To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

kiedy zaszłyście w ciąże?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

kamixx
Wiem jak wyliczyć dni płodne w zależności od długości cyklu, ale chciałabym się dowiedzieć jak wiele z was zaszło w ciążę w innym dniu niż by to wychodziło z wyliczeń. Piszcie (o ile jesteście w stanie to określić) w którym dniu cyklu zaszłyście w ciążę i przy jak długich na ogół cyklach.
duszyczka
Witam.Piszesz,ze wiesz jak obliczyc dni plodne niezaleznie od dlugosci cyklu.Ja tego nie umiem,bo raz dostaje okres na 32,34 dzien cyklu a niekiedy dopiero na 46 lub 49 dzien.Wiec jak to obliczyc?!Dla mnie to niemozliwe.
kamixx
u Ciebie to faktycznie trudne może powinnaś udać się do lekarza i za pomocą leków wyregulować cykle
Iśka
Hej! Trudno dokładnie powiedzieć, między 16-18 dniem cyklu, przy cyklach 27-29 dniowych.
Pozdrawiam
Inek
CYTAT(Iśka)
Hej! Trudno dokładnie powiedzieć, między 16-18 dniem cyklu, przy cyklach 27-29 dniowych.
Pozdrawiam
ja mniej więcej tak samo icon_smile.gif
AniaEL
Prawdopodobnie 19 dnia cyklu przy cyklach 30-32 dniowych
Choco.
Ja zaszłam w ciążę około 14-16 dnia cyklu przy cyklach 29dniowych. W 13 niu cyklu byłam u gin na monitorowaniu jajeczka i zaleciła starania przez najbliższe 3 dni począwszy od 14-go dnia cyklu. Tak też uczyniliśmy...."efekt" będzie widoczny za jakieś 29dni:) powodzenia w staraniach:)
kamixx
bardzo liczę na szczere odpowiedzi po nie ukrywam interesuje mnie ta kwestia mocno! Na wielu forach inter. piszą kobiety, że zaszły w ciąże nawet trzy dni przed okresem przy regularnych cyklach. Jak to możliwe? Skąd o tym wiedzą skoro kochają się z mężami cały miesiąc? Jak było u Was?
Gruszka
Kamix, ja tam się zupełnie na tym nie znam, ale wiem, że nawet przy regularnych cyklach, jeden cykl może się z jakiś tam względów przestawić i choć kobieta mysli, że zaszła np. 3 dni przed miesiączką, to tak naprawde może się okazać, że akurat ten cykl wcale nie miał być 28 dniowy(tylko np. 35 dniowy) i wtedy te "niby 3 dni przed @" to tak naprawde był szczyt owulacyjny (tak tłumaczono mi na zajęciach z NPR). Coś w tym jest no bo gwarancji, że każdy cykl jest jak w zegarku, to chyba nikt nie ma. I w tym cała magia zachodzenia w ciąże - nigdy nie można na 100 % wiedzieć, kiedy icon_biggrin.gif
No chyba, że dokładnie bada się swoje ciało, temp., czy monitoruje cykle z lekarzem. Tak na oko to tylko mozna przypuszczać.
Joanna 81
CYTAT(AniaEL)
Prawdopodobnie 19 dnia cyklu przy cyklach 30-32 dniowych


Ja dokładnie nie wiem kiedy był ten moment w moim przypadku, kiedy to udało mi się zajść w ciążę, ale myślę, że przy moich 30 - dniowych cyklach, mogło do tego dojść właśnie 17 - 19 dnia cyklu, tak jak pisała AniaEL.
Pamiętaj, że u każdej kobiety jest to sprawa indywidualna, wiele zależy też od samopoczucia, stresu i takich tam czynników...
Pozdrawiam i życzę powodzenia icon_smile.gif
Agatkie
Jakiś czas temu czytałam, że badania wykazały, że owulacja następuje dokładnie na 14 dni przed terminem kolejnej spodziewanej miesiączki. Dokładniej, że cykl wygląda w ten sposób: pierwsza faza (długośc trwania indywidualna) następnie owulacja potem 14 dni i okres. Czyli w przypadku ksiazkowego cyklu 28-dniowego owulacja występuje właśnie w tym 14 dniu (także książkowym), w cyklu np. 34 dniowym jest dopiero na 20 dzień cyklu. Co do długości życia plemników spotkałam sie z opiniami, ze nie tylko 72 godziny żyją, ale w różnych publikacjach, że 5 a nawet 7 dni (i tu chyba jestem dobrym przykładem). U mnie pierwsza ciąża to było dokładnie zapłodnienie w 20 dniu cyklu 34-dniowego. Potwierdziło to jakby tą pierwszą teorię (co prawda trudno powiedzieć czy na 100% w tym dniu zapłodnienie w każdym razie napewno się udało).

