Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

23 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 23 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 20 cm, a waga płodu wzrosła już do ok. 450 g. Skóra dziecka nadal jest pomarszczona, chociaż jest ono pulchniejsze – pod skórą zbiera się tłuszczyk. Ciałko jest pokryte ciemnymi włoskami oraz jasna (białawą) mazią płodową.
Maluch jest bardzo aktywny w brzuszku mamy, co wyraźnie jest przez nią odczuwane.
Dziecko kopie, stuka rączkami, obraca się gwałtownie, ma jeszcze sporo miejsca na takie ewolucje. Od tego tygodnia dziecko może odczuwać ból.

Dno macicy jest wyczuwalne ok. 4 cm ponad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi ok. 23 cm. Brzuszek coraz bardziej się zaokrągla, a Twoja masa wzrasta o ok. 4,5 – 5,6 kg od początku ciąży. Rośnie również łożysko i wzrasta ilość płynu owodniowego. Macica umiejscowiona jest teraz nad pęcherze moczowym i tym samy powoduje jego ucisk.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

ciąża tydzień po tygodniu - zdjęcia USG

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne