Advertisement

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Gruźlica w przedszkolu!

-
Gruźlica w przedszkolu!
W przedszkolach w Kamieńsku i Gorzędowie (woj. łódzkie) dzieci mogły zarazić się od nauczycielki gruźlicą. Jak się dowiedzieli rodzice, nauczycielka, która miała kontakt z dziećmi w grudniu, choruje na prątkującą gruźlicę.

Dzieci powinny być przebadane 3 miesiące po ustaniu kontaktu z chorą osobą, czyli w lutym. Jednak na chwilę obecną nie jest to możliwe, gdyż od listopada nie ma w Polsce potrzebnej do przeprowadzenia badań tuberkuliny (tuberkulina to preparat diagnostyczny używany w sytuacji, kiedy kwalifikuje się pacjenta do szczepienia oraz kiedy trzeba zbadać, czy pacjent miał kontakt z gruźlicą).

Tuberkulinę sprowadza się z zagranicy, ale nie wiadomo, kiedy sprowadzenie preparatu będzie możliwe.

Woj. łódzkie jest czwartym w Polsce pod względem zachorowalności na gruźlicę. Chorują głównie dorośli, zachorowania wśród dzieci do 12. roku życia są sporadyczne. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że ogólna liczba zachorowań z roku na rok jest coraz mniejsza.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.