Ta ciąża natomiast sprzyjałaby teorii, że plemniki potrafią żyć 7 dni. Ponieważ wynika mi, że kochałam się z mężem dokładnie 7 dni po ostatniej @ (teraz cykle miałam dokladnie 28 dniowe), czyli do zapłodnienia powinno było dojść dopiero 14 dnia cyklu... w sumie to nie mam pojęcia jak temu plemniczkowi się to udało! Ale dzidziuś w brzuszku jest! Tak jak zresztą pisałyście dziewczyny na innym wątku, że ciąża rodzi się najpierw w głowie, to myślę, że tak też było. Planowaliśmy, że będziemy chciali drugie dziecko, dużo rozmawialiśmy, tylko mieliśmy jakieś opory, żeby wprowadzić to w czyn. No i samo się stało!

Powodzenia!
malinka1978
Kiedy zajść w ciążę?
Biologia swoje...
Z biologicznego punktu widzenia najlepszy dla kobiety czas na zostanie matką to okres między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Na ten czas przypada okres największej płodności, mniejsze niż w późniejszym wieku jest też ryzyko urodzenia dziecka z niektórymi wadami genetycznymi. Ryzyko komplikacji wzrasta, gdy kobieta ukończyła 35 lat, zwłaszcza gdy jest to jej pierwsza ciąża. Także wiek poniżej 18 lat, gdy organizm sam jest jeszcze w fazie wzrostu (pokwitania), wzrasta ryzyko urodzenia dziecka martwego lub z niską wagą urodzeniową.

...a życie swoje
Jednak lata między 20. a 30. rokiem życia to również czas, gdy kobiety zdobywają wykształcenie, rozpoczynają karierę zawodową czy budują dojrzałe związki z partnerami. Z tego powodu decydują się na ciążę w późniejszym wieku.

Nauka i kariera
Trudno określić najlepszy czas, gdy bezpiecznie z punktu widzenia ekonomicznego możemy decydować się na dziecko. Planowanie macierzyństwa tak, by nie kolidowało z nauką i pracą zawodową, zawiera w sobie pułapkę. Każda stabilna sytuacja ekonomiczna może ulec nagłej zmianie (utrata pracy, choroba), a posiadanie dziecka to przecież zobowiązanie na wiele lat. Należy zastanowić się nad tym, czy wykonywana praca nie niesie za sobą ryzyka obniżenia płodności bądź zagrożeń dla rozwijającego się płodu. Ryzyko stanowi:

kontakt ze szkodliwymi substancjami, np. chemikaliami, związkami promieniotwórczymi,

ciężka praca fizyczna,

praca w ciągłym stresie.
Jeśli warunki twojej pracy są szkodliwe, może warto zastanowić się nad jej zmianą. Zanim zajdziesz w ciążę, warto też się zorientować:

jak ciężarne są traktowane w twojej firmie,

jakÄ… ochronÄ™ zapewnia ci kodeks pracy w tym zakresie,

jakie będą możliwości powrotu do wykonywanego zajęcia po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Na szczęście obecnie coraz więcej pracodawców docenia młode matki jako osoby bardziej zorganizowane.

Emocje
Ważniejsza od ekonomii wydaje się emocjonalna dojrzałość do rodzicielstwa obojga partnerów. Pamiętaj! Dziecko przez samo swoje pojawienie się na świecie nie rozwiąże problemów, które są w związku. Zwykle bywa odwrotnie. Obok radości i satysfakcji opieka nad dzieckiem niesie za sobą także trudności. Należą do nich choćby:

fizyczne zmęczenie,

lęk o zdrowie dziecka,

trudności w adaptacji do nowej roli (np. depresja poporodowa).
W takich momentach wsparcie partnera jest nieocenione. Dziecko nie scali rozpadającego się związku, warto więc podjąć próbę rozwiązania problemów przed ciążą.
Presja czy to społeczna (np. wszystkie koleżanki mają już dzieci), czy ze strony pragnących wnuka dziadków, czy ze strony partnera nie jest dobrą motywacją. Rodzicielstwo powinno być ucieleśnieniem waszych pragnień.

Kiedy szansa na ciążę jest największa?
Do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia gotowego do zapłodnienia jaja dochodzi podczas owulacji. Zwykle występuje ona około 14 dni przed menstruacją. Błędem jest wyznaczanie dnia owulacji na środek cyklu. Taka prawidłowość występuje jedynie w cyklach 28 dniowych, a większość kobiet ma cykle o innej długości (zwykle dłuższe, ok. 31 dni) lub nieregularne.

