Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

20 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 20 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa w tym okresie wynosi 14-16 cm, a maluch waży ok. 260 g. Od tego tygodnia specjalne gruczoły łojowe wytwarzają maź płodową. Jest to biaława, tłusta substancja pokrywająca skórę noworodka, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona i odżywianie jego delikatnej skóry.
Badanie USG wykonywane w tym tygodniu ciąży pozwala zwykle na rozpoznanie mnogości ciąży, określenie płci dziecka, weryfikację przewidywanej daty porodu oraz wykrycie ewentualnych wad płodu.
Na palcach stóp tworzą się paznokcie.

Dno macicy jest już wyczuwalne na wysokości pępka. Wysokość dna macicy mierzy się od jej dna (górna część macicy wyczuwalna w jamie brzusznej) do wzgórka łonowego. Od tego tygodnia przyrost wielkości macicy będzie regularny i wyniesie ok. 1 cm na tydzień. Podczas kolejnych wizyt lekarz może na tej podstawie zweryfikować wiek ciąży lub podejrzewać ciążę mnogą lub nieprawidłowy rozwój płodu. Wątpliwości rozwieje badanie USG.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne