ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Niebezpieczne dla zdrowia lalki z Chin trafiły do Polski

-
Niebezpieczne dla zdrowia lalki z Chin trafiły do Polski
W Oddziale Celnym w Częstochowie funkcjonariusze KAS zatrzymali chińskie zabawki dla dzieci. Towar nie trafi do sprzedaży, bo zawiera groźne ftalany. W zatrzymanych zabawkach zawartość niebezpiecznych substancji wynosiła od 0,2 do blisko 5 procent. W Polsce dopuszczalne stężenie ftalanów to tylko 0,1 proc.

Chińskie zabawki sprowadził przedsiębiorca ze Śląska. W trakcie kontroli celnej towaru mundurowi z Oddziału Celnego w Częstochowie dokładnie sprawdzili chińskie lalki pod kątem bezpieczeństwa produktu. I choć znak CE znajdował się na każdym opakowaniu funkcjonariusze pobrali próbki zabawek i wysłali do laboratorium.

W wyniku analizy chemicznej okazało się, że chińskie lalki zawierały niedopuszczalne ilości substancji chemicznych, tzw. ftalanów. Według obowiązujących w Polsce norm dopuszczalne stężenie ftalanów to 0,1 proc. W zatrzymanych w Częstochowie zabawkach zawartość niebezpiecznych substancji wynosiła od 0,2 do blisko 5 procent. Nadmiar tych związków zwiększa ryzyko zachorowania na alergię, astmę, a nawet nowotwory. Powoduje zaburzenia w pracy wątroby, czy nerek.

Ze względu na podwyższoną zawartość ftalanów Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej wskazał, że chińskie lalki nie spełniają zasadniczych wymagań dla dziecięcych zabawek. Zatrzymany towar zostanie zniszczony lub wywieziony poza teren UE, a na wszystkich dokumentach handlowych zostanie naniesiona adnotacja, że produkt jest niezgodny z przepisami, niedopuszczony do swobodnego obrotu.

Kontrole importowanych zabawek realizowane przez Służbę Celno-Skarbową chronią przed napływem zabawek toksycznych i niebezpiecznych, bo dzieci są szczególną grupą społeczną, chronioną przez Służbę Celno-Skarbową. Wymagania bezpieczeństwa dla produktów przeznaczonych dla najmłodszych dotyczą nie tylko ich konstrukcji czy oznakowania, lecz również składu chemicznego, w szczególności, gdy przeznaczone są one np. do kontaktu ze skórą. Wszystkie zabawki dla dzieci powinny być bezpieczne, prawidłowo i jasno oznakowane, a przede wszystkim nie powinny zawierać niedozwolonych składników chemicznych lub przekraczać ich dopuszczalnych stężeń.

Ftalany są to substancje chemiczne dodawane do wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych - w celu ich zmiękczenia. Są najtańszymi plastyfikatorami dodawanymi do zabawek dziecięcych. Dość łatwo wypłukują się z zabawek. Jeśli znajdują się np. w gryzaczkach dla małych dzieci, wtedy niebezpieczne związki swobodnie wypłukują się do połykanej przez nie śliny.

Podwyższona zawartość ftalanów jest groźna dla zdrowia, może powodować uszkodzenia wątroby i nerek, a także ma negatywny wpływ na rozrodczość.


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.