Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Badania w diagnostyce niepłodności

Paweł Radwan - ginekolog-położnik
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Paweł Radwan
-
   

Badania są bardzo istotnym a nawet najważniejszym elementem leczenia niepłodności – pomagają określić kierunek oraz przebieg leczenia. Wyniki badań mogą wskazać co para powinna zrobić, aby zwiększyć szanse na ciąże. Ginekolog może skierować cię na badania do placówki specjalizującej się w leczeniu niepłodności lub do urologa w przypadku mężczyzny. Badania płodności dotyczą obojga partnerów.


Badania płodności kobiet

Wybór badań diagnostycznych i ich kolejność może być różna w zależności od uwarunkowań kobiety. Bardziej inwazyjne badania, takie jak laparoskopia diagnostyczna jest wykonywana tylko wtedy kiedy objawy wskazują na jej konieczność, lub gdy inne testy nie ujawniają żadnej przyczyny problemów z zajściem w ciąże.

Badanie przyczyn niepłodności dotyczącej kobiety obejmuje szereg metod, wśród których wymienia się:
 • Podstawowy wywiad lekarski to rozmowa na temat przebytych chorób, stylu życia czy uwarunkowań genetycznych.
 • Badania na obecność chorób przenoszonych droga płciową.
 • Badanie krwi pozwala zweryfikować poziom wielu hormonów, które określają płodność kobiety, m.in. LH, FSH, AMH.
 • USG wskazuje na obecność: zespołu policystycznych jajników, torbieli, mięśniaków macicy oraz pozwala określić czy występuje owulacja.
 • HSG ocenia drożności jajowodów oraz kształt macicy, a także wykrywa zmiany chorobowe endometrium (przerosty, polipy, zrosty śródmaciczne).

Badania/zabiegi dodatkowe (stosowane w zależności od sytuacji klinicznej):
 • Histeroskopia to technika pozwalająca nie tylko na wykluczenie i rozpoznanie zaburzeń w jamie macicy, ale również ich usunięcie.
 • Laparoskopia diagnostyczna – najbardziej inwazyjne badanie płodności, zabieg umożliwia ocenę budowy i położenia narządów miednicy mniejszej, ocenę drożności jajowodów oraz lokalizację zrostów.

Badania płodności mężczyzn:

Głównym badaniem wskazującym na płodność mężczyzny jest badanie nasienia.
Polega na ocenie i analizie próbki nasienia w laboratorium diagnostycznym. W przypadku wyniku odbiegającego od normy, według wskazań WHO, badanie powinno być powtórzone przynajmniej dwukrotnie.

Pozostałe badania płodności mężczyzny to:

 • Ogólne badanie lekarskie przez urologa
 • Specjalistyczne badanie nasienia (np. CASA) umożliwiające ocenę większej ilości parametrów niż tradycyjne badanie nasienia.
 • Badanie krwi, pozwalając sprawdzić poziom hormonów m.in. FSH, testosterony, a także LH, estradiolu czy prolaktyny. Zalecane w przypadku niskich parametrów nasienia.
 • Badania na obecność chorób przenoszonych droga płciową.
 • USG pozwalające na ocenę pęcherzyków nasiennych oraz moszny.
 • Badanie moczu po wytrysku w celu oceny wytrysku wstecznego.
 • Biopsja jąder w przypadku braku plemników w nasieniu

Wspólne badania płodności

Jeśli wymienione wyżej badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi wykonuje się testy wymagające zaangażowania obojga partnerów:

 • Test po stosunku (PCT) pozwalający ocenić interakcję zachodzącą pomiędzy spermą mężczyzny, a śluzem jego partnerki.
 • Genetyczne badanie kariotypu wykonuje się w przypadku nawracających poronień. Umożliwia ono wyszukanie zaburzeń genetycznych, które mogą powodować poronienia. Odbywa się to poprzez zwykłe badanie krwi.


Po wykonaniu serii badań diagnostycznych specjalizujący się w leczeniu niepłodności lekarz wspólnie z parą omawia wyniki badań i zostaje podjęta decyzja o postępowaniu leczniczym.

Paweł Radwan
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Inseminacja - najważniejsze informacje
  In vitro - najważniejsze informacje
  Przyczyny niepłodności mężczyzn
  Przyczyny niepłodności kobiet
  Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność
  Endometrioza a niepłodność


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.