ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni?

-
Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni?
Trwająca na całym świecie pandemia koronawirusa COVID-19 zmusza nas do stosowania wszelkich możliwych metod w walce z patogenem. Środki bezpieczeństwa i higieny musimy stosować na każdym kroku, zarówno wychodząc do sklepu po najpotrzebniejsze zakupy, jak i przebywając w domach. Dokładne mycie rąk mydłem, to oczywiście podstawa, ale pamiętajmy także o odkażaniu powierzchni i przedmiotów znajdujących się dookoła nas.

Co powinniśmy dezynfekować w domu?


Każdy z nas stara się na bieżąco utrzymywać porządek i czystość w swoim domu, czy najbliższym otoczeniu. W czasie pandemii to jednak nie wystarczy. Musimy zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo dokładniej dezynfekując otaczającą nas przestrzeń. Płynem do dezynfekcji powierzchni, który zabije niemal wszystkie zarazki (bakterie, grzyby, wirusy), możemy nasączyć zwykłą szmatkę i przetrzeć blaty, klamki, kierownicę w samochodzie czy inne powierzchnie w domu i poza nim, których dotykamy.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji powierzchni?


Na rynku dostępne są gotowe preparaty do dezynfekcji, jeśli jednak takich nie posiadamy, możemy płyn odkażający wykonać sami i przelać do czystego, dokładnie umytego pojemnika z atomizerem. Pojawiły się różne przepisy na takie środki, poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Płyn do dezynfekcji rekomendowany przez WHO

Przepis oparty jest na wodzie utlenionej i spirytusie. Najważniejsze w jego wypadku są proporcje i odpowiednie stężenie alkoholu. Na około 1000 ml środka odkażającego potrzebujemy:
 • 835 ml alkoholu izpopropylowego/etylowego o stężeniu 95% (można użyć również spirytusu rektyfikowanego)
 • 40 ml wody utlenionej
 • 15 ml gliceryny
 • 110 ml wody (destylowanej lub przegotowanej)
 • 6-9 kropli olejku z drzewa herbacianego (ma właściwości antyseptyczne i nada płynowi świeżego zapachu)

Tak wykonany płyn będzie gotowy do użycia po upływie 72 godzin, wówczas woda utleniona rozprawi się ze wszystkimi zarazkami, które mogły znajdować się w butelce albo wodzie (jeśli została użyta woda utleniona).
Pamiętajmy!! Środek należy przechowywać tak, jak inne chemikalia i uważać, żeby dzieci nie miały do niego dostępu.

Środek do dezynfekcji powierzchni z octem

Jeśli nie przeszkadza nam zapach octu możemy skorzystać z takiego składu:
 • 500 ml octu
 • 400 ml wody
 • 50 ml wody utlenionej

Wszystkie składniki zmieszać ze sobą.

Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie spirytusu salicylowego i olejków eterycznych

Do wykonania mikstury potrzebujemy:
 • 150 ml alkoholu o stężeniu 60% (nie mniejszym, żeby nie ograniczać skuteczności preparatu) – może to być spirytus salicylowy
 • 8-10 kropli naturalnego olejku o właściwościach odkażających (najlepiej z drzewa herbacianego, ale może też być to olejek cytrynowy, pomarańczowy, tymiankowy, goździkowy, lawendowy, cynamonowy, pieprzowy, jałowcowy)
 • kilka kropli ekstraktu z aloesu

Podane składniki zmieszać ze sobą.

I jeszcze jeden bardzo prosty przepis:
 • 80 ml alkoholu wysokoprocentowego
 • 20 ml wody przegotowanej lub destylowanej
 • 1-3 krople olejku eterycznego (jeśli nie posiadamy olejku, możemy dodać odrobinę kwasku cytrynowego w celu zniwelowania zapachu alkoholu)

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą.

Koronawirus - domowy płyn do dezynfekcji

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni? - dodano: 2020-04-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.