
"Okno życia" w Ostrowie Wielkopolskim działa od grudnia 2015 roku przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na ulicy. Pierwszy noworodek trafił do ostrowskiego "okna życia" w 2017 roku, był to chłopiec.
"Okna życia", to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się swoim narodzonym dzieckiem, anonimowe pozostawienie go w bezpiecznym miejscu. Punkty te są zlokalizowane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj są to siostry zakonne, że w "oknie" znajduje się dziecko. Zgodnie z procedurą taki maluch zostaje umieszczony w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, wówczas zabierany jest do szpitala, gdzie zostaje zbadany i następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna.
Zgodnie z obowiązującym prawem matka w ciągu trzech miesięcy może wrócić po dziecko i odebrać je bez konsekwencji prawnych.
