Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Zajęcia dla dzieci

Warsztaty muzealne dla dzieci


Termin i miejsce

Muzeum w Bielsku-Białej

 
Wzgórze 16
43-300 Bielsko - Biała
tel: (033) 822 06 56
O zajęciach

Celem warsztatów jest wzbogacenie oferty oświatowej Muzeum poprzez szereg zajęć interaktywnych, interdyscyplinarnych, opartych przede wszystkim na bieżących i minionych wystawach czasowych Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Poprzez atrakcyjną formę i dynamikę zajęć, podyktowaną różnorodnością tematyczną wystaw, program ma w naszym założeniu zwiększyć zainteresowanie ofertą wystawienniczą Muzeum oraz położyć podstawy pod rozwój kompetencji odbiorczych u najmłodszych. Oferta ma również na celu promocję działalności Muzeum, jak i pozyskanie szerszego grona odbiorców. Nowa, zmodyfikowana forma lekcji muzealnych dostosowana jest do potrzeb, możliwości i wrażliwości dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Każde zajęcia łączą w sobie dwie formy przekazu. Na pierwsza część składa się krótkie wprowadzenie w tematykę danej wystawy. Druga część obejmuje zajęcia prowadzone przy użyciu metod aktywizujących.

Maksymalna ilość uczestników - 30 osób.


Propozycje tematów warsztatów dla dzieci organizowanych przez Muzeum w Bielsku-Białej:

SKĄD SIĘ WZIĘŁA MUZYKA?

Warsztat Skąd się wzięła muzyka? przeniesie dzieci w świat dźwięku i rytmu. W trakcie słuchania bajki dowiedzą się skąd się wzięła muzyka, dlaczego ludzie zaczęli grać i śpiewać, i z czego wykonywano pierwsze instrumenty. Dzieci będą miały możliwość posłuchania takich instrumentów jak trombita, róg pasterski, okaryny, gwizdki, piszczałki pasterskie, janczary i bębny. Na koniec dzieci wykonają swoje pierwsze instrumenty – grzechotki z kubków i ziarenek, następnie wykorzystają je do wspólnego grania.

HISTORIA BIELSKIEGO ZAMKU

Warsztat muzealny oparty jest o ekspozycję historyczną Muzeum w Bielsku-Białej. Na wstępie dzieci obejrzą makiety zamku bielskiego przedstawiające zmiany architektoniczne od średniowiecza do chwili obecnej oraz wysłuchają krótkiej prelekcji. W części praktycznej dzieci będą rysować poszczególne elementy zamku wycięte z kolorowej tektury. Następnie elementy te przylepią na tło, by wspólnie stworzyć jeden niepowtarzalny zamek. Zajęcia są okazją do zapoznania się z dziejami i architekturą zamku oraz zachęcą najmłodszych do pracy w grupie.

CO TO JEST GRAFIKA?

Warsztaty mają na celu poznanie i zrozumienie grafiki jako jednej z głównych dziedzin sztuk pięknych, obok malarstwa, rzeźby i rysunku. Na zajęciach zostaną zaprezentowane grafiki ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum w Bielsku-Białej. W trakcie zajęć objaśniony będzie proces technologiczny poszczególnych technik graficznych: dla najmłodszych dzieci (3-7 lat): drzeworyt, miedzioryt, linoryt, dla starszych dzieci (od 7 lat): dodatkowo: litografia, gipsoryt, akwaforta, akwatinta. W tym celu przygotowane będą matryce graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej oraz wypożyczone od artystów zaprzyjaźnionych z Muzeum. W części praktycznej uczestnicy zajęć, w grupach wykonają proste ćwiczenie graficzne, polegające na odciskaniu grafiki z wcześniej przygotowanych matryc eksperymentalnych.

PORTRET

Na początek dzieci obejrzą portrety z kolekcji Muzeum w Bielsku-Białej powstałe na przestrzeni 130 lat wyeksponowane w korytarzu biegnącym wzdłuż skrzydła południowego zamku. Zapoznają się z pojęciem portretu w malarstwie, a w części praktycznej wykonają ćwiczenia plastyczne, m.in. wspólne kolorowanie portretu.

BYŁO RAZ JEDNO RZEMIOSŁO

Podczas warsztatu dzieci dowiedzą się czym zajmowali się druciarze, czy zawód druciarza jest jeszcze potrzebny i co dzisiaj można wyczarować z drutu. Dzieci obejrzą unikatowe wyroby druciane na wystawie Było raz jedno rzemiosło (z historii słowackich wyrobów z drutu), a części praktycznej wykonają własne dzieła z drutu.


MAGIA KOLĘDOWANIA

Dlaczego tak bardzo lubimy Boże Narodzenie? Po co przebierańcy chodzą po kolędzie? Dlaczego turoń bodzie rogami, a groźny niedźwiedź jest kosmaty? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatu bożonarodzeniowego Magia kolędowania. Dzieci zobaczą szopki kukiełkowe, kostiumy przebierańców bożonarodzeniowych i maski ze zbiorów etnograficznych Muzeum. Wszystko po to, by móc samemu stworzyć własną maskę kominiarza czy niedźwiedzia i wczuć się w rolę kolędnika niosącego życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności.
(warsztaty prowadzone w grudniu i styczniu)


WIELKANOCNY GAIK

Podczas warsztatu dzieci poznają zwyczaje i symbolikę świąt Wielkiej Nocy. Dowiedzą się jak dawniej obchodzono Wielki Tydzień, co musi znaleźć się w wielkanocnym koszyku i dlaczego ozdabiamy pisanki. W części praktycznej dzieci wykonają wspólnie zielony gaik, czyli drzewko ozdobione pisankami i wstążkami, z którym chodzono kiedyś w poniedziałek wielkanocny ze świątecznymi życzeniami.
(warsztaty prowadzone w marzec i kwietniu)


Wiek

minimalny: 5 lat

Cena

normalny: 90 PLN

Organizator

Muzeum w Bielsku-Białej

 
Wzgórze 16
43-300 Bielsko - Biała