To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Obowiązki domowe a sześciolatek

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ida.dorota
Napiszcie, proszę, jakie i czy w ogóle Wasze mniej więcej sześcioletnie dzieci mają obowiązki domowe.
Ola na razie miała za zadanie sprzątać swoje zabawki, z czego raczej się wywiązuje, wyrzucać do kosza na brudną bieliznę ubrania wieczorem, zetrzeć po sobie np. rozlany sok, włożyć do zlewu talerz po jedzeniu, od czasu do czasu nakryć ze mną do stołu... Mniej więcej tyle. Czy to mało? Ciekawa jestem Waszych opinii.
kasiarybka
Ida mój Dominik ma 7 lat.
Sprzata swoje zabawki.
Znosi talerze do kuchni.
Zmywa po sobie np. łyżeczkę, kubek ( ale to tylko dlatego, że strasznie się Mu to podoba, mam nadzieję, że już zawzse Mu rak zostanie wink.gif ).
Robi małe zakupy, typu mleko, bułeczki, chleb.
Ściele swoje łóżko.
kasiask
Mateusz lat prawie 8:
- sprzata w swoim pokoju
-wrzuca ubranie do prania (swoje) osobno białe, a osobno kolorowe
-pomaga w zakupach i ich rozpakowywaniu
-od czasu do czasu zajmuje siÄ™ chwile 2-letnim bratem
-odrabia lekcje i ćwiczy na gitarze - codziennie, bo chodzi do szkoły muzycznej
Aniutas
PiotruÅ› (wiek na dole):
-sprząta po sobie zabawki i czasem pomaga sprzątać młodszemu bratu
(nie wymagamy tego!)
-zanosi talerze do zmywania (nie zawsze)
-wkłada zdjęte ubranka do kosza na brudy (czasami icon_wink.gif )
-chętnie pomaga przy wszelkiego rodzaju porządkach na półkach,
ale dla niego to raczej zabawa
-od czasu do czasu czyści "Kaśką" dywany, absolutnie z wlasnego natchnienia icon_cool.gif , bynajmniej niezbyt brudne icon_lol.gif
Tajemnica
Mój syn 7 lat:
- sprzata swój pokój
- zajmuje sie papugÄ…
-karmi rybki kiedy tata jest w pracy
-zawsze sprzata po sobie talerze
Obowiazki zawsze miał, owszem zależne to było od Jego wieku...ale uważam, że nie należy wszystkiego robić za Malucha, musi miec jakieś poczucie obowiązku.
Ida.dorota
Oczywiście, że nie należy we wszystkim dziecka wyręczać. Dlatego właśnie założyłam ten wątek - zastanawiałam się, jakie obowiązki powinna mieć moja córka i czy nie ma ich za mało. Po przeczytaniu odpowiedzi wydaje mi się, że ma ich mniej więcej tyle, co inni, szczególnie, że jest młodsza od wszystkich Waszych dzieci. Zastanawiałam się nad samodzielnym ścieleniem łózka, ale u mnie to chyba nie wchodzi w grę, bo łóżko mamy piętrowe i Ola śpi na górze.
W każdym razie dziękuję za wszystkie wypowiedzi.
ABC wychowania
Z dużym zainteresowaniem przeczytaÅ‚am książkÄ™ Anett Kast – Zahn pt. „Każde dziecko może nauczyć siÄ™ reguÅ‚”.
Autorka napisała, jak bez gróźb i kar można pohamować dziecięce wybuchy agresji i przyzwyczaić dzieci do przestrzegania reguł.
Aby dziecko mogło wywiązać się z jakiegoś obowiązku, musi wiedzieć, że go ma oraz na czym on polega. A zatem:
- Każde nowe zadanie omów z dzieckiem. Wytłumacz mu, na czym polega i dlaczego jest ważne dla każdego z Was!
- ObowiÄ…zki można stopniować – np. najpierw dziecko dba o to, aby pies miaÅ‚ Å›wieżą wodÄ™; potem jego obowiÄ…zkiem może być wyprowadzanie go na spacer w weekendy; a kolejnym etapem -robienie tego częściej.

Autorka książki „Każde dziecko może nauczyć siÄ™ reguÅ‚” pisze: Każdy z Was, rodziców, posiada wystarczajÄ…cÄ… umiejÄ™tność, by znaleźć wÅ‚asne rozwiÄ…zania, które sÄ… dobre dla dziecka w odpowiednim momencie.
Bo to właśnie Wy najlepiej znacie wasze dzieci.

