To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Nawał laktacyjny-ściągać pokarm?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Dirty Diana
Jak w temacie. Zaraz kąpiel i będą małego karmiła, ale nie ściągnie mi obu piersi. Wyczyścić drugą laktatorem? Czy przystawić trochę do jednej, trochę do drugiej?
Carrie
Może jednak da radę z obu?
Dominik z reguły po pierwszym szale niemal kimał przy pierwszej piersi ale jak go przystawiałam takiego nieprzytomnego do drugiej piersi - włączał drugi bieg, jakby wcale nie był śpiący.

Ja nie dostawiałabym na trochę do jednej i na trochę do drugiej piersi - bo za krótkie ssanie będzie i w efekcie nieprawidłowy sygnał dla przysadki.Nakarmiłabym jedną piersią a potem dostawiła do drugiej.Jak da radę wypić tyle byś odczuła ulgę w tej drugiej ( zeszło stwardnienie choć trochę) to byłoby ok.A następne karmienie z tej nieopróżnionej do końca. Jak nie da rady opróżnić by zelżało napięcie w tej drugiej - to ręcznie odciągnij tyle by pierś nie była kamieniem.

Karmiłam w taki sposób a pierwsze zastoje zrobiły mi się dopiero po kilku miesiącach jak Dominik zaczął zmieniać sobie godziny drzemek i rozregulował wcześniej wypracowany przez siebie schemat.

Miłego karmienia i gratulacje!!!
Martalka
Ja po drugim porodzie miałam taki nagły i obfity nawał, że od razu gorączki dostałam.

Położna poradziła- odciągnąć dość sporo, aby poczuć ulgę. I potem od razu ZIMNY okład żelowy. Przy następnym karmieniu ściągnęłam z drugiej piersi- ale ciut mniej i podobnie -okład.



Magdawro
Odciąganie powoduje, że organizm dostaje sgnał "produkować więcej". Wypróbowany sposób na wyciszenie a nawet zanik (przy dłuższym stosowaniu) laktacji, to okład z wychłodzonych liści kapusty potłuczonych jak kotlety. Polecany na szkoleniach z zakresu laktacji.
ewqa
zgadzam się z Magdąwro, choć jeszcze nie na podstawie własnego doświadczenia, ale tego co mówiła położna ze szkoły rodzenia. mówiła o bolesnym obrzęku piersi około 2 dni po porodzie, który zwykle mija po 24h , pomagają zimne okłady między karmieniami, okłady z liści kapusty i okłady z szałwi, ewentualnie szałwia do picia ( tyle,że z tym ostatnim ostrożnie, bo szałwia zmiejsza ilość produkowanego mleka).
odciąganie jest niewskazane, chyba,że minimalną ilość pokarmu, aby dziecku dobrze się ssało, bo napięte brodawki mogą to utrudniać .
olivia
U nas znow polozne radza aby przy takim nawale wejsc pod prysznic i masowac piers , wyprobowalam przy Olivi i pomagalo , nie odciagac bo jak dziewczyny pisaly wtedy mleka przybywa
Dirty Diana
Dzięki. A Jarema, jak na złość, pociągnął 10 min. i śpi w najlepsze...
Magdawro
Jakby co, zawsze można wykorzystać męża 06.gif . Z reguły podchodzą do tego z entuzjazmem;)
A jak tam dzisiaj? Lepiej?
Dirty Diana
Lepiej nie, ale i nie gorzej.
Magdawro
Kurcze. To ile to już tak?
Może sie przyda:
https://www.laktacja.pl/index.php?option=co...9&Itemid=66
moko.
CYTAT(Magdawro @ Sat, 02 Jan 2010 - 12:53) *
Kurcze. To ile to już tak?
Może sie przyda:
https://www.laktacja.pl/index.php?option=co...9&Itemid=66

Magdawro - synek Kaelsy ma 3 dni, więc nawał laktacyjny się pojawił:
Kaelso co znalazłam w googlach:

Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, miÄ™dzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia PiersiÄ…, autorka poradnika „Warto karmić piersiÄ…”.

Co to jest nawaÅ‚, kiedy i dlaczego siÄ™ pojawia„NawaÅ‚” to sÅ‚owo zaczerpniÄ™te z jÄ™zyka mam, które oznacza nagÅ‚e zwiÄ™kszenie iloÅ›ci pokarmu. Po zakoÅ„czeniu porodu dochodzi do hormonalnej „burzy” w organizmie kobiety. UruchamiajÄ… siÄ™ mechanizmy sterujÄ…ce laktacjÄ…. Mimo że pokarm byÅ‚ wytwarzany już w ciąży, dopiero teraz gwaÅ‚townie zwiÄ™kszy siÄ™ jego objÄ™tość. BÄ™dzie to zauważalne ok. 40 godzin po porodzie. U niektórych kobiet, zwÅ‚aszcza tych, które przeżyÅ‚y stres lub cesarskie ciÄ™cie, nawaÅ‚ może pojawić siÄ™ w 5–6. dobie.

Jak mogę sobie pomóc z nawałem
To naturalne, że kobieta odczuwa wtedy silne przepełnienie i napięcie piersi. Jest zaskoczona ich wielkością, boi się zastoju, niepokoi wyciekaniem pokarmu, np. na myśl o dziecku. Najważniejsze, by prawidłowo i często (przynajmniej osiem razy na dobę) karmiła. Nie powinna robić nic, co mogłoby ograniczyć ssanie: używać smoczków, dopajać, dokarmiać bez powodu. Warto zwracać uwagę na to, aby przed przystawieniem dziecka otoczka piersi była miękka. Jeśli jest zbyt napięta, można odciągnąć trochę pokarmu, aby ułatwić mu chwycenie piersi.

Nawał mleczny
Inaczej zwany zalewem pokarmu. Pojawia się zwykle trzeciego lub czwartego dnia po porodzie, kiedy piersi zaczynają wytwarzać za dużo mleka i stają się nagle nabrzmiałe, twarde i bolesne. Jedyna rada to jak najczęstsze karmienie dziecka. Jeśli maluch nie może złapać piersi, przed karmieniem odciągnij trochę mleka, tak aby zmiękła i dało się ją chwycić.

PoÅ‚ożna radzi - Aniela Majcher - wykorzystać szczodrość natury, przystawiać oseska do piersi na żądanie, jak najszybciej i jak najczęściej. Jak i dlaczego należy to robić poczÄ…tkowo aż tak czÄ™sto, opisaÅ‚am już wczeÅ›niej. ProszÄ™ też nie zapominać o karmieniu nocnym. O jego potrzebie (dla dziecka i matki) oraz zaletach także już wczeÅ›niej trochÄ™ wspominaÅ‚am. NawaÅ‚ to nic strasznego, to skutek zmiany konsystencji mleka (Å›rodkowa i koÅ„cowa porcja). Pierwsza porcja zawsze jest "bardziej wodnista", jak okreÅ›lajÄ… je mamy, bo po prostu sÅ‚uży do napojenia dziecka, zawiera głównie laktozÄ™. Głównie chodzi o to, by czÄ™sto opróżniać pierÅ›. Najlepiej zrobi to oczywiÅ›cie dziecko. JeÅ›li zdarzy siÄ™ dÅ‚uższa przerwa, a piersi bÄ™dÄ… aż tak twarde i obrzmiaÅ‚e, że dziecku trudno bÄ™dzie jÄ… uchwycić, można przed karmieniem trochÄ™ ogrzać pierÅ› (np. rozgrzanÄ… pieluszkÄ… lub strumieniem ciepÅ‚ej wody), po czym delikatnie rozmasować pierÅ› ruchami kolistymi i lekko w dół w kierunku brodawki, zwÅ‚aszcza tam, gdzie biegnÄ… zatoki mleczne. Można upuÅ›cić parÄ™ kropli pokarmu, po czym przystawić dziecko. JeÅ›li pomimo naszych prób i staraÅ„, pokarm nie zechce wypÅ‚ywać, lekarz pewnie zaleci oksytocynÄ™. Kiedy dziecko nie chce ssać, za nic nie pozwoli siÄ™ obudzić, a pierÅ› domaga siÄ™ opróżnienia, wówczas odciÄ…gnąć pokarm rÄ™kÄ… lub laktatorem rÄ™cznym, ale nigdy nie do koÅ„ca. To bÅ‚Ä…d! Wystarczy 5–15 ml, bo ile Å›ciÄ…gniemy, tyle do niej wpÅ‚ynie. Zbyt obfite odciÄ…ganie tylko nasila laktacjÄ™. Po nakarmieniu - zimne okÅ‚ady z lodu na okoÅ‚o 30 minut lub z liÅ›ci biaÅ‚ej kapusty (umyć, lekko rozbić na lnianej Å›ciereczce), brodawki ochronić wkÅ‚adkami. W ostatecznoÅ›ci (hamuje laktacjÄ™) można pić napar z szaÅ‚wi (3 szklanki/dobÄ™). W trakcie ssania maleÅ„stwa, dobrze jest uczyć siÄ™ kontaktu z wÅ‚asnym dzieckiem, rozmawiać z nim, Å›piewać mu, zrelaksować siÄ™ muzykÄ…. Niestety, karmienie najpierw musi sprawiać przyjemność dziecku, mama dopiero później zacznie odbierać wszelkie korzyÅ›ci.



+ okłady z liści kapusty, ciepłe okłady, masaż.

Czyli generalnie:
- przystawiać dziecko jak najcześciej do piersi,
- troszkę odciągnąć pokarmu, by pierś trochę zmiękła,
- stosować okłady na bolące piersi,

Powodzenia!

p.s
nie wiem czy to Ci się przyda, bo ja się na karmieniu piersią nie znam.... ale żywo mnie to interesuje.
Mrówa
Z mojego doświadczenia:
Dopóki piersi mnie nie bolały nic nie robiłam. Gdy zaczynały robić się twarde i bolesne wówczas przystawiałam ponadprogramowo Ola. Z Miszką to już nie przechodziło więc masowałam pod prysznicem i minimalnie odciągałam pokarm do momentu aż poczułam ulgę.
Martalka
Ja wiem, że odciąganie daje sygnał "produkować więcej", ale zaraz potem zimny okład to hamuje. Naprawdę. Przepracowałam ten sposób na zalecenie położnej w szpitalu i jeszcze długo długo miałam w jednej piersi mniej pokarmu (bo może odciągnęłam za dużo-100 ml, a może za długo okładałam zimnym żelem???)
U mnie to nie był moment poczekamy-zobaczymy, bo już miałam gorączkę i mną telepało, więc działać trzeba było. A młody na pewno tych 100ml które z jednej piersi wyciągnęłam nie wypiłby za skarby świata 37.gif
Dirty Diana
Słuchajcie, a ja w efekcie wg rad nie zrobiłam nic i się na razie ustabilizowało.
kalinka9
kapusta pomaga-wypróbowałam, odciąganie też ale tylko do uczucia ulgi-nie więcej, bo produkcja tez sie ziwększa
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.