To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

makowiec

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

ATeFKa
Ciasto umiem, w końcu się nauczyłam, wiem jak zawinąć żeby nie popękało, ale co zrobić, żeby mak się nie wysypywał z ciasta? Te kupne to ten mak i ciasto jakoś tak się trzymają razem, a moje się sypie...
może napiszę jak robię

miksuję suchy mak, wrzucam do garnka, dodaję masło, miód, cukier, mleko, aromat i rodzynki i parzę przez jakiś czas ( wszystkie składniki dodaję na oko i smak icon_wink.gif ) po wystudzeniu dodaję jajko. Co robię nie tak?
Tusia8
ATeFKa, nie suchy mak 03.gif Mak musisz zaparzyć-czyli najlepiej pogotować trochę w mleku. Potem na drobne sitko i odcedzić, najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Dalej tak, jak robisz. Wtedy na pewno nic nie będzie suche. icon_smile.gif
A tu fajny przepis, może Cię zainspiruje https://mojewypieki.blox.pl/2007/12/Makowiec-zawijany.html
ATeFKa
Tusia, ale ja muszę suchy miksować, bo termomix mokrego nie zmiksuje. Pewnie muszę białko ubite dodać i zrobić tak, żeby masa nie była za sucha icon_wink.gif dzięki za przepis
Tusia8
Nie mam pojęcia, czy z suchym makiem wyjdzie Ci masa-szczerze wątpię, nigdy się nie spotkałam z masą bez zaparzania maku. Ale powodzenia icon_wink.gif

A w ogóle, to przecież wystarczy na kuchence składniki po prostu dobrze wymieszać łyżką , niepotrzebny do tego termomix...no, chyba, że to jakiś inny makowiec icon_wink.gif

Czy może Ty ten max tym termomixem miksujesz zamiast mielenia?
ATeFKa
Tusia, ale ja właśnie najpierw na sucho mielę, a potem w tym garze gotuję. Kiedyś, jak mieliłam w maszynce do mielenia, to mieliłam mak zaparzany i było tak samo.
Tusia8
Aha, no bo ja mielę w maszynce do mięsa. Jeszcze innym wyjściem jest kupić już zmielony mak. Trochę tylko droższy jest.

No bo kwestia jest taka, że trzeba mak zaparzyć. Zaparzasz go w tym garze też? Z mlekiem? Sorry za pytania, ale nie znam ustrojstwa.
ATeFKa
tak, zaparzam w tym garze, z mlekiem i wszystkimi innymi dodatkami, tak mam w przepisie z TM

nie muszę kupić zmielonego, bo właśnie TM mi zmieli suchy mak, czego nie zrobi maszynka icon_wink.gif a taki zmielony w TM jest jak tak roztarty, że mojej teściowej nic między zęby nie wchodzi, więc jest zmielony prawie na pastę 06.gif
Tusia8
Aa, no wreszcie zajarzyłam icon_wink.gif No to w takim razie faktycznie-dodać białko, no i może ciut więcej tłuszczu? Chyba nic więcej nie wymyślę.
anetadr
Ja do kilograma maku dodaję przynajmniej 7-8 białek (żółtka idą do kruchego ciasta na spód).

Aneta
katiek
Atefka spróbuję zapytać sąsiadów-mają thermomix i mi makowce pieką na Święta, a mak suchy nie jest.
ATeFKa
dzięki. Może ja faktycznie za mało tłuszczu daję...

anetadr, a możesz dać przepis na te kruche z makiem?

katiek, podpytaj. Ja jak robiłam pierwszy raz mak w TM to mi coś nie wyszło, bo mi mleko się zważyło??? w każdym bądź razie mak nie nadawał sie do niczego, strasznie śmierdział. Stwierdziłam że musiało być kwaśne mleko...
Użytkownik usunięty
Ja do masy nie dodaję cukru, tylko dosładzam wszystko miodem. Może za mało masła dajesz? Jajko też dodaję ale nie całe tylko ubite białko i mieszam z nim delikatnie wszystkie składniki.
jacek placek
Ja tez sie z suchym makiem nie spotkałam,tzn. z mieleniem suchego 48.gif .wszędzie jest napisane ,że suchy zalewamy wrzatkiem lub gorącym mlekiem,studzimy i mielimy przez maszynke.troche to nudne ale da się wytrzymać.poza tym ja zatrudniam do tego mielenia męża,lub ja mielę a maoja mamma wyrabia ciast-a potem zmiana itd.Dobrze jest mie3ć kogoś do pomocy.Jesli ABSOLUTNIE nie chce Ci się mielić,zaparzać itp.kup masę makową w puszce icon_smile.gif
Uwielbiam makowce ,mnnnniam icon_razz.gif
Pozdrowionka i wespłych Świąt :*
ATeFKa
nie lubiÄ™ maku z puszki...

a to że nie chce mi się mielić to też nie tak. Mam takie ustrojstwo za kupę kasy więc chce go wykorzystać na maxa 29.gif a po zatym nie mam maszynki do mielenia... 43.gif
Żabolek
WyciÄ…gam stary wÄ…tek.
Chce upiec makowiec na świeta i mam problem JAK ZMIELIĆ MAK???
Nie posiadam maszynki ani do maku ani do miesa. Mak juz kupiony.
Byłam pewna ze mama ma maszynke ale przy przeprowadzce w lecie maszynka zniknęla wiec musze sobie poradzic inaczej.
Z urzadzeń domowych posiadam blender mlynek do kawy i malakser. Nada sie to? No i czy mielic ten mak na sucho czy po namoczeniu?
Tusia8
Ja bym go po namoczeniu blenderem albo malakserem potraktowała.
Tuni
Ja mielę na sucho w maszynce do mielenia maku. Wychodzi tłusta masa.
Potem dopiero dodaję mleko, miód , bakalie i gotuję.
moko.
Ja tez na sucho mielÄ™, a potem gotujÄ™, doprawiam.

jak nie miałam maszynki, to prosiłam w piekarni/cukierni o zmielenie maku.
justine1980
CYTAT(moko. @ Tue, 18 Dec 2012 - 12:24) *
Ja tez na sucho mielÄ™, a potem gotujÄ™, doprawiam.

jak nie miałam maszynki, to prosiłam w piekarni/cukierni o zmielenie maku.


Ja też chodzę do piekarni,płacę pare groszy a problem z głowy.
Użytkownik usunięty
Ja zawsze najpierw płucżę mak i zawsze jakieś pypruchy icon_wink.gif wypływają. Jak zmielicie suchy mak to i brud z nim też.
Tuni
Blue, nie no płuczę w zimnej wodzie i zostawiam na troche aż podeschnie.
Pewnie ciut wody tam zostanie ale jest niemal suchy kiedy go mielÄ™.
Moczenie w gorącym mleku czy gotowanie w gorącej wodzie spowoduje, że zmięknie i nasiąknie, rozpulchni się, no zdecydowanie inna konsystencja już przed mieleniem jest icon_smile.gif
Użytkownik usunięty
hehe, każdy Cyryl ma swoje Metody. Uff, odetchnelam, że brudnego maku nie mielisz. 06.gif icon_wink.gif Ja zawsze mak gotuję, odcedzam i dopiero mielę. Raz tylko zrobilam inną metodą: zaparzyłam i zmieliłam. Strucla wyszła paskudna, że hej, cały mak się sypał z ciasta. Zła byłam strasznie, co mnie podkusiło rezygnować ze sprawdzonego od lat sposobu. 21.gif
gosiagosia
ja kupuje zmielony i mam mniej roboty icon_wink.gif
Użytkownik usunięty
a skąd wiesz, czy był płukany przed zmieleniem? icon_mrgreen.gif
gosiagosia
nie wiem, mi taki odpowiada
Tuni
CYTAT(Blue @ Tue, 18 Dec 2012 - 22:29) *
a skąd wiesz, czy był płukany przed zmieleniem? icon_mrgreen.gif

czasem lepiej nie wiedzieć 06.gif
Tuni
CYTAT(Blue @ Tue, 18 Dec 2012 - 22:14) *
hehe, każdy Cyryl ma swoje Metody. Uff, odetchnelam, że brudnego maku nie mielisz. 06.gif icon_wink.gif

Nie no , błagam, ja ? Ja wszystko odkażam i myję , nawet mak 04.gif
Użytkownik usunięty
Tuni, ja wiem,że ty jesteś zboczona w temacie czystości. Ja podobnie (nadal polewam deskę klozetową wrzątkiem 48.gif ) icon_wink.gif
Żabolek
Dzieki za odpowiedzi. Spróbuje ten mak zagotowac i po gotowaniu tym malakserem potraktowc. Najwyzej wyjdzie papka makowa.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.