ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie w pokoju dziecka?

-
Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie w pokoju dziecka?
Urządzenie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie, z jednej strony chcielibyśmy, by pokój dziecięcy pasował idealnie do reszty mieszkania, z drugiej zdajemy sobie sprawę, że najważniejsza jest funkcjonalność. Nie musimy oczywiście rezygnować z tego, że zależy nam na spójności w wystroju wnętrz w domu, musimy jednak skupić się przede wszystkim na dopasowaniu pomieszczenia do potrzeb naszej pociechy. Podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia w pokoju dziecka, by zarówno ono czuło się w nim doskonale i by rodzice byli zadowoleni.

Oświetlenie w pokoju dziecka - czym powinno się charakteryzować?


Przede wszystkim oświetlenie w pokoju dla dziecka powinno być dobrane pod jego kątem. Podstawowe kryterium stanowi oczywiście wiek naszej pociechy. Inaczej wybiera się lampy do pokoju niemowlaka, inaczej dla dziecka starszego. Punkt ten od razu prowadzi do kolejnej bardzo ważnej cechy przy wyborze oświetlenia w pokoju dziecięcym - funkcjonalność. Jest ona tak samo ważna w wyborze oświetlenia jak przy aranżacji przestrzeni. Dlatego też lampy w pokoju małego dziecka będą różniły się od tych wykorzystanych w pokoju przedszkolaka.

W obu przypadkach warto pomyśleć o lampce nocnej, która stojąc przy łóżko będzie dawała delikatne światło pozwalając maluszkowi spokojnie zasnąć. Takim przykładem może być lampka nocna do pokoju dziecięcego np. Wolf, Owl czy Excavator od HappyMoon, która dając delikatne światło pozwala dziecku się wyciszyć, nie stymulując go dodatkowymi bodźcami przed snem. Lampki te można ustawić na stoliku bądź zawiesić na ścianie.

Osobom, które dopiero spodziewają się pociechy lub planują remont w pokoju dzieci polecamy uniwersalne rozwiązanie, jakim są lampy Zuma Line, a zwłaszcza popularne spoty ledowe. Aby zapewnić swobodę aranżacji przestrzeni, a w przyszłości móc dowolnie przestawiać meble doskonale sprawdzą się m.in. spoty Rondoo od Zuma Line, które wyróżnia regulowany kąt padania światła. Dzięki tej funkcji, w zależności od ustawienia mebli czy wieku dziecka, można dowolnie zmieniać kierunek światła.

Cechy dobrej lampy do pokoju dziecka


Dzieci w różnym wieku mają odmienne potrzeby i musimy to uwzględnić. Bardzo ważną cechą o której nie wolno zapominać jest bezpieczeństwo. Musimy mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku młodszych szkrabów. Idealne oświetlenie nie może posiadać ostrych krawędzi oraz musi być wykonane z trwałego materiału odpornego na uszkodzenia.

Idealne lampki do pokoju dziecka to również takie, których materiał wykonania jest ekologiczny i posiada certyfikaty bezpieczeństwa, nie może również się nagrzewać. Małe dzieci mogą bowiem próbować skosztować takiej lampki, priorytetem jest więc, by nie wyrządziły sobie krzywdy. Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku lampy stołowej do pokoju dziecka jest wybranie oświetlenia LED. Dzięki zastosowanej technologii lampy LED nie nagrzewają się, co uchroni dziecko przed ewentualnym oparzeniem.

Wiele osób lubi aranżować pokój dzieci pod względem płci. Aby to ułatwić wielu producentów posiada w ofercie np. lampy inspirowane naturą, wśród których szczególnie polecamy lampy Umage (m.in. kolekcje Eos, Silvia, Conia) czy lampy Maytoni (np. lampa Bird z rzeźbionym ptaszkiem).

Lampy wiszące do pokoju dziecięcego


Często zdarza się tak, że pokój dziecięcy nie jest zbyt duży. W pierwszym momencie, gdy szukamy oświetlenia do pokoju dziecięcego o niewielkich wymiarach, przychodzą nam na myśl lampy wiszące. I jest to bardzo dobry pomysł. Oświetlenie sufitowe pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pokoju dziecka. Nie musimy tracić cennego miejsca na szafkach na umieszczenie źródła światła. Co więcej, dobrze przemyślana lampa sufitowa może dać wystarczającą ilość światła, które oświetli każdy zakamarek pokoju naszego malucha.

Zaletą lamp wiszących dla dzieci jest również to, że są one w pełni bezpieczne. W tym przypadku materiał wykonania nie jest już tak istotny, ponieważ żaden maluch nie dosięgnie takiej lampy. Dzięki temu zarówno dziecko, jak i lampa są bezpieczne.

Ciekawe lampy wiszące do pokoju dziecięcego to między innymi lampy Ideal Lux. W ofercie producenta występują między innymi typowo dziecięce modele np. lampa 136318 Avion-2 SP3 wykonana z drewna. Idealnie rozświetli pokój dziecięcy, a przy tym będzie jego ozdobą. Każde dziecko ucieszy się z lampki w kształcie samolotu, która zawieszona na suficie sprawia wrażenie jakby leciała. Które dziecko nie chciałoby takiego samolocika?

Lampy do pokoju dziecka - niemowlaka, przedszkolaka, nastolatka


Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie do pokoju dziecka musi być dobierane pod kątem jego wieku, gdyż dzieci szczególnie w początkowym okresie dojrzewania mają odmienne wymagania. Warto również mieć na uwadze, że im młodszy maluch tym więcej czasu przebywa z rodzicami. Uwzględnienie tego w postaci dodania oświetlenia stołowego, które mogłoby znaleźć się np. przy fotelu na którym karmisz maluszka ułatwiłoby znacznie nocne wizyty w dziecięcym pokoju.

Przedszkolakowi na pewno spodobałyby się lampki z jego ulubionym bohaterem bajkowym, ponieważ w tym wieku już trzeba liczyć się z gustem swojego dziecka, które czasem bardzo wyraźnie podkreśla czego chce. Dla kilkulatka dobrym pomysłem są również lampki w kształcie literek bądź cyfr. Wprowadzenie nauki do życia codziennego ułatwi naszemu dziecku zapamiętywanie, a dodatkowo będzie dobrą zabawą.

Przy wyborze oświetlenia do pokoju nastolatka najlepiej skonsultować z nim wystrój jego pokoju. W tym wieku ma się już wyrobione zdanie i gust, dlatego warto wziąć je pod uwagę i nie narzucać swojego rozwiązania. Dobrym przykładem lamp do pokoju nastolatka mogą być lampy Nowodvorski, np. kolekcja ROD. Te modne lampy designerskie wyglądają niezwykle ciekawie i nadają wnętrzom wyjątkowy charakter. Na pewno przypadną do gustu starszym dzieciom.

Oświetlenie w pokoju dziecka powinno być sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa, ale nie może być pozbawione ładnego i estetycznego wyglądu. W końcu zależy nam, by dziecko czuło się w swoim pokoju jak najlepiej. Wybierając dobrej jakości oświetlenie LED do pokoju dziecka, nie ważne czy to lampkę nocną czy lampę wiszącą możemy spodziewać się, że prędzej nasza pociecha wyrośnie i będzie wymagała zmiany oświetlenia, niż lampka przestanie działać.

Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie w pokoju dziecka? - dodano: 2020-07-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.