To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Pozegnanie ze smoczkiem

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Mama Oliwki
Witam wszystkim jestem mama Oliwki która ma niecałe dwa latka i chciałabym odstawić ją od smoczka. Tylko nie wiem jak to zrobić? Słyszałam już wiele rad, ale nie chce żeby Moje dziecko przeżyło jakąś traumę.Panie w żłobku do którego chodzi też mi sugerują aby mała już nie używała smoczka,nawet podczas pobytu w żłobku go nie używa ale w domu nie potrafi o nim zapomnieć. Chciałabym to zrobić w rozsądny sposób,tylko jak?
Mama Oliwki
zachwycona
Historia mojej córki:
smoczka wiecznie gdzieś podziała,rzuciła,położyła.Tłumaczyłam pilnuj bo przyleci ptaszek i Ci zabierze. Raz nie mogliśmy znaleźć i podjęłam decyzję.Ptaszek zabrał. Były płacze,histerie,i takie tam ale nie mogłam się poddać. Tłumaczyłam nie pilnowałaś i taki efekt.Po tygodniu smoczek się znalazł ale córce jakoś nie pasował(smakował?).Do dziś wspomina jak ptaszek jej smoczek zabrał bo ona go nie pilnowała.
Dziś córka ma prawie 4 lata jak odstawialiśmy miała 1,5.Żadnej traumy nie było.Produkt zastępczy :kocyk , zabawka...
Super_mamuska
U mnie na początku smoczek pozostawał tylko do snu - w dzień zabierały go ptaszki,kotki, a nawet samoloty (jako, że mieszkamy w niedalekiej odległości od lotniska). Ale największym bodźcem było porównywanie - że Jasio z 3 piętra już nie ma smoczka icon_smile.gif Z tygodnia na tydzień smoczka było coraz mniej, aż nie było go w ogóle icon_smile.gif
zaczarowana22
Odstawienie smoczka nie jest łatwą sprawą. Niektórym dzieciom pożegnanie z nim przychodzi z łatwością, a innym wręcz przeciwnie. Opowiem o odstawieniu smoczka na przykładzie mojej bratanicy. Używała ona smoczka dość rzadko, ale zawsze do spania. Bratowa chciała już ją odzwyczaić od tego, więc przed świętami Bożego Narodzenia mówiła małej, że w zamian za prezent od Mikołaja, ona też musi mu coś dać. Padło na smoczka. Bratanica kilka dni przed świętami chodziła i mówiła, że "smoczka da Mikołajowi do domku". Kiedy nastał ten dzień, Mikołaj przyszedł (wcześniej wiedząc, że ma od bratanicy wziąć smoczek) i zapytał małą czy ma coś dla niego. Ona trochę przestraszona, trzymała w ręce smoczka, wahała się dłuższą chwilę, ale po namowach Mikołaja oddała mu go. Potem jeszcze kilka razy mówiła, że chce smoczka, ale bratowa miała argument, że przecież smoczka nie ma, bo oddała go Mikołajowi. Bratanica w tej chwili już nie używa smoczka. Zamiast niego zasypia z misiem. Myślę, że takie wyjście jest dobre, kiedy dziecko samo decyduje się na oddanie smoczka, chociaż często nie jest świadome, że to oddanie jest już na zawsze. Wtedy rodzic może mu powiedzieć, że przecież samo oddało smoczka i ani mama ani tata nie mogą nic na to poradzić. W większości przypadków nie obejdzie się bez protestów i płaczu. Warto więc smoczka zamienić na coś innego. Ważna jest konsekwencja i nie uleganie dziecku.
winogronko1102
CYTAT(Mama Oliwki @ Fri, 06 Feb 2015 - 20:54) *
Witam wszystkim jestem mama Oliwki która ma niecałe dwa latka i chciałabym odstawić ją od smoczka. Tylko nie wiem jak to zrobić? Słyszałam już wiele rad, ale nie chce żeby Moje dziecko przeżyło jakąś traumę.Panie w żłobku do którego chodzi też mi sugerują aby mała już nie używała smoczka,nawet podczas pobytu w żłobku go nie używa ale w domu nie potrafi o nim zapomnieć. Chciałabym to zrobić w rozsądny sposób,tylko jak?