Jak określić moment owulacji?
Około 25% kobiet odczuwa tzw. ból owulacyjny w okolicach podbrzusza. Uważa się, że ten ból powstaje na skutek drażnienia otrzewnej przez krew lub płyn wypływający z pękniętego pęcherzyka Graafa. Występuje więc zazwyczaj w trakcie owulacji lub tuż po niej.

Tuż przed owulacjÄ… i w jej trakcie zmienia siÄ™ także wydzielina z pochwy. Åšluz staje siÄ™ obfitszy, lepki, przezroczysty (jak biaÅ‚ko jajka kurzego), rozciÄ…gniÄ™ty w palcach tworzy nierozrywajÄ…cÄ… siÄ™ „nitkÄ™”. Taki Å›luz okreÅ›la siÄ™ mianem pÅ‚odnego, uÅ‚atwia on bowiem przemieszczanie siÄ™ plemników. ComiesiÄ™czna obserwacja Å›luzu pomaga w okreÅ›leniu momentu owulacji.

Również zmiana temperatury ciaÅ‚a jest sygnaÅ‚em zmian owulacyjnych. Tuż przed jajeczkowaniem siÄ™ obniża, a wraz z wystÄ…pieniem owulacji – wzrasta. Aby wykryć te zmiany, warto codziennie rano, zanim wstaniesz z łóżka, mierzyć podstawowÄ… temperaturÄ™ ciaÅ‚a (w pochwie) i prowadzić comiesiÄ™czny zapis. DziÄ™ki temu uzyskasz przejrzysty schemat.

Aby nie popełniać błędów w obserwacji śluzu i temperatury, warto zapoznać się z jedną z nowoczesnych metod planowania poczęcia, jak np. metoda objawowo-termiczna Rotzera czy obserwacja śluzu metodą Billingsa. Wiele czynników może bowiem wpływać na wahania podstawowej temperatury ciała (stres, alkohol, nieprzespana noc, infekcja) i nieumiejętnie wykonywany pomiar może być mylący.

Do określenia momentu owulacji możesz też używać testów owulacyjnych dostępnych w aptece bez recepty. Test wykrywa wzrost hormonu luteinizującego LH w próbce moczu. Wykonuje się go podobnie jak test ciążowy.

Moment owulacji może precyzyjnie okreÅ›lić także lekarz ginekolog, wykonujÄ…c tzw. monitoring cyklu. Stosuje siÄ™ go zwykle wtedy, gdy wystÄ™pujÄ… problemy z poczÄ™ciem. Lekarz w okreÅ›lonych – na podstawie dÅ‚ugoÅ›ci twoich cykli – dniach wykonuje USG. Obserwuje, jakie rozmiary przybiera pÄ™cherzyk Graafa, oraz okreÅ›la moment, gdy powinien pÄ™knąć.

Pomocny może być również kalkulator intymny, który znajdziesz na naszej stronie. Gdy nauczysz się określać moment owulacji, łatwiej będzie ci zaplanować poczęcie.
Weź pod uwagę:

komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 12 do 24 godzin po opuszczeniu jajnika,
plemniki żyją w ciele kobiety przez dwa, trzy dni (choć zdarza się, że w bardzo sprzyjających warunkach mogą przetrwać dłużej),

najlepiej odbyć stosunek jak najbliżej owulacji lub w jej trakcie,

kilkudniowa abstynencja seksualna ze strony partnera na kilka dni przed jajeczkowaniem może poprawić parametry nasienia i ułatwić poczęcie,

pozycja podczas stosunku może uÅ‚atwić nasieniu dotarcie do komórki jajowej – polecane sÄ… zwÅ‚aszcza te pozycje, które wymagajÄ… gÅ‚Ä™bokiej penetracji (np. pozycja klasyczna z uniesionymi nogami). Wtedy nasienie wytryskiwane jest najbliżej szyjki macicy, co sprzyja dotarciu plemników do jajeczka.
BarbaraMM
Osoby mające regularnie owulację w prosty sposób mogą wyliczyc dni płodne i wszystko, ale w przypadku osób które mają nieregularne miesiączki takie wyliczenia się nie sprawdzaja.
wafelek
ja również mam problem z wyliczeniem icon_sad.gif
kompletnie siÄ™ na tym nie znam bo raz mam np 25 a drugi 29
wafel
zazdroszczę że potrafisz sobie wyliczyć icon_smile.gif
a mam z tym problem i jestem w tym zielona
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.