Przez zabawę do nauki - jazda na nartach « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przez zabawę do nauki - jazda na nartach

-
Przez zabawę do nauki - jazda na nartach
Czym narciarstwo powinno być dla dziecka? - Przede wszystkim dobrą zabawą!

Najważniejsze w nauce jazdy na nartach dzieci, podobnie jak w nauce każdego innego sportu - jest nie zniechęcenie ich. Małemu dziecku narciarstwo powinno się kojarzyć przede wszystkim z czymś fajnym i radosnym.
Już przed pierwszym wyjazdem w góry pokażmy naszemu maluchowi filmy, w których na nartach jeździ np. jego ulubiona kreskówkowa postać. Poszukajmy w sklepach drobiazgów związanych z górami - kolorowanek, naklejek, znaczków itp. Zaciekawmy dziecko i sprawmy, że nie będzie mogło doczekać się pierwszego wyjścia na stok.

Niezmiernie ważne w nauce jazdy na nartach są różnego typu gry i zabawy.

W wielu alpejskich ośrodkach (od niedawna również w Polsce) przygotowywane są specjalne narciarskie place zabaw dla dzieci. Znajdują się w nich zjeżdżalnie, dmuchane opony ślizgające się po śniegu, karuzele, slalomy ustawione z kreskówkowych postaci itp. Małe dziecko ma szansę poznać narciarstwo od zabawowej i bajkowej strony.

Kiedy już nadejdzie moment wpięcia się w narty i pierwszych ślizgów - uczmy dziecko opowiadając mu ciekawe historie, wchodząc w jego magiczny świat!

Nie zapominajmy też, że dzieci szybko się męczą i nie są w stanie długo skupić uwagi na jednej czynności! Róbmy częste przerwy, a jeżeli zauważymy, że maluch ciągle się rozprasza - przerwijmy zajęcia i np. ulepmy bałwana.

Dobrym pomysłem na naukę dzieci są przedszkola narciarskie prowadzone przez doświadczonych instruktorów. W trakcie zajęć dzieci nie tylko uczą się jeździć, ale również przebywają w grupie rówieśników, co pozytywnie wpływa na ich socjalizację.

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Dziecko może zacząć jeździć na nartach w wieku 3,5-4 lat (w zależności od ogólnej sprawności oraz ukształtowania mięśni i stawów). Jeżeli zdecydujemy się oddać dziecko pod opiekę instruktora ważne jest również to, jak przeżywa ono rozłąkę z rodzicem.

Co, jeżeli dziecko nie chce jeździć na nartach?

Jeżeli małe dziecko nie chce jeździć na nartach - nie zmuszajmy go do tego. Być może nie jest to jeszcze odpowiedni moment na rozpoczęcie nauki. Bawmy się z nim lepiąc kulki ze śniegu, bałwana, opowiadając mu śnieżne historie itp. Zacznijmy od oswojenia go ze śniegiem! Pamiętajmy - nic na siłę! Najgorsze, co możemy zrobić to zmusić dziecko do jazdy! Sprawimy wtedy, że nasz maluch już na początku swojej narciarskiej przygody przestanie lubić ten sport!

Pamiętajmy! Przez zabawę do serca:)

Przez zabawę do nauki - jazda na nartach - dodano: 2011-12-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.