Mama Oliwki


Odstawienie dziecka od smoczka to czasami trudna sprawa, tym bardziej podczas pobytu tak maÅ‚ego dziecka w żłobku. Zazwyczaj wiÄ™kszość dzieci, które uczÄ™szczajÄ… do grup dla najmÅ‚odszych majÄ… ze sobÄ… smoczki, gdyż jak wiadomo „ciÄ…gniÄ™cie smoczka” kojarzy siÄ™ z bliskoÅ›ciÄ… piersi matki, co daje poczucie bezpieczeÅ„stwa i chwilowy spokój. Dodatkowo chęć posiadania smoczka w żłobku potÄ™guje fakt, że dzieci je tam po prostu majÄ… i być może Oliwka bÄ™dzie z czasem szukać swojego smoczka, bo inne dziecko też ma smoczek. Jeżeli udaje siÄ™ Wam zapominać o nim w żłobku to super, jednak nie byÅ‚abym pewna tego, że rzeczywiÅ›cie tak jest ponieważ zastanawia mnie fakt, że Oliwka podczas pobytu w żłobku o nim zapomina, natomiast w domu jest reakcja odwrotna. Może warto skontrolować, czy MaÅ‚a naprawdÄ™ nie używa smoka w żłobku? Czy masz tÄ… pewność, czy też jest to wersja opiekunek?
Dobrym sposobem na porzucenie smoka może być na przykÅ‚ad wizyta u dzieciÄ™cego stomatologa, który w sposób prosty wytÅ‚umaczy maluszkowi, że smoczek nie jest dobry dla jego zÄ…bków. Dentystka mogÅ‚aby pokazać dziecku model szczÄ™ki, oraz opowiedzieć o higienie jamy ustnej- wchodzÄ…c w fazÄ™ mycia zÄ…bków, posiadania wÅ‚asnego kubeczka, szczoteczki i pasty i poprosić o „oficjalne zostawienie smoczka w gabinecie”.
Innym sposobem na zapomnienie o smoku, może być umowa z dzieckiem. MogÅ‚abyÅ› zabrać dziecko do sklepu, gdzie samo mogÅ‚oby wybrać sobie przybory do mycia zÄ™bów z ulubionymi postaciami z bajki. Możesz powiedzieć do dziecka: „kupiÄ™ Ci taki zestaw, ale smoczkowi mówimy papa”, i prosisz o oddanie smoczka. Przechodzicie potem do etapu codziennego mycia zÄ™bów smacznÄ…, pachnÄ…cÄ… pastÄ… dla dzieci.
Kolejnym sposobem, może być zainicjowanie zgubienia smoczka. Na przykÅ‚ad gdy jesteÅ›cie nad wodÄ…, pozbywacie siÄ™ smoczka (przykÅ‚adowo „przypadkowo” upuszczajÄ…c go do wody). Mówisz dziecku wtedy: „patrz ,tam jest rybka i rybka zabraÅ‚a smoczek , nie ma smoczka”. Kiedy dziecko bÄ™dzie dopytywaÅ‚o, dawaÅ‚o sygnaÅ‚y o zgubie, przypominaj mu „pamiÄ™tasz, rybka zabraÅ‚a smoczek”, „rybka byÅ‚a malutka i potrzebowaÅ‚a twojego smoczka, a Ty już jesteÅ› duża, masz zÄ…bki i nie potrzebujesz go, oddaÅ‚yÅ›my smoczek rybce” i ciÄ…gniesz opowieść. Po takim pożegnaniu można kupić dziecku fajny zestaw do mycia zÄ™bów-zamiast smoka, albo pluszowÄ… zÅ‚otÄ… rybkÄ™ do zabawy icon_smile.gif
PamiÄ™taj tylko, że jeżeli już siÄ™ zdecydujesz na caÅ‚kowitÄ… rezygnacjÄ™ ze smoczka to ważne jest abyÅ› byÅ‚a konsekwentna. Nie kupuj nowego smoczka, niech stary smoczek „magicznie” nie pojawia siÄ™ znowu w buzi dziecka, gdyż powrócicie do punktu wyjÅ›cia, dziecko bÄ™dzie siÄ™ niepotrzebnie stresowaÅ‚o i odzwyczajenie bÄ™dzie trwaÅ‚o dÅ‚użej.
Pozdrawiam icon_smile.gif

Barbara1985
Witam
Proponuję przede wszystkim szczerze córce powiedzieć dlaczego dzieci w jej wieku nie powinny już używać smoczka - na pewno dziecko uczy się dbać o higienę jamy ustnej, wie że ma ząbki, o które należy dbać. Pożegnanie ze smoczkiem powinno być wcześniej wspólnie z dzieckiem ustalone. Dobrze aby to dziecko wyrzuciło smoczek do kosza.
