ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Strój przedszkolaka, czyli w co ubrać dziecko do przedszkola

-
Strój przedszkolaka, czyli w co ubrać dziecko do przedszkola
Ubieranie smyka do przedszkola? Wydawałoby się – nic prostszego. A jednak, na pewne kwestie należy zwrócić baczną uwagę. Z pewnością najważniejsza jest wygoda oraz oczywiście zdrowie dziecka.
Najczęstszymi pytaniami rodziców, którzy dopiero zaczynają przyprowadzać swoje pociechy do przedszkola, są: „w co ubierać dziecko” oraz „czy to mogą być dresy”. Warto zatem te kwestie wyjaśnić.

Zdrowe, czyli…


Ubranka do przedszkola muszą służyć zdrowiu dziecka. Przede wszystkim oznacza to dobór odpowiednich materiałów. Najlepiej sprawdza się tutaj bawełna, która pozwala dziecięcej skórze oddychać. Syntetyczne tkaniny albo ich dodatki w sporej ilości będą sprawiały, że skóra malca będzie się nadmiernie pocić.
Drugim ważnym aspektem jest odpowiednia grubość czy ilość warstw ubrania. W przedszkolach często panuje dosyć wysoka temperatura w pomieszczeniach, należy zatem ubrać dziecko „na cebulkę” – czyli tak, aby w każdej chwili mogło ono rozebrać się do koszulki z krótkim rękawem albo założyć na siebie dodatkową warstwę ubrania.
Istotny jest również odpowiedni rozmiar. Ubranie nie może być za duże, ponieważ jego noszenie grozi potknięciem się i upadkiem – łatwo to sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę na przykład zbyt długie nogawki spodni. Za małe ubranie krępuje ruchy, więc również nie powinno być zakładane.

Wygoda ponad wszystko

Ubranie przedszkolaka musi być przede wszystkim wygodne. Są rodzice, którzy ubierają swoją pociechę w dżinsy, które zapinane są na małą zasuwkę. Choć oczywiście wygląda to atrakcyjnie, to taki model spodni nie nadaje się do przedszkola – większość dzieci nie ma jeszcze umiejętności sprawnej obsługi tego typu zapięcia, co uniemożliwia pełną samoobsługę np. w toalecie.
Warto też zauważyć, że przedszkolak jest niezwykle ruchliwy – biega, skacze, kuca i tańczy. Sztywny materiał dżinsowy uniemożliwia mu pełną swobodę podczas tych aktywności, podobnie jak np. sztruks. Dlatego najlepiej sprawdzają się spodenki z bawełny.
W przypadki dziewczynek świetnie idealne są różnego typu sukienki albo spódniczki w połączeniu z rajstopami/leginsami. Jednak i tutaj warto postawić na wygodę dziecka – nieco sztywniejsza, choć niewątpliwie ładna sukienka z pewnością będzie niewygodna, gdy dziewczynka będzie chciała np. dłużej porysować. Dlatego wszystkie tkaniny tiulowe, dżinsowe czy ozdobione kokardkami i innymi dodatkami warto zachować raczej na szkolne przedstawienia.

Jakość

Kwestią sporną co do ubranek przedszkolnych bywa ich… jakość. Niektórzy rodzice twierdzą, że nie ma sensu kupować dziecku bardzo dobrych jakościowo ubrań, ponieważ i tak często są one niszczone. Dziecko maluje, wycina, klei – wobec czego na ubraniach pozostają często trudne do wyczyszczenia plamy. Czy oznacza to jednak, że ubrania dla dziecka powinny być niskiej jakości?
Niekoniecznie. Dobre gatunkowo ubranie jest uszyte z dużą dbałością o szczegóły, co zapobiega rozdzieraniu i zbyt szybkiemu wyciąganiu się tkanin. Aplikacje, które dodają atrakcyjności ubrankom dziecka, wytrzymują dłużej i odporne są na wielokrotne pranie. Także wszelkie gumki, zapięcia czy zamki są bardziej wytrzymałe i rzadziej się zacinają – co oczywiście ma znaczenie, gdy malec chce ubierać się samodzielnie. Warto więc wybrać materiały lepsze jakościowo – co wcale nie oznacza tych z najwyższej, cenowej półki.

Strój przedszkolaka, czyli w co ubrać dziecko do przedszkola - dodano: 2014-06-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.