To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Wychowawczy i kolejna ciąża

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3
goga123
Witam - obecnie jestem zatrudniona do końca października (umowa na pół etatu) i przebywam na wychowawczym. Jeśli teraz zaszłabym na wychowawczym w ciążę, to czy pracodawca ma obowiązek przełużyć mi umowę? co wówczas się dzieje - kończy mi się umowa i urlop wychowawczy w pażdzierniku ja jestem w ciąży i co jeśłi mi przedłuży umowę to mogę wracać do pracy lub iść na zwolnienie gdyby była taka potrzeba?

Jeszcze jedno pytanie jeśli jestem na wychowawczym i dostaję zasiłek to czy mogę u innego pracodawcy podjąć "dodatkową" pracę (np. na umowę zlecenie) i czy wówczas nie tracę zasiłku?
Pozdrawiam i czekam niezmiernie na wieści.
skanna
Ha, moko, mogę poeksperymentować? icon_smile.gif

Na ile się znam, to w momencie, kiedy jesteś na wychowawczym, pracodawca nie musi nic przedłużać, umowa wygasa i trudno. Natomiast jeśli zajdziesz w ciążę, przerwiesz wychowawczy i wrócisz do pracy, to wtedy musi Ci przedłużyć umowę do dnia porodu. Dobrze kombinuję, moko?
moko.
wrrr 3 razy pisałam tego posta
Więc wg kodeksu pracy:
art 177§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy
..... oraz
art 177§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Generalnie Ty masz umowę do 31.10.2009 i do tego czasu masz urlop wychowawczy. Pracodawca może przedłużyć z Tobą umowę ale nie musi.
Teraz dwa przykłady:
Jesli zajdziesz w ciążę już teraz możesz przerwac wychowawczy i wrócić do pracy - pracować lub przedłożyć zwolnienie lekarskie - umowa jest przedłużana do porodu. Tak zazwyczaj robi większość kobiet tzn. w momencie kiedy dowiadują się, że są w kolejnej ciąży, przerywają wychowawczy i wracają do pracy lub okazują zwolnienie lek.
Jeśli zajdziesz w ciążę już teraz, ale nie przerwiesz wychowawczego, to z końcem października przedkładasz pracodawcy zaświadczenie, że jesteś w ciąży i od 01.11 2009 wracasz do pracy lub przedkładasz zwolnienie lekarskie - umowa przedłużona do dnia porodu.

Więc skanno spisałas się icon_biggrin.gif

Natomiast kwestia podjęcia zatrudnienia u innego pracodawcy - po pierwsze:
- musisz powiadomić swojego pracodawcę, że podjęłaś zatrudnienie - a to dlatego, iz domyślam się, że umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą to jedyny tyt do ubezpieczenia (nie masz DG ani innych tyt?) a skoro to jedyny tyt do ubezpieczenia to pracodawca wykazuję Ciebie na deklaracjach ZUS-owskich jako osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym i wykazuje składki E+R+Z, które są finansowane przez budzet państwa. Więc jeśli podejmiesz zatrudnienie u kogoś innego ( na umowę o pracę lub zlecenie) to musisz powiadomić pracodawcę, gdyż zmienia Ci się tyt do ubezpieczenia.
- po drugie pracodawca jesli uzna, że praca, którą podjęłaś uniemożliwia Ci sprawowanie opieki nad dzieckiem, na które jest udzielony urlop wychowawczy - może Cię odwołać z urlopu.

Kwestia zasiłku wychowawczego płatnego przez MOPS
- jesli podejmiesz zatrudnienie to zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych - tracisz prawo do zasiłku.
podstawa:
art. 10 ust. 5 punkt 3 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późniejszymi zmianami) pracownik, który w okresie urlopu wychowawczego kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy, zatrudnił się u innego pracodawcy lub podjął inną pracę zarobkową, nie ma prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

mega
witam, w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne dla mnie pytanie trafiłam na Wasze forum....
i widzę, że tu mądre rzeczy piszecie, więc odnośnie przerywania wychowawczego i kolejnej ciąży mam takie PYTANIE:
przerwałam wychowawczy z powodu drugiej ciąży, od 15.06. wracam do pracy i mam dylemat czy od razu 15.06. mogę przynieść do pracy zaświadczenie o ciąży i zwolnienie, czy lepiej jakiś czas popracować i dopiero wtedy iść na zwolnienie, bo doszły mnie słuchy, że zus może się przyczepić, że zaszłam w ciąże celowo, żeby pobierać zasiłek itp no i może mi odmówić wypłatę tego zasiłku
dlatego jeśli wiecie cos na ten temat proszę o odpowiedź
pozdr.
mega

