ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Prawidłowe ustawianie zagłówków - zabezpiecz siebie i malucha!

-
Prawidłowe ustawianie zagłówków - zabezpiecz siebie i malucha!
Podczas wypadku drogowego siła bezwładności najpierw pcha jadącego samochodem do przodu, a następnie jego ciało zostaje gwałtownie odrzucone do tyłu.
Gdy głowa odchyla się w tył, zagłówek stanowi jedyną ochronę dla odcinka szyjnego kręgosłupa przed licznymi, często bardzo poważnymi urazami.


Prawie trzy czwarte kierowców nie reguluje zagłówków*. Wielu z nich bagatelizuje rolę zagłówka, a inni po prostu nie wiedzą jak prawidłowo go wyregulować. Zagłówki powinny być ustawione na takiej wysokości, aby kierowca lub pasażer środkiem głowy, potylicą, mógł dotknąć środka zagłówka – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
Niewłaściwe jest ustawienie zagłówka powyżej lub poniżej środka głowy, bo wtedy nie spełnia on swojej roli czyli nie stabilizuje głowy w przypadku kolizji.


Zagłówki, tak jak pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna, to część bezpieczeństwa biernego. Są one obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, mającym na celu zmniejszenie skutków wypadku. Muszą znajdować się zarówno na fotelu kierowcy, jak i podróżujących z nim pasażerów.
Niektóre samochody, jak np. Renault Clio III wyposażone są w specjalne, dwufunkcyjne zagłówki umożliwiające przewóz dziecka w wieku 6-10 lat bez podkładki.

* według danych BBC/ Thatcham Research Centre


Szkoła Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Babice. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, defensive driving, czyli ćwiczenie techniki jazdy po mieście, kompletne audyty flot samochodowych, wykłady z psychologii
i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej.

Szczegóły: www.szkolajazdyrenault.com.pl


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.