Kiedy dziecko może zacząć siadać? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kiedy dziecko może zacząć siadać?

-

Marek Napiontek - ortopeda

prof. dr hab. med. z-ca kierownika Katedry Ortopedii Dziecięcej AM, Poznań

To pytanie należy odwrócić. Dziecku nie należy zabraniać siadania, gdy samo potrafi usiąść.
Z reguły dziecko zaczyna siadać samodzielnie od 7 miesiąca życia, ale pozycję siedzącą przybiera już nieco wcześniej bo około 6 miesiąca życia. Można zatem stwierdzić, że sadzanie dziecka jest możliwe trochę wcześniej, ale powinno mieć ono wówczas zapewnione podparcie tułowia nie tylko z tyłu, ale i z boku. oraz samodzielnie stabilizować głowę.
Znacznie wcześniej bo już u niemowląt można stosować leżaczki lub kubełki samochodowe, w których dziecko przebywa w pozycji półleżącej tzn. kąt nachylenia tułowia do podłoża nie przekracza 30 stopni. Oczywiście powyższe uwagi dotyczą dziecka zdrowego, którego rozwój nie był zaburzony.
Zdarza się, że dziecko mając np. 10 miesięcy nie chce usiąść samodzielnie, ale za to wstaje. Wówczas nie przejmujmy się tym.
Avatar
Marek Napiontek - ortopeda

prof. dr hab. med. z-ca kierownika Katedry Ortopedii Dziecięcej AM, Poznań

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.