moko.
mega jeśli ciąża wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim to jak najbardziej możesz juz pierwszego dnia przynieść zwolnienie lekarskie i chorować. Zus kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach w tym również kobiety w ciąży. Jeśli wykorzystujesz zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem to ZUS moze odmówić wypłaty zas.chorobowego od dnia kontroli. Więc jeśli będziesz siedzieć w domu i zwolnienie lekasrkie faktycznie jest potrzebne to się nie martw. ZUS moze odmówić wypłaty zasiłku w przypadku tylko i wyłącznie, kiedy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w innym celu niż na "dojście" do zdrowia.
ZUS nie cofnie zasiłku tylko dlatego, ze zaszłaś w ciążę i przerwałaś wychowawczy, gdyż to Twoje prawo - kodeks pracy dopuszcza mozliwość pzrerwania wychowawczego w każdym momencie i nie jest to niezgodne z prawem.
mamuśka81
To i ja się podłączę z pytaniem.
Mam umowę na czas nieokreślony, jestem na urlopie wychowawczym. Urodze drugie dziecko podczas trwania urlopu wychowawczego.
Czy przysługiwać mi będzie urlop macierzyński w pełnym wymiarze (ile tygodni ?)??
Aha, i jak to jest z urlopem wypoczynkowym? Powiedzmy urodzę w styczniu 2010, to po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługuje mi wypoczynkowy za rok 2010?
Czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego automatycznie zaczynam wychowawczy na drugie dziecko??
skanna
O ile się orientuję, to w trakcie trwania wychowawczego nie przysługuje Ci urlop macierzyński, natomiast przysługuje zasiłek macierzyński przez okres dwa tygodnie krótszy niż normalny urlop macierzyński, czyli teraz to chyba będzie 18 tygodni.

Urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego przysługuje Ci proporcjonalnie do przepracowanych w roku kalendarzowym miesięcy - czyli jeśli wracasz do pracy po wychowawczym w czerwcu 2010, to urlop wypoczynkowy przysługuje Ci za 7 m-cy (od czerwca do grudnia).

A urlop wychowawczy na drugie dziecko chyba możesz zacząć po zakończeniu poprzedniego, z tym, że nie automatycznie, a musisz złożyć podanie.

Moko, dobrze? icon_smile.gif
moko.
No dobrze.
Patti81 parę konkretów:
do kiedy masz urlop wychowawczy, na kiedy masz PTP.
Chyba będziesz rodzić juz w 2010, więc zasiłek macierzyński wynosić będzie 20 tygodni(przy urodzeniu jednego dziecka przy porodzie) jeśli a nie 22 tyg - czyli będzie skrócony o 2 tygodnie, jesli zasiłek kończyć się będzie w czasie wychowawczego, jeśli wychowawczy skończy się szybciej niż czas trwania zasiłku macierzyńskiego, to nie bedzie on sktócony.
Przykład:
1. Urlop wychowawczy do XII.2010. Poród w II.2010 - zasiłek macierzyński wynosi 20 tyg - skrócony o 2 tyg, gdyż zasiłek kończyć się będzie w VII.2010 wiec w czasie wychowawczego
2. Urlop wychowawczy do V.2010. Poród w II.2010 - zasiłek macierzyński w wymiarze 22 tyg - bez skracania, gdyż wychowawczy kończy się w V, a zasiłek w VII, więc masz prawo do pełeno wymiary zasiłku macierzyńskiego czyli 22 tyg.

W czasie trwania wychowawczego nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego - czyli pieniędzy !
Czyli urodzenie kolejnegon dziecka na urlopie wychowawczym nei przerywa tego urlopu, lecz na nim nabywa się prawo do zasiłku macierzyńskiego, potem możesz wystapić o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko.
mega
wielkie dzięki moko za odpowiedź
na pewno jeszcze będę tu zaglądać z pytaniami
pozdrawiam was mądre głowy icon_smile.gif
mamuśka81
Moko,
Urlop wychowawczy mam do 10 stycznia 2011, przewidywany termin porodu mam na 19 stycznia 2010. Czyli rozumiem , że będę cały czas na wychowawczym tyle że przez 18 tyg będę dostawac pensję. Od 11 stycznia 2011 będę mogła zacząć urlop wychowawczy na drugie dziecko ? Czyli do 11 stycznia 2014?? Dobrze?

Do tej pory myślałam , że jak urodzę drugie to urlop wychowawczy jest kończony, jest macierzyński a potem wychowawczy od razu na 2 dziecko.
moko.
Po zakończonym zasiłku macierzyńskim mozesz dalej kosztytac z wychowawczego na I dziecko, lub zawnioskować o udzielenie wychowawczego na drugie - wybór należy do Ciebie.
Urodzisz 19.01 to dalej bedziesz na wychowawczym na I dziecko przez kolejne 18 tygodni jeszcze a potem albo zmieniasz wychowawczy na II dziecko albo ciÄ…gniesz dalej wychowawczy na I dziecko i od 2011 wnioskujesz o wychowawczy na drugie.
Wszystko zależy od Ciebie, jeśli masz dodatek wychowawczy czyli otrzymujesz pieniądze z MOPS to lepiej Ci będzie wystąpienie po zasiłku macierzyńskim o wychowawczy na II dziecko.
To nie jest tak, ze rodzisz II dziecko w dniu X i od tego czasu leci ci wychowawczy na drugie - nie tu kierujemy się wnioskami jakie złożyłaś. Mam nadzieję, ze nie namieszałam Ci ?
mamuśka81
moko wszystko już wiem, dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
goga123
"Jeśli zajdziesz w ciążę już teraz, ale nie przerwiesz wychowawczego, to z końcem października przedkładasz pracodawcy zaświadczenie, że jesteś w ciąży i od 01.11 2009 wracasz do pracy lub przedkładasz zwolnienie lekarskie - umowa przedłużona do dnia porodu."

A więc stało się jestem w ciąży-umowa kończy mi się 31 października, 19 października zaniosę zaświadzczenie że jestem w ciąży i wówczas będą musieli mi przedłużyć umowę. Teraz jak 1.11.2009 przełożę zwolnienie lekarskie to czy będę miała płatne 100%, tak jak normalnie gdybym poszła na zwolnienie. Czy to zwolnienie musi być od dnia 1.11.2009 nie może być wcześniejsze?
pozdrawiam
Naz
I ja mam pytanie.
Wychowawczy na średniego syna kończy mi się 21.10.2009. Chcę i muszę wziąć wychowawczy na najmłodszego. Kiedy muszę pisać do pracodawcy prośbę o udzielenie mi urlopu? Dwa tygodnie przed zakończeniem obecnego?
moko.
niom ale mozesz i wcześniej icon_wink.gif
Naz
dziękować icon_smile.gif
lisi
witam jeszcze ja chciałam się podczepić i prosić o wyjaśnienie bo chyba nie do końca rozumiem...
CYTAT(skanna @ Mon, 08 Jun 2009 - 19:15) *
O ile się orientuję, to w trakcie trwania wychowawczego nie przysługuje Ci urlop macierzyński, natomiast przysługuje zasiłek macierzyński

mam rozumieć ze to się tyczy pracodawcy.... w takim razie jak wygląda sprawa jeśli chodzi o MOPS??
konkretnie:
Wychowawczy mam do 24 lutego 2010r
planowany termin porodu mam na 19 styczeń 2010r
do pracy nie wracam więc po porodzie i zgłoszeniu tego pracodawcy dostaję zasiłek macierzyński.... tak?? czyli według tego stwierdzenia nie przerywam wychowawczego.... dobrze rozumiem?? to by oznaczało że że w dalszym ciągu mogę pobierać dodatek z Mopsu z tyt. wychowawczego?? ale wydaje mi się ze Mops chyba trochę inaczej na to patrzy....
dodam jeszcze że z zasiłkiem macierzyńskim nie przekroczę progu 504zł bo jestem matką samotnie wychowującą dziecko (dzieci)

CYTAT(moko. @ Mon, 08 Jun 2009 - 19:52) *
jesli zasiłek kończyć się będzie w czasie wychowawczego, jeśli wychowawczy skończy się szybciej niż czas trwania zasiłku macierzyńskiego, to nie bedzie on sktócony.

czyli jeśli dobrze zrozumiałam mnie będzie przysługiwało 22 tyg. zasiłku macierzyńskiego??

CYTAT(moko. @ Tue, 09 Jun 2009 - 21:51) *
jeśli masz dodatek wychowawczy czyli otrzymujesz pieniądze z MOPS to lepiej Ci będzie wystąpienie po zasiłku macierzyńskim o wychowawczy na II dziecko.

dlaczego?? a nie lepiej dokończyć wychowawczy na pierwsze dziecko a następnie złożyć podanie na drugie?? potem może już nie być możliwości wykorzystania wychowawczego na pierwsze dziecko....

rany na logikę to niby takie proste a jednak takie zagmatwane że już sama nie wiem jak to rozumieć....

a teraz jeszcze taka jedna rzecz która mnie nurtuję jak jest z ubezpieczeniem??? pracując zakład opłacał wszystkie składki w tym PZU po przejściu na wychowawczy nie kontynuowałam PZU a kto za mnie płacił składki zdrowotne?? jeśli dobrze kombinuję jest to chyba okres bezskładkowy... tak?? doczytałam też że kobieta ciężarna ma prawo do całkowicie bezpłatnego leczenia... ale czy stomatologicznego także?? i kto w takim razie powinien mi teraz podbić książeczkę ubezpieczeniową??

dziewczyny jeśli możecie wyjaśnijcie mi to jak krowie na pastwisku <prosi>
moko.
Lisi już póbuję Ci wytłumaczyć.


Wychowawczy masz do 24.02.2010, rodzisz 19.01.2010 - od 19.01 do 24.02 - przebywasz na urlopie wychowawczym, na którym nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego - czyli pieniędzy, nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego- czyli upsrawiedliwionej nieobecnosci, bo masz ją usprawiedliwioną urlopem wychowawczym.
Od 19.01.2010 do 19.06.2010 - czyli przez 22 tygodnie masz prawo do zasiłku macierzyńskiego, a od 25.02.2010 do 19.06.2010 - masz prawo do urlopu macierzyńskiego, na którym nabywasz prawo do urlopu wypoczynkowego.

Tak przepisy MOPS-u są inne, jeśli masz płatny wychowawczy na pierwsze dziecko to w momencie porodu, zasiłek wychowawczy jest przerywany a po skończonym macierzyńskim masz prawo wykorzystać dalej ten płatny wychowawczy na pierwsze dziecko. A potem ponownie 2 lata płatnego na drugie dziecko. Nie jestem pewna w 100% tego - więc zapytaj się w MOPSIE czy w momencie porodu zaprzestaną Ci wypłacac zasiłek wychowawczy.

PZU to ubezpieczenie na życie - w razie wypadku, pobytu w szpitalu , NW itp.

Natomiast składkę zdrowotną - opłacał budżet państwa. Pracodawca wykazywał Ci na wychowawczym składki (em, rent, zdrowotną) które sa finansowane z budżetu państwa. Więc dalej jestes ubezpieczona w NFZ ! Nie masz jedynie ubezpieczenia (dobrowolnego) na życie.
Więc jesteś dalej pracownikiem, jesteś ubezpieczona w kasie chorych i książeczkę ubezpieczeniową podbija pracodawca.
lisi
moko. jesteś niezastąpiona prawie wszystko już rozumiem ale...
CYTAT(moko. @ Tue, 15 Sep 2009 - 16:16) *
Od 25.01.2010 do 19.06.2010 - czyli przez 22 tygodnie masz prawo do zasiłku macierzyńskiego,


czemu od 25.01.2010??..... a nie od dnia porodu??

