ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pielęgnacja pępuszka

-
Pielęgnacja pępuszka
Po odcięciu pępowiny pozostaje niewielki kikut, który zwykle do 10 dni odpada. Do tego momentu pępuszek musi być odpowiednio pielęgnowany, aby uchronić maluszka przed bakteriami.

Codziennie po kąpieli okolice pępka należy dokładnie przecierać jałowym gazikiem nasączonym 70% spirytusem (podczas samej kąpieli kikuta nie należy moczyć). Taką czynność wykonujemy również przy zmianie pieluszki, gdy okolice pępka ulegną zabrudzeniu.
Zakładając nową pieluszkę, górny brzeg należy wywinąć tak, aby pępuszek pozostał odkryty.
Aby przyspieszyć gojenie, warto to miejsce często wietrzyć.

Gdy kikut odpadnie, w jego miejscu pozostaje jeszcze niewielka ranka, która po kilku dniach całkowicie się zagoi. Przez ten czas należy jeszcze przemywać okolice pępka spirytusem i możliwie często wietrzyć.
Jeśli skóra wokół pępuszka jest wysuszona, możemy ją lekko posmarować oliwką.

Dopóki rana pępkowa całkowicie się nie wygoi, nie należy układać maluszka na brzuszku.

Uwaga!!
Jeśli zauważysz w okolicy pępuszka opuchliznę, zaczerwienienie, wysięk z pępowiny, krwawienie lub wyciek ropny, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie są to objawy infekcji.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.