
WARUNKI ATMOSFERYCZNE
Pamiętajmy, że warunki atmosferyczne w mieście mogą się bardzo różnić od tych, które zastaniemy w górach. Wraz ze wzrostem wysokości - zmniejsza się ciśnienie atmosferyczne, a powietrze staje się bardziej rozrzedzone. Pamiętajmy o aklimatyzacji - pozwólmy dziecku przyzwyczaić organizm do nowych warunków, szybszego oddechu i większego zmęczenia.
Na wyjazdach narciarskich dziecko może być narażone zarówno na zimno i śnieg, jak również przeciwnie - na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych, dlatego przed wyjściem na stok pamiętajmy o posmarowaniu twarzy dziecka tłustym kremem z filtrem UVA i UVB.
Niezależnie od pogody panującej w górach - gogle zawsze się przydają - zabezpieczają oczy zarówno przed śniegiem, wiatrem, jak również przed silnym promieniowaniem słonecznym.
ODPOWIEDNI UBIÓR
Bardzo ważne dla zdrowia dziecka jest odpowiednie ubranie - przede wszystkim ciepłe, nieprzemakalne spodnie i kurtka, czapka, rękawiczki, bielizna termiczna oraz ciepłe narciarskie skarpety.
KASK I OCHRANIACZE
Jedną z najważniejszych części narciarskiego ekwipunku dziecka jest kask! Osobiście jestem zwolennikiem jazdy w kasku bez względu na wiek, jednak według prawa w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do 16 roku życia.
W obecnych czasach do dyspozycji mamy bardzo wiele elementów ochrony przed ewentualnymi urazami i kontuzjami. Na rynku dostępne są różnego rodzaju ochraniacze i protektory - szczególnie polecam ochraniacze na kręgosłup - tzw. żółwie. Chronią one zarówno kość ogonową, jak i pozostałe odcinki kręgosłupa.
STAN NART I WIĄZAŃ
Przed wyjściem na stok koniecznie pójdźmy do serwisu narciarskiego, w którym specjalista sprawdzi stan nart i wiązań naszego dziecka. Dobrze ustawiona siła wypięcia w wiązaniach ochroni je przed poważniejszą kontuzją spowodowaną niewypięciem się nart podczas upadku.
ROZGRZEWKA
Nie zapominajmy o rozgrzewce! Nierozgrzane mięśnie i stawy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje.
NUMERY ALARMOWE
Wychodząc na stok powinniśmy również znać numery ratunkowe!
112 - międzynarodowy numer alarmowy z telefonów komórkowych.
+48 601 100 300 - GOPR i TOPR.
W każdym ośrodku narciarskim dostępny jest również bezpośredni numer do miejscowych ratowników.
MIĘDZYNARODOWY DEKALOG NARCIARSKI FIS
Pamiętajmy, że oprócz nas ze stoku korzystają również inni narciarze i zarówno ich, jak i nas obowiązuje Międzynarodowy Dekalog Narciarski FIS
Bezpieczeństwo dzieci na stoku - dodano: 2011-12-15