ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz, gdy mamy dziecko i psa?

-
Jak wybrać odpowiedni odkurzacz, gdy mamy dziecko i psa?
Obecność w domu zwierząt i dzieci determinuje konieczność zakupu dobrego odkurzacza. To urządzenie będzie niezbędne do utrzymania porządku we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, a także zapewni domownikom bezpieczeństwo i możliwość przebywania w czystych wnętrzach. Jednak nie każdy odkurzacz poradzi sobie z takim wyzwaniem. Sprawdź, jak wybrać ten najlepszy i najodpowiedniejszy do Twojego domu!

  1. Rodzaje odkurzaczy dla rodzin z dziećmi i psem
  2. Filtry to podstawa
  3. Cichy odkurzacz to spokój dzieci i psa
  4. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając odkurzacz do zadań specjalnych, jakim niewątpliwie jest czyszczenie powierzchni z psiej sierści i zanieczyszczeń wytwarzanych przez dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Należą do nich moc urządzenia, dodatkowe wyposażenie, zastosowany rodzaj filtrów oraz poziom hałasu.


Rodzaje odkurzaczy dla rodzin z dziećmi i psem


Rozważania o tym, jaki odkurzacz kupić, kiedy w domu mieszkają dzieci i pies, należy zacząć nie od wyboru najlepszego modelu, ale tego, który sprawdzi się najmniej. Dla posiadaczy psów nie najlepszym wyborem będzie odkurzacz wodny, szczególnie, jeśli podłogi ozdabiają dywany. W tym wypadku zaplątana we włókna dywanu sierść, po jej zmoczeniu, będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia niż na początku. Jak można przeczytać na https://www.oleole.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-wybrac-odkurzacz-do-siersci-zwierzecej-jaki-najlepszy-.bhtml, znacznie lepiej sprawdzą się odkurzacze, które posiadają specjalną szczotkę do odkurzania sierści, tzw. elektroszczotkę lub turboszczotkę. Obie są wyposażone w specjalny wałek z dodatkowymi włóknami, które perfekcyjnie zbierają sierść nawet z puchatych dywanów. Różnice między nimi są niewielkie - elektroszczotka jest zasilana energią elektryczną i może być wyłączona w każdej chwili, natomiast w turboszczotce mechanizm zasila powietrze i działa on non stop, jeśli tylko szczotka ta jest podłączona do włączonego odkurzacza. Dobrym wyborem może okazać się również odkurzacz bezworkowy. Jego niekwestionowaną zaletą jest brak worka, a więc nie trzeba martwić się jego wypełnieniem. Co więcej, brak worka sprawia też, że odkurzacz działa cały czas z taką samą mocą - w przypadku modeli workowych, spada ona nieco wraz z napełnieniem się worka.


Filtry to podstawa


Podczas odkurzania siła ssąca oczyszcza odkurzaną powierzchnię, jednak powietrze, które zostaje do tego użyte, musi znaleźć swoje ujście. I znajduje - w wylocie powietrza, który posiada każdy odkurzacz. Aby wraz z tym powietrzem do otoczenia nie wracały drobinki kurzu, alergeny i inne mogące stanowić niebezpieczeństwo dla domowników drobinki, konieczne jest kupienie odkurzacza z odpowiednimi filtrami. To, jak wiele filtrów może posiadać jeden odkurzacz, potwierdzają opisy poszczególnych modeli w sklepie https://www.oleole.pl/odkurzacze.bhtml. Z perspektywy rodzica najważniejszy jest jednak filtr HEPA. Jego cechę charakterystyczną stanowi możliwość wychwytywania nawet bardzo małych drobinek zanieczyszczeń, przez co są one zatrzymywane i nie wydostają się z odkurzacza. Obecnie filtr HEPA w odkurzaczach to już niemal standard, jednak rodzice małych dzieci powinni zwrócić uwagę nie tyle na obecność "jakiegoś" filtra, co na jego klasę. Za najefektywniejsze uznaje się aktualnie filtry HEPA H13 i HEPA H14, które dają niemal 100% skuteczności.


Cichy odkurzacz to spokój dzieci i psa


To co łączy dzieci, szczególnie te małe, i psa, to strach przed hałasem. Zarówno dzieci, jak i psy, boją się głośnych sprzętów. Czworonogi mają tendencję do ich atakowania lub chowania się przed nimi, natomiast dzieci płaczą i uciekają. Chcąc kupić odkurzacz idealny, warto więc zwrócić uwagę na poziom wytwarzanego przez niego hałasu. Optymalnym rozwiązaniem są jednostki wytwarzające nie więcej niż 70-80 dB. Osoby wrażliwe mogą też pokusić się o inwestycję w model jeszcze cichszy, który wytwarza hałas na poziomie zaledwie 45 dB. Cichy odkurzacz nie tylko zapewni spokój dzieciom i psu, ale również pozwoli na odkurzanie w czasie, w którym domownicy śpią - o tym, jak jest to istotne, wiedzą szczególnie matki niemowląt, dla których drzemka malucha to często jedyna okazja do zrobienia porządków.


O czym jeszcze warto pamiętać?


Odkurzacz kupujemy rzadko, dlatego nie warto iść na kompromisy - należy wybrać model, który w pełni spełnia stawiane mu wymagania. Te nie powinny być niskie. Chcąc kupić odkurzacz, który poradzi sobie z zarówno z zanieczyszczeniami powodowanymi przez psa, jak i dzieci, dobrze jest wybrać jednostkę o dużej mocy silnika i ssania. To warunek konieczny, jeśli w domu znajdują się dywany. Minimum jest 1600W mocy silnika i co najmniej 1/3 wydajności silnika, jeżeli chodzi o moc ssania - takie odkurzacze można znaleźć w sklepie Ole Ole. Przydaje się również możliwość regulacji mocy, dzięki której można dostosować aktualną moc urządzenia do rodzaju odkurzanych powierzchni. Znaczenie ma również pojemność odkurzacza (worka lub pojemnika na zanieczyszczenia). Trzeba jednak pamiętać, że im większa pojemność, tym większy będzie odkurzacz, co może mieć znaczenie dla właścicieli niewielkich mieszkań o małym metrażu.

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz, gdy mamy dziecko i psa? - dodano: 2020-10-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.