To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

gramatyka niemiecka dla gimnazjalisty

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Mafia
Podpowiedzcie mi jakieś wydanie, które będzie przydatne gimnazjaliście, który dopiero startuje z nauką niemieckiego. Czyli podstawowe zasady dobrze zebrane.
Podręcznik jest jakiś dziwny, nie ma w niej reguł, trzeba je uzupełniać, sama niewiele mogę sprawdzić, bo zakończyłam edukację ponad 20 lat temu.
Agnieszka AZJ
Pewnie sa już nowsze rzeczy, ale ja z czasów, kiedy sama się uczyłam, mam taką gramatykę w tabelach autorstwa Wiktorii Dewitzowej, która dla mnie była bardzo czytelna. Zdarza mi się wyciągać ją, kiedy dziewczyny mają jakiś problem z niemieckim.
Podobną gramatykę w tabelach mam też do łaciny i też mi do dziś służy.
Mafia
Gdzieś mi się obiło o uszy, że zmieniły się parę lat temu zasady pisowni niemieckiej, nie wiem czy i gramatyka nie uległa odświeżeniu.
PopatrzÄ™ na tÄ™ autorkÄ™.
skanna
Ja korzystałam repetytorium S.Bęzy. Było całkiem przydatne.
Anorektyczna Laska
Beza moim zdaniem moze byc ciut trudne dla gimnazjalisty, ale to moje prywatne zdanie.
Bo ogolnie ksiazka bardzo ok i polecam kazdemu kto sie uczy niemieckiego.
Reforma pisowni byla juz wiele lat temu... strzelam yyy 95?
Agnieszka AZJ
A tak w największym skrócie - na czym ta reforma polegała ?
Bo ja edukację w tym zakresie zakonczyłam jakoś tak... w 1987 ??? 37.gif
Mafia
No dobra, macie mnie. icon_smile.gif Niemieckiego uczyłam się w podstawówce, w liceum dogadałam się, że zdałam od razu i nie chodizłam na lekcje. icon_redface.gif Tak samo załatwiłam kwestię lektoratu na studiach i nigdy potem nie miałam nawet kontaktu z tym językiem. Czyli od ponad 20 lat!
Nie mam pojęcia kiedy były te zmiany, tylko gdzieś mi dzwoni, że były, może 5 lat temu a może 15 czy więcej? 06.gif A może to plotka? 29.gif

Asiu, skoro Bęza za trudny, to może masz lepszy typ?
Anorektyczna Laska
Zmienily sie zasady pisowni tzw Rechtschreibung.
W sumie zasady sa dla nikogo niejasne 29.gif , a juz na pewno nielogiczne.
Zasady mialy byc ulatwione np zamiast Joguhrt powinno sie pisac prosciej jak sie wymawia, czyli Jogurt.
(Efekt jest taki, ze na jogurcie kupionym wczoraj jest napisane Joghurt 06.gif
W niektorych przypadkach scharfes S zastapiono dwoma s... (a w niektorych nie)

Mafia popatrze co mam na polkach.
Mafia
Laska, przypominam siÄ™.

Może coś Wam zasugeruje podręcznik - uczą się z Kompass 1.

Czy kupić repetytorium dla gimnazjalisty? Choć ogólnie to z uwagi na wysyp tychże do wszystkiego to różnie bywa z ich poziomem.
Anorektyczna Laska
Przepraszam, umknelo mi 37.gif
Otoz na mojej polce nie znalazlam wiele, bo glownie posiadam Dudeny, slowniki techniczne i medyczne i nasza biblie ze studiow : Gramatyke H. Buschy.
( co niektorzy znaja te pozycje icon_wink.gif )
Raczej dla zaawansowanych.

Ale w piwnicy znalazlam 2 ksiazki, ktore moglabym polecic. Pierwsza to S. Beza "Gramatyka niemiecka z cwiczeniami dla poczatkujacych" - nie sugeruj sie tytulem ze dla poczatkujacych, znajdziesz tam roznorakie cwiczenia, rowniez z maerialu ktory przerabia sie w gimnazjum.
Druga pozycja to Gramatyka niemiecka dla gimnazjum, M. Ptak. Takie kolorowe kwadraciki ma na okladce. Z tej ksiazki korzystalam udzielajac korepetycji.

Kompassu niestety nie znam. Ja ucze z Aha.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.