Zdecydowanie nie zalecam metody o przypadkowym zagubieniu smoczka.
Jeśli dziecku bardzo trudno jest rozstać się ze smoczkiem skuteczną może okazać się również metoda zastąpienia smoczka jakimś prezentem np. na urodziny lub pod choinkę dziecko oddaje wszystkie smoczki i wtedy dostaje prezent.
Życzę powodzenia
fejkzbrods
u nas obyło się bez cyrku. najpierpr odstawilismy w dzień. zajmowałam go czymś innym i przerwy się wydłużamy. potem już tylko zasypiał ze smokiem i w nocy czasem go szukał,ale dawałam mu swoją rękę i tak trzymając ja zaczął zasypiać bez smoka.
klaudia79
U mojego młodszego brata jego już jedyny pozostały smoczek został zwyczajnie wrzucony do ognia i spalony na jego oczach i z tego powodu on się już nigdy potem o niego nie upominał, bo chyba pamiętał to zdarzenie. Nie była to dla niego jakaś wielka trauma. Ale był dużo, dużo starszy niż 2 latka i faktycznie odstawienie smoczka było koniecznością.
karolinakt
Droga mamo Oliwki. Każde dziecko reaguje inaczej na odstawienie smoczka. Boisz się, że córka przeżyje traumę. Kochana przecież nie jesteś w stanie zapobiec wszystkim złym doświadczeniom jakie będą ją spotykały przez całe życie. Nigdy nie wiesz, jak będzie reagowała w sytuacjach stresowych. Nie jesteś w stanie odgrodzić jej od całego zła tego świata. W postępowaniu wychowawczym ważna jest jednak konsekwencja. Jeżeli raz zdecydujesz, że smoczek jest jej zbędny to trzymaj się tego konsekwentnie nawet za cenę płaczu dziecka, trudnego zasypiania. Nie wynagradzaj jej tej straty inną przyjemnością. Nie powracaj do smoka. Czy dziecko dwuletnie dojrzało do zrozumienia konieczności porzucenia smoczka ? Fajną sprawą jest wdrożenie do dbania o higienę jamy ustnej oraz "pokazanie" , że na gumowej części znajduje się bardzo dużo zarazków. Może jakiś filmik, obrazek, rozmowa z pielęgniarką. Ty znasz najlepiej córkę i wiesz co najszybciej trafi do jej świadomości. Ponieważ dziecko w tym wieku rozumie to co zobaczy, więc zadziałaj tym sposobem. Przeciwna jestem demonstracyjnemu cięciu, wyrzucaniu czy "wykradaniu smoczka przez ptaszki". Strata, utrwalona jakimś "obrzędem" może być trudna do zaakceptowania. Lepiej, że wszytko stało się naturalnie. Powiedz: smoczek jest już stary, zepsuty, nie nadaje się do użytku. Teraz będziemy inaczej dbali o ząbki i spokojne zasypianie. Od dzisiaj będziemy więcej bawiły się ze sobą a na dobranoc poczytamy bajki.
Moja mama, nie miała ze mną żadnych problemów. Ja po prostu nie używałam smoka. Ale za to długo byłam karmiona piersią (dwa lata). Sposobem mojej mamy na odstawienie od piersi okazał się zwykły plaster, którym zakleiła sutki. Dwa razy zajrzałam czy rzeczywiście nie ma już "cyca". Wszystko sprawnie, bezboleśnie, spokojnie i naturalnie, po prostu już tego nie było. Życzę droga mamo wytrwałości, cierpliwości i konsekwencji. Kieruj się nie tylko sercem ale i realną potrzebą córki.
Mama_Małej_Mi
CYTAT(klaudia79 @ Tue, 07 Jun 2016 - 09:08) *
U mojego młodszego brata jego już jedyny pozostały smoczek został zwyczajnie wrzucony do ognia i spalony na jego oczach i z tego powodu on się już nigdy potem o niego nie upominał, bo chyba pamiętał to zdarzenie. Nie była to dla niego jakaś wielka trauma. Ale był dużo, dużo starszy niż 2 latka i faktycznie odstawienie smoczka było koniecznością.


Mimo wszystko uważam, że to bardzo drastyczna metoda.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.