ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Noworodek w ostrowskim oknie życia

-
Noworodek w ostrowskim oknie życia
W poniedziałek wielkanocny w "oknie życia" w Ostrowie Wielkopolskim pozostawiono noworodka. Pozostawione dziecko, to kilkudniowa dziewczynka, którą następnie przewieziono do szpitala. Wg informacji uzyskanych ze szpitala w Ostrowie dziecko zostało przywiezione do placówki w stanie dobrym.

"Okno życia" w Ostrowie Wielkopolskim działa od grudnia 2015 roku przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na ulicy. Pierwszy noworodek trafił do ostrowskiego "okna życia" w 2017 roku, był to chłopiec.

"Okna życia", to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się swoim narodzonym dzieckiem, anonimowe pozostawienie go w bezpiecznym miejscu. Punkty te są zlokalizowane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj są to siostry zakonne, że w "oknie" znajduje się dziecko. Zgodnie z procedurą taki maluch zostaje umieszczony w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, wówczas zabierany jest do szpitala, gdzie zostaje zbadany i następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna.

Zgodnie z obowiązującym prawem matka w ciągu trzech miesięcy może wrócić po dziecko i odebrać je bez konsekwencji prawnych.

Noworodek w oknie życia

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.