Jak przechowywać odciągnięty pokarm? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

-
Pokarm powinien zostać odciągnięty do czystego wygotowanego pojemnika/butelki.

Pokarm zamrożony należy rozmrozić pozostawiając w temp. pokojowej, a następnie ogrzać wstawiając do pojemnika z ciepłą wodą. Nie wolno go ponownie zamrażać. Nie wolno również mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżym. Tak rozmrożony pokarm można jeszcze przechowywać do 8 godzin.

Odciąnięty pokarm można przechowywać:
* w temperaturze pokojowej do 12 godzin
* w lodówce do 18 godzin
* w zamrażarniku wewnątrz lodówki do 7 dni
* w zamrażarce (-18st) 6 m-cy

Inny czas przechowywania stosuje sie dla wcześniaków:
* w temperaturze pokojowej do 4 godzin
* w lodówce do 12 godzin
* w zamrażarniku wewnątrz lodówki do 7 dni
* w zamrażarce nie należy przechowywać mleka dla wcześniaka

Odciągnięty pokarm można podawać za pomocą:
* butelki ze smoczkiem (karmienie butelką, niezależnie od rodzaju użytego smoczka, może zaburzyć naturalny odruch ssania, zwłaszcza gdy jest stosowane w pierwszych tygodniach życia. Zamiast butelki można zastosować inne metody.
* łyżeczki/kroplomierza (jeśli podajemy niewielką ilość pokarmu np. słabemu lub choremu noworodkowi. Dziecko układa się w pozycji półpionowej i podaje pokarm na język)
* kubeczka/kieliszka (najczęściej stosuje się w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek u mamy lub w krótkich okresach odstawienia od piersi z powodu np. stosowania leków przez matkę. Dziecko układa sie wówczas w pozycji półpionowej i przytyka się naczynie do dolnej wargi, tak by maluch objął nią brzeg naczynia. Powoli przechylamy naczynie, tak by pokarm spływał na język)
* strzykawką ze specjalną miękką pipetką.

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.