Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą

-
Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą
Planujesz dłuższy wyjazd, ale nie masz pewności czy Twój samochód jest bezpieczny? Obecnie samochody są na tyle skomplikowane, że ich stan techniczny może ocenić jedynie fachowiec i w dodatku przy użyciu profesjonalnych urządzeń. Warto zatem udać się do warsztatu i poprosić o dokładny przegląd i sprawdzenie:

1. Poziomu oleju. Jeśli miarka wskazuje poziom poniżej wymaganego minimum, należy dolać olej tego samego rodzaju (mineralny, syntetyk). Wymień zużyty olej, jeśli nie chcesz, żeby silnik zawiódł cię w drodze.

2. Pracy silnika. Gdy słyszysz, że jego działanie jest głośniejsze, udaj się do najbliższego warsztatu, gdyż układ wydechowy może być nieszczelny. Może to spowodować przedostanie się trujących spalin do kabiny samochodu.

3. Amortyzatorów. Na mokrej nawierzchni zużyte w 50% amortyzatory, wydłużają drogę hamowania co najmniej o dwa metry. Istnieje również zagrożenie poślizgu. Stan amortyzatorów można dokładnie ocenić jedynie w warsztacie.

4. Hamulców. Pamiętaj, że minimalna grubość klocka hamulcowego nie może być mniejsza niż 2 mm. W warsztacie dokładnie sprawdzą czy grubość klocków jest właściwa i w razie potrzeby wymienią na nowe.

5. Akumulatora. Wysokie temperatury pracy silnika, szczególnie latem, wpływają na obniżenie trwałości oraz sprawności akumulatora. O akumulatory ‘bezobsługowe’ też trzeba dbać. Problemom z akumulatorem zapobiegają przeglądy sezonowe.

6. Świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia. Pracują w skrajnie trudnych warunkach, dlatego trzeba kontrolować ich stan oraz jeżeli zachodzi potrzeba wymieniać. Przewody wysokiego napięcia, również podlegają procesowi zużywania się. Specjaliści sugerują ich wymianę co 60 tys. km.

7. Pasków klinowych i pasków rozrządu. Paski klinowe służą do przenoszenia mocy silnika do napędu innych urządzeń. Jakość i wytrzymałość paska rozrządu ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo pracy silnika, a jego wymiana w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć wysokich kosztów napraw.

8. Opon. Ogumienie musi mieć odpowiednie ciśnienie, a koła muszą być dobrze wyważone. Natomiast głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. "Łysa" opona gorzej trzyma się jezdni, wydłuża drogę hamowania, zwiększa również ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni.

9. Wycieraczek. Czyste szyby i lusterka ułatwią ocenę odległości do innych pojazdów oraz ewentualnych przeszkód na drodze. Znaczący wpływ na poprawę widoczności ma wymiana wycieraczek przynajmniej raz w roku.

10.Niepokojących dźwięków podczas jazdy. Jeżeli jadąc po nierównej nawierzchni słyszysz stukanie, najprawdopodobniej jest to oznaka wyrobionych elementów układu kierowniczego lub zawieszenia. Powoduje to zmianę fabrycznego, prawidłowego ustawienia kół jezdnych, a zwłaszcza ich zbieżności i kąta pochylenia. Złe ustawienie kół to nie tylko przyspieszone zużycie ogumienia, ale przede wszystkim ogólne pogorszenie stabilności pojazdu. Jeśli usłyszysz niepokojące stukanie jak najszybciej udaj się do warsztatu samochodowego.

Staraj się sprawdzać swój pojazd regularnie. Rób częste, profilaktyczne przeglądy w rzetelnych warsztatach samochodowych. Zwiększysz dzięki temu swoje szanse na udany i bezpieczny wyjazd wakacyjny.

_____________________________________________________________________

Akademia Bezpiecznego Samochodu to jedyna ogólnopolska kampania edukacyjna, mówiąca o znaczeniu stanu technicznego pojazdu dla bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad kampanią Akademia Bezpiecznego Samochodu objęła Federacja Konsumentów. Partnerem kampanii jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.