Podróż z dzieckiem samochodem « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Podróż z dzieckiem samochodem

-
Podróż z dzieckiem samochodem
Dzieci w samochodzie powinny podróżować na tylnym siedzeniu. Podczas wypadku jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Poza tym nie wolno przewozić dzieci na przednim siedzeniu, zwrócone tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód ten posiada poduszki powietrzne. Małe dziecko nie powinno jednak podróżować samo na tylnym siedzeniu. Dodatkowo rodzic – kierowca powinien tak ustawić lusterko wsteczne, aby moc obserwować malucha w czasie jazdy.

Dziecko wraz z fotelikiem powinno być przypięte pasami bezpieczeństwa. W przypadku dzieci starszych pasy musza być odpowiednio wyregulowane – dolny pas ma przebiegać na wysokości bioder, natomiast górny powinien być odpowiednio naciągnięty, pozostawiając dziecku swobodę ruchów. W przypadku fotelików z własnymi pasami punktowymi, pas samochodowy powinien być maksymalnie naciągnięty, aby fotel był mocno przymocowany do siedzenia.

Podróż z maluchem zwykle trwa dłużej niż gdy jedziemy sami. Konieczne są postoje. Niemowlak wymaga przewinięcia, nakarmienia. Starsze dzieci potrzebują skorzystania z toalety, albo zwyczajnie nudzą się w samochodzie i te kilkanaście minut postoju pozwoli na rozprostowanie małych nóżek. Maluch pełen energii, któremu pozwolimy na kilkunastominutowe pobieganie i zabawę będzie spokojniejszy podczas następnego etapu podróży. Przed wejściem do samochodu upewnijmy się, czy dziecko nie potrzebuje skorzystać z WC.

Podczas podróży bardzo przydatne sa rolety przeciwsłoneczne. Zabezpieczają one dziecko bezpośrednio przed promieniami słonecznymi, oraz skutecznie powstrzymują objawy choroby lokomocyjnej.

Aby podróż przebiegała spokojnie warto malucha czymś zainteresować. Oprócz mijanych krajobrazów warto zabrać ze sobą ulubione, podręczne zabawki dziecka. Gdy maluch cierpi na chorobę lokomocyjną, koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie leki na jej złagodzenie.

Większość rodziców wybierając się w podróż ze swoimi pociechami wybiera porę nocna. Nie zawsze jednak jest to dobry pomysł, gdyż nie wszystkie dzieci dobrze zniosą taką podróż. Trzeba jednak z rozwagą planować nocne podróże, ponieważ szczególnie dużo tragicznych wypadków zdarza się nad ranem.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.