Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

zarodniki pleśni

Alicja Wierzbińska

-
   

Nie możemy uniknąć kontaktu z zarodnikami lub kulturami pleśni. Opadłe jesienne liście, leżąca dłużej skoszona trawa, drewno trzymane na opał, rośliny doniczkowe zdobiące nasze parapety – to częste miejsca służące rozwojowi uczulających pleśni. Najwięcej unosi się ich w powietrzu podczas wilgotnych miesięcy, którym towarzyszą częste zmiany pogody. Doskonałym środowiskiem do powstawania pleśni są ciepłe, wilgotne wnętrza. W takich sprzyjających warunkach znaleźć je możemy np. pod boazerią, tapetą czy pod kafelkami. Zwróćmy uwagę także na wspomniane doniczki, a także kuchenne szafki i materace łóżek, gdzie pleśnie mają równie sprzyjające warunki rozwoju. Pleśń lubi przywierać do wilgotnych powierzchni, więc częste przecieranie ich suchą szmatką może być pomocne przy jej zwalczaniu. Alarmujący w przypadkach uczulenia na pleśnie jest katar alergiczny, łzawienie oczu oraz ich pieczenie, kaszel, duszności, występuje także pokrzywka i bóle głowy.

Jednym z groźniejszych jest uczulenie na pleśń Alternaria, które to właśnie powoduje napady duszności. Ten rodzaj grzybów pleśniowych wraz z rodzajem Cladosporium, a dalej Penicillium i Aspergillus to najważniejsze źródła alergenów pleśniowych. U większości chorych spotyka się nadwrażliwość na kilka rodzajów jednocześnie. Pleśnie mogą uczulać oprócz drogą wziewną, również poprzez drogę pokarmową, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Może się to zdarzyć, gdy obecne są one w jedzeniu: w nadpsutym chlebie, warzywach czy owocach. Pamiętajmy również, że są one wykorzystywane w niektórych procesach wytwarzania żywności, np. serów, czerwonego wina. Starając się zapobiegać pojawianiu się pleśni w naszym mieszkaniu musimy je jak najczęściej wietrzyć, najlepiej robić to na przestrzał, tak, aby cale powietrze się w nim wymieniło. Utrzymujmy w nim stosunkowo niewielką wilgotność, sprawdzajmy stan ścian za meblami, a także ograniczmy ilość roślin w domu. Z sypialni uczulonego dziecka wyeliminujmy je całkowicie. Tak samo postąpmy z zasuszonymi bukietami czy liśćmi. Nawilżacze powietrza nie wchodzą w ogóle w grę, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi alergenu. Wszelkie resztki żywności nie mogą zostawać pozostawione, owoce i warzywa przechowujemy w lodówce, łącznie z ziemniakami i włoszczyzną. Po każdym użyciu suszmy ręczniki, ścierki itp., a po każdym przyjściu do domu w wilgotnym ubraniu czy butach również dokładnie je osuszmy, ponieważ to idealne miejsca do rozwoju pleśni. Każda jej plama, którą dostrzeżemy między kafelkami, za szafą czy gdziekolwiek indziej w pomieszczeniu, musi być usunięta za pomocą dostępnych preparatów przeciwgrzybicznych.


zarodniki pleśni - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.