To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Eurocamp a Vacaznsoleil- porównanie

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

wiesiołek
Od czterech lat spędzam urlopy na kempingach wynajmując wyposażone namioty lub domki. W tym roku po raz pierwszy skorzystałam z ofert Vacansoleil, poprzednio jeździłam wyłącznie z Eurocampem. Przed wyjazdem próbowałam znaleźć jakieś porównania standardu obu biur, ale były one bardzo szczątkowe. Myślę, że szczegółowe porównanie jest przydatne dla osób, które stoją przed dylematem co wybrać i dlaczego.
Poniższe jest oparte o własne doświadczenie z ostatnich czterech lat, w tym osiem pobytów na kempingach z Eurocampem oraz trzy z Vacansoleil. Pobyty na każdym kempingu trwały po 7-9 dni w okresie od połowy maja do końca czerwca. Moje obserwacje i wnioski opieram także na informacjach i relacjach osób, które spotykaliśmy na poszczególnych kempingach.
W szczycie sezonu, zarówno ceny, oferty specjalne jak i program animacji ulegają znacznej zmianie, dlatego niektóre z poniższych porównań mogą być nie miarodajne dla osób decydujących się na wyjazd w lipcu i sierpniu. Niezależnie od ostatecznego porównania Eurocamp i Vacansoleil, obie oferty, według mnie przebiją (pod względem stosunku ceny do atrakcyjności) oferty hotelowe, kwaterowe czy inne, zwłaszcza dla rodzin podróżujących z dziećmi.

1. Ilość, wybór, lokalizacja kempingów
Większość kempingów w Eurocampie wybrano pod klienta brytyjskiego (Eurocamp to firma brytyjska) stąd wiele z nich jest dość daleko od Polski. Mało który Polak decyduje się na wyjazd samochodem do odległej Hiszpanii czy Portugalii, nieliczni docierają do Francji, częściej do Holandii (super oferta campingowa oraz dobre drogi dojazdowe przez Niemcy) , jednak większość rodaków decyduje się na wyjazd do Włoch. W Chorwacji i Słowenii Eurocamp posiada tylko po jednym kempingu, w Austrii dwa więc- mimo chęci niewielu rodaków spędzi urlop z Eurocampem w tych rejonach.

Vacansoleil (firma Holenderska) posiada znacznie więcej kampingów do wyboru, w tym liczne w Austryjackiej Karyntii ( jak dla mnie bardzo atrakcyjne miejsce na letni wypoczynek, zupełnie nie doceniane przez Polaków i niesłusznie traktowane głównie jako miejsce przelotowe w drodze do Włoch), większy wybór w krajach Beneluxu, Chorwacji i Słowenii, a także po kilka na Węgrzech i Słowacji. I to jest główny powód dla którego w tym roku zdecydowałam się na wakacje z Vacansoleil.
O standardach kempingów napiszę dalej, ale już tu wspomnę , że przynajmniej niektóre z kempingów nieobecnych w ofercie Eurocamp z powodzeniem mogłyby się w niej znaleźć.
Dlatego w kategorii „Ilość, wybór, lokalizacja kempingów” 0:1 dla Vacansoleil

2. Standard kampingów
Dla zupełnie niezorientowanych i wyobrażających sobie kemping jako zadeptaną łączkę z kranem i obskurną łazienką: żaden chyba kemping w Polsce nie dorasta do poziomu tego, co oferują obydwa biura.
Oferta Eurocampu z definicji trzyma wysoki poziom tj. sam fakt, że Eurocamp wybrał dany kamping do swoje oferty jest rekomendacją. Byle jakich (zaniedbanych, czy bez atrakcji dla dzieci po prostu nie mają w swojej ofercie).
W przypadku Vacansoleil trzeba mieć nosa i szczęście, bo trafić można różnie. SÄ… zarówno„wypasione” kempingi z wesoÅ‚ym miasteczkiem, aquaparkiem i caÅ‚osezonowym programem animacji (na wielu z ich swoje namioty i domki posiadajÄ… obydwa biura), jak i takie, na których oferta ogranicza siÄ™ do parceli z zakwaterowaniem, maÅ‚ego placu zabaw, jednej zjeżdżalni do wody , sklepiku, zaÅ› animacje sÄ… prowadzone tylko w lipcu i sierpniu.
Co prawda katalogi obydwu firm podają ilość gwiazdek przyznanych poszczególnym kempingom, jednak z mojego doświadczenia pięć gwiazdek Vacansoleil odpowiada czterem gwiazdkom Eurokampu, analogicznie cztery gwiazdki Vacansoleil trzem gwiazdkom Eurocampu, zaś to co Vacansoleil proponuje jako obiekt trzygwiazdkowy jest raczej poniżej standardu Eurocampu.
Na wszystkich campingach, na których byłam przed szczytem sezonu z Eurocampem prowadzono, przynajmniej w jakimś zakresie, animacje dla dzieci. W Vacansie tylko jeśli się szczęśliwie trafi- ja akurat trafiłam na kempingi, na których animacje zaczynają się w lipcu.
W kategorii „standard kempingu” 1:0 dla Eurocampu

3. Standard domków i namiotów
Standard domków u obu firm niemal identyczny. JeÅ›li chodzi namioty, to te z Vacansoleil sÄ… nieco bardziej przestronne ze wzglÄ™du na wyższe sypialnie (W Eurocampie cześć sypialni obniża siÄ™ pod dużym kÄ…tem), część „salonowa” namiotu Vacansoleil też mi siÄ™ wydawaÅ‚a nieco wyższa.
Wynik konkurencji zbliżony do remisu, z plusem dla „Vacansa” 1:1+

4. Wyposażenie domków i namiotów
Oferta obejmuje wyłącznie namioty willowe, czyli składające się z dwóch sypialni z łóżkami (w jednej łóżko dwuosobowe, w drugiej cztery łóżka jednoosobowe), pomiędzy sypialniami coś w rodzaju szafy, z przodu namiotu salon i kuchnia .
Na pierwszy rzut oka podobnie, w szczegółach sÄ… jednak różnice wpÅ‚ywajÄ…ce na komfort pobytu. Rzecz najbardziej oczywista: sypialnie Eurocampu majÄ… poduszki i koce, sypialnie Vacansa na ogół nie posiadajÄ… poÅ›cieli, a to oznacza konieczność zabrania ze sobÄ… Å›piworów, a czasem pewien dyskomfort w razie pobytu w wysokich górach, gdzie pozasezonowe noce bywajÄ… zimne… W Eurocampie zawsze byÅ‚y w takich sytuacjach dodatkowe koce na życzenie, w Vacansie pozostaje spać w polarze i skarpetach. Ale tylko w razie wybrania namiotów, bo już domki Vacansa poÅ›ciel posiadajÄ… , z tym , że oprócz poduszek raz sÄ… to koce, a raz koÅ‚dry.
W kategorii „poÅ›ciel” blisko remisu, z plusem tym razem dla Eurocampu 1+:1

Grill i narzędzia do grilla- w Eurocampie zawsze na wyposażeniu namiotu/domku, w Vacansoleil , owszem, ale za dodatkową opłatą ok. 10Euro /tydzień i to nie wszędzie. Istotna różnica dla tych , dla których grillowanie to kwintesencja wakacyjnej, kempingowej kuchni.
Toster/ piekarnik – W Eurocampie pod palnikami kuchenki w namiocie jest „mini-piekarnik” który umożliwia zrobienie tostów, zapiekanek itp. W domkach czÄ™sto jest dodatkowo piekarnik standardowych wymiarów. Niestety Vacansoleil nie daje możliwoÅ›ci upieczenia sobie mrożonej pizzy… mini piekarnika w namiocie ani w domku zastaliÅ›my.
Lodówka-/ zamrażarka - to chyba moje największe rozczarowanie Vacansem. Lody na wakacjach, jak i zamrożenie zabranej z kraju wędliny to możliwości oczywiste w namiocie i domku Eurocampu. Niestety w Vacansoleil loteria - nie wiadomo czy trafisz na chłodziarkę z zamrażalnikiem czy bez, a nawet jeśli będzie zamrażalnik to zwykle mały lub słaby i lody prawdopodobnie zamienią się w milkshake.
Garnki i naczynia - pozornie to samo, a jednak... O ile we wszystkich domkach i namiotach są identycznie naczynia i garnki, to w Vacansie kolejna loteria: raz masz patelnię z teflonem, a raz bez , a w zamian popołudnie na jej szorowanie. Raz masz, zgodnie z listą, sześć kieliszków do wina, innym razem pod tym hasłem kryją się trzy kufle do piwa i trzy szklaneczki.
Talerze głębokie i płaskie i tu i tu ,ale już małe talerzyki śniadaniowe są tylko w Eurocampie, więc w Vacansoleil kawę zagryzasz biszkopcikiem z talerza obiadowego. Drobiazgi takie jak korkociąg, otwieracz do butelek itp. w Eurocampie wszędzie jednakowe i dobrej jakości, w Vacans w każdym miejscu inne i czasami liche.
W kategorii „kuchnia” zdecydowane zwyciÄ™stwo Eurocampu 1:0

5. Opieka biura/ kurierów

Życzliwość i profesjonalność obsługi klienta przed wyjazdem w obu biurach oceniam wysoko. Jednak w momencie dokonania wpłaty to Eurocamp bardziej dba o klienta. Takie drobiazgi jak bezpłatna mapa na drogę czy torba lub plecak z logo firmy załączane do voucherów podróżnych powodują , że znowu przyznam plus Eurocampowi..

JeÅ›li chodzi o kurierów, to Ci ,na których trafiÅ‚am w obydwu firmach byli bardzo uczynni, wiÄ™c tu ogÅ‚aszam zwyciÄ™ski remis, choć zdarzyÅ‚y mi siÄ™ sÅ‚yszeć zastrzeżenia co do ich pracy. Pewnym problemem może być, na niektórych kempingach, brak kurierów Vacansoleil – dotyczy to maÅ‚ych kempingów lub okresów poza szczytem sezonu. JeÅ›li siÄ™ w takiej sytuacji przebywa np. w Austrii i nie zna niemieckiego, brak anglojÄ™zycznej informacji przekÅ‚ada siÄ™ na niepotrzebnie wydane pieniÄ…dze lub stracony czas.
Istotną różnicą jest zakres obowiązków kurierów. Otóż kurierzy Eurocampu sprzątają namioty i domki po poprzednich gościach, w Vacansoleil zwykle należy wszystko sprzątnąć samemu . Oczywiście większość ludzi i tak po sobie stara się pozostawić jakiś ład w środku , ale dzięki kurierom w Eurocampie namioty nawet po burzy nie są ubłocone na zewnątrz. W Vacansie za to kolejna loteria: bo albo kurierzy sprawdzili czy poprzednicy sprzątnęli po sobie i będzie czysto, albo, w skrajnej sytuacji, zastanie się w środku wiadro z moczem (to relacja znajomych, ja na szczęście takich sytuacje nie doświadczyłam). Dla urozmaicenia na niektórych kempingach nie trzeba sprzątać samemu, ale wtedy należy zapłacić dość wysoką kwotę (ok. 40-50 EURO)za tzw. sprzątanie końcowe, przy czym klient nie ma prawa zrezygnować z tej usługi.
Tak więc za sprzątanie znowu plus dla Eurocampu

To, co mnie jednak najwięcej kosztowało w tym roku, to założenie , że skoro kurierzy Eurocampu mają w swoich recepcyjnych namiotach pełno zabawek , gier planszowych, książek, akcesoriów sportowych (począwszy od piłek, a skończywszy na kajakach) to tak musi być. Otóż Vacansoleil nie posiada w swoich recepcjach niczego prócz ulotek z informacją turystyczną. W przypadku wyjazdu z dziećmi, w połączeniu ze złą pogodą oraz niższym standardem campingu (brak animacji w czerwcu) niż w Eurocampie kosztowało nas to sporo: trzeba było na miejscu kupić gry planszowe, piłkę oraz korzystać z płatnych atrakcji poza kempingiem. I nie byłoby sprawy, gdybym została na to przygotowana. A nie byłam.

ReasumujÄ…c, w kategorii „opieka biura/ kurierów” kolejne zwyciÄ™stwo Eurocampu 1:0,

6. Ceny
Z cenników widać, że podstawowe ceny za dobę pobytu na kempingach w lipcu i sierpniu są na ogół w Eurocampie wyraźnie wyższe, a poza sezonem nieco wyższe niż w Vacansoleil. Z tego chyba powodu wiele osób nie wnika głębiej i zakłada, że pewne zaniżenie poziomu usług Vacansa w stosunku do Eurocampu wynika wprost z niższych cen.
Tymczasem, jeśli weźmie się pod uwagę pozasezonowe oferty specjalne oraz różne koszty ukryte, jak wspomniane wcześnie wypożyczenie grilla czy obowiązkowe sprzątanie, pobyt z Eurocampem może wyjść taniej, i to wyraźnie, niż z Vacansoleil.
Koszt pobytu z Vacansoleil podbija dodatkowo podatek turystyczny/opłata klimatyczna (w wysokości ok. 15 EURO/tydzień), która w Eurocampie jest ujęta w cenie. Na niektórych kempingach Vacansa opłaca się dodatkowo nawet prysznice- rzecz nie do pomyślenia w czasie pobytu z Eurocampem.
Vacansoleil nalicza też drobne opłaty za obietnicę (nie gwarancję) zakwaterowania nas zgodnie z życzeniem blisko lub daleko toalety czy brzegu morza , oraz koszty w razie stłuczenia talerza czy kieliszka (na takie sytuacje w Eurocampie są zapasowe naczynia i jest to wliczone w ryzyko firmy).
GłównÄ… różnicÄ™ w cenie poza szczytem sezonu robiÄ… „gratisowe noclegi”. Przy wyjeździe z Eurocampem do opÅ‚aconych 7 noclegów dostaje siÄ™ 3 gratis, do 10 – 4 gratis, a po opÅ‚aceniu 14 noclegów otrzymuje siÄ™ dodatkowy bezpÅ‚atny tydzieÅ„ . Dla osób lubiÄ…cych podróżować i zmieniać miejsce pobytu czÄ™sto jest to oferta dodatkowo atrakcyjna, gdyż noclegi do oferty z różnych kempingów sumujÄ… siÄ™. Vacansoleil wymaga zaÅ› przebywania w jednym miejscu co najmniej 6 dni aby otrzymać jeden nocleg gratisowy, ale do wykorzystania tylko w tym samym miejscu. Podobnie w przypadku pobytu dwutygodniowego- aby otrzymać 3 lub 4 noce gratis (zależnie od kempingu) należy caÅ‚y czas przebywać w tym samym miejscu.
Gwoli sprawiedliwoÅ›ci muszÄ™ jednak dodać , że okres „poza sezonem”, czyli czas niższych cen i gratisowych nocy, w Vacansoleil trwa o tydzieÅ„ dÅ‚użej w koÅ„cu czerwca i podobnie w koÅ„cu sierpnia.).

Tak wiÄ™c, w kategorii „ceny” 1: 0 dla Eurocampu , z zastrzeżeniem , że ten punkt dotyczy przede wszystkim ofert poza okresem polskich szkolnych wakacji letnich .

Podsumowanie: Eurocamp :Vacansoleil 6+:3+
siłaczka
CYTAT(wiesiołek @ Mon, 06 Jun 2011 - 09:17) *
W szczycie sezonu, zarówno ceny, oferty specjalne jak i program animacji ulegają znacznej zmianie, dlatego niektóre z poniższych porównań mogą być nie miarodajne dla osób decydujących się na wyjazd w lipcu i sierpniu. Niezależnie od ostatecznego porównania Eurocamp i Vacansoleil, obie oferty, według mnie przebiją (pod względem stosunku ceny do atrakcyjności) oferty hotelowe, kwaterowe czy inne, zwłaszcza dla rodzin podróżujących z dziećmi.


Chyba żartujesz, myślę że naprawdę w sezonie można znaleźć mnóstwo kwater, hoteli i wyjazdów łącznie z podróżą samolotem tańsze niż 140 euro za nocleg.
Myślałam kilkakrotnie o takiej podróży ale ja mogę tylko w sezonie, a wówczas ceny tych kempingów mnie zabijają.
Piśka
Wiesiołek dzięki wielkie za porównanie. na prawdę Twoje porównanie jest pomocne w wyborze kempingu dla osoby która pierwszy raz wybiera się na tego typu zorganizowane wakacje.

Może jeszcze ktoś podzieli się wiedzą na temat kempingów Eurocampu i Vacanzsoleil? Szczególnie tych włoskich 06.gif .
ewis_
Ja się mogę podzielić - właśnie wróciliśmy z Francji, w sumie mieszkaliśmy na 3 Eurocampach - Chambord, St-Hilare oraz Cheateau des Ormes i w kilku hotelach (Holiday INN, Kyriad i małe rodzinne). Już trzeci rok realizujemy wakacje objazdowe i całkowicie podzielam zdanie Wiesiołka,że dla rodziny z dziećmi Eurocamp to bdb oferta - lepsza od hoteli przede wszystkim ze względu na basen i infrastrukturę dzieciową, którą dzieci kochają.

Moje dzieciaki zniosły z uśmiechem na ustach CODZIENNE 8-godzinne zwiedzanie (w tym oczywiście jakieś lody i przerywniki) tylko dlatego, że rano przed śniadaniem mogły pobiec na basen na 1-1,5 h, wieczorem na drugie tyle, potem kolacja, a potem tzw. infrastruktura dzieciowa czyli wszystkie małpie gaje i inne place zabaw.

