To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Wynajem mieszkania

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Irenka.
Jak w temacie.

Dobiega końca remont mieszkania po mojej Mamie. Mam już klienta, który czeka na udostępnienie tegoż lokalu mieszkalnego.
Poradźcie, tak z doświadczenia. Co powinno być w umowie? Czy zrobić spis rzeczy, które są w mieszkaniu? Opisać ich stan? Wszystko jest idealnie nowe, mieszkanie przeszło generalny remont, wszystkie instalacje są wymienione, sanitariaty, nowa będzie kuchenka gazowa też. Zrobić zdjęcia, żeby wykluczyć ewentualne spory dot. "zużycia" mieszkania?

I jeszcze jedno- w kwestii rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Guglałam nieco i wychodzi mi, że korzystniej jest rozliczyć się w formie ryczałtu. Do kwoty 13 480,00 zł rocznie (chyba) podatek wynosi 8,5 %. Czy tak? A może źle myślę? Oświeccie laika blagam.gif
Wyłóżcie mi kawę na ławę- co po kolei powinnam zrobić.
xxyy
Zrobic zdjecia + opisac pomieszczenie po pomieszczeniu .
Zrobic spis " nieszkodliwych usterek" ( znaczace powinny byc naprawione) np: w pokoju A na scianie ( dokladnie okreslic w ktorym miejscu) jest zaszpachlowana gipsem dziura , w oknie B zarysowana szyba.
Jesli sa meble opisac stan, porobic zdjecia.
Lista przedmiotow i mebli pozostawionych do uzytkowania przez wynajmujacego.
Depozyt !!!
Jak dlugo trwa okres probny, a potem czy wynajem przedluzony na okreslony czas ( pol roku, rok, wiecej, czy bezterminowo, ale wtedy dokladnie trzeba okreslic okres wypowiedzenia dla kazdej ze stron.
Wplata -kiedy ma byc dokonana i w jakiej formie.
Lista warunkow jesli takowe sobie zyczysz: np bez zwierzat, dla osob niepalacych itp
Za co wynajmujacy jest odpowiedzialny np utrzymanie czystosci, placenie rachunkow, poniesienie kosztow naprawy szkod wyrzadzonych z jego winy itp
Kto naprawia i pokrywa koszty usterek typu zepsucie sie piecyka gazowego ( z reguly wynajmujacy).
Irenka.
Dziękuję za pierwszą odpowiedź w tym temacie, Leni. Co masz na myśli, pisząc "depozyt"?
xxyy
Od wynajmujacego sie pobiera depozyt ( no chyba , ze kogos bardzo dobrze znasz to mozesz zadecydowac, ze nie).
Kwota , nie wiem jak w Polsce , ale tam gdzie wynajmuje to kwota w wysokosci mniej wiecej miesiecznej oplaty za wynajem.
Pobiera sie ja zaraz na poczatku i oddaje gdy wynajmujacy sie wyprowadza. Ma ona pokryc ewentualne szkody jesli takowe powstana z winy uzytkownika mieszkania, a ten odmowi pokrycia.

To tak ogolnie, ale moze ktos sie wypowie jak to dokladnie wyglada w Polsce.
Ciocia Magda
Tu jest dość szczegółowy artykuł o wynajmowaniu mieszkań.

Co do podatku, to zdecydowanie ryczałt jest najbardziej korzystny! Ale i tak dopytaj się w swoim US o szczegóły, bo jak tu kiedyś dyskutowałyśmy na ten temat, to wyszło, że różne są formalności - u mnie np. trzeba z umową najmu zgłosić się przed pierwszym dniem obowiązywania umowy (np. podpisujesz w maju a najem rozpoczyna się od 1 czerwca, więc przed 1. czerwca masz się zgłosić do US i złożyć dokumenty, że chcesz się rozliczać ryczałtowo).

Od czerwca czy lipca tego roku miały wejść nowe przepisy nakazujące osobom wynajmującym lokale (komuś) - czyli np. babci, która wynajmuje pokój studentowi - zakładanie kas fiskalnych. Głośno o tym było na początku roku, a potem ucichło. Czy ktoś coś wie na ten temat?
Mrówa
Depozyt tu często nazywany jest kaucją zwrotną. Jego przeznaczenie jest dokładnie takie jak pisała Leni.
W necie jest sporo wzorców umów najmu więc możesz się też imi wesprzeć. Warto w umowie wpisać czego Najemca NIE może, czyli np. użyczać albo podnajmować lokalu osobom trzecim.
Jeżeli mieszkanie jest po remoncie wyjaśnij też z Najemcą czy oczekujesz, że odda je również odświeżone (np. po malowaniu). Spotkałam się z umową, gdzie taki był wymóg Wynajmującego.
xxyy
Oczywiscie, ze kaucja zwrotna icon_redface.gif
Mrówa
CYTAT(Magda EZ @ Tue, 01 Dec 2009 - 17:43) *
Co do podatku, to zdecydowanie ryczałt jest najbardziej korzystny! Ale i tak dopytaj się w swoim US o szczegóły, bo jak tu kiedyś dyskutowałyśmy na ten temat, to wyszło, że różne są formalności - u mnie np. trzeba z umową najmu zgłosić się przed pierwszym dniem obowiązywania umowy (np. podpisujesz w maju a najem rozpoczyna się od 1 czerwca, więc przed 1. czerwca masz się zgłosić do US i złożyć dokumenty, że chcesz się rozliczać ryczałtowo).

W oświadczeniu składanym w US jest napisane, że trzeba je złożyć przed rozpoczęciem najmu, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Ja składałam oświadczenie, gdy najem już trwał, musiałam tylko napisać, że do dnia złożenia oświadczenia nie uzyskałam przychodu z najmu.
Co do samego ryczałtu - musisz policzyć, czy Ci się opłaca w zależności od kwoty. Wszystko powyżej tego limitu będzie opodatkowane 20%. Na 2010 limit ma być chyba większy (pow. 16 000zł).
Ach jeszcze mi się przypomniało. Jeżeli w umowie będzie, że dostajesz kwotę X + opłaty to te opłaty też wejdą w przychód. Jeżeli natomiast ty dostajesz tylko za wynajmowanie a najemca płaci sam wszystkie rachunki, wówczas rozliczasz się tylko z kwoty X. (Tak mi podpowiedziano w US).

O kasach fiskalnych nic nie wiem. Dowiem się w czwartek bo mi się aż ciśnienie podniosło w stresie.
Mrówa
CYTAT(Magda EZ @ Tue, 01 Dec 2009 - 17:43) *
Od czerwca czy lipca tego roku miały wejść nowe przepisy nakazujące osobom wynajmującym lokale (komuś) - czyli np. babci, która wynajmuje pokój studentowi - zakładanie kas fiskalnych. Głośno o tym było na początku roku, a potem ucichło. Czy ktoś coś wie na ten temat?

To dotyczy tylko lokali użytkowych.
Ciocia Magda
Naprawdę? A zobacz tu jest mowa o nieruchomościach mieszkalnych. Na szczęscie podają też jak uniknąć kas fisk.
Mrówa
Ja niestety nie jestem specjalistą. Przed oddaniem mieszkania do wynajmu byłam w US dowiedzieć się jak to wygląda przy rozliczeniu z US. Wówczas kobieta mi powiedziała co musimy zrobić, jakie ośwadczenia, do kiedy wpłacać podatek, na jakim druku roczne rozliczenie. Ani słowa nie wspomniała o kasie fiskalnej (dlatego mnie trochę zaskoczyłaś). Wczoraj byłam znów w US i specjalnie podeszłam do kobiety podpytać. W odpowiedzi usłyszałam j.w. kasy tylko przy lokalach użytkowych. O fakturach/rachunkach nie wspomniała (ale ja też nie pytałam). Może ktoś biegły w temacie coś napisze.
tyczka
Irenko, ja od ponad roku wynajmuję mieszkanie. Miałam to szczęście, że znalazłam firmę, która chciała mieszkanie wynająć.
Rozliczam się ryczałtem. Jeśli byś chciała, mogę przesłać Ci gotowy wzór umowy, po niezbędnych poprawkach, z zawartymi wszytskimi ważnymi, jak sądzę sprawami. Odezwij się na priv.
Grubcia
czy ja mogę Cie prosic o wzór takiej umowy?
milutka
Chcę wynająć mieszkanie, do tej pory mieszkał u nas brat męża, ale że się wyprowadził, to dałam ogłoszenie i nawet duże jest zainteresowanie. Już jutro pierwsi oglądający (nie wiem jak chcą tam się pomieścić z trójką dzieci, no ale to ich sprawa)

Może wiecie jakie teraz przepisy obowiązują? Na pewno będziemy mieli przygotowaną umowę przez naszą prawniczkę, ale czy jesli pójdzie coś nie tak mogę rozwiązać umowę z ludźmi , którzy mają dzieci?

A ryczałtowo to czyli, że na koniec roku się rozliczam tak? icon_redface.gif ale wtedy trzeba co miesiąc składać deklarację do US?
Mrówa
CYTAT(milutka @ Tue, 12 Jun 2012 - 00:26) *
A ryczałtowo to czyli, że na koniec roku się rozliczam tak? icon_redface.gif ale wtedy trzeba co miesiąc składać deklarację do US?

Podatek odprowadzasz do 21(?) każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Deklarację w urzędzie składasz w styczniu za poprzedni rok.
Ciocia Magda
Milutka, tak jak pisze Mrówa - płacisz co miesiąc (ale chyba do 20.?) a deklaracje składasz raz na rok - do końca stycznia. W styczniu możesz też złożyć pismo o rozliczeniach kwartalnych, żeby płacić raz na kwartał zamiast co miesiąc.

Od jakiegoś czasu nie obowiązuje limit dochodów z najmu, które można rozliczać w formie ryczałtu.

