To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Chemię czy wróżbiarstwo

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Gremi
Witajcie
Po bardzo długich i żmudnych poszukiwaniach odkryliśmy że moje dziecko jest uczulone na barwniki chemiczne. No i połowa sukcesu za nami - czyli wiem co ją uczula. No ale niestety mam problem bo z chemii nie jestem zabyt dobra. Mam listę barwników które ją uczulają ale czesto mimo uwaznego czytania etykiet mała dostaje coś z alergenem. A powodem jest to ze wiele nazw jednego barwnika jest stosowanych zamiennie. np.:

E-102 : Tartrazyna - Cl 191140, Food Yellow 4,(żółcień żywnościowa 4), żółcień kwasowa 23

Czy istnieją jakieś opracowania, książki, cokolwoiek gdzie mogłabym wyszukać wszystkie możliwe nazwy dla poszczególnych barwników??

A może jakiś "klucz" według którego można rozszyfrować co to za barwnik. Jak połapać się w tych wszystkich określeniach nie będąc chemikiem z wykształcenia?

Pilawianka
Gremi nie pocieszę cię, ale ja jestem chemikiem z wykształcenia (technologia chemiczna), miałam nawet wykłady z barwników ale też nie do końca to wszystko łapię. O ile barwniki mają oznaczenie "numerkowe" to jeszcze ale te wszystkie synonimy to nie koniecznie. Także chemii nie polecam, lepiej to wróżkarstwo icon_wink.gif
Dziś nie bardzo mam czas ale jutro wieczorem przeszukam notatki ze studiów, miałam gdzieś podaną literaturę typowo o barwnikach.
Gremi
CYTAT(młodziutka @ Tue, 31 Jan 2012 - 10:36) *
Dziś nie bardzo mam czas ale jutro wieczorem przeszukam notatki ze studiów, miałam gdzieś podaną literaturę typowo o barwnikach.

byłabym wdzięczna.
Pilawianka
Ponieważ nie musiałam głęboko kopać w notatkach to znalazłam te barwniki. Niestety podana literatura dotyczy otrzymywania barwników więc nic ci to nie da.

Jednak znalazłam informację, że wszystkie zarejestrowane barwniki są skatalogowane w Colour Index i z tego co kajarzę obecnie jest on tylko w wersji internetowej. Mam nadzieję, że jakoś ci ta informacja pomoże.
Mafia
Zobacz tu. Jak rozwiniesz informacje o danym barwniku, to są ich różne nazwy.
Mafia
a jeszcze lepiej tu
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.