Sprawdź koniecznie
  Warto kupić
  Ważne tematy

  Ozdoby choinkowe z materiałów naturalnych

  -
     

  Autor: Katarzyna Dec


  Materiały:
  * masa solna
  * przyprawy
  * farby
  * lakier
  * pędzle
  * makaron
  * klej do klejenia na ciepło

  Przygotowanie:
  1) ozdoby z masy solnej w kolorach natury:
  z masy wyciskamy/ wycinamy foremkami albo nożem różne formy świąteczne (choinki, bałwanki, gwiazdki itd) i w świeże jeszcze ciasto wciskamy lekko goździki, ziele angielskie, anyż, i inne przyprawi i nasiona. Zapiekamy na lekko brązowy kolor, po ostygnięciu lakierujemy bezbarwnym lakierem.

  2) ozdoby z masy solnej malowane:
  postępujemy jak wyżej, ale wypiekamy bez żadnych przypraw. Wyjęte formy i wystygnięte malujemy z jednej strony sprayem na złoto i srebrno (można potem domalować "śnieg" - kropeczki lub gwiazdki) a z drugiej uśmiechnięte buzie Mikołajom, bombki kolorowe choinkom, pyszczki zwierzętom.

  3) ozdoby z makaronu:
  Aniołki, Mikołaje, sklejone z różnego rodzaju makaronu za pomocą kleju z pistoletu, pomalowane potem na złoto. Główki to małe kuleczki zrobione z masy solnej, drewniane, lub ze styropianu. Aniołom robimy skrzydła z makaronu, lub po pomalowaniu na złoto z piórek , można postaciom dokleić włosy z włóczki. Buzie malujemy cienkim pędzelkiem.

  4) ozdoby z makaronu:
  Gwiazdki, symetryczne formy do złudzenia przypominające gwiazdkę śniegową, której urokiem jest przede wszystkim sama forma. Gwiazdki malujemy na srebrno bądź złoto, albo brokatem. Można dokleić cekiny i koraliki. Pięknie się błyszczą.