To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Własna działalność (stawki ubezpieczeń a macierzyński)

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Moriah
Przyjaciółka-staraczka właśnie założyła działalność gospodarczą i nie bardzo się odnajduje w gąszczu paragrafów. Interesuje ją informacja jak długo wg. obecnych przepisów trzeba płacić najwyższą stawkę ubezp. zdrowotnego, aby móc potem pobierać najwyższe świadczenia na macierzyńskim?
ania.m
Koleżanka urodziła w maju. Najwyższą składkę zapłaciła za kwiecień (i część maja).
Dostała tyle ile chciała...

I nie składkę zdrowotną, tylko składkę chorobową... Ta jest dobrowolna. Należy się do niej zgłosić przed okresem, którym chce się być nią objętym.
Nessi
Z tego co wiem płaci się przez 3 miesiące...w sumie ok 9 tys. Zachodząc w ciąże zwalniają z opłaty ZUS i wypłacają chorobowe - ok kilka tys zł przez okres ciąży i macierzyńskiego, oczywiście co miesiąc.
moko.
Tutaj zostały pomieszane dwa pojęcia:
- zasiłek chorobowy, a
- zasiłek macierzyński

Faktycznie, aby mieć prawo do zasiłku chorobowego, trzeba podlegać przez 90 dni pod ubezpieczenie chorobowe z tyty. DG. I terminowo opłacać składki ZUS.

Prawo do macierzyńskiego, to coś innego, przepisy mówią, iż aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, to trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma okresu minimalnego.

Kwota ubezpieczenia, no jaką zadeklarujesz, to taka będzie, ale trzeba mieć na uwadze, ze w pierwszym miesiącu musi kolezanka odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne (em, rent, wyp, chorob) i zdrowotną, a w okresie zasiłku macierzyńskiego opłacać składkę zdrowotna.


Tutaj więcej można się dowiedzieć
https://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf
Aneczka
moko, a jak się zawiesi dzialaność (żeby tego zdrowotnego nie płacić), to zasiłek macierzyński dalej przysługuje?
Dorotka25
CYTAT(Nessi @ Wed, 07 Aug 2013 - 06:52) *
Z tego co wiem płaci się przez 3 miesiące...w sumie ok 9 tys. Zachodząc w ciąże zwalniają z opłaty ZUS i wypłacają chorobowe - ok kilka tys zł przez okres ciąży i macierzyńskiego, oczywiście co miesiąc.

Serio?? A od kiedy to sam fakt bycia w ciąży uprawnia do zasiłku w wysokości kliku tysięcy miesięcznie?? Proponuję nie wprowadzać w błąd i proszę podawać precyzyjne informacje,, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to prawda i od dnia zrobienia testu ciążowego będzie się bezpodstawnie domagać od ZUSu świadczeń.
moko.
CYTAT(Nessi @ Wed, 07 Aug 2013 - 05:52) *
Z tego co wiem płaci się przez 3 miesiące...w sumie ok 9 tys. Zachodząc w ciąże zwalniają z opłaty ZUS i wypłacają chorobowe - ok kilka tys zł przez okres ciąży i macierzyńskiego, oczywiście co miesiąc.

nikt nikogo z niczego nie zwalnia.

Napisałam jaką kwotę zadeklarujesz od takiej kwoty płacisz składki.

Zdrowotną płaci się zawsze, bez wzgledu na pobierane świadczenie.

kwota deklarowana moze byc różna, nie mniej niz MINIMALNA podstawa podana przez ZUS.
wszystko do sprawdzenia na stronie zus,pl

CYTAT(Aneczka @ Wed, 07 Aug 2013 - 10:12) *
moko, a jak się zawiesi dzialaność (żeby tego zdrowotnego nie płacić), to zasiłek macierzyński dalej przysługuje?

Niestety nie, bo nie podlega się pod ubezpieczenie, zawieszenie, zawiesza świadczenia.
Nessi
CYTAT(Dorotka25 @ Wed, 07 Aug 2013 - 14:37) *
Serio?? A od kiedy to sam fakt bycia w ciąży uprawnia do zasiłku w wysokości kliku tysięcy miesięcznie?? Proponuję nie wprowadzać w błąd i proszę podawać precyzyjne informacje,, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to prawda i od dnia zrobienia testu ciążowego będzie się bezpodstawnie domagać od ZUSu świadczeń.

Serio!
Jeśli chodzi o precyzyjne info, to musiałabym się podpytać, bo znajomy właśnie z takich udogodnień korzysta. I faktem jest, że dostaje kilka ładnych tysięcy miesięcznie. Myślę, że jak ktoś chciałby na tym skorzystać dowiedział by się w szczegółach o co chodzi, a nie robił cokolwiek w ciemno, więc chyba nikomu nie zaszkodzę icon_wink.gif
Dorotka25
Nessi, to chyba ktoś Ciebie ostro wkręcił. Jeśli zachoruje się w czasie ciąży to wtedy owszem - ma się prawo do zasiłku ZUS, ale nie z tego powodu, że się jest po prostu w ciąży. Ciąża to nie choroba.
ania.m
Moriah Jeśli Twoja przyjaciółka od początku opłaca składkę chorobową, ale najniższą to musi się z niej wyrejestrować na minimum 30 dni (inaczej wyliczą jej średnią ze wszystkich miesięcy kiedy opłacała składkę chorobową). Potem ponownie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego i złożyć dra już z wyższą stawką - ale musi opłacić pełny miesiąc jeszcze przed porodem, aby z tej wyższej kwoty wyliczyli jej macierzyński.

Ale uwaga - podobno przepisy mają się zmienić i ZUS będzie wypłacał kwotę proporcjonalnie do liczby opłaconych miesięcy w roku, tj. jeśli zapłaci za 1 miesiąc to otrzyma 1/12 kwoty...
moko.
CYTAT(Dorotka25 @ Wed, 07 Aug 2013 - 19:17) *
Nessi, to chyba ktoś Ciebie ostro wkręcił. Jeśli zachoruje się w czasie ciąży to wtedy owszem - ma się prawo do zasiłku ZUS, ale nie z tego powodu, że się jest po prostu w ciąży. Ciąża to nie choroba.

Nessi chyba źle sie wyraziła i miała na mysli zachorowanie w ciązy po 3 mcach oplacania skł.
Nessi
Dorotka25 Ciąża nie choroba, ale każdy lekarz zwolnienie wypisze. Pracują tylko matki, które boją się, że stracą pracę i "ciągną" do samego końca. Na własnej działalności jesteś sama sobie Panem.


Ja w ciąży czułam się okropnie, nie byłam zdolna do pracy, choć to była TYLKO ciąża..
Dorotka25
Nessi, mam własną działalność i nie wyobrażam sobie na długi czas "zamknąć firmy" (w przenośni) z powodu ciąży, jeśli wszystko jest ok.
Inaczej jest, gdy faktycznie ciąża nie przebiega jak należy - wtedy jest podstawa do zwolnienia lek. i z tym nie dyskutuję, tylko z tym, co napisałaś, że "Zachodząc w ciąże zwalniają z opłaty ZUS i wypłacają chorobowe". Przy okazji Nessi - jestem doradcą w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, stąd moja dość radykalna postawa icon_wink.gif i nie, nie szukam u Ciebie porady, Nessi, 04.gif

Moko - chodzi mi właśnie o to "Zachodząc w ciąże zwalniają z opłaty ZUS i wypłacają chorobowe".... ;-P
Moriah
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Chodziło mi o to, że swojego czasu słyszało się o kobietach, które na 2-3 m-ce przed porodem podnosiły sobie maksymalnie stawki, aby otrzymywać od państwa jak najwyższy zasiłek macierzyński. Pamiętam, że gdzieś coś czytałam, że rząd chce majstrować przy tych przepisach, żeby był wymagany limit co najmniej rocznego opłacania wyższych stawek, by mieć prawo do najwyższych kwot zasiłku po porodzie.

ania.m No właśnie to jest świeżutka działalność, przyjaciółka dopiero poskładała papiery i teraz ma 7 dni na zadeklarowanie jaką kwotę chce wpłacać dobrowolnie, stąd pytanie.

Dziękuję też wszystkim forumkom za info dot. przebywania na L4 przy własnej działalności. W ciąży to różnie bywa, a zdrowie mamy i dziecka jest wtedy przecież ważniejsze niż jakakolwiek praca.
Dorotka25
CYTAT
Chodziło mi o to, że swojego czasu słyszało się o kobietach, które na 2-3 m-ce przed porodem podnosiły sobie maksymalnie stawki, aby otrzymywać od państwa jak najwyższy zasiłek macierzyński.


To też nie tak. Samo podniesienie na 2 - 3 m-ce przed niewiele daje, bo średnia i tak będzie z 12 m-cy. Musi być albo przerwa, aby podstawa była na nowo ustalona, albo np. zmiana tytułu ubezp. (np. podjęcie działalności zamiast umowy o pracę).

Te zmiany, o których napisałaś - są w toku, już raz upadło ale ponownie zaczęto przy tym prace.

CYTAT
Dziękuję też wszystkim forumkom za info dot. przebywania na L4 przy własnej działalności. W ciąży to różnie bywa, a zdrowie mamy i dziecka jest wtedy przecież ważniejsze niż jakakolwiek praca.

Zdrowie zawsze jest zawsze najważniejsze, tylko niestety są osoby, które nadużywają zwolnienia ze względu na ciążę. Jak w tym dowcipie:
Wsiada wesoła 18-to latka do tramwaju, mina jej szybko pobladła, gdyż wszystkie miejsca zajęte.
- Bardzo Państwa przepraszam, czy mógłby mi ktoś ustąpić miejsca, bardzo źle się czuję i jestem w ciąży.
Ale nikt nie chce ustąpić miejsca. Po pewnej chwlili wstaje 80-letnia babcia i mówi siadaj na moje miejsce. 18-ka usiadła, a babcia pochyliła się nad nią i pyta:
- Pani dawno w ciąży?
- Oj, babciu, chyba z 15 minut, jeszcze mi się nogi trzęsą


Pozdrawiam i życzę bezproblemowych ciąż icon_wink.gif
Moriah
Dorotka Boskie icon_smile.gif
Koleżance podlinkowałam watek, powiedziała, że bardzo przydatne informacje, także dziekuję w jej imieniu icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.