Wielu z nich bagatelizuje rolę zagłówka, a inni po ...(więcej)

W ciąży za kierownicą - jak zapinać pasy w ciąży i inne porady

W pierwszych miesiącach ciąży nie ma powodu, żeby kobieta rezygnowała z siadania za kierownicą. Jednak z racji szczególnego stanu, w jakim znajduje się przyszła mama warto, by znała zasady bezpiecznego podróżowania. Powinna mieć również świadomość, że w bardziej zaawansowanej ciąży lepiej unikać prowadzenia samochodu. Odpowiada przecież wtedy za zdrowie i życie nie tylko swoje, ale i dziecka. Je...(więcej)

Odstawienie od piersi

Odstawienie malucha od piersi może spowodować, że dziecko będzie się czuło odsunięte od mamy. Aby temu zapobiec zwróć uwagę na następujące kwestie: * nie denerwuj się - maluch może płakać i złościć się jeśli nie dostanie upragnionego mleczka z piersi. Nie wiń go za to, to normalne zachowanie, do tej pory zawsze dostawał. * bądź konsekwentna - jeśli podjęłaś taką decyzję, to nie zmieniaj jej. Je...(więcej)

Pokarmy uczulające - podstawowe alergeny

W czasie karmienia piersią alergeny przenikaja do mleka matki, a z mlekiem przedostają się do przewodu pokarmowego dziecka, a w rezultacie przez niezbyt jeszcze szczelną ścianę jelit do krwi malucha, powodując często reakcje alergiczne, np. wypryski. Najbardziej alergizujące pokarmy, które powinny być eliminowane z diety młodej mamy, to: * mleko krowie i jego przetwory * jaja * cytrusy * truskaw...(więcej)

Sen noworodka

W pierwszych dniach życia noworodek śpi zwykle jednorazowo ok. 3 godzin. Po tym czasie budzi sie najczęściej z krzykiem, dopominając sie o jedzenie. Podczas jedzenia dziecko tak zmęczy sie procesem ssania, że po skończonym posiłku i po tym jak mama wykona potrzebne czynności pielęgnacyjne, maluch zasypia. Niekiedy noworodek zasypia juz pod koniec jedzenia i na próżno mama próbuje go obudzić delika...(więcej)

Czkawka u niemowląt

Czkawka występująca u niemowląt najczęściej spowodowana jest niedojrzałością układu nerwowego. Przyczyny czkawki: * głośny śmiech dziecka * połknięcie powietrza * ochłodzenie dziecka * wypełniony brzuszek po jedzeniu Z upływem czasu występowanie czkawki jest coraz rzadsze. Jeśli maluch zmarzł, wówczas niezbędne jest podanie piersi w celu zlikwidowania czkawki. Jeśli natomiast brzuszek dziecka j...(więcej)

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Pokarm powinien zostać odciągnięty do czystego wygotowanego pojemnika/butelki. Pokarm zamrożony należy rozmrozić pozostawiając w temp. pokojowej, a następnie ogrzać wstawiając do pojemnika z ciepłą wodą. Nie wolno go ponownie zamrażać. Nie wolno również mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżym. Tak rozmrożony pokarm można jeszcze przechowywać do 8 godzin. Odciąnięty pokarm można przechowywać: *...(więcej)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Leczenie turystów w krajach UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.EKUZ została wprowadzona 1.06.2004 r. w niektórych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, zastępując formularze: E 110, E 111...(więcej)

Choroba lokomocyjna

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy sygnałami dostarczanymi do mózgu przez różne organy zmysłu. Np. oczy dziecka, siedzącego w fotelu, wysyłają informację o tym, że wprawdzie krajobraz zmienia się, jednak maluch sam nie porusza się. Z kolei błędnik, znajdujący się w uchu środkowym, odbiera wszelkie drgania jako ruch i wysyła do mózgu informację, że dziecko porusza się. Objawy ...(więcej)

Dieta w ciąży

Pamiętaj, że ciąża to okres, w którym Twój organizm i rozwijający się płód potrzebują wielu istotnych składników odżywczych. Znajdziesz je w pokarmach, które powinny zagościć w Twoim menu. Przestrzegaj kilku istotnych zasad: spożywaj niskotłuszczowe mleko, jogurt i nabiał; ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych, zastąp je tłuszczami roślinnymi; spożywaj mniej czerwonego mięsa, w to miejsce Tw...(więcej)

Co i w jakich ilościach powinna jeść mama karmiąca?

jajka - połówka; mięso, drób, wędliny - 230 g; mleko - pół litra; sery twarogowe - 60 do 100 g; sery żółte - 35 do 50 g; oleje roślinne - 20 g; warzywa - przynajmniej pół kilograma; owoce - przynajmniej 200 g; płyny - w porównaniu do okresu przed ciążą należy pić ok 1,5 l płynów więcej...(więcej)

Jak wybrać nosideło turystyczne?

Wybierając się z maluchem na szlak musisz zapewnić mu i sobie maksimum wygody i bezpieczeństwa. Jak wybrać nosidełko turystyczne dla dziecka? Pamiętaj, że zwykłe nosidełko nie ochroni Twojego malucha w przypadku wspólnej wywrotki, nie gwarantuje też dziecku komfortu niezbędnego podczas kilkugodzinnej wyprawy. Zabierając dziecko na wyprawę w góry czy pieszy rajd dostarczasz mu wielu niezapomnianyc...(więcej)

Wymagania wobec przedszkoli niepublicznych

Rodzice wybierając przedszkole niepubliczne muszą pamiętać, że wysokie czesne wcale nie gwarntuje automatycznie wysokiego poziomu nauczania i najlepszych metod wychowawczych. Pamiętaj zatem, by sprawdzić: * warunki lokalowe * kwalifikacje zatrudnionej kadry pedagogicznej, * ofertę edukacyjną i wychowawczą przedszkola, * atmosferę w przedszkolu Przedszkola niepubliczne zobowiązane są do: * rea...(więcej)

Jak długo powinno trwać karmienie piersią?

Maluchowi zwykle wystarcza ok. 5 min. na spożycie wystarczającej porcji pokarmu. Przez kolejne kilka minut dziecko ssie już spojniej i mniej regularnie. Czuje się bezpiecznie. To chwile, które budują więź pomiędzy matką a dzieckiem. Co nie oznacza, że dzieci, które karmione są z różnych przyczyn butelka, będą mniej kochać swoją mamusię. Nie mniej, jeśli możesz karmić, nie rezygnuj z niego tylko dl...(więcej)

Niepokojące objawy w ciąży

Zawsze zgłoś się niezwłocznie do lekarza, gdy wystapi jakikolwiek z poniższych objawów: zasłabnięcie, omdlenie krwawienie lub plamienie z dróg rodnych bóle w podbrzuszu bóle w okolicy krzyżowej bezsenność skurcze macicy gwałtowne lub zbyt słabe ruchy dziecka (pamiętaj o liczeniu ruchów dziecka od 30 tygodnia ciąży) dreszcze gorączka świąd skóry upadki i inne urazy nieustępujące wymioty nasilone po...(więcej)

Wstępne badania ciężarnych

Poza standardowym badaniem ginekologicznym, lekarz zleca po potwierdzeniu ciąży zazwyczaj następujące badania: morfologia krwi; badanie ogólne moczu; WR (badanie serologiczne w kierunku kiły); badenie stężenia glukozy w surowicy krwi na czczo; cytologia A także badania w kierunku przeciwciał: różyczki; toksoplazmozy Jeśli nie masz potwierdzonej grupy krwi, potrzebne będzie takze badanie mające ...(więcej)

Kropelki solankowe na zatkany nos

Przygotowane kropli należy rozpuscić 1/4 łyżeczki soli w połowie filiżanki ciepłej wody. Dawkowanie Małemu dziecku wkrop po jednej kropli do każdej dziurki. Po kilku minutach odessij wydzielinę. Starszym dzieciom wkrop po 2 kropleki i po kilku minutach poproś dziecko o wydmuchanie noska....(więcej)

Nocny kaszel

Jeśli Twoje dzieko kaszle w nocy, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku reguł: * zmniejsz troche ogrzewanie (jeśli dziecko kaszle w okresie grzewczym) * podawaj maluchowi dużo płynów * nie nacieraj klatki piersiowej - to może dodatkowo wzmocnić kaszel * używaj nawilżacza, ale tylko wtedy, gdy systematycznie go czyścisz, bo nawilżacz jest idealnym miejscem rozwoju pleśni i bakterii * dobierz odpow...(więcej)

Gdy małe stópki brzydko pachną

Nawet stopy małego dziecka pocą się czasem wyjątkowo mocno. Możesz jednak pomóc swojemu maluchowi przestrzegając kilku zasad: * zmieniaj dziecku skarpetki i rajtuzki, jeśli zachodzi taka potrzeba nawet 2, 3 razy dziennie * kup dziecku buty na zmianę - jeśli chodzi bez przerwy w jednych, nie mają one kiedy dokładnie wyschnąć * używaj wkładek z węglem drzewnym - możesz je wyciąć z dostępnych wkładek...(więcej)

Koszmary nocne i lęki

Na początku wyjaśnijmy różnicę pomiedzy lękiem i koszmarem nocnym. W przypadku lęku dziecko nie budzi się, a rano zwykle nie pamięta sny. Koszmary powodują u dziecka tak wielki strach, że maluch budzi się. Pojawiają się zwykle późno w nocy, czasem nad ranem. Maluchowi możesz pomóc. Pamiętaj, by podczas nocnych lęków: * zostać zawsze przy dziecku, aż do całkowitego wyciszenia * przypilnować, by dzi...(więcej)

Jak wybrać buty trekkingowe dla dziecka?

Kupując buty trekkingowe dla naszej pociechy powinniśmy kierować się dokładnie takimi samymi wskazówkami, jak przy wyborze butów dla dorosłych: * buty powinny sięgać za kostkę * buty kupujemy późnym popołudniem, gdy stopa bywa już lekko opuchnieta po całodziennej aktywności * z przodu buta musi zostać odrobina luzu * buty zawsze mierzymy na skarpetkę, najlepiej dokładnie tę, w którą ubierzemy dzi...(więcej)

Podróż z dzieckiem samochodem

Dzieci w samochodzie powinny podróżować na tylnym siedzeniu. Podczas wypadku jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Poza tym nie wolno przewozić dzieci na przednim siedzeniu, zwrócone tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód ten posiada poduszki powietrzne. Małe dziecko nie powinno jednak podróżować samo na tylnym siedzeniu. Dodatkowo rodzic – kierowca powinien tak ustawić lusterko w...(więcej)

Przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach Europy

AUSTRIA dzieci do lat 12 i wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest ono wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka, BELGIA zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim i tylnym siedzeniu, o ile nie są one wyposażone w specjalny system zabezpieczający lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka, BIAŁ...(więcej)

Telefony alarmowe w Europie

AUSTRIA (nr kierunkowy 0.043) policja ..........................................................133 pogotowie ratunkowe ............................................. 144 lub 141 straż pożarna ....................................................122 numer ratunkowy ..................................................112 pomoc drogowa ....................................................120 BELGIA (nr ...(więcej)

Telefony alarmowe w Polsce

999 - Pogotowie Ratunkowe 998 - Straż Pożarna 997 - Policja 985 - Pogotowie Górskie (GOPR) 112 - Telefon Alarmowy GSM (wszystkie sieci, darmowy) 0-601-100-100 - Numer Ratunkowy na wodach (WOPR) 0-601-100-300 - Numer Ratunkowy w górach (GOPR) 995 - Pogotowie Komunikacji Miejskiej (MPK) (dane miasto) 994 - Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne 993 - Pogotowie Ciepłownicze 992 - Pogotowie Gazowe 99...(więcej)

Kaski rowerowe dla dzieci

Popularne dziecięce kaski rowerowe wykonane są ze styropianu (cena ok. 30 PLN). Kaski ze specjalnych lekkich tworzyw i wycięciami "wentylacyjnymi" są kilkakrotnie droższe (od 100 PLN). Kaski rowerowe dla dzieci są bardziej rozbudowane z tyłu i z boków od kasków dla dorosłych rowerzystów. Mogą też mieć mniej otworów wentylacyjnych. Kask myje się wodą z mydłem, a części wewnętrzne, o ile są wyjmowal...(więcej)

Paszport dla dziecka

Podanie kwestionariusz paszportowy dla osoby małoletniej Rodzice, opiekunowie osoby nieletniej ubiegający się o wydanie paszportu składają: * wypełniony kwestionariusz paszportowy * znaczek opłaty skarbowej 5 zł * dwie aktualne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm, przedstawiające dziecko bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półpr...(więcej)

Zniżki PKP i PKS dla dzieci

Zniżki ustawowe PKP dla dzieci i młodzieży: - bezpłatnie z przejazdów koleją mogą korzystać dzieci do 4. roku życia - dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego korzystają z ulgi ustawowej 37 proc. W roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, od początku roku szkolnego, czyli od września, zostaje objęte obowiązkowym rocznym...(więcej)

Zniżki PLL LOT dla dzieci

niemowlęta Zniżka dla niemowląt dotyczy dzieci poniżej 2 roku życia, które nie zajmują osobnego miejsca na pokładzie samolotu - zniżka dla niemowląt wynosi 90 % od ceny biletu normalnego. Niemowlę powinno podróżować pod opieką osoby dorosłej na wszystkich odcinkach podróży. dzieci Zniżka dotyczy dzieci w wieku od 2 do 11 roku życia - zniżka dziecięca wynosi 33 % od ceny biletu normalnego. Dz...(więcej)

Fotelik rowerowy - jak wybrać najlepszy?

Podróż z maluchem na rowerze może być prawdziwą przyjamnością. Pod warunkiem, że dziecko umieścimy w specjalnym foteliku. Malutkie dzieci możemy przewozić z przodu, te większe (ale nie cięższe niż 22 kg) z tyłu. Cechy bezpiecznego fotelika rowerowego - fotelik powinien być wyposażony w uprząż (z możliwością regulacji), która ograniczy swobodę ruchów dziecka. Zapobiegnie to jego wypadnięciu lub r...(więcej)

Bezpieczna podróż samochodem

Wybierając się w podróż samochodem powinieneś: sprawdzić posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty", sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę), pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, zabrać w podróż w okresie zimowym łańcuchy do kół, łopa...(więcej)

Bezpieczna podróż pociągiem

Jak unikać zagrożeń w podróży pociągiem? * Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej itp. * Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu. * W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek i neseserów. * Zwracaj baczną u...(więcej)

Bezpieczna podróż autokarem

Jak unikać zagrożeń w podróży? * Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu, (np.: opon). * W przypadku, gdy wyruszasz w dłuższą trasę upewnij się czy kierowca ma zmiennika. * Jeżeli zauważysz, że kierowca popełnił wykroczenie drogowe zwróć mu uwagę i przypomnij kierującemu o potrzebie bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego, (np.: ogran...(więcej)

O czym należy pamiętać przez podróżą?

Pamiętaj o tym! * Udając się w podróż powinieneś rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). * Poinformuj sąsiadów i rodzinę o wyjeździe i miejscu pobytu oraz poproś ich o ewentualną opiekę nad mieszkaniem. Pozostaw również numeru telefonu kontaktowego. * Zwracaj uwagę na posiadane przy sobie dokumenty oraz sposób ich zabezpieczenia. Przechowuj je t...(więcej)

Ważne wskazówki dla wyjeżdzających za granicę

* Na etapie planowania upewnij się, czy organizator wyjazdu jest wiarygodny. Najlepiej korzystać z usług znanych i wiodących przedsiębiorstw turystycznych, zarejestrowanych w Polskiej Izbie Turystyki. * Zapoznaj się z przepisami prawa oraz zwyczajami obowiązującymi w państwie pobytu oraz państwach przez, które będziesz przejeżdżał, w zakresie obowiązku wizowego, wymaganych środków płatniczych n...(więcej)

Wzdęcia

Przyczyną wzdęć często jest łykanie dużych ilości powietrza, dlatego dziecko nie powinno: * spieszyć się przy stole; * zbyt często ssać twardych cukierków, żuć gumy, czy pić napojów gazowanych. Przyczyną wzdęć może też być nietolerancja laktozy, dlatego sprawdź, czy wzdęcia nie pojawiają się właśnie po pokarmach mlecznych. Jeśli widzisz taki związek, to zgłoś się do lekarza. Przyjrzyj się także su...(więcej)

Ból brzucha

Jeśli Twój maluch uskarża się na ból brzucha, możesz starać się mu pomóc: * przykładając coś ciepłego (ale nie nazbyt gorącego); * podając lek przeciwbólowy zawierający paracetamol; * wprowadzając krótkotrwały post z jednoczesnym podawaniem płynów - woda, bulion z kury; * przytulając malucha - często przyczyną bólu brzucha jets stres. Pamiętaj też, że nie wolno popędzać dziecka przy wypróżnianiu...(więcej)

Jak wybrać buty dla malucha?

Wybierając buty dla malucha pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach: * dobre buty wykonane są z materiałów naturalnych (skóra, bawełna, len) * dzieci ponieżej 3 roku życia powinny nosić obuwie ze sztywnym zapiętkiem, cholewką sięgającą powyżej kostki oraz szerokim i wysokim czubem * dziecko powinno móc poruszać w bucie palcami stóp * naciskając na czubek buta należy ocenić, czy przestrzeń pomiędzy pa...(więcej)

Gdy dziecko płacze przy rozstaniu w przedszkolu

Jeśli Twoje dziecko popłakuje rozstając się z Tobą w przedszkolu pamiętaj, by: nie przedłużać zbytnio swojego pobytu w szatnisamemu nie stwarzać cierpiętniczej atmosferyuśmiechać się zarówno przy pożegnaniu, jak i odbierając dzieckoprzy odbiorze nie zmuszać dziecka do opowiadania "już i teraz" o tym, co działo się w przedszkolu, to wywołuje tylko niepotrzebny stres, dziecko samo podzieli się z Tob...(więcej)

Ostre reakcje alergiczne

Choć zdarzają się na szczęście dość rzadko, nigdy nie należy ich bagatelizować. Jeśli na skórze malucha zauważysz czerwone, swędzące pręgi lub gdy usta, gardło lub język dziecka zaczynają obrzmiewać, natychmiast wezwij pogotowie. Po opanowaniu sytuacji dziecko powinno zostać poddane badaniom, które pozwolą ustalić alergen. Czynnik powodujący alergię (np. pokarm) musi zostać wyeliminowany. Większ...(więcej)

Nadpobudliwość a dieta

Jeśli Twoje dziecko jest nadpobudliwe, warto przyjrzeć się diecie malucha. Jak podaje angielskie pismo „Archives of Diseases Childhood” naukowcy z University of Southampton dowiedli, że dzieci, które spożywają produkty konserwowane benzoesanem sodu oraz zawierające sztuczne barwniki są znacznie bardziej pobudliwe niż ich rówieśnicy, którym serwuje się pożywienie pozbawione tych dodatkó...(więcej)

Odruchy noworodkowe

Noworodek od samego początku potrafi reagować na bodźce zewnętrzne wykorzystując do tego 5 charakterystycznych odruchów:  * Odruch Moro - to gwałtowne wyprostowanie rączek i nóżek (tak jakby maluch chciał coś objąć). Ten odruch jest reakcją na głośne dźwięki, ostre światło lub nagłą zmianę pozycji ciała maluszka.  * Odruch Babińskiego - gdy delikatnie dotykamy stópki maluszka, to paluszki u stópk...(więcej)

Jak podawać lekarstwa?

Jak podać syropek? Najwygodniej podać płynny lek za pomocą strzykawki. Możliwe jest wówczas dokładne odmierzenie dawki. Tak postępujemy w przypadku niemowlęcia. Starszemu maluchowi możemy podać lek łyżeczką z miarką. Sadzamy sobie dziecko wygodnie na kolanach, mocniej obejmujemy jedną ręką, żeby uniknąć poruszenia, a drugą podajemy do buzi syrop. Jak aplikujemy czopek? Kładziemy maluszka na ple...(więcej)

Pielęgnacja pępuszka

Po odcięciu pępowiny pozostaje niewielki kikut, który zwykle do 10 dni odpada. Do tego momentu pępuszek musi być odpowiednio pielęgnowany, aby uchronić maluszka przed bakteriami. Codziennie po kąpieli okolice pępka należy dokładnie przecierać jałowym gazikiem nasączonym 70% spirytusem (podczas samej kąpieli kikuta nie należy moczyć). Taką czynność wykonujemy również przy zmianie pieluszki, gdy ok...(więcej)

Torba do szpitala

Dla mamy Dokumenty dowód osobisty karta ciąży książeczka ubezpieczeniowa wyniki badań skierowanie do szpitala, jeśli jest wymagane Bielizna majtki jednorazowe z siateczki (kilka sztuk) staniki laktacyjne (2 sztuki) kapcie klapki pod prysznic szlafrok koszule nocne, najlepiej rozpinane skarpetki odzież na wyjście ze szpitala Kosmetyki i artykuły higieniczne kosmetyki (dezodorant, pasta do ...(więcej)

Wyprawka dla noworodka - lista

Oto ważna lista dla przyszłych rodziców - wyprawka dla noworodka. Odzież: 5 sztuk kaftaników z długimi rękawami (wiązanych z boku) 5 sztuk body zapinanych na zatrzaski z boku 4 bawełniane pajacyki 2 cieplejsze pajacyki 4 bawełniane koszulki bez rękawków (do zakładania pod pajacyki) 5 par śpioszków 3 - 4 pary skarpetek bawełnianych 2 ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu 2 cienkie czape...(więcej)

Skróty używane w opisie USG ciąży

GS średnica pęcherzyka ciążowego CRL długość ciemieniowo-siedzeniowa (odległość między główką a kością ogonowa) BPD wymiar dwuciemieniowy główki HC obwód główki AC obwód brzuszka FL długość kości udowej AFI indeks płynu owodniowego ASP akcja serca płodu ...(więcej)

Jak zapinać pasy w ciąży?

Zawsze należy pamiętać o zapinaniu pasów - stanowią one gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla mamy, jak i nienarodzonego dziecka. Pas powienien przechodzić nad mostkiem i pod brzuchem, przylegając jak najbliżej do ud. Jeśli to możliwe, w końcowym okresie ciąży kobieta powinna unikać prowadzenia samochodu. W razie wypadku poduszka powietrzna i kierownica mogą spowodować uszkodzenie dziecka. ...(więcej)

Ubieranie dziecka zimą

Ubierając malucha przed zimowym wyjściem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach: * ubieraj dziecko na cebulkę - kilka warstw ubrania zdecydowanie lepiej pomaga utrzymać ciepło, niż jedna gruba rzecz * wybieraj ubranka uszyte z odpowiednich tkanin, które nie dopuszczą wody i wiatru do wewnątrz, pozwolą za to odprowadzić na zewnątrz nadmiar wilgoci * nigdy nie zapominaj o rękawiczkach, czapce i szaliku ...(więcej)

Szczepienia przed wyjazdem za granicę

...(więcej)

Jak ustrzec się kleszczy?

1. Należy ubierać się w jasne kolory, uwaga! żółty kolor przyciąga kleszcze. 2. Ze środków chemicznych polecam autan (jako pracownik parku narodowego spędzam w Puszczy po kilka godzin dzienne:), 3. kleszcze (a jest ich kilkanascie rodzajów: najmniejszy jest mniejszy od połówki główki szpilki) "działają" nie tylko jesienią: robią się aktywne powyżej 5 stopni C szczególnie na śródlesnych łąkach i w...(więcej)

Dziecko nieprzytomne - pozycja boczna ustalona (bezpieczna)

Układamy dziecko na prawym boku, z głową odgiętą do tyłu."Górną" rękę zegnij w łokciu i podłóż dłoń pod policzek. "Dolną" rękę przełóż za plecy i również zegnij w łokciu. "Dolną" nogę ugnij w kolanie i wysuń do przodu. "Górna" noga ma być wyprostowana. Ułożone tak dziecko doczeka bezpiecznie pomocy....(więcej)

Katar

Nieżyt nosa, będący czasami jedynym objawem infekcji wirusowej, popularnie zwanej przeziębieniem. Jest wywołany przez wirusy, które dostają się do nosa drogą kropelkową. Powodują obrzęk śluzówki i obfity wodnisty wyciek, czasami obrzęk przenosi się na trąbkę Eustachiusza (łączy ucho z gardłem) wtedy dołączają się objawy ze strony ucha. Jak pomóc? Nie czekajmy na pełny rozwój objawów. Z chwilą wys...(więcej)

Drgawki

Mogą być przygodne, pojawiające się np. w czasie wysokiej temperatury, zatrucia lub być objawem przewlekłej choroby - padaczki. Tak czy inaczej musimy wiedzieć jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, zanim nie przybędzie wezwany przez nas lekarz. Kiedy wystąpią po raz pierwszy nie możemy poddać się panice. Najważniejsze jest: - utrzymać drożność dróg oddechowych, poprzez ułożenie na boku i lekkie...(więcej)

Brak apetytu

Dzieci niejadki to częsta zmora rodziców zwłaszcza tych troskliwych. Jeżeli dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze nie ma powodu do niepokoju. Zdrowemu dziecku powinniśmy pozwolić na odrobinę samodzielności w doborze składu i rodzaju pożywienia. Zdrowe, nie zrobi sobie krzywdy, nawet jeżeli któregoś dnia będzie piło tylko soki lub wodę. Dzieci często instynktownie wybierają składniki pożyw...(więcej)

Odparzone pośladki

Może się zdarzyć, że za długi kontakt wrażliwej skóry dziecka z mokrą lub zabrudzoną stolcem pieluszką wywoła odczyn zapalny skóry. Pośladki i okolica krocza są wtedy zaczerwienione, nadmiernie ucieplone, wrażliwe na dotyk i czynności pielęgnacyjne. Zaniedbanie na tym etapie może doprowadzić do rozwinięcia pełnego obrazu pieluszkowego zapalenia skóry krocza i w konsekwencji dłuższego leczenia. J...(więcej)

Ciemieniucha (Cradle cap)

Tą nazwą określamy powstającą na głowie niemowlęcia żółtą, tłustą skorupkę. Powstaje z powodu wzmożonej produkcji łoju, który łącząc się ze złuszczonym naskórkiem tworzy trudną do usunięcia masę. Dziecko nie odczuwa dolegliwości, ale ciemieniucha może być przyczyną rozwoju zakażenia, wypadania włosów i w zasadzie świadczy o zaniedbaniach higienicznych. Nie jest bardzo trudno ją usunąć. Wystarczy...(więcej)

Potówki

To drobne, czerwone krostki pojawiające się na twarzy, szyi, na skórze tułowia po przegrzaniu dziecka. Nie są groźne, pod warunkiem, że nie staną się ropne tzn. na czubku pojawi się biała ropna wydzielina. Gdy wystąpią, wykąp dziecko w słabym naparze rumianku, który łagodnie dezynfekuje skórę lub roztworze nadmanganianu potasu (dostępny w aptece), o tym samym działaniu. Roztwór nadmanganianu pot...(więcej)

Pleśniawki

To małe, białe plamki powstające na śluzówkach jamy ustnej i języku, świadczące o zakażeniu grzybiczym. Najczęściej są to kolonie grzybów Candidia albicans. Wystąpieniu ich sprzyjają: - złe warunki higieniczne - antybiotykoterapia - obecność grzybków na skórze matki i zakażenie w czasie karmienia. Zakażenie nie jest groźne o ile nie jest masywne, wtedy przyjmuje obraz grubego "kożucha" utr...(więcej)

Zatrucie

Fiolka kolorowych, słodkich pastylek babci, czy płyn do przetykania zatkanych zlewów... w butelce po Coca-coli, stanowią przyczynę ciężkich, często śmiertelnych zatruć. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Dlatego trzeba rozejrzeć się krytycznie wokół i usunąć potencjalne zagrożenia: - wszelkie leki trzymajmy w zamkniętej na klucz niedostępnej dla malucha szafce - w butelkach i pojemnikach po ...(więcej)

Choroba lokomocyjna

Podczas podróży trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo, musi być umieszczone w specjalnym foteliku lub na tylnym siedzeniu, zawsze przypięte pasami. Zdarza się, że u Twojego dziecka podczas jazdy samochodem, autobusem lub płynięcia statkiem występują objawy choroby lokomocyjnej: nudności, bóle żołądka, wymioty. - zadbaj o to aby przed podróżą posiłek był naprawdę lekkostrawny i niewielki np. niew...(więcej)

Ukąszenie kleszcza - co robić? Jak zapobiegać?

W czasie spacerów w liściastych lasach i zaroślach możemy doświadczyć ukąszenia kleszcza, które jest niebolesne i często ten fakt można przeoczyć - dopiero czarna, wypukła grudka na naszym ciele świadczy o tym. Kleszcze mogą przenosić wirusy w tym wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie, głównie prątki boreliozy. Ukąszeniu sprzyjają: - zapach potu - jaskrawa odzież - odsłonięte ciało...(więcej)

Użądlenie (osy, pszczoły, szerszenia, bąka)

Może zdarzyć się każdemu zwłaszcza w czasie: - przebywania w pobliżu pasiek, - spożywania na świeżym powietrzu owoców, ciastek, - spacerów boso po łąkach. Bardzo niebezpieczne jest przede wszystkim dla osób uczulonych na jad owadów, może stanowić wówczas zagrożenie dla życia. Osoby takie powinny być poddane odczulaniu i posiadać przy sobie lek (adrenalinę w strzykawce), którą powinni otrzymać...(więcej)

Urazy głowy

U naszych żywotnych i ruchliwych pociech wszelkie urazy, w tym urazy głowy są na porządku dziennym. Mały kłopot gdy kończy się na siniaku i guzie, wystarczy wtedy przyłożyć coś zimnego np. kostki lodu zawinięte w ściereczkę aby zmniejszyć rozmiary guza. Kłopot jest gdy pojawi się uczucie nudności, bóle głowy i problemy z mówieniem. Takie objawy mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu i dziecko wymaga...(więcej)

Krwawienie z nosa

Może być spowodowane urazem okolicy nosa, ale także wynikiem dłubania w nosie, lub uszkodzenia śluzówki w czasie silnego kataru. U niektórych dzieci wrodzone ukszałtowanie naczyń tej okolicy lub nadmierna kruchość naczyń sprzyjają występowaniu tej dolegliwości. Sporadycznie krwotok może być objawem groźnych chorób krwi np. małopłytkowości, wtedy oprócz krwawienia obserwujemy u dziecka liczne sinia...(więcej)

Ciało obce w oku, uchu, nosie

Oko Dostaniu się rzęsy lub drobnego pyłu do spojówki oka towarzyszy naturalnie występujące wówczas łzawienie, które może wypłukać drążniącą drobinkę. Jeżeli nie, to odciągnij delikatnie dolną lub górną powiekę i po zlokalizowaniu ciała obcego delikatnie usuń je chusteczką, staraj się przy tym powstrzymywać odruch tarcia oka, ponieważ może to wywołać dalsze uszkodzenie spojówki. Podrażnione oko moż...(więcej)

Zakrztuszenie - pierwsza pomoc - lekarz radzi

Do zakrztuszenia dochodzi wówczas, gdy kęs jedzenia zablokuje drogi oddechowe. Dziecko gwałtownie kaszle, dusi się, sinieje, rozpaczliwie potrzebuje pomocy. Nie udzielenie mu właściwej pomocy na czas, grozi poważnymi konsekwencjami. Pierwsza pomoc - sprawdź w jamie ustnej dziecka czy nie da się palcem usunąć kęsa pokarmu, który blokuje drogi oddechowe, uważaj przy tym, aby nie wepchnąć go głębi...(więcej)

Gorączka

Temperaturę ciała możemy mierzyć umieszczając termometr pod pachą lub w fałdzie pachwinowym. Dostępne są także termometry uszne. Dla dzieci wskazane jest używanie termometrów wskazujących pomiar w ciągu 1 minuty. W czasie pomiaru weźmy dziecko na ręce i uważajmy aby nieostrożnym ruchem nie zrobiło sobie krzywdy. Gdy termometr wskazuje 38 - 38,5 stopni u małego dziecka musimy przystąpić do obniżeni...(więcej)

Biegunka - przyczyny - rotawirus, salmonella, inne

Mówimy o niej, gdy dziecko oddaje trzy i więcej stolców na dobę, lub nawet jeden ale z domieszką śluzu, ropy, krwi, nadmiernej ilości wody. Jest to bardzo częste schorzenie okresu wczesnodziecięcego wywołane najczęściej zakażeniem wirusowym /rotawirus/, rzadziej bakteryjnym /salmonella/ przewodu pokarmowego lub po prostu niestrawnością. Infekcji jelitowej często towarzyszą wymioty, gorączka lub ty...(więcej)

Wymioty

Często towarzyszą niestrawności pokarmowej, biegunkom lub infekcjom górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli wystąpią zastanów się jaka mogła być przyczyna: - błąd dietetyczny - podawaj dziecku chłodną, niegazowaną wodę mineralną małymi porcjami, zrób krótką przerwę w podawaniu posiłków (1-3 godz.), skontaktuj się z lekarzem...(więcej)

Oparzenie

Najczęściej dochodzi do niego w wyniku wylania na siebie przez dziecko szklanki gorącej herbaty, kawy, talerza zupy, garnka z wrzątkiem, dotknięcia żelazka. Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Przez poparzoną powierzchnię skóry dochodzi do utraty płynów ustrojowych, co grozi odwodnieniem. Pierwsza pomoc Szybko i delikatnie zdjąć ubranie, można rozciąć nożyczkami. Obficie, długo polewać miejsce ...(więcej)

Ząbkowanie

Ząbkowanie obserwujemy u 6-9 miesięcznych niemowląt. Nie powinno budzić jednak niepokoju wcześniejsze, ani późniejsze pojawianie się pierwszych ząbków. Już kilka tygodni przed tym faktem zauważymy rozpulchnienie dziąseł, obfite ślinienie się, a w czasie wyżynania pierwszych ząbków, zwłaszcza górnych może wystąpić stan podgorączkowy. Dziecko może spać niespokojnie, w ciągu dnia marudzić, niechętnie...(więcej)

Kolka? Wspólna kąpiel z miesiecznym dzieckiem!!!

No mojego malucha nie działały inne metody, niż... długa kąpiel z mamą. Kiedy mały zaczynał płakać, brałam szybki prysznic, nalewałam do wanny ciepłej (bardzo ciepłej) wody, oczywiście ogrzewałam mocno łazienkę i spędzaliśmy w wannie około 10-15 minut. Właściwie zaraz po wejściu do wanny Tymuś się uspokajał. Dodam, że Tymek ma 2 miesiące i bardzo lubi kąpiele:) ...(więcej)

Biegunka u dzieci

Jeżeli Twoje dziecko ma biegunkę, w celu jej zatrzymania, możesz podać mu do wypicia 50 ml odgazowanej i podgrzanej coli. Efekt murowany....(więcej)

Pleśniawki

Pleśniawki są objawem zakażenia grzybiczego (zwykle są to kolonie grzybów Candidia albicans). Powodem zakażenia mogą być: • antybiotykoterapia, • złe warunki higieniczne, • obecność grzybków na skórze matki podczas karmienia. Podczas leczenia stosuje się kilka razy dziennie miejscowo płyny i żele antyseptyczne np. Hextril, Pansoral, Aftin, preparaty przeciwgrzybicze, witaminy ...(więcej)

Owsiki

Samce owsików mają ok. 6–8 mm długości, samiczki nawet 15 mm. Składanie jaj powoduje: • uciążliwy świąd w okolicy odbytu, • niepokój, • zgrzytanie zębami. Owsiki widoczne są w kale. W chorobie często dochodzi do samozakażenia, gdyż dzieci podczas snu drapią okolice odbytu i przenoszą jaja do ust. Kuracji musi być poddana cała rodzina, bieliznę i pościel należy dokładn...(więcej)

Grypa czy przeziębienie ?

Nie wiesz, czy Twoje dziecko ma grypę, czy może przeziębienie? Teraz możesz sprawdzić objawy w tej oto tabelce, którą widzisz poniżej. To bardzo proste! objaw przeziębieniegrypagorączkarzadkowysoka 38°C - 40°Cból głowyrzadkobardzo częstobóle mięśni, plecówsłabesilneogólne zmęczenie i osłabienieumiarkowanesilne i utrzymujące się przez 2-3 tygodnie po ustąpieniu gorączkiogólne bardzo złe samop...(więcej)

Bóle pleców w ciąży

Częstą dolegliwością, jaka może cię spotkać w czasie ciąży, są bóle pleców. Mogą być spowodowane działaniem progesteronu, który powoduje częściowe rozluźnienie tkanki podporowej kręgosłupa oraz przesuwaniem się środka ciężkości spowodowanego zwiększającym się obwodem brzucha. Oto kilka porad jak zapobiegać takim bólom: zapisz się do szkoły rodzenia, w której są prowadzone zajęcia dla kobiet w dr...(więcej)

Krwawienie z dziąseł w ciąży

Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży zauważa u siebie krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. Jest to związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz zwiększoną ich kruchością. Aby temu zaradzić: • zmień szczoteczkę na bardziej miękką, • używaj płynów do płukania ust, • odwiedź stomatologa, • zęby szczotkuj dłużej, ale bardziej ostrożnie. ...(więcej)

Zgaga w ciąży

Najczęściej zgaga pojawia się pod koniec ciąży. Przejawia się ona jako palący ból w okolicach mostka. Są trzy przyczyny występowania zgagi w ciąży: 1. progesteron spowalnia czynność układu pokarmowego i przesuwanie się pokarmu z żołądka do jelit 2. progesteron powoduje rozluźnienie się pasma mięśni idących od przełyku do żołądka. 3. powiększająca się macica zmniejsza pojemność żołądka, co powoduje...(więcej)

Sprawdzone sposoby na kolkę

Nie znalazłam idealnego lekarstwa na kolkę, mam jednak kilka sprawdzonych sposobów na ulżenie maleństwu w tych trudnych dla niego chwilach. Są to: 1) masaż brzuszka (koliste ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara) 2) kładzenie maluszka na brzuszku (ale raczej nie wtedy, gdy bardzo mocno płacze, raczej zapobiegawczo w ciągu dnia, kiedy jest spokojne) 3) kładzenie na brzuszek ciepłej pieluszki 4) ...(więcej)

Foteliki samochodowe dla dzieci - ADAC - Test 2005

...(więcej)

Zezowanie niemowląt

Zez bez względu na wiek dziecka jest wskazaniem do konsultacji okulistycznej. Błędem jest zwlekanie z nią do 12. miesiąca życia....(więcej)

Zalecane badania okulistyczne w pierwszych miesiącach życia

Wszystkie noworodki(do ok. 3 miesiąca życia) powinny być badane przez okulistę w celu ocenienia prawidłowego czerwonego refleksu z dna oka. Każdy wcześniak (poniżej 38 tygodnia ciąży i poniżej 2500 g) powinien być badany w 4-tym, 8-mym i 12-tym tygodniu życia. ...(więcej)

Zaczerwienienie; ropna wydzielina; łzawienie oka

Przyczyną zaczerwienienia oka, ropnej wydzieliny, łzawienia u niemowląt jest najcześciej zapalenie spojówek bądź niedrożność przewodu nosowo-łzowego. Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek jest zakażenie bakteriami. W leczeniu stosujemy krople z antybiotykiem. Jeśli pomimo leczenia objawy nie ustępują, należy pomyśleć o niedrożności dróg łzowych....(więcej)

Nierówność źrenic

Nierówność źrenic jest dość często spotykana u dzieci. Jeśli różnica pomiędzy nimi jest taka sama niezależnie od natężenia oświetlenia, to mamy do czynienia z fizjologią. Jeśli różnice w wielkości nasilają się wraz ze zmianą oświetlenia, wizyta u okulisty jest konieczna....(więcej)

Biały refleks w zakresie źrenicy

Biały refleks w zakresie źrenicy jest bardzo niepokojącym objawem wymagającym natychmiastowej konsultacji okulistycznej. Jego przyczyny mogą upośledzić widzenie, a nawet zagrażać życiu dziecka. Wizyta u lekarza okulisty jest konieczna. ...(więcej)

Jak karać dziecko, gdy jest niegrzeczne?

Na początek należy zadać sobie pytanie: dlaczego chcę ukarać dziecko? Czynnik poznawczy pozwoli oddzielić cel wychowawczy kary od prostego wyładowania emocji. Należy pamiętać o tym, że dziecko często jest niegrzeczne ponieważ czuje się opuszczone i pragnie w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Wyznaczając karę zawsze należy wziąć pod uwagę różnego typu okoliczności łagodzące, jak stres czy złe sam...(więcej)

Jak postępować ze zbuntowanym dwulatkiem?

Musimy na początku zdać sobie sprawę, że bunt dziecka jest rozpaczliwym szukaniem pomocy, nie natomiast złośliwością z jego strony. Powinniśmy wtedy pokazać mu, że jesteśmy jednak silni. Najlepiej zrobić to w sposób fizyczny. Rozkrzyczanego, wijącego się malucha obejmujemy mocno uniemożliwiając mu ruchy rąk i tulimy go do siebie nie pozwalając mu na uwolnienie. Jednocześnie mówiąc mu o tym, dlacze...(więcej)

Jak radzić sobie ze zbuntowanym dwulatkiem?

Przejawem aktywności dwulatka jest nastawienie orientacyjno-badawcze. Dziecko chce poznać swoje otoczenie i sprawdzić "ja to działa". Poznanie to dotyczy nie tylko przedmiotów, ale i kontaktów społecznych z rodzicami i rówieśnikami. Dziecko w tym wieku jest już dostatecznie rozwinięte fizycznie, by radzić sobie ze sprawnym przemieszczaniem. Rozumie wiele słów chociaż nie potrafi wielu z nich wymów...(więcej)

Jak karać dziecko, gdy jest niegrzeczne?

Kiedy chcemy ukarać nasze dziecko musimy pamiętać o tym, że możliwość zapamiętania zasad jest zależna od wieku dziecka oraz o tym, że nasz maluch nie zawsze potrafi zastosować zasadę pomimo tego, że nam ją słownie powtórzy. Możemy karać dziecko wtedy, kiedy wiemy, że daną zasadę udało mu się z powodzeniem kilka razy zastosować. Jeżeli dziecko stosuje daną zasadę i nagle zapomina o niej możemy je ...(więcej)

Jak poskromić złośnika?

Zwykle częste ataki złości występują u dziecka, które w inny sposób nie potrafi zwrócić na siebie uwagi. Często reagujemy na nie emocjonalnie za mocno, nie wiedząc, że właśnie o to naszemu dziecku chodzi. Reagując tak wzmacniamy tylko tę reakcję sprawiając, iż dziecko ma tendencję do powtarzania jej za każdym razem. Najlepsze, zatem, co możemy zrobić, to nie reagować na takie zachowanie dzieck...(więcej)

Objawy ciąży

Od wielu lat podmiotowe i przedmiotowe objawy ciąży lekarze dzielą na: domyślne - zaburzone ogólne samopoczucie kobiety we wczesnej ciąży, pojawiąją się dolegliwości, takie jak: nudności, wymioty poranne, zmiany smaków i apetytu, zawroty głowy, omdlenia, częstomocz, zaparcia, prawdopodobne - zatrzymanie miesiączki oraz objawy wynikajace z badania ginekologicznego, takie jak: powiększenie i rozpulc...(więcej)

Obliczenie terminu porodu

Do obliczenia terminu porodu powszechnie stosowana jest tzw. reguła Naegellego. Aby wyliczyć datę spodziewanego porodu, zgodnie z tą regułą, należy do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni i odjąć 3 miesiące. Taki sposób wyliczania terminu porodu obowiązuje dla kobiet z cyklem miesiączkowym co 28 dni. Odpowiednio dla cyklu dłuższego lub krótszego dodajemy lub odejmujemy odpowiedn...(więcej)

Wizyty kontrolne w czasie ciąży

Częstotliwość wizyt ustala lekarz prowadzący. Pierwszą wizytę u lekarza należy ustalić krótko po zatrzymaniu miesiączki i ewentualnym wykonaniu pozytywnego testu ciążowego. Na pierwszej wizycie lekarz ustala prawidłową lokalizację pęcherzyka ciążowego, terminu porodu, wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne. Poza tym powinien udzielić informacji dotyczących diety, odpowiednich zachowań i tryb...(więcej)

Częstotliwość wykonywania USG w czasie ciąży

Badania USG w okresie ciąży powinny być wykonane przynajmniej trzykrotnie. Pierwsze badanie USG lekarze chętnie wykonują we wczesnym okresie ciąży celem ustalenia prawidłowej lokalizacji pęcherzyka ciążowego, prawidłowości rozwoju ciąży, uwidocznienia tętna płodu i potwierdzenia obliczonego terminu porodu. Jeśli lekarz jest pewien swojej diagnozy, badanie to może być pominięte. Badaniem konieczn...(więcej)

Czy chodzik jest szkodliwy?

Przede wszystkim należy zdefiniować chodzik. Obecnie jest to rodzaj siedziska na kółkach, w którym dziecko siedząc może przemieszczać się po gładkiej podłodze odpychając się nogami. Większość tak skonstruowanych "chodzików" ma również wygodne podparcie pod pachami. Tego typu chodziki mogą być stosowane już u dzieci, które samodzielnie siedzą, najczęściej od 7 miesiąca życia. Z dawnych czasów pamię...(więcej)

Kiedy dziecko może zacząć wstawać?

Dziecku nie należy zabraniać wstawać, jeżeli potrafi to zrobić samodzielnie. Zdrowe dziecko może rozpocząć samodzielne wstawanie w łóżeczku już od 9 miesiąca życia, ale nie jest to regułą. Najczęściej wstaje pomiędzy 9 a 12 miesiącem życia. Oglądałem dziecko chodzące samodzielnie w 8 miesiącu życia, ale była to sytuacja wyjątkowa. Bardzo wielu rodziców utożsamia wstawanie z chodzeniem mówiąc "a m...(więcej)

Kiedy dziecko może zacząć siadać?

To pytanie należy odwrócić. Dziecku nie należy zabraniać siadania, gdy samo potrafi usiąść. Z reguły dziecko zaczyna siadać samodzielnie od 7 miesiąca życia, ale pozycję siedzącą przybiera już nieco wcześniej bo około 6 miesiąca życia. Można zatem stwierdzić, że sadzanie dziecka jest możliwe trochę wcześniej, ale powinno mieć ono wówczas zapewnione podparcie tułowia nie tylko z tyłu, ale i z boku...(więcej)

Zaparcia w ciąży

Gdy w czasie ciąży męczą Cię zaparcia, możesz zastosować podane poniżej sposoby ich łagodzenia: jedz dużo produktów zawierających błonnik, takich jak otręby (bez przesady), świeże owoce i warzywa, warzywa strączkowe, codziennie wypijaj co najmniej 7-8 szklanek płynów (nie kawy i herbaty), najlepiej pij wodę mineralną, soki owocowe i warzywne lub herbatki ziołowe i owocowe, unikaj produktów wzdyma...(więcej)

Sposoby na nudności w ciąży

Oto kilka sposobów na złagodzenie nudności, wypróbuj któryś z nich: * pogryzanie rodzynek, sucharków; produkty bogate w węglowodany szybko podnoszą poziom cukru we krwi, co zmniejsza nudności. * stosuj głębokie oddechy, szczególnie przeponą. * rozważ, czy nie ma przyczyn emocjonalnych wywołujących nudności, jeśli są porozmawiaj z kimś, kto jest w stanie je zrozumieć. * przekąska bogata w białko, z...(więcej)

Jak rozwijać sprawność fizyczną niemowlaka?

Rozwój sprawności fizycznej z uwzględnieniem rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej 1) pobudzanie dziecka do podnoszenia główki i chwytania rąk matki podczas prób siadania, 2) zakrywanie głowy dziecka poduszką, którą dziecko chwyta i odsuwa, 3) pobudzanie do chwytania przez dziecko małego przedmiotu, jednego, a następnie dwóch, trzech(klocka, grzechotki, pierścienia)jedną rączką i obiema rączka...(więcej)

Ćwiczenia zmysłów u niemowląt

1. Ćwiczenia dotyczące zmysłu dotyku i wibracji a) dotykanie przedmiotów i zabawek wydających dźwięk, którymi posługuje się matka, b) uderzanie przez dziecko przedmiotami o siebie, celem zaznajomienia dziecka z drganiami wyczuwanymi dotykiem, c) dostarczanie do rąk dziecka przedmiotów nie będących w zasięgu jego wzroku, celem zaznajomienia się z ich kształtem za pomocą dotyku (dotykanie zabawek...(więcej)

Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Porada dla dzieci powyżej 3 roku życia * Zabawy tematyczne w "dom", "sklep" miniaturowymi przedmiotami. * Szeregowanie koralików, klocków według kształtu. * Gry planszowe, pchełki, bierki, loteryjki, książki z obrazkami. * Ucieranie jajka z cukrem, bicie piany, mielenie, nawlekanie koralików, guzików. * Napełnianie pudełek, szufladek przedmiotami. * Zabawa w łączenie kropek. * Pogrubianie konturó...(więcej)

Zrozumieć nadpobudliwe dziecko

10 PRÓŚB TWOJEGO NADPOBUDLIWEGO DZIECKA 1.Pomóż mi skupić się na jednej czynności. 2.Potrzebuję wiedzieć co zdarzy się za chwilę. Proszę stwórz mi bardzo uporządkowane otoczenie, gdzie wszystko będzie podporządkowane stałym zasadom. Daj mi wyraźnie znać gdyby miały nastąpić zmiany. 3.Poczekaj na mnie, ja ciągle jeszcze się zastanawiam. Proszę pozwól mi działać w moim własnym tempie. Jeśli zacznę ...(więcej)

Pomocne maliny

W okresie jesienno-zimowym miej zawsze pod ręką sok malinowy. Przyda się, gdy w Twojej rodzinie pojawi sie przeziębienie. Już kilkuletniemu maluszkowi możesz podać ciepłą herbatkę z dodatkiem słodkiego soczku, co podziała rozgrzewająco. W przypadku wystąpienia gorączki, możesz również podać dziecku taki ciepły napój. Będzie miał on działanie napotne....(więcej)

Kolka u dziecka - masaż i herbatka!

Kolka pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka. Charakterystycznym objawem kolki są codzienne ataki płaczu maluszka, występujące zwykle o tej samej porze, przy czym najczęściej w godzinach wieczornych. Dziecko równiez zaciska piąstki, podkurcza nóżki. Żeby przynieść ulgę płaczącemu maluszkowi, możesz masować jego brzuszek, zgodnie z ruchem wskazówek zegar (możesz użyć d...(więcej)

Gdy gardło boli

Na ból gardła możesz zastosować ciepłe okłady na szyję. Zanurz chustkę lub kawałek pieluszki w ciepłej wodzie i obłóż ją wokół szyi dziacka. Dodatkowo owiń szyję ciepłym szalikiem. Zmieniaj często okłady aby zawsze ogrzewały szyję ...(więcej)

Poród rodzinny - kilka cennych porad dla przyszłego taty

ZZdecydowaliście się na wspólny poród. Wspaniale. Oto kilka cennych rad dla przyszłego tatusia asystującego przy porodzie:bądź z żoną, nie tylko ciałem ale i duchem. Postaraj się BYĆ blisko niej, wtedy poczuje się bezpiecznajeśli uczestniczyliście wspólnie w zajęciach w szkole rodzenia, pomóż jej w prawidłowym oddychaniumożesz mierzyć czas między skurczami oraz czas ich trwaniaspóbuj żonę odprężyć...(więcej)

Gdy maluch płacze

Twój maluszek jest najedzony, przewinięty. Nie widzisz zatem powodów dlaczego miałby być niezadowolony. Jednak on nie przestaje płakać. Co robić? Jest kilka sposobów na ukojenie niemowlęcych łez: * przytul mocno dziecko do siebie * możesz dodatkowo je ukołysać lub nawet z nim zatańczyć * zaśpiewaj coś maluszkowi * jeśli masz bujany fotel, wykorzystaj go - usiądź z maluchem i pobujaj sie lekko * ow...(więcej)

Gdy dziecko się oparzy

Na oparzenia nie wolno stosować żadnych kremów ani maści. Najlepsze są natomiast dostępne w aptece żele chłodzące, działające przeciwbólowo i oziębiająco....(więcej)

Gdy maluch nie chce ssać

Przyczyną niechęci do ssania piersi mogą być składniki diety i używki, gdyż wiele z nich przedostaje się do pokarmu. Dlatego unikaj ostrych przypraw: cebuli, czosnku, pieprzu, chili. Nie pal papierosów, ani nie pij alkoholu. Jeżeli dziecko nadal nie chce ssać, spróbuj nakarmić malucha odciągniętym pokarmem. Zdarza sie, że gdy dziecko zacznie pić z butelki, nie zawsze chce powrócić do ssania piersi...(więcej)

Co do picia gdy gardło boli

Kwaśne napoje drażnią obolałe gardło. Nie podawaj maluszkowi soków ani owoców cytrusowych. W zamian możesz poić dziecko sokiem jabłkowym lub herbatkami ziołowymi....(więcej)

Badania prenatalne - kiedy są konieczne?

Ginekolog skieruje Cię na badania prenatalne, gdy: masz więcej niż 35 lat, ponieważ wraz z wiekiem rośnie ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, w rodzinie męża lub twojej występowały wcześniej choroby genetyczne, urodziłaś już wcześniej dziecko z wadą genetyczną, zachorowałaś na różyczkę w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż choroba ta może uszkodzić m.in. wzrok lub słuch twojego dziecka, poród...(więcej)

Ciąża i zapotrzebowanie na wapń - objawy i następstwa niedoboru, dieta bogata w wapń

Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży gwałtownie rośnie. Dziecku wapń jest niezbędny przede wszystkim do rozwoju kości i zawiązków zębów, ale także do prawidłowego rozwoju serca, układu nerwowego i mięśni. Maluch pobiera wapń z organizmu mamy, dlatego będąc w ciąży kobieta może często odczuwać ogólne osłabienie, bolesne skurcze mięśni stóp i łydek oraz bóle głowy. Aby nie dopuścić do niedoboru ...(więcej)

Pierwsze ząbki - co do gryzienia?

Pomocny może być kawałek marchewki czy kalarepki. Nie powinno się dawać maluchowi skórki od chleba, ponieważ pieczywo zawiera gluten, który może wywoływać uczulenia. ...(więcej)

Gdy maluch obgryza paznokcie

Przede wszystkim zadbaj o paznokcie swojego dziecka, aby były one równo i gładko przycięte. Maluch nie będzie miał wtedy co obgryzać. Możesz także zaopatrzyć się w specjalny płyn przeciw obgryzaniu paznokci (ma gorzki smak). Preparat nie uszkadza paznokci i nie drażni błony śluzowej jamy ustnej. Dostępny jest w drogeriach i aptekach....(więcej)

Jak obcinać dziecku paznokcie?

Możesz użyć do tego nożyczek o zaokrąglonych końcach. Dobrze jest obcinać paznokcie zaraz po kąpieli, wtedy są one miękkie i czyste. Pomyśl o tym, aby zająć czymś malucha np. podaj mu do rączki jakąś zabawkę lub włącz ulubioną bajkę....(więcej)

Bezbolesne usuwanie plastra

Jeśli skropisz plaster kilkoma kropelkami oleju i zostawisz tak na kilka minut aby dobrze wsiąkły, bezboleśnie odlepisz plaster ze skóry....(więcej)

Cukier przyczyną próchnicy

Aby wcześniej zapobiec powstaniu próchnicy u Twojego dziecka, nie podawaj zwłaszcza niemowlętom, napojów słodzonych cukrem. Słodkie herbatki niewątpliwie uspakajają dziecko, ale mają zły wpływ na zęby. Cukier może nie tylko zniszczyć zęby mleczne, ale również może spowodować uszkodzenie kości szczękowej....(więcej)

Ukąszenie komara

Jeśli twoje dziecko ukąsił komar, posmaruj to miejsce sokiem z cytryny, złagodzi to swędzenie....(więcej)

Użądlenie pszczoły, osy...

Najszybciej po użądleniu pszczoły lub osy ból uśmierzy kostka lodu. Ulgę przyniesie również przykładanie do ranki wilgotnej kostki cukru, surowego ziemniaka, plastra cebuli lub pomidora. Możesz też wykonać okłady z rozcieńczonego amoniaku....(więcej)

Kiedy można wykonać pierwszy test ciążowy?

Testy ciążowe opierają się na stwierdzeniu gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest to hormon charakterystyczny dla ciąży - produkowany przez łożysko. Najczęściej określa się jej poziom w moczu lub w surowicy krwi. Najbardziej czułe testy dostępne na naszym rynku wykazują obecność HCG już 6 dni po zapłodnieniu. Jeśli wynik jest negatywny, spróbuj za kilka dni. ...(więcej)

potówki

Potówki przybierają postać drobnych czerwonych plamek, które z czasem zmieniają się w pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Musisz pamiętać, by nie przegrzewać dziecka , bowiem zmiany te pojawiają się w miejscach gromadzenia się potu. Potówki należy dokładnie umyć. Można przetrzeć je wacikiem zmoczonym w 70% spirytusie....(więcej)

Odbijanie

Dziecko podczas ssania połyka powietrze, które rozpycha ściany żołądka i próbuje przecisnąć się do góry. Efektem tego jest głośne odbicie. Po każdym karniemiu przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej opierając jego główkę na swoim ramieniu i delikatnie masując lub poklepując plecki, poczekaj aż dziecko odbije. Jest to wydalenie zbędnego powietrza....(więcej)

Ulewanie

Spowodowane jest zmniejszonym napięciem mięśni przełyku i wpustu żołądka, charakterystycznym dla noworodków i niemowląt. Ulewanie może wystąpić zaraz po karmieniu i wtedy dziecko ulewa niewielką ilość pokarmu kącikiem ust. Może też wystąpić później. Wówczas pokarm ma postać białawych grudek, wyglądem przypominających zwarzone mleko lub twarożek. Aby zapobiec ulewaniu pamiętaj, aby przytrzymać pion...(więcej)

Układanie dziecka do snu

Układając maluszka do snu, pamietaj, że nie potrafi zmienić on samodzielnie pozycji swojego ciałka. Jeśli dziecko zasypia na pleckach, ułóż jego główkę skręconą na lewy lub prawy bok. Zapobiegniesz w ten sposób zachłyśnięciu się dziecka w przypadku ulania. Leżąc w ten sposób, maluszek nie spłaszczy sobie również potylicy. Uwaga! Nie układaj maleństwa do snu na brzuszku. Może to doprowadzić nawet ...(więcej)

Bóle i puchnięcie nóg w ciąży

Zdarza się, że w czasie ciąży nogi są opuchnięte w kostkach, obolałe. Unikaj dłuższego stania! Ulgę przyniesie ćwiczenie wykonywane stopami: wykonaj kilka okrążeń stopami, raz w jedną, raz w drugą stronę. Na obolałe nogi pomoże również masaż stóp. Użyj do tego celu mieszanki: kilka kropel olejku miętowego i łyżeczka oliwy z oliwek. Poproś o pomoc męża, a relaks masz zapewniony. W przypadku brzękó...(więcej)

Skurcze mięśni

Występujące w czasie ciąży zaburzenia krążenia oraz niedobór wapnia i magnezu, powodują często pojawiające się skurcze łydek. Jeśli wystapi u ciebie skurcz, rozmasuj i rozciągaj bolące mięśnie łydki i stopy. Poproś również swojego ginekologa aby przepisał Ci preparat zawierający magnez i wapń....(więcej)

Sposób na poranne mdłości

Pojawiają na początku ciąży jako jeden z jej objawów. Oto kilka sposobów na złagodzenie porannych mdłości: * zjedz rano coś lekkostrawnego, np. kawałek herbatnika, sera lub jabłko * zanim wstaniesz, poleż ok. 10 minut * jedz mało i często * kolację zjadaj przynajmniej godzinę przed spaniem * miej zawsze pod ręką coś do przegryzienia * pomóc może również herbatka miętowa * niektórym ciężarnym pomag...(więcej)

Rozstępy w ciąży - jak zapobiegać?

Pojawienie się rozstępów zależy od uwarunkowań genetycznych, elastyczności skóry i od przyrostu wagi podczas ciąży. Aby zapobiec powstaniu rozstępów dodawaj do codziennej kąpieli olejek migdałowy, zwykłą oliwe lub lanolinę. Dobrze zrobi również naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Po kąpieli wmasuj w ciało (szczególnie piersi i brzuch) balsam przeciw rozstępom. Dzięki tym zabiegom Twoja skóra n...(więcej)

Bóle krzyża w ciąży

Powiększająca się macica wraz z rosnącym w niej dzieckiem sprawiają, że kręgosłup jest bardzo obciążony. Żeby niedopuścić do bólu krzyża zastosuj się do kilku dobrych rad: jak najczęściej odpoczywaj, leżąc na plecach lub na boku podnosząc coś np. z podłogi, nie skłaniaj tułowia do przodu, tylko staraj się przykucnąć siadając na krześle, zwróć uwagę aby dolny odcinek kręgosłupa przylegał do oparci...(więcej)

Kiedy dziecko nie chce spać

Jestes zmęczona po całym dniu a Twój brzdąc nie chce jeszcze spać. Nie wiesz co robić? Oto kilka sprawdzonych sposobów usypiania niemowląt i małych dzieci: * dobrze jest gdy od razu po kąpieli kładziesz maluszka do łóżeczka, jeśli nie płacze i potrafi się soba zająć, spróbuj go zostawić. Jeśli jest zmęczony, zaśnie sam. * możesz spróbować włączyć maluszkowi ulubioną muzykę. Znane melodie mogą go u...(więcej)

sposób na ząbkowanie

Obfite ślinienie, branie do buzi wszystkiego, niepokój lub nawet płacz, mogą oznaczać wyrzynanie się ząbków. Innym objawem może być również gorączka lub biegunka. Jest kilka sposobów na złagodzenie bólu. Podaj dziecku specjalny gryzaczek, schłodzony wcześniej w lodówce. Może to być również zabawka lub nawet kawałek owiniętego w czystą szmatkę jabłka. Bolące i opuchnięte dziąsełka możesz też posma...(więcej)

Drgawki gorączkowe

Mogą one wystąpić, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 39 st. C. Dziecko pręży się i zaciska szczęki a ciałko wstrząsane jest poprzez gwałtowne skurcze. Chroń malucha przed urazami! Koniecznie obniż goraczkę! W tym przypadku podaj lek w czopku, np. paracetamol. Możesz również zastosować okłady z wilgotnych ręczników. Skontaktuj się z lekarzem!!! ...(więcej)

Karmienie butelką - jak robić to higienicznie

Są dwa sposoby bezpiecznego przygotowywania pokarmu: Sterylizator Do środka możesz włożyć butelki, smoczki, miseczki, kubeczki lub przybory toaletowe. Dezynfekowane są one w ciągu 8 minut parą wodną w temperaturze powyżej 100 st C. Po zakończeniu procesu w zamkniętym urządzeniu naczynia zachowują sterylność przez 3 godziny. Garnuszek Jeśli nie masz sterylizatora, nie martw się! Wystarczy jeśli ...(więcej)