CYTAT(moko. @ Tue, 15 Sep 2009 - 16:16) *
od 25.02.2010 do 19.06.2010 - masz prawo do urlopu macierzyńskiego, na którym nabywasz prawo do urlopu wypoczynkowego


czyli mam rozumieć ze po skończonym macierzyńskim mam prawo wziąć wypoczynkowy w należnym wymiarze czyli jakieś 8 dni??

CYTAT(moko. @ Tue, 15 Sep 2009 - 16:16) *
jeśli masz płatny wychowawczy na pierwsze dziecko to w momencie porodu, zasiłek wychowawczy jest przerywany



no ale jeśli Mops przerywa wypłacanie wychowawczego a zakład nie to na jakiej podstawie potem mogę wykorzystać zaległy wych. na pierwsze dziecko??
wiktore
a czy jest jakis termin np że do którego miesiąca trzeba poinformowac o ciąży? do 3 wszyscy ukrywają icon_smile.gif
chodzi o to, że wracam do pracy i po napisaniu wcześniejszego powrotu z wychowawczego dowiedziałam sięm ze jestem w ciąży. Umowa miała byc renegocjowana i tak coś czuję, ze jak się zdradzę moze i tak się domyślą) to nici z podwyżki. Firma państwowa więc nie wiem czy mają jakiś obowiązek mi wyrównac pensję do jakis standardow panujących teraz w zakąłdzie czy mogę zostac z tą samą nędzną jaką miałam po porodzie 3 lata temu icon_sad.gif
moko.
CYTAT(lisi @ Tue, 15 Sep 2009 - 16:21) *
moko. jesteś niezastąpiona prawie wszystko już rozumiem ale...
czemu od 25.01.2010??..... a nie od dnia porodu??
czyli mam rozumieć ze po skończonym macierzyńskim mam prawo wziąć wypoczynkowy w należnym wymiarze czyli jakieś 8 dni??
no ale jeśli Mops przerywa wypłacanie wychowawczego a zakład nie to na jakiej podstawie potem mogę wykorzystać zaległy wych. na pierwsze dziecko??


Lisi juz poparwiłam się, oczywiscie, ze od 19.01.2010 miało być ! gapa się robię icon_sad.gif

Tak po macierzyńskim, od VI, masz prawo wziać urlop wypoczynkowy w wymiarze za m-ce II-III IV, V, VI i moze zahaczysz o VII.

Ano własnie przepisy MOPS są nieco inne, mimo, iż trwa w zakładzie pracy wychowawczy - na którym rodzisz dziecko - to z tego co się kiedys dowiedziałam, za część II i I ( od 19.01-24.02)nie dostaniesz pieniedzy, te pieniadze będziesz mogła wykorzystać wtedy gdy ponownie zawnioskujesz o udzielenie wychowawczego na I dziecko ! a potem znów mozesz wnioskować o wychowawczy na drugie - proszę dla moich potwierdzeń - upewnij się w MOPSie czy dobrze mówię.

Czyli na pierwsze dziecko mozesz mieć urlopu wychowawczego 3 lata z tego 2 są płatne. Jesli jeszcze nie wykorzystałaś tych 2 lat i nie wykorzystasz w całosci, bo rodzisz - to urlop wychowawczy trwa dalej w tym I-II ale nie ma kumulacji w tym samym okresie wypłat obu zasiłków - tę część wykorzystasz potem. Czyli wykorzystasz macierzyńskie, wypoczynkowy i złożysz pismo o urlop wychowawczy na I dziecko na okres 13 dni +24 dni (za I i II) a potem znów zawnioskuejsz o wychowawczy na 2 dziecko - bo z tego co piszesz spełniać będziesz kryteria dochodowe.
Oczywiscie ja założyłam, ze 2 lata wychowawczego mijają ci 24.02 ?

moko.
CYTAT(wiktore @ Tue, 15 Sep 2009 - 18:21) *
a czy jest jakis termin np że do którego miesiąca trzeba poinformowac o ciąży? do 3 wszyscy ukrywają icon_smile.gif
chodzi o to, że wracam do pracy i po napisaniu wcześniejszego powrotu z wychowawczego dowiedziałam sięm ze jestem w ciąży. Umowa miała byc renegocjowana i tak coś czuję, ze jak się zdradzę moze i tak się domyślą) to nici z podwyżki. Firma państwowa więc nie wiem czy mają jakiś obowiązek mi wyrównac pensję do jakis standardow panujących teraz w zakąłdzie czy mogę zostac z tą samą nędzną jaką miałam po porodzie 3 lata temu icon_sad.gif


Wiktore - wcale się ciążą nie musisz chwalić w zakładzie pracy - to nie obowiązek. Jedynie informujesz wtedy, gdy stanowisko pracy/pracę masz takie/ą, które jest zagrożeniem dla ciąży.

Oczywiście przysługują Ci pewne prawa - typu praca 4 godz przy kompie - ale to uprawnienia, z których jeśli chcesz korzystać - to własnie chwalisz się ciążą. 43.gif
lisi
moko. niezmiernie ci dziękuję za wszystkie wyjaśnienia... teraz to dla mnie dużo prostsze....

oczywiście dobrze założyłaś 2 lata wych. mijają mi właśnie 24.02 ale po dłuższym zastanowieniu i tej okropnej biurokracji najprawdopodobniej po macierzyński będę wnioskować o wychowawczy na młodsze dziecko bo planuję wracać do pracy jak mi tylko dzieciaki di żłobka i przedszkola przyjmą....

jeszcze raz bardzo dziękuję
wiktore
Moko dzięki!
Mili84
Napisze i ja co nie co.

Gdy dowiedziałam się ze jestem w ciązy przebywając na urlopie wychowawczym Postanowiłam napisać pismo o rezygnacje z urlopu wychowawczego Pracodawca kazał mi się stawic do pracy dn.25lipca .
Dzień wcześniej jak wyszłam od gina dostarczyłam pracodawcy swoje L4 w chwili obecnej juz pensja wpływa mi na konto.
Teraz l4 do porodu puzniej macierzyński wypoczynkowy i od nowa wychowawczy.

pzdr

Basik82
icon_smile.gif
Grubcia
Jestem zatrudniona w gimnazjum na stałe z mianowania.

Obecnie jestem w ciazy z drugim dzieckiem będąc jednoczesnie na urlopie wychowawczym z pierwszym. Oczywiscie nie pobieram zadnych pieniedzy z pracy.

Rozumiem, że po porodzie od razu przejde na płatny macierzyński z drugim dzieckiem? czy automatycznie, czy musze podaniem zakończyc/zawiesić wychowawczy na pierwsze dziecko i prosic o macierzyński na drugie?

TP mam na 11 maja 2010, więc macierzyński wypadnie mi w okresie szkolnych wakacji-kawałek czerwca, lipiec, sierpień...czy bede miała przedłuzony i tym razem macierzyński o okres wakacji?

czy ten macierzyński moge jeszcze przedłuzyć o 2 dni opieki nad dzieckiem za 2010r?

w ogóle ile tygodni wynosi macierzyński na drugie dziecko?

z góry dziekuje za pomoc!!!
moko.
CYTAT(Grubcia @ Sat, 12 Dec 2009 - 22:20) *
Jestem zatrudniona w gimnazjum na stałe z mianowania.

Obecnie jestem w ciazy z drugim dzieckiem będąc jednoczesnie na urlopie wychowawczym z pierwszym. Oczywiscie nie pobieram zadnych pieniedzy z pracy.

Rozumiem, że po porodzie od razu przejde na płatny macierzyński z drugim dzieckiem? czy automatycznie, czy musze podaniem zakończyc/zawiesić wychowawczy na pierwsze dziecko i prosic o macierzyński na drugie?

TP mam na 11 maja 2010, więc macierzyński wypadnie mi w okresie szkolnych wakacji-kawałek czerwca, lipiec, sierpień...czy bede miała przedłuzony i tym razem macierzyński o okres wakacji?

czy ten macierzyński moge jeszcze przedłuzyć o 2 dni opieki nad dzieckiem za 2010r?

w ogóle ile tygodni wynosi macierzyński na drugie dziecko?

z góry dziekuje za pomoc!!!


Podaj daty do kiedy masz urlop wychowawczy. W dniu porodu zawiadamiasz pracodawcę o porodzie, dostarczasz dokumenty i zaczyna swój bieg wypłata zasiłku macierzyńskiego - kasy, dalej przebywasz na urlopie wychowawczym, na którym nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński wypłacany jest za każdy dzień kalendarzowy. Więc jesli urodzisz 11.05.2010 - masz prawo do i tu zależy kiedy kończys ię wychowawczy, ale są dwie opcje:
- jeśli wymiar macierzyńskiego przypada na cały okres trwania urlopu wychowawczego to zasiłek macierzyński w czasie urlopu wychowawczego przysługuje przez okres skrócony o 2 tygodnie i wynosi 20 tyg.
- jeśli wymiar macierzyńskiego przypada na na część okres trwania urlopu wychowawczego to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze 22 tyg.

Z tego 20 tyg to część obligatoryjna a 2 tyg fakultatywna.

Juz nie ma podziału na - które dziecko się rodzi, lecz ILE dzieci rodzisz przy jednym porodzie. I jesli rodzisz jedno dziecko przy porodzie masz prawo w 2010 roku do 20 tyg urlopu macierzyńskiego obligatoryjnego + 2 tyg fakultatywnego.

2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem przysługują Ci tylko wtedy, gdy nie bedziesz na wychowawczym.

Dlatego musisz podac termin urlopu wychowawczgo - do kiedy masz go udzielony - wtedy konkretnie odpowiem na Twoje pytania.
Grubcia
moko-koniec urlopu wychowawczego wraz z końcem tego roku szkolnego, czyli 31 sierpień 2010r.

czyli po urodzeniu 2 dziecka nadal formalnie będe na wychowawczym z pierwszym, tylko zasiłek macierz będe przyjmowała? a ten wychowawczy bedzie sobie nadal płynął na pierwsze dziecko?

TP mam na 11 maja 2010r.
mamy poważny dołek finansowy i tak sobie mysle, czy byłby mozliwy mój powrót teraz do pracy, tzn po zakończeniu I semestru-bo w szkole to chyba nie tak od razu mozna wracać kiedy sie chce z wychowawczego?
I semestr kończy się 31 stycznia...od 1 do 15 lutego sa u nas ferie zimowe...
tak więc od kiedy prosic o przywrócenie do pracy, czy od 1 lutego na okres ferii jeszcze, czy od 16 lutego, tuz po feriach-od początku II semestru ? z 30 dniowym okresem wyprzedzenia?
czy dyr może mnie od razu po przywróceniu do pracy zwolnic z jakiegos powodu?
i czy w ogóle może nie chciec mnie przywrócic do pracy? bo co jestem w ciazy, albo z innego powodu?
co moge na tym stracić?
szczerze to tego samego dnia co przywrócenie dostarczyłabym L4 ciazowe...
moko.
CYTAT(Grubcia @ Mon, 14 Dec 2009 - 22:42) *
moko-koniec urlopu wychowawczego wraz z końcem tego roku szkolnego, czyli 31 sierpień 2010r.

czyli po urodzeniu 2 dziecka nadal formalnie będe na wychowawczym z pierwszym, tylko zasiłek macierz będe przyjmowała? a ten wychowawczy bedzie sobie nadal płynął na pierwsze dziecko?



Tak nadal będziesz na wychowawczym do dnia 31.08.2010, na którym nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego(kasy) bo usprawiedliwioną nieobecność masz urlopem wychowawczym - ale rodzisz 11.05 - więc macierzyński "wychodzi" poza wychowawczy co oznacza, ze nie bedzie on skrócony i masz prawo do 22 tyg macierzyńskiego.
ReasumujÄ…c
do 31.08.2010 - masz urlop wychowawczy - usprawiedliwioną nieobecnosć w pracy
od 11.05 - do 31.08 - masz prawo do zasiłku macierzyńskiego - pieniedzy
od 01.09.2010 - masz prawo do zasiłku macierzyńskiego(pieniedzy) i urlopu macierzyńskiego - usprawiedliwienie nieobecnosci w pracy


CYTAT(Grubcia @ Mon, 14 Dec 2009 - 22:42) *
TP mam na 11 maja 2010r.
mamy poważny dołek finansowy i tak sobie mysle, czy byłby mozliwy mój powrót teraz do pracy, tzn po zakończeniu I semestru-bo w szkole to chyba nie tak od razu mozna wracać kiedy sie chce z wychowawczego?I semestr kończy się 31 stycznia...od 1 do 15 lutego sa u nas ferie zimowe...
tak więc od kiedy prosic o przywrócenie do pracy, czy od 1 lutego na okres ferii jeszcze, czy od 16 lutego, tuz po feriach-od początku II semestru ? z 30 dniowym okresem wyprzedzenia? czy dyr może mnie od razu po przywróceniu do pracy zwolnic z jakiegos powodu?




Tu mają zastosowanie przepisy KN mówiące
Art. 67b. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą organu udzielającego urlopu,
2) z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

KP mowi inaczej, tzn. za zgodą w każdym czasie, lub bez zgody za 30 dniowym powiadomieniu.
Pracodawca może wypowiedzieć umowe o pracę, jeśli ma powód - musi go podać. Jeśli od pierwszego dnia po poworcie do oracy pójdziesz na chorobowe to wypowiedzieć Ci umowy nie moze.
Grubcia
a co z tymi feriami Kochana? czy wracac do pracy jeszcze na okres ferii, czy tuz po nich, od razu na II semestr?

od 01.09.2010r. urlop macierzyński ile czasu będzie dla mnie wynosił?

bardzo Ci dziekuje za pomoc!!!
Grubcia
i tak sobie mysle, że dyr może mi np z braku godzin zaproponować pół etatu...jesli sie na to zgodzę-do końca roku szkolnego oczywiscie, to czy trace cos finansowo? L4 i macierzyński chyba będa mi wypłacane i tak z poprzednich kwot pensji? czy tak?

moko.
CYTAT(Grubcia @ Tue, 15 Dec 2009 - 16:05) *
i tak sobie mysle, że dyr może mi np z braku godzin zaproponować pół etatu...jesli sie na to zgodzę-do końca roku szkolnego oczywiscie, to czy trace cos finansowo? L4 i macierzyński chyba będa mi wypłacane i tak z poprzednich kwot pensji? czy tak?


Tracisz przy zmianie etatu - bo dyrektor obniży pensję stosownie do połowy etatu, tracisz bo od zmiany etatu będzie naliczane wynagrodzenie chorobowe i macierzyński.

CYTAT(Grubcia @ Tue, 15 Dec 2009 - 13:42) *
a co z tymi feriami Kochana? czy wracac do pracy jeszcze na okres ferii, czy tuz po nich, od razu na II semestr?

od 01.09.2010r. urlop macierzyński ile czasu będzie dla mnie wynosił?

bardzo Ci dziekuje za pomoc!!!

Już Ci tłumaczę - masz prawo do 22 tyg macierzyńskiego = 22 tyg *7 dni = 154 dni
rodzisz 11.05 do 31.08 - masz zasiłek macierzyński w wymiarze 113 dni
od 01.09 do 11.10 masz urlop i zasiłek macierzyński w dalszym wymiarze czyli 41 dni
113+41 = 154.

Czy wracać ?- wrócić mozesz przerywając wychowawczy, wracasz pracujesz trochę a potem mozesz ciągnąć L-4 do porodu... wiec z pkt finansowego opłaca Ci się wrócić bo zanim urodzisz będziesz mieć pieniadze z chorobowego a na wychowawczym pierwsze pieniądze jakie będziesz mieć to z macierzyńskiego.
Dorotka25
CYTAT
Pracodawca może wypowiedzieć umowe o pracę, jeśli ma powód - musi go podać. Jeśli od pierwszego dnia po poworcie do oracy pójdziesz na chorobowe to wypowiedzieć Ci umowy nie moze.


Oj, w czasie ciaży to chyba nie będzie mógł wypowiedzieć umowy, która została zawarta na stałe...



moko.
CYTAT(Dorotka25 @ Tue, 15 Dec 2009 - 17:20) *
Oj, w czasie ciaży to chyba nie będzie mógł wypowiedzieć umowy, która została zawarta na stałe...

