![](/artykuly/jablka_chronia_przed_astma2.jpg) Brytyjski dziennik „Daily Mail” doniósł niedawno, że tamtejsi naukowcy opublikowali na łamach magazynu „American Journal of Respiratory Clinical Care Medicine niezwykle ciekawe wyniki badań dotyczących roli jabłek w zapobieganiu astmy.
Badacze ogłosili, że zjedzenie tylko dwóch jabłek tygodniowo obniża ryzyko zachorow .. czytaj dalej ![](/artykuly/kolka_jako_objaw_alergii.jpg) Kolka! Kolka? Kolka!?
Kolka!? To słowo wzbudza niepokój we wszystkich rodzicach. Utarło się przekonanie, że kolki nie można wyleczyć, a można złagodzić tylko jej objawy. Czy jest to prawda? Specyfików pomagających przy kolce można nabyć w aptece bardzo dużo, problem jest tylko w tym, że niestety u większość dzieci nie dają .. czytaj dalej Alergia pokarmowa to często pierwsza występująca w życiu człowieka postać choroby alergicznej. Spowodowana jest kontaktem z silnymi alergenami, jakimi są białka mleka krowiego. Sposobem na uchronienie dziecka przed uczuleniem na pokarm może być długotrwałe karmienie piersią (co najmniej przez 6 miesięcy), kt .. czytaj dalej
Jak donosi "New Scientist" naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Astmą i Alergią (SIAF) w Davos opracowali "modularne cząsteczki translokujące antygen" (MAT). Dzięki nim alergen trafia prosto do komórek odpornościowych znacznie szybciej niż w przypadku obecnie stosowanych injekcji. Wystarczy też stukrotnie mniejsza ilość alerge .. czytaj dalej Niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy" opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osoby, które w dzieciństwie regularnie uczęszczały na basen z chlorowaną wodą, są bardziej narażone na wystąpienie kataru siennnego.
W badaniach wzięło udział 2606 osób w wieku 35-74 lata, o udokumentowanej historii zdrowia, które dodat .. czytaj dalej Pojawienie się AZS u dzieci przed 60 dniem życia jest czterokrotnie częstsze w grupie noworodków, których mamy piły podczas ciąży alkohol (wypijały więcej niż 4 drinki tygodniowo).
Allan Linneberg z Research Centre for Prevention and Health w Glostrup University Hospital w Dani przeprowadził wraz ze współpracownikami badania na grup .. czytaj dalej |
W wielu przypadkach alergia uwarunkowana jest genetycznie. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta bowiem bardzo wyraźnie, gdy w rodzinie dziecka odnotowano takie jednostki chorobowe jak:
* astma oskrzelowa,
* atopowe zapalenie skóry,
* przewlekły alergiczny nieżyt nosa,
* nawracające pokrzywki na tle alergicznym
Związek między występ .. czytaj dalej Polega na eliminowaniu z diety dziecka kolejnych grup pokarmów, aż do momentu ustąpienia objawów alergii. Eliminacja odbywa się w następujących etapach:
etapeliminowany produkt1mleko krowie2wołowina, cielęcina3gluten4ryby i skorupiaki5cytrusy i banany6orzechy, migdały7kakao, czekolada8groch, fasola9pomidory10truskawki11miód
źród .. czytaj dalej skórneoddechowepokarmowenerwoweinnepokrzywkaobturacja oskrzeliulewanianadpobudliwośćkrwinkomoczzmiany zapalnenieżyt nosawymiotywzmożone napięcie mięśnioweniedokrwistośćwypryskwydłużony lub przyspieszony oddechbiegunka opóźnienie rozwojunadżerki jamy ustnejchrypkakolki niedożywienienadżerki wokół odbytukaszelkrew w stolcu
źr .. czytaj dalej |
|
Konsultant Krajowy w dziedzinie alergologii:
prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii WAM
ul. Szaserów 128
00-909 Warszawa
tel. (0-22) 810-29-09
Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie alergologii:
woj. dolnośląskie
prof. dr hab. Józef Małolepszy
SP Szpital Kliniczny nr 5
Klinika Chorób W .. czytaj dalej Szkoła dla Chorych na Astmę przy II Katedrze Chorób wewnętrznych CMUJ
Polskie Towarzystwo Zwalczania Chorób Alergicznych Oddział w Krakowie
ul. Skawińska 8
31-066 Kraków
tel. (012) 430 51 36, 431 23 45, 430 52 66 w.314
Ośrodek Edukacji dla Chorych na Astmę przy Stowarzyszeniu Zdrowe Płuca
ul. Banacha 1a
02-097 Warszawa
tel. ( .. czytaj dalej Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem pylenia roślin opracowanym i aktualizowanym przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.
zobacz KALENDARZ PYLENIA
.. czytaj dalej
|
Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na substancje, które normalnie nie powodują w organizmie negatywnych reakcji. Substancje wywołujące te objawy to tzw. alergeny.
Reakcja alergiczna może wystąpić w każdej części organizmu. Przeważnie jednak objawy występują na narządzie który miał bezpośredni kontakt z alergenem (na ale .. czytaj dalej Alergen to substancja wywołująca objawy alergii u osoby wrażliwej. Mogą nimi być substancje naturalne i syntetyczne. Zdarza się, że alergenami staje się to co wcześniej nam nie szkodziło. Uczulać może wszystko - pyłki roślin, pokarm, światło, leki, substancje chemiczne, roztocza kurzu. .. czytaj dalej Objawy alergii są różne, w zależności od alergenu.
Gdy dziecko ma alergię na pyłki roślin występować może u niego silny wodnisty katar, napady kichania, uczucie zatkania nosa, zapalenie spojówek, a także bóle głowy i zatok.
Alergia pokarmowa może objawiać się wymiotami, biegunką, wysypką (również atopowym zapaleniem sk .. czytaj dalej |
Amerykańscy naukowcy donoszą na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" o wynikach badań potwierdzających tezę, iż dzieci, które w pierwszym roku życia przeszły kilka infekcji z gorączką, rzadziej w przyszłości stają się alergikami.
Naukowcy twierdzą wręcz, że sterylne warunki mogą przyczyniać się do wzrostu pod .. czytaj dalej W okresie jesienno – zimowym to on jest największym wrogiem alergików. Wysuszone powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, rzadziej wietrzone pomieszczenia sprzyjają zwiększającej się liczbie roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie roztocza mają ułatwione zadanie w dostaniu się do naszego układu od .. czytaj dalej Uczulenie na pyłki to najbardziej rozpowszechniony rodzaj alergii. Dokuczliwe i nieustanne pociąganie nosem to jej znak rozpoznawczy. Łzy w oczach, które temu towarzyszą to również nie oznaka radości z nadejścia upragnionej wiosny.
W tym właśnie okresie alergia na pyłki osiąga swoje apogeum, a katar sienny staje się codziennością .. czytaj dalej |
|
|