ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać?

-
Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać?
Spodziewacie się dziecka? Przyszedł czas na zakup mebli do pokoju dziecięcego? Gubicie się w gąszczu ofert i nie do końca wiecie czym kierować się podczas zakupu? Estetyka jest ważna, cena również, ale zasadniczym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnych mebli, powinno być bezpieczeństwo dziecka. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru odpowiednich mebli dla waszej pociechy.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Na pewno dokładacie wszelkich starań, by pokój waszego dziecka urządzony był gustownie, przemyślanie, wszystkie kolory i elementy wystroju współgrały ze sobą. Wybieracie meble o nowoczesnym designie i w przystępnej cenie. Nim zdecydujecie się na zakup mebli, upewnijcie się, że spełniają one normy bezpieczeństwa, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.

Dokonajcie oceny wizualnej mebli, ale nie zapomnijcie dopytać sprzedawcy czy dany mebel posiada stosowny certyfikat, a jago trwałość i jakość zostały potwierdzone przez uprawnione do tego laboratorium. - W przypadku tych wyrobów dla każdego z rodzajów mebli opracowano indywidualne wytyczne w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Osobne normy określają wymagania, przykładowo dla łóżeczek dziecięcych, osobne dla przewijaków, a jeszcze inne dla krzesełek wysokich przeznaczonych do karmienia. Część wymagań normatywnych jest podobna. Każda z norm mówi o konieczności zaokrąglenia lub fazowania wszystkich dostępnych dla użytkownika naroży i krawędzi oraz wyeliminowania niebezpiecznych miejsc potencjalnego kleszczenia palców lub innych części ciała – mówi dr inż. Michał Bak, Kierownik Laboratorium Mechanicznego TÜV Rheinland Polska.

Na co zwrócić uwagę?

Wszystkie meble dziecięce powinny być pozbawione ostrych krawędzi, a odkryte narożniki i wystające części zukosowane, wszelkie zadziory wyeliminowane. Szuflady i szafki powinny posiadać mechanizmy bezpiecznego zamykania, uniemożliwiające zakleszczenie i przytrzaśnięcie palców i dłoni. Elementy mechaniczne to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę, równie ważne jest, by meble były bezpieczne dla dziecka pod względem chemicznym. Oznacza to, że materiały, które wchodzą w kontakt ze skórą dziecka nie mogą zawierać metali ciężkich. Wymóg ten dotyczy zarówno lakierów, jakimi pokryte są elementy drewniane, jak i tworzyw sztucznych stosowanych na podkładki w przewijakach czy wszelkich tworzyw, z których wykonano elementy wzmacniające lub dekoracyjne.

Sprawdź certyfikaty

Mając na uwadze, że małe dziecko w początkowych miesiącach życia najwięcej czasu spędza w łóżeczku lub kołysce, kupując taki mebel warto zwrócić uwagę, czy jego producent zadbał o wszystkie ważne aspekty. Łóżeczka i kołyski mieszkaniowe podlegają bowiem wymaganiom grupy norm PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001]. Dotyczą one bezpieczeństwa oraz szczegółowo precyzują metody badań.

Wszystkie łóżeczka i kołyski wykonane z drewna, a takie są najbardziej popularne, nie powinny nosić śladów zgnilizny czy ataku owadów. Zastosowane do produkcji drewno powinno być czyste i wolne od porażenia biotycznego.Łóżeczka dziecięce lub łóżeczka składane o długości 900 mm do 1400 mm z kolei podlegają regulacjom zawartym w normach PN-EN 716-1 +A1:2013-06 oraz PN-EN 716-2 +A1:2013-06. Producenci często wprowadzają do obrotu łóżeczka, które z dziecięcego można przerobić na łóżka dla dzieci starszych (tzw. młodzieżowe) demontując boczne ramiaki ze szczebelkami. W myśl obowiązujących przepisów prawnych, łóżko o długości większej iż 140 cm traktowane jest jednak jako łóżko dla dorosłych i podlega wymaganiom normy [PN-EN 1725:2001].

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy do czterolatka śpiącego w takim łóżeczku podchodzi rodzic i siada na krawędzi. W takiej sytuacji rama łóżka wykonana najczęściej z delikatnych listew drewnianych może nie utrzymać ciężaru rodzica i załamać się prowadząc do powstania zagrożenia zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Decydując się zatem na zakup mebla do leżenia należy szczególną uwagę zwracać na jego przeznaczenie i wytrzymałość – mówi ekspert TÜV Rheinland Polska.

Regulacjom podlegają również opakowanie, instrukcja użytkowania oraz etykieta.Jak sprawdzić certyfikat?

Kupując meble dla dziecka upewnijcie się, że faktycznie spełniają one wymogi bezpieczeństwa. Najlepszą wskazówką dla rodziców jest weryfikacja czy meble zostały przebadane przez niezależne laboratorium i posiadają certyfikat międzynarodowej jednostki certyfikującej. Jedyną międzynarodową jednostką działającą na terenie Polski, posiadającą laboratoria badawcze i jednostkę certyfikującą wyroby meblowe jest TÜV Rheinland.

Meble spełniające określone wymogi certyfikacji, na etykiecie będą posiadały znak zgodności TÜV Rheinland.

Reasumując, wybierając spośród bogatej oferty mebli dla dzieci, warto dokonać świadomego zakupu produktu przebadanego. Kupując produkt certyfikowany, zyskujecie pewność, że wasze dziecko jest bezpieczne, a korzystanie z wyrobu nie zagraża zdrowiu maluszka.
Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać? - dodano: 2015-06-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.