Faktycznie gdzieś po drodzę umknęła mi informacja, ze Grubcia ma umowę na czas nieokreślony..
Pracodawca jednak moze wypowiedzieć ciężarnej umowę na czas nieokreślony/okreslony tylko w razie likwidacji/upałosci - podając powód wypowiedzenia likwidacja/upadłość, ale Tobie Grubcia to nie grozi.
Pracodawca moze rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracownika - dyscyplinarnie - musi podac powód.
Grubcia
ojej, a myslałam, że w przypadku zgody na zmniejszenie godzin pracy np do pół etatu, to chorobowe i macierzyński bedzie mi wypłacane z puli poprzednich, a nie nowych zarobków...

bardzo jeszcze raz dziekuje za pomoc!!! 06.gif
moko.
CYTAT(Grubcia @ Tue, 15 Dec 2009 - 19:46) *
ojej, a myslałam, że w przypadku zgody na zmniejszenie godzin pracy np do pół etatu, to chorobowe i macierzyński bedzie mi wypłacane z puli poprzednich, a nie nowych zarobków...

bardzo jeszcze raz dziekuje za pomoc!!! 06.gif

Niestety ustawa zasiłkowa mówi jasno - podstawę chorobowego naliczamy na nowo w przypadku..... m.in. zmiany etatu.
Grubcia
a macierzyński też?
a nie z kilku ostatnich pencji? w co weszłyby 3ipół pensji ze zmniejszonym pensum...od maja do 1 wrzesnia...
moko.
CYTAT(Grubcia @ Tue, 15 Dec 2009 - 20:14) *
a macierzyński też?
a nie z kilku ostatnich pencji? w co weszłyby 3ipół pensji ze zmniejszonym pensum...od maja do 1 wrzesnia...

tak macierzyński też....
Jesli wrócisz do pracy od 01.02 i od tego dnia obniżysz etat - to od tego miesiaca brana jest pensja do ustalenia wysokości chorobowego a potem macierzyńskiego.
Inkusia
CYTAT(Mili84 @ Mon, 21 Sep 2009 - 19:57) *
Napisze i ja co nie co.

Gdy dowiedziałam się ze jestem w ciązy przebywając na urlopie wychowawczym Postanowiłam napisać pismo o rezygnacje z urlopu wychowawczego Pracodawca kazał mi się stawic do pracy dn.25lipca .
Dzień wcześniej jak wyszłam od gina dostarczyłam pracodawcy swoje L4 w chwili obecnej juz pensja wpływa mi na konto.
Teraz l4 do porodu puzniej macierzyński wypoczynkowy i od nowa wychowawczy.

pzdr


to tak można? co na to pracodawca? czy to jest legalne? swoją drogą to niezły pomysł 06.gif
moko.
CYTAT(Inkusia @ Wed, 16 Dec 2009 - 14:39) *
to tak można? co na to pracodawca? czy to jest legalne? swoją drogą to niezły pomysł 06.gif


Legalne z puktu widzenia prawa! Gdyż prawo mówi:

- odnośnie rezygnacji z urlopu wychowawczego:
Kodeks pracy:
Art. 1863.
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

- odnośnie chorobowego
Kodeks pracy:
Art. 92.
§ 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu
Ustawa zasiłkowa:
Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upÅ‚ywie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiÄ…zkowo temu ubezpieczeniu;
Art. 6. 1. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Co na to pracodawca - NIC, moze jedynie się złościć.... ale wszystko jest zgodne z prawem.
Myszka0700
Mam pytanie odnośnie przebywania na wychowawczym a kolejną ciążą. Wychowawczy i umowa kończy mi się 31.12.2009r czyli nie długo dowiedziałam sie że jestem we wczesnej ciąży, co mogę zrobić aby uniknąć zwolnienia przez pracodawcę.
moko.
CYTAT(Myszka0700 @ Wed, 16 Dec 2009 - 17:35) *
Mam pytanie odnośnie przebywania na wychowawczym a kolejną ciążą. Wychowawczy i umowa kończy mi się 31.12.2009r czyli nie długo dowiedziałam sie że jestem we wczesnej ciąży, co mogę zrobić aby uniknąć zwolnienia przez pracodawcę.

a na dzień 31.12 w którym tyg ciaży będziesz ? do 12 tego ? pewnie, wiec pracodawca nie ma obowiazku przedłużać umowy... spróbuj dostarczyć zaświadczenie o ciąży - moze pracodawca przedłuży umowę ?
Grubcia
u mnie odpowiedz dyrekcji bardzo miła, ale rzeczowa, że nie...bo sa sprawdzani i rozliczani z takich decyzji...i, że własnie sa 2 sprawy nowe w toku w dzielnicy, że jakiś dyr przywrócił z wychowawczego kobiete na okres wakacji etc...
chciałam sie jeszcze upewnić, że formalnie dyr ma prawo odmówić przywrócenia pracownicy do pracy?
Grubcia
moko-jeszcze raz bardzo Ci dziekuje za pomoc na tym wątku i wskazanie go, bo gdzies mi sie zagubił na forum i nie mogłam go odkopać icon_wink.gif
Hania-17
Witam.

Jestem na wychowawczym do 4 roku zycia Darii czyli do 28.08.2011r, przewidywany termin porodu to 10 grudzień 2010 i co teraz. Umowe mam na czas nieokreślony na 1/2 etatu. Czy po porodzie automatycznie przechodzę na macierzyński? Ile on bedzie trwał? 20czy 22 tyg? A potem składam podanie o wychowawczy na drugie dziecko? tak?