Hotele wykorzystujemy tylko na dojazdówki do "głównego obszaru" wakacji icon_wink.gif czyli zazwyczaj korzystamy z nich w Niemczech, Włoszech, wczesnej Francji itp. - potem - zdecydowanie Eurocamp. Dla moich dzieci podstawą udanych wakacji jest woda czyli np. basen, a w dotychczasowych wojażach tylko raz spotkaliśmy tani hotel z basenem.

Ceny na Eurocampie zazwyczaj są trochę wyższe niż w hotelach (dla porówniania w sezonie : Holiday Inn ok. 65 E za 4 osoby, Eurocamp - ok. 90-110 E), ale praktyka pokazała nam, że za zieleń dookoła, basen, wyposażoną kuchnię i miłe sąsiedztwo - warto zapłacić ciut więcej.

I jeszcze jedno spostrzeżenie - bardziej opłaca się rezerwować camping bezpośrednio niż przez polskiego pośrednika. Po pierwsze jest taniej (>20 E mniej za noc), a po drugie - można korzystać z dużo większej bazy campingów (w ofercie dla PL nie ma połowy campingów Eurocampu).

Powtórzę za Wiesiołkiem, że standard jest bdb i powtarzalny; wyposażenie kompletne (kuchnia, domek itp.) - ja w tym roku zapomniałam sporo przydatnych tzw. oczywistych rzeczy (wiedziałąm że ich nie ma w standardzie), jeśli chcesz podzielę się na priv icon_smile.gif Na większości campingów jest Fun Station czyli taki klubik z zabawami i grami terenowymi dla dzieciaków - moje dziewczynki uwielbiają; poza tym w każdej recepcji cała szafa planszówek do wypożyczenia na wieczory i deszczowe dni... Na Eurocampie dzieci na pewno nie będą się nudzić, w hotelu - bardzo prawdopodobne...
Piśka
Aleve
jasne, poproszę na priva wszystkie cenne rady, wskazówki i ciekawostki, bo Francję planuję po cichu na przyszły rok. Ciekawe spostrzeżenie z rezerwacją bezpośrednią, w sumie nie przyszło mi do głowy żeby porównać polską ofertę z ta brytyjską.
Ciocia Magda
Słuchajcie, czy ma sens takie rozwiązanie, że zatrzymujemy się na takim campingu w drodze przez Europę? Na jeden nocleg np? max dwa?
ewis_
CYTAT(Piśka @ Sat, 09 Jul 2011 - 22:15) *
Aleve
jasne, poproszę na priva wszystkie cenne rady, wskazówki i ciekawostki, bo Francję planuję po cichu na przyszły rok. Ciekawe spostrzeżenie z rezerwacją bezpośrednią, w sumie nie przyszło mi do głowy żeby porównać polską ofertę z ta brytyjską.


Wysłałam Ci na PW długaśny mail, w którym odpisałam na prośbę innej forumki - chaotyczny ciut, ale trochę informacji o wakacjach objazdowych i eurocampie jest.

Pozdr., K.
ewis_
CYTAT(Magda EZ @ Sat, 09 Jul 2011 - 22:24) *
Słuchajcie, czy ma sens takie rozwiązanie, że zatrzymujemy się na takim campingu w drodze przez Europę? Na jeden nocleg np? max dwa?


Jeśli przyjeżdżasz późno, czyli powiedzmy po 20 i planujesz wyjechać wcześnie (ok. 9) to lepiej w jakimś sieciowym hotelu - nocleg ze śniadaniem. My tak robimy w takiej sytuacji. Na eurocampie poza tym jest wprawdzie pościel, ale bieliznę pościelową przywozisz sama więc mi osobiście nie chciałoby się nawlekać pościeli dla 4 osób i potem wszystko zdejmować - tylko na 1 noc.

Co nie zmienia faktu że w tym roku zrobiliśmy wyjątek od reguły i w Cheateau des Ormes spaliśmy tylko 1 noc icon_smile.gif
Ale tamten camping jest tak luksuśny i pięknie położony, że warto było nawlekać icon_wink.gif Poza tym przywykliśmy do porannego i wieczornego basenu, a tego nie da nam żaden ekonomiczny hotel sieciowy...




candace
czy taki Eurocamp sprawdza siÄ™ przy wakacjach objazdowych?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.