To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Drewniane rzeczy w zmywarce?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ika
Myjecie czy nie? Łyżki, warzechy, łopatki...? Spotkałam się z dwiema skrajnymi opiniami i sama nie wiem...
marghe.
myjecie icon_smile.gif
ciut kolor zmieniają..ale myję - wszystkie łyzki i mieszadła , noze z drewnianymi trzonkami lądują w zmywarce.
Tobatka
Jak Marghe.. Deski do krojenia też, choć te klejone mogą sie rozlecieć po jakims czasie.. Ale korzyść taka, że są od razu wyparzone icon_wink.gif
Ika
Trzonki od noży to pikuś, ale słyszałam, że łyżek i tym podobnych (czyli deski by tu też pasowały) nie powinno się, bo naciągają tego środka do mycia...
Przekonajcie mnie icon_wink.gif bo ja leniwa jestem i pasi mi mycie wszystkiego w zmywarce icon_biggrin.gif (dzięki temu spieprzyłam sobie wyciskacz do czosnku i musiałam kupić nowy icon_evil.gif ale ten można myć w zmywarkach icon_biggrin.gif )
goś
myję i żyję wink.gif
Ciocia Magda
ja też myję
marghe.
ja w zmywarce zniszczyłam patelnie grillową / beztłuszczową i ekspres do kawy typu Mokka icon_sad.gif

czego jeszcze nie wolno myc w zmywarce (delikatnej porcelay itp to wiem)?

deski mam plastikowe .. icon_biggrin.gif
skanna
CYTAT(marghe.)
czego jeszcze nie wolno myc w zmywarce (delikatnej porcelay itp to wiem)?


Aluminium podobno nie można, ale mój wyciskacz do czosnku jakoś żyje.
Tobatka
Porcelanę można - chodzi o te wzorki, co schodzą od wysokiej temperatury. Ale jeśli ktoś ma bez wzroków malowanych, tyko np. "wyciskane wzorki" icon_wink.gif

My myjemy wszystko, co wejdzie. Zmywarkę mamy z tych średnich (chyba 60 cm, ale głowy sobie nie dam uciąć), więc nie wszystko wlezie...
Lua
Drewno myję i żyję icon_lol.gif
Zniszczyłam natomiast tarkę i tłuczek do mięsa. Zrobiły się matowe i zardzewiałe.
Patelni takiej cięzkiej, teflonowej i głębokiej też nie myję bo się boję.
marghe.
o włąsnie, w zmywarce rdzewieją mi blachy do ciast .. głownie foremki na babeczki. Czyzby aluminium?
Jaco
Myję w zmywarce wszystko co nie jest aluminiowe. A ponieważ wszystko aluminiowe wymieniłam na stal nierdzewną to myję dosłownie wszystko. Plastik, drewno, silikon, włosie... co tam mi podpadnie.

Nie myję jedynie noży. Mam serię robioną ręcznie od początku do końca przez mojego ojca, mam do niej ogromny sentyment i szlag by mnie trafił gdyby się rozeschły. Ale od jakiegoś czasu chodzą za mną noże berghoffa, takie co to je też można do zmywarki.... A TAtowe schowam grzecznie do lamusa, będę je wyciągać i głaskać icon_mrgreen.gif
Ika
Czyli nikt nie potwierdza teorii, że się nie powinno?
Ufff icon_wink.gif Idę napakować zmywarkę 08.gif
Mamamona
teflonu nie wolno. sół i te proszki podobno ścierają powierzchnię.

drewniane łyżki myję
amania
drewno myję

teflon też, ale skoro nie można to przestanę icon_sad.gif
Ciocia Magda
potwierdzam w sprawie teflonu - wykończyłam tak jedną patelnię icon_sad.gif . Teraz moje ukochane Berghoffy z poświęceniem myję ręcznie (mimo że w instrukcji było napisane, że można w zmywarce).
marghe.
ja teflonowe myję .. na razie niec sie nie dziej
chyba,z e ja tego nie widzę.. sie toto czai wink.gif
Płacia
Ja sobie wykończyłam kilka desek do krojenia drewnianych, ale zastąpiłam je potem bez żalu wink.gif plastikowymi, a teraz przymierzam się jeszcze do szklanych, bo tworzywo nabiera zapachu środków do mycia icon_confused.gif
Ale łopatki, łyzki itp. a akcesoria drewniane myję w zmywarce i jest OK.

Ale nie polecam mycia szkła bombelkowego w zmywarce.
Sukcesywnie wkładałam po każdej imprezce z lenistwa icon_confused.gif i popękały mi szklanki w pionie na pół. I wyjmuje się 2 części icon_cry.gif
Ika
Monika, no niestety właśnie mam na koncie rozpieprzenie sobie mojej ulubionej, dużej deski do krojenia icon_cry.gif Włożyłam jedną, wyjęłam trzy... Plastikowych nie lubię, bo krojąc ponoć zdrapany plastik dostaje się do jedzenia (czytałąm o tym kiedyś i mi w charakterze urazu pozostało). Te szklane może... Drogie toto? I co to za szkło? Bo zwykłe, to potłukę...
Płacia
Ika, podobno to szkiełko to hartowane, i właśnie się przymierzam do takich deszczułek, bo plastik tez mnie zapachem po zmywaniu zniewala.
NA allegro są calkiem nie drogie po ok. 15 złotych.

A i jeszcze patelnie żeliwną z grillem tez sobie teges sp... icon_cry.gif chyba środek od zmywarek źle działa na takie wynalazki
Mama Anka
Moja deska do krojenia drewniana oczywiscie, wygladala jak lodka, ale co tam uzywam dalej tylko sie kolysze. Inne drewniane cud myje w zmywarce. Deske mam tez plastikowa z Tupperware i chiba plastiku nie wcinamy, w zmywarce jest ok. Podobno jednak najzdrowsze sa drewniane deski, no i nic tylko recznie trzeba myc, bo faktycznie za duzy stres dla deski drewnianej w zmywarce. icon_biggrin.gif wink.gif
marghe.
Doniesienia z frontu.... forma do muffinów mi rdzewieje~!!!!
chyba nie bede jej myła w zmywarce
Ika
Deska rozpieprzyła mi się w drzazgi, myć ręcznie nie będę bo mi się nie chce, kupię z hartowanego szkła icon_evil.gif
Płacia
a klejone deski mogą sie rozwalić nawet w lodówce, chyba nie lubią zmiany temperatur.
Kiedyś moje zdzwienie było oogromne, kiedy włożyłam deskę z serami do lodówki i wyjęłam ... dwie icon_lol.gif
No bo to chyba zła deska była icon_wink.gif
Tobatka
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
Deska rozpieprzyła mi się w drzazgi, myć ręcznie nie będę bo mi się nie chce, kupię z hartowanego szkła  :evil:

Albo z litego drewna. Taka mi sie marzy icon_wink.gif

Jej mankament, to to, że jest okrutnie gruba i przez to ciężka... Ale widziałam jedną taka i się w niej zakochałam i jak już będe na swoim.......... icon_wink.gif
siłaczka
[quote="Ika (mama Oskarka)" Te szklane może... Drogie toto? I co to za szkło? Bo zwykłe, to potłukę...[/quote]
Mam taką szklaną, niedroga, kilkanaście złotych ale używam jej raczej jako takiej podstawki do robienia kanapek. Czasem coś ukroję ale rzadko bo dźwięk towarzyszący krojeniu na takiej desce jest straszny icon_surprised.gif . Drewno wkładam do zmywarki jak najbardziej, wszystkie łyzki są traktowane w ten sposób już kilka lat i mają się dobrze icon_lol.gif . Nie można tarek, blaszek, czyli takiego zwykłego metalu. No i zniszczyłam sobie części do maszynki elektrycznej do mięsa. Tzn. dłuuugo jeszcze były bardzo nieprzyjemne w dotyku.
Patelnię teflonową mam już trzecią i faktycznie podejrzewam, ze to efekt zmywarki. Po prostu ta powłoka zaczyna w pewnym momencie schodzić. Ta, której używam teraz, też jest teflonowa, ale można myć w zmywarce, tak wynikalo z etykiety. Niestety, pierwsze oznaki złażenia teflonu już widać icon_confused.gif icon_twisted.gif
Ika
Tarkę myję w zmywarce, ale ja mam tescomy icon_wink.gif
marghe.
aha.. nie wkałdam do zmywarki naczyń kamionkowych i glinianych.
Graz
O tak, moja zmywarka tez mi tłuczek do miesa załatwiła. goooopia.
No nie, kochana jest tylko za mała (45)
Mama Anka
Ja na poczatku, teraz mniej, mowilam na moja zmywarke "przyjaciolka", umyje, nie marudzi, oszczedna tylko sie wypakowac nie umie, a moglaby. icon_rolleyes.gif wink.gif Nic chyba jeszcze mi nie zniszczyla, jedynie krolik bugs z kubka Pauliny sie zmyl. icon_biggrin.gif
Lua
CYTAT(marghe.)
Doniesienia z frontu.... forma do muffinów mi rdzewieje~!!!!
chyba nie bede jej myła w zmywarce


Oj tak, muszę myć sama a nienawidzę. Tak ciężko się myje.
Ika
A ciekawe, czy foremki silikonowe można myć w zmywarce... ktoś próbował...?
Mama Anka
Tak, ja - nic sie nie dzieje, mozna, przeciez jak one do 240°C to co im takie 50-65°C w zmywarce i nawet do -40°C wytrzymuja. icon_eek.gif icon_biggrin.gif
Ika
Dzięki, Anka - no własnie tak myślałam, że temperatura im nie zaszkodzi, ale wolałam się upewnić, czy ktoś już tak mył icon_wink.gif
ewis_
U mnie też drewniane dechy popękały icon_sad.gif
Ale łyżki w porządku.
Acha, patelnie teflonowe niby wyglądają o.k. ale zaczęły przypalać icon_evil.gif
Czyżby to przez zmywarkę?
Mięta
Najlepiej mieć dwie, osobno do mięsa i druga do reszty. Patent na dezynfekcję po mięsie jest prosty, na kilka minut natrzeć deskę octem. Potem umyć płynem do naczyń.

Jeśli mozecie sobie pozwolic na coś porządniejszego, polecam wziąć pod uwagę deski ceramiczne. Warto jest przejrzeć sobie ceramikę Bolesławiec na tej stronie:
https://andyceramika.pl/

Są to ręcznie malowane w Polsce naczynia ceramiczne.
Baasia
Warto zadbać również o swoje deski do krojenia. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj przede wszystkim olej do desek do krojenia, który zabezpieczy ten element w odpowiedni sposób.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.