To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

koszt wyprawki

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Perełka77
Witam!
Mam do Was pytanie - zgodnie z krio samotnej matce przysługuje m.in. zwrot kosztów wyprawki dla dziecka,chciałabym się Was zapytać jaki jest mniej więcej średni koszt takiej wyprawki i co dokładnie wchodzi w jej skład (wózek,mebelki,ubranka,kosmetyki??) i w jaki sposób taką kwotę wyliczyć,jeśli np. wnioskowałabym o to w sądzie to na pewno przydatne byłyby tu paragony,rachunki,itp. Czy zwrot kosztów wyprawki to zwrot połowy tych kosztów??i jak wyliczyć te koszty??czy sąd np. mógłby zakwestionować wysokość kosztów wyprawki przeze mnie sporządzonej??tzn. że wg sądu byłyby to zbyt wysokie koszty??czy biorąc pod uwagę sytuację finansową ojca dziecka mógłby te koszty obniżyć??przykładowo kupno samego wózka to wydatek od 1000 do 4000 zl.Jeśli ja chcę kupić dziecku wózek w kwocie 4000 tys zł. to czy ojciec dziecka zobowiązany jest zwrócić mi połowę za ten wózek czy może on np. nie zgodzić się na zakup tak drogiego wózka??
I następne pytanie dotyczy zwrotu kosztów związanych z utrzymaniem samotnej matki w okresie okołoporodowym czyli 3 miesiące przed porodem,czy jest to obligatoryjne??-z przepisów wynika że tak natomiast w przypadku wnisokowania o dłuższy zwrot kosztów utrzymania tzn już po porodzie to wtedy potrzeba taka ma wynikać np. z trudnej sytuacji finansowej.Jeżeli te 3 miesiące są obligatoryjne to co w przypadku gdy powiedzmy mój koszt utrzymania to miesięcznie 2500 tys. zł a ojca dziecka na to nie stać?
dziękuję za odp
pozdrawiam
Ma.
Perelko, nie kosztow wyprawki tylko POLOWY tych kosztow.
Trudno wyliczyc taki ogolny bo roznie wyprawki mozna zrobic...jeden zmiesci sie w 2 tys a innemu braknie 10tys.
Liczysz wszystko co kupilas dziecku tj ubranka, kosmetyki, lozeczko, wozek, wnienke, jesli maluch ma swoj pokoik i kupowals mu mebelki i w gole cale wyposazenie to tez wliczasz...no i co tam jeszcze kupowalac i ciach na pol.
Najlepiej miec faktury ze sklepow, sady paragony nie bardzo chca brac pod uwage.
Zarobki oczywiscie tez sa wazne, ale duzo tez zalezy od sadu.
Perełka77
Tak oczywiście połowy kosztów wyprawki,ale czy to rzeczywiście będzie połowa??co w przypadku gdy np. ojciec dziecka stwierdzi , że taka wyprawka dla niego jest za droga??czy wtedy sąd obniży mu koszty do np.1/4 wyprawki czy jak to wygląda??czy zwrot połowy będzie zależny od sytuacji finansowej tego ojca ,czy po prostu będzie ob zobligowany do zwrotu połowy kosztów wyprawki??
Ma.
Mnie sie wydaje, ze nie moze obnizyc kosztow...ale moze rozlozyc splate kosztow na raty.
Mat Ko Ma
Może obniżyć ! Brane są pod uwagę możliwości zarobkowe ojca ! Zawyżone koszty elementów wyprawki są uśredniane (np. wózek za 4 tys. ). Bo jeśli jest możliwość kupienia czegoś ze "średniej półki" , a Ty wybierasz najwyższą to jest to Twoja fanaberia,a nie potrzeba dziecka.
Koszty utrzymania ciężarnej i kobiety w połogu to tylko koszty związane z ciążą i porodem,czyli:lekarz,badania,witaminy i leki związane z ciążą (np.na podtrzymanie),odzież ciążowa; nie zaś całokształt kosztów związanych z potrzebami ciężarnej.Gdybyś nie była w ciąży też musiałabyś jeść,płacić czynsz+ media...Dodatkowo może być wzięta pod uwagę utrata zarobków (np.ze względu na samopoczucie kobieta przechodzi na 1/2 etatu).
Koszt wyprawki bardzo łatwo obliczyć. Spisujesz na kartce wszystko co kupiłaś,z poddaniem ceny - sumujesz. Wnioskujesz o zwrot połowy tych kosztów,biorąc pod uwagę fakt,że pewne koszty będą uśrednione. W skład wyprawki wchodzą rzeczy i sprzę/meble niezbędne dziecku (odzież,kosmetyki,wózek,łóżeczko,komoda/szafa na ubranka). Nikt nie weźmie pod uwagę kosztów związanych z zakupem monitora oddechu jeśli nie ma wskazań medycznych czy innych tego typu gadżetów,które nie są niezbędne (sterylizator,laktator elektryczny...).
wiosna111
Witam wszystkich!!!
Ja mam pytanie związane ze zwrotem kosztów. Musze kupic córce aparat ortodontyczny. Jest to spory koszt. Czy mogę domagac się zwrotu połowy kosztów od ojca dziecka? Czy mogę tego domagac sie na sprawie o podwyzszenie alimentów?????? Bardzo prosze o odpowiedź!!!!!! Ponadto okazało się że przez 3 lata pobierał pieniądze na dzieci (urlopowe) lecz nigdy ich nigdzie nie zabrał......Prosze,pomózcie!!! Jutro sprawa!!!!!!!!!!!!!!11111111
Mama Mateo
Oczywiście, że możesz. Tylko to nastepuje chyba wtedy jak już kupisz albo złożycie się razem na aparat.
wiosna111
Witam Wszystkich!!!
No i jestem po.....nic nie osiągnęłam......alimenty oddalone bo nie ma podobno podstaw....jedynie spotkania w miare po mojemu.....Ale mam ponownie pytanie odnosnie zwrotu za aparat ort. Co zrobic i jak aby ojciec oddał połowę przynajmniej....
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.