Ciąża i zapotrzebowanie na wapń - objawy i następstwa niedoboru, dieta bogata w wapń « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża i zapotrzebowanie na wapń - objawy i następstwa niedoboru, dieta bogata w wapń

-
Ciąża i zapotrzebowanie na wapń - objawy i następstwa niedoboru, dieta bogata w wapń
Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży gwałtownie rośnie. Dziecku wapń jest niezbędny przede wszystkim do rozwoju kości i zawiązków zębów, ale także do prawidłowego rozwoju serca, układu nerwowego i mięśni. Maluch pobiera wapń z organizmu mamy, dlatego będąc w ciąży kobieta może często odczuwać ogólne osłabienie, bolesne skurcze mięśni stóp i łydek oraz bóle głowy.

Aby nie dopuścić do niedoboru tego pierwiastka w organizmie ciężarnej, przyszła mama potrzebuje ok. 1200 mg wapnia dziennie. Dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać 4 porcje produktów zawierających po 300 mg wapnia. Taką właśnie ilość wapnia zawierają np.:
  • szklanka mleka,
  • 110 g łososia, czy makreli,
  • 3 łyżki ziaren sezamu,
  • 10 suszonych fig.

W przypadku dużego niedoboru wapnia dziecko także odczuje skutki jego braku. Może urodzić się słabsze, mogą pojawić się wady wrodzone, czy skłonności do krzywicy. Matka natomiast może mieć problemy z wysokim ciśnieniem, jest także narażona na wystąpienie zatrucia ciążowego (tzw. rzucawki).
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.