ZachÄ™cam do przygotowania wspólnie z dzieckiem „Tygodniowej listy obowiÄ…zków domowych”. Warto zrobić to na spokojnie. PrzemyÅ›leć. OdÅ‚ożyć i wrócić do tego po paru dniach. Chodzi o to, aby mieć Å›wiadomość, co wywoÅ‚uje najsilniejsze konflikty, a co dziecko robi w miarÄ™ chÄ™tnie. JeÅ›li dziecko nie czyta, można listÄ™ opatrzyć odpowiednimi rysunkami lub fotografiami. Samo przygotowywanie tej listy, to Å›wietna okazja do rozmowy o tym, że każdy ma swoje obowiÄ…zki.
Następnie ustalcie system punktacji: za określone zachowania dziecko dostaje punkty, a potem te punkty może wymienić na nagrodę. Nie zabierajcie punktów za karę, bo to ma być system nagradzania, a nie karania. Ryzyko utraty punktów może zniechęcić do ich zdobywania.
Kolejny krok to ustalenie listy nagród i iloÅ›ci potrzebnych punktów. OczywiÅ›cie wszystko tu zależy od tego, co dziecko lubi. Można np. zaÅ‚ożyć „SkrzyniÄ™ nagród”, czyli mieszaninÄ™ różnych drobiazgów: naklejek, kart z postaciami z bajek/filmów, cukierków, malutkich modelinowych zwierzÄ…tek –losowane zawsze sÄ… niespodziankÄ….
Przykłady nagród:
* granie w dowolnie wybraną grę na komputerze przez 40 minut (5 punktów)
* granie w grÄ™ w planszowÄ… z rodzicami (3 punkty)
* jajko z niespodzianką (5 punktów)
* książka lub kaseta na określony temat (20 punktów)
* wyjście do kina (30 punktów)
* zabawka lub inna rzecz (15)
* skrzynia nagród (2 punkty)
Na koniec sprawa techniczna – punkty to np. kolorowe pinezki przypinane do tablic korkowych lub kropki stawiane flamastrem.
„Lista” powinna wisieć w widocznym i Å‚atwo dostÄ™pnym miejscu. Co wieczór, przed pójÅ›ciem do łóżka
„rozliczcie” dzieÅ„ i przydzielcie punkty. „ListÄ™ obowiÄ…zków domowych” można modyfikować wedÅ‚ug uznania i wprowadzać do niej nowe zadania. Na koniec doceniajcie wysiÅ‚ek dziecka! Chwalcie i okazujcie uznanie! Nie ma
znaczenia, że na początku naczynia będą niedomyte, a łóżko nierówno pościelone. Najważniejsze to chęci i udział dziecka w czynnościach domowych. Fakt, że posiada ono jakieś zadanie do wykonania, pomaga w budowaniu
poczucia własnej wartości i zaangażowania w życie rodziny. Wychowując dziecko wspólnie z małżonkiem lub dziadkami, zawsze mówcie jednym głosem! Dzieci, które czują się cennym członkiem zespołu rodzinnego, chętniej współpracują i towarzyszą w rozwiązywaniu wspólnych problemów.

Powodzenia i pozdrawiam !
Roza_x
Ido, obowiązki domowe to doskonały sposób uczenia dzieci odpowiedzialności i sprawienia, by poczuły się pożytecznymi i cenionymi członkami rodziny, toteż dobrze, że Twoja córka ma określone obowiązki domowe. Czy ich ilość jest wystarczająca? Trudno powiedzieć. Jeśli dotychczasowe obowiązki wykonuje bez marudzenia i widzi Twoją wdzięczność z faktu, że bądź co bądź pomaga Tobie, później będzie pomagać Ci w większym stopniu. Strzeż się, by nie wykonywać tych czynności za córkę. Dobrze, gdy dziecko widzi, że i Ty masz obowiązki i sumiennie je wykonujesz. W ten sposób uczy się odpowiedzilności za wspólne dobro - ale to z pewnością bardzo dobrze wiesz. icon_smile.gif
W celu utrzymania obecnego stanu i rozwiania Twoich wątpliwości odnośnie ilości obowiązków domowych zgodnie z wiekiem, polecam zajrzeć do rozdziału "Obowiązki domowe" w książce "Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? R. J. MacKenzie. Autor w prosty sposób, przywołując wiele sytuacji z życia, tłumaczy zagadnienie. Życzę wytrwałości. Pozdrawiam!
jaAga*
Wspomniana córka Idy ma już 17 lat.....
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.