Jeśli chodzi o rodziny z dziećmi, to chyba pozbycie się ich jest niewiele trudniejsze od jakiegokolwiek innego najemcy - tzn. ogólnie nie jest to łatwe icon_sad.gif

Słyszałam też o takiej formie zabezpieczenia, że prosi się najemcę o przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu, albo referencji od poprzedniego wynajmującego, albo formularza osobowego (z wszystkimi danymi).
Mafia
Podatek odprowadza się do 20go, można miesięcznie lub kwartalnie (należy to zadeklarować pisemnie w US). Pit składa się raz w roku w styczniu za rok poprzedni
milutka
No podatek do 20 tyle wiem icon_smile.gif

A możecie jeszcze mi powiedzieć jaka jest wysokość podatku i czy ten procent liczy się od całej sumy czy tylko od odstępnego, czyli to co zarabiamy?
Gruszka
Zabezpieczeniem przed sytuacją, w której nie można łatwo pozbyc sie uciążliwego najemcy, jest tzw. najem okazjonalny. Nie obowiązuję wtedy (za wyj. kilku paragrafów) ustawa o ochronie praw lokatorów.

Najistotniejsze dla Ciebie fakty to: (ze strony muratordom.pl )
CYTAT
Co w praktyce różni najem okazjonalny od zwykłego najmu?
■Gwarancja notarialna (w przypadku najmu okazjonalnego) - oÅ›wiadczenie najemcy w formie aktu notarialnego stanowiÄ…ce zaÅ‚Ä…cznik do umowy najmu okazjonalnego, w którym najemca poddaje siÄ™ egzekucji i zobowiÄ…zuje do opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego po rozwiÄ…zaniu tej umowy.
■Najemca musi wskazać (w umowie, w zaÅ‚Ä…czniku do niej albo oÅ›wiadczeniu notarialnym) inny lokal, w którym mógÅ‚by zamieszkać w razie wykonania egzekucji obowiÄ…zku opróżnienia wynajmowanego lokalu. Konieczne jest oÅ›wiadczenie wÅ‚aÅ›ciciela lokalu „zastÄ™pczego” lub osoby posiadajÄ…cej tytuÅ‚ prawny do takiego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie u niego najemcy i jego domowników w razie przymusowej wyprowadzki z wynajmowanego lokalu. WynajmujÄ…cy może zażądać, żeby to oÅ›wiadczenie miaÅ‚o notarialnie poÅ›widczony podpis.
■Dotychczas wÅ‚aÅ›ciciel nie mógÅ‚ wyrzucić lokatora, który nie chciaÅ‚ siÄ™ wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania, mimo że umowa najmu zostaÅ‚a rozwiÄ…zana. Wyroki eksmisyjne czÄ™sto byÅ‚y nieskuteczne, ponieważ aby eksmisji dokonać, lokator musi otrzymać lokal socjalny. Nowe przepisy rozwiÄ…zujÄ… ten problem. W przypadku najmu okazjonalnego nie obowiÄ…zuje też okres ochronny – od 1 listopada do 31 marca – uniemożliwiajÄ…cy w tym czasie eksmisjÄ™ lokatora. EksmisjÄ™ można stosować nawet w stosunku do kobiet w ciąży, maÅ‚oletnich.
■Umowa najmu okazjonalnego musi być zarejetsrowana w urzÄ™dzie skarbowym w ciÄ…gu 14 dni od daty rozpoczÄ™cia najmu.
■UmowÄ™ z najemcÄ… podpisuje siÄ™ na czas oznaczony nie dÅ‚uższy niż 10 lat.


Poczytaj tu o róznicy pomiędzy zwykłym, a okazjonalnym.
https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-bud...u,132_4836.html
milutka
Gruszko dziękuję icon_smile.gif poczytam.
milutka
Jednak zdecydowaliśmy się na zwykłą umowę, sami spiszemy, ale chcę mieć tam wszystko zawarte wszystkie ustaleni. Para, studenci z pieskiem icon_wink.gif zdecydowali się na mieszkanie, mamy 8 dni na przygotowanie wszytkiego. Macie jakieś gotowe wzory? no i nie wieem jak to jest z tym podatkiem, bo powiedzmy odstępne wyjdzie nam 500zł a reszta to opłaty.
milutka
ponawiam pytanie, czy możecie mnie poratować umową, jak ma wyglądać i co zawierać.

Po przeczytaniu o tym wynajmie okazjonalnym, wolimy jednak tak, koszt u notariusza niewielki a jednak jakieÅ› zabezpieczenie mamy.

Ale to muszę ja tę umowę napisać i z nią do notariusza tak?
mirellka
Ostatnio znalazłem taką informację, że jeżeli jesteśmy w małżeńśtwie to potrzebujemy zgody małżonka na piśmie na zawarcie umowy najmu mieszkania (tutaj). Jeżeli takiej zgody, nie ma, to umowa jest nieważna i można lokatora wyrzucić na bruk, bo nie chroni go ustawa o ochronie praw lokatorów. Ktoś może to potwierdzić?
Elizabieta
Wynajmowałam kiedyś mieszkanie, ale będąc w stanie wolnym, więc nic nie wiem na ten temat. Ale czy uzyskanie takiej zgody byłoby dla Ciebie problemem? Bo może lepiej się zabezpieczyć?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.