Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

35 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 35 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 33 cm, a całkowita długość płodu ok. 45 cm. Dziecko waży obecnie ok. 2500 g.
Ciałko malucha w dalszym ciągu obrasta w tłuszczyk. Dziecko bardzo dużo śpi. Rzadziej odczuwasz ruchy, jednak sa one silniejsze. Maluch ma mało miejsca w jamie macicy i możliwość ruchów jest ograniczona. Dziecko już doskonale odbiera sygnały optyczne, może już widzieć.

Dno macicy znajduje się ok. 35 cm od spojenia łonowego i ok. 15 cm nad pępkiem. Twoja masa od początku ciąży wzrosła o ok. 11 – 13 kg. W tym okresie możesz przeżywać gwałtowne zmiany nastroju. Jesteś bardzo drażliwa. Możesz cierpieć na bezsenność. Czujesz się silnie związana ze swoim nienarodzonym maleństwem.
Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdzi stopień dojrzałości szyjki macicy – jej skrócenia i rozwarcia.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne