ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zatrucie

-

Hanna Wardak-Sędzicka - pediatra

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej. Fitoterapeuta; Gdańsk

Fiolka kolorowych, słodkich pastylek babci, czy płyn do przetykania zatkanych zlewów... w butelce po Coca-coli, stanowią przyczynę ciężkich, często śmiertelnych zatruć. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Dlatego trzeba rozejrzeć się krytycznie wokół i usunąć potencjalne zagrożenia:
- wszelkie leki trzymajmy w zamkniętej na klucz niedostępnej dla malucha szafce
- w butelkach i pojemnikach po środkach spożywczych nie umieszczajmy niebezpiecznych środków chemicznych
- gdy nie możemy się naszym maluchem zająć umieśćmy go w bezpiecznym miejscu, np. w kojcu.

Gdy mimo to dojdzie do spożycia niebezpiecznych substancji - pilnie skontaktuj się z lekarzem, spróbuj ustalić co i ile dziecko zjadło, pokaż lekarzowi próbkę trucizny lub pojemnik po niej, obserwuj zawartość wymiotów.
Twoje dziecko może wymagać zabiegów (płukanie żołądka, kroplówki) i obserwacji w szpitalu. Do czasu przybycia lekarza ułóż dziecko w pozycji bocznej ustalonej.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.