ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Użądlenie (osy, pszczoły, szerszenia, bąka)

-

Hanna Wardak-Sędzicka - pediatra

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej. Fitoterapeuta; Gdańsk

Może zdarzyć się każdemu zwłaszcza w czasie:
- przebywania w pobliżu pasiek,
- spożywania na świeżym powietrzu owoców, ciastek,
- spacerów boso po łąkach.
Bardzo niebezpieczne jest przede wszystkim dla osób uczulonych na jad owadów, może stanowić wówczas zagrożenie dla życia. Osoby takie powinny być poddane odczulaniu i posiadać przy sobie lek (adrenalinę w strzykawce), którą powinni otrzymać natychmiast po ukąszeniu. Zagrożeniem dla życia jest również użądlenie w okolicach jamy ustnej, narastający obrzęk tej okolicy może uniemożliwić oddychanie.

Pierwsza pomoc
- w miejscu użądlenia może wystąpić bolesny obrzęk, czasami dość znaczny, dlatego po usunięciu żądła najlepiej wykonać okład, np. z Altacetu lub posmarować żelem Fenistil, korzystnie neutralizuje skutki użądlenia również cebula. Doustnie podać do wypicia wapno. W przypadku dłużej utrzymującego się obrzęku skontaktować się z lekarzem
- w przypadku użądlenia w okolicę jamy ustnej podać do ssania kostki lodu lub silnie schłodzony płyn do picia i lek antyhistaminowy np.wapno i skontaktować się pilnie z lekarzem.
- u osób uczulonych podać lek (adrenalinę) podskórnie lub domięśniowo i również pilnie skontaktować z lekarzem.

Jak zapobiegać?
- osoby uczulone powinny unikać przebywania blisko pasiek
- zachować ostrożność podczas jedzenia i picia na świeżym powietrzu
- nie spacerować boso po łąkach
- w pobliżu uli zachowywać się spokojnie, hałas, gwałtowne ruchy sprzyjają agresji owadów, jak również jaskrawa odzież czy intensywny zapach kosmetyków.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.