ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża a krwawienia z nosa

-
Ciąża a krwawienia z nosa
Krwawienie z nosa jest dość częstą dolegliwością w czasie ciąży. Naczynia krwionośne w śluzówce nosa są teraz silniej ukrwione, przez co łatwiej ulegają uszkodzeniom. Krwotoki z nosa są też wynikiem zwiększonej objętości krwi w organizmie ciężarnej.

Jak postępować w czasie krwawienia?
Kiedy następuje krwawienie z nosa, pochyl się lekko do przodu i zaciśnij "skrzydełka" nosowe na ok. 5-10 minut. Pomocne są też zimne okłady na kark i czoło. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zatrzymanie krwotoku. Jeśli krew dostanie się do gardła, nie połykaj jej, tylko wypluj. Jeśli krwotok nie ustaje i trwa dłużej niż 20 min. skontaktuj się z lekarzem.

Jak zapobiegać?
Aby zmniejszyć ryzyko krwotoku, staraj się dużo pić w czasie ciąży. Można też nawilżać śluzówki nosowe sprayem z roztworem soli fizjologicznej, czy żelem nawilżającym z solą fizjologiczną w składzie.
Jeśli krwotoki z nosa powtarzają się często, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu. Może to być objawem zbyt wysokiego ciśnienia krwi.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.