ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

24 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 21 cm, a waga dziecka wynosi ok. 540 g.
Maluchowi zaczyna być ciasno, wypełnia już prawie całą jamę macicy, z trudem się obraca. Jego ruchy nie są już tak gwałtowne, musi się troszkę rozpychać, również kopie i boksuje. Są to świetne ćwiczenia dla jego mięśni. Reaguje na dźwięki dochodzące z zewnątrz, hałas może wywołać u niego niepokój. Na bodźce świetlne odpowiada mrużeniem oczu. Istotne znaczenie dla rozwoju płodu ma płyn owodniowy, otaczający jego ciałko. Dzięki niemu maluchowi jest łatwiej się poruszać w ciasnej jamie macicy, chroni go przed urazami z zewnątrz, amortyzując silniejsze wstrząsy i tłumiąc hałas. Zapewnia maleństwu stałą temperaturę wewnątrz macicy. W miarę zaawansowania ciąży w składzie płynu owodniowego pojawia się więcej produktów przemiany materii, które pochodzą z moczu wydalanego przez płód. W płynie również znajdują się złuszczone komórki naskórka płodu, włoski lanugo oraz maź płodowa, która bezpośrednio otacza ciałko dziecka. Ilość płynu owodniowego w macicy wpływa również na wielkość noworodka, jeśli jego objętość się zmniejsza, wówczas tempo wzrostu płodu jest wolniejsze, a tym samym dziecko rodzi się mniejsze.

Dno macicy jest wyczuwalne ok. 4-5 cm nad pępkiem, a wysokość jej dna, mierząc od spojenia łonowego, wynosi ok. 24 cm.
Musisz uważać na ewentualne oznaki przedwczesnego porodu. Typowe objawy to skurcze przypominające bóle menstruacyjne, tępy ból w dolnej części pleców. Jeśli coś Cię zaniepokoi, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS