Częstotliwość wykonywania USG w czasie ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Częstotliwość wykonywania USG w czasie ciąży

-

Wiktor Jarosz - ginekolog-położnik

Dr nauk med. ; II stopień specjalizacji ginekologii i położnictwa; Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Częstotliwość wykonywania USG w czasie ciąży
Badania USG w okresie ciąży powinny być wykonane przynajmniej trzykrotnie.

Pierwsze badanie USG lekarze chętnie wykonują we wczesnym okresie ciąży celem ustalenia prawidłowej lokalizacji pęcherzyka ciążowego, prawidłowości rozwoju ciąży, uwidocznienia tętna płodu i potwierdzenia obliczonego terminu porodu. Jeśli lekarz jest pewien swojej diagnozy, badanie to może być pominięte.

Badaniem koniecznym jest wykonanie USG między 16-22 tygodniem ciąży. Badanie to ma na celu "przegląd" wszystkich układów możliwych do oceny w badaniu USG.

Następne badanie powinno być wykonane między 28-32 tygodniem ciąży, aby ocenić tzw. trofię płodu (wymiary i masę), czy jest odpowiednia do czasu trwania ciąży.

Ostatnie badanie wykonujemy w okresie okołoporodowym po 37 tygodniu ciąży. Wynik tego badania powinien obejmować wymiary płodu (łącznie z orientacyjną masą płodu), jego położenie, stopień dojrzałości łożyska oraz dodatkowo tzw. test Manniga.

Ewentualne dodatkowe badania ultrasonograficzne mogą być podyktowane innymi koniecznościami obserwacji ciąży.
Avatar
Wiktor Jarosz - ginekolog-położnik

Dr nauk med. ; II stopień specjalizacji ginekologii i położnictwa; Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.