Do kiedy musze podać pracodawcy że jestem w ciąży? Czy jak podam zaświadczenie koło lipca -sierpnia to cz nie będzie to za późno? Jakbym chciała zrezygnować z wychowawczego, oddam L4 to czy musze najpierw pisac rezygnacje z wychowawczego i wrócić na kilka dni do pracy? czy wystarczy mi jak tylko oddam L4 i automatycznie będe przechodziła na L4. Jak to wszystko w ogóle wygląda?
Dla mnie to wszystko ciemna magia.
moko.
CYTAT(Hania-17 @ Thu, 15 Apr 2010 - 12:23) *
Witam.

Jestem na wychowawczym do 4 roku zycia Darii czyli do 28.08.2011r, przewidywany termin porodu to 10 grudzień 2010 i co teraz. Umowe mam na czas nieokreślony na 1/2 etatu. Czy po porodzie automatycznie przechodzę na macierzyński? Ile on bedzie trwał? 20czy 22 tyg? A potem składam podanie o wychowawczy na drugie dziecko? tak?

W momencie porodu zgłaszasz pracodawcy, że w dniu XY urodziłas a w szpitalu otrzymasz zaświadczenie, + akt urodzenia dziecka - jest to podstawa wypłaty zasiłku macierzyńskiego - bo masz prawo do zasiłku (kasy) jedynie a nie do urlopu macierzyńskiego. Potem mozesz wziąć wychowawczy na kolejne dziecko.

CYTAT(Hania-17 @ Thu, 15 Apr 2010 - 12:23) *
Do kiedy musze podać pracodawcy że jestem w ciąży? Czy jak podam zaświadczenie koło lipca -sierpnia to cz nie będzie to za późno?

W ogóle nie masz takiego obowiązku, możesz grzecznosciowo powiadomić i tyle. Zaświadczenia nie musisz dostarczać, jedynie gdy urodzisz dostarczasz odpowiednie dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

CYTAT(Hania-17 @ Thu, 15 Apr 2010 - 12:23) *
Jakbym chciała zrezygnować z wychowawczego, oddam L4 to czy musze najpierw pisac rezygnacje z wychowawczego i wrócić na kilka dni do pracy? czy wystarczy mi jak tylko oddam L4 i automatycznie będe przechodziła na L4. Jak to wszystko w ogóle wygląda?
Dla mnie to wszystko ciemna magia.

Aby zrezygnowac z wychowawczego musisz powiadomić o tym pisemnie pracodawcę - czytaj w tym wątku jakie sa terminy powiadomienia. Nie musisz przepracowac ani jednego dnia, w dniu kiedy miałabyś zjawić się w pracy przedstawiasz zwolnienie lekarskie - masz prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego od razu a potem prawo do urlopu/zasiłku macierzyńskiego.
Hania-17
moko dziękuję kochana za informacje.
Pozdrawiam.
psotka85
Witam

Bardzo chciałabym uzyskać informację - 1 stycznia 2010 urodziłam dziecko, umowę pracy mam do końca czerwca 2011, do 3 czerwca 2010 jestem na macierzyńskim .
Zaszłam ponownie w ciążę i planowany poród byłby ok 20 stycznia 2011 w trakcie trwania wychowawczego, który bede odbywała od ok połowy lipca 2010. (bo do tego czasu mam wykorzystać jeszcze urlop) - no i nie wiem co ze mną bedzie. Czy w takim przypadku bede mogła przedłożyć szefowi zaświadczenie lekarskie o ciąży i pójść na zwolnienie i czy bede miała płacone za to zwolnienie tak jak przy poprzedniej ciąży????? czy później bedzie mi sie należało urlop macierzyński na którym dostaje 100% pensji. ?????

Bardzo proszÄ™ o pomoc w zrozumieniu tego

dziękuję i pozdrawiam
moko.
CYTAT(psotka85 @ Sat, 24 Apr 2010 - 14:37) *
Witam

Bardzo chciałabym uzyskać informację - 1 stycznia 2010 urodziłam dziecko, umowę pracy mam do końca czerwca 2011, do 3 czerwca 2010 jestem na macierzyńskim .
Zaszłam ponownie w ciążę i planowany poród byłby ok 20 stycznia 2011 w trakcie trwania wychowawczego, który bede odbywała od ok połowy lipca 2010. (bo do tego czasu mam wykorzystać jeszcze urlop) - no i nie wiem co ze mną bedzie. Czy w takim przypadku bede mogła przedłożyć szefowi zaświadczenie lekarskie o ciąży i pójść na zwolnienie i czy bede miała płacone za to zwolnienie tak jak przy poprzedniej ciąży????? czy później bedzie mi sie należało urlop macierzyński na którym dostaje 100% pensji. ?????

Bardzo proszÄ™ o pomoc w zrozumieniu tego

dziękuję i pozdrawiam

Najlepsza opcja jaką widzę to: po macierzyńskim od razu przedłóż pracodawcy zwolnienie lekarskie. Nie musisz wykorzystywac urlopu wypoczynkowego. I nie idz na wychowawawcze, bo na wychowawczym nie masz prawa do zasiłku chorobowego - pozbawiasz się kasy. Rodzisz w styczniu 2011 - i do czerwca będziesz przebywać na urlopie i zasiłku macierzyńskim. Potem koniec umowy. Za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe otrzymasz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Potem rejestracja w Urzędzie Pracy.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.