ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pierwszy rowerek dla dziecka

-
Pierwszy rowerek dla dziecka
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka, to decyzja bardziej skomplikowana, niżeli mogłoby się wydawać. To też niemały wydatek (dlatego warto zerkać na różne strony z kodami i promocjami na rowery do Smyka, czy innych sklepów). Lepiej więc wyboru dokonać świadomie.

Na rynku znajdziemy modele różniące się nie tylko tym, dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone, ale również swoją funkcjonalnością, o estetycznych aspektach już nie wspominając. Jak nie dać się zwariować i kupić rowerek, który będzie najodpowiedniejszy dla naszej pociechy?

Rowerek biegowy


To rowerki, które od kilku lat robią furorę na całym świecie – szczególnie ich drewniane wersje. Dlaczego tak wielu rodziców zdecydowało się na ich zakup? To idealne rozwiązanie na sam początek – rowerkami tymi, w zależności od rozwoju psychofizycznego dziecka, mogą jeździć już półtoraroczne maluchy, a niekiedy nawet i młodsze.

Nie tylko wiek i rozwój ruchowy jest ważny, ale również wzrost. Tego typu zabawki skierowane są do dzieci, których wzrost przekracza 80 cm. Jako że jazda na tym rowerze polega na odpychaniu się nogami od podłoża, dziecko musi być w stanie przy prawie wyprostowanych kolanach swobodnie postawić stopy na ziemi (siodełko nie może być za wysoko i powinno być regulowane). Jednoślad ten pozbawiony jest pedałów, a jego podstawowym zadaniem jest wypracowanie u dziecka umiejętności utrzymania równowagi oraz koncentracji. Maluchy doskonale odnajdują się na tego typu rowerkach i w zależności od rozwoju ruchowego, a zatem swoich możliwości, dostosowują prędkość jazdy. Ta będzie rosnąć wraz z czasem, kiedy tylko pociecha poczuje się pewniej na swoim jednośladzie. Pamiętajmy jednak, że nawet na samym początku, kiedy nie mówimy o zawrotnym tempie jazdy, warto wyposażyć dziecko w kask ochronny.

Pierwszy rowerek dla dziecka
Niektóre dzieci na samym początku podchodzą do rowerków biegowych z dużą niechęcią lub po pierwszych nieudanych próbach jazdy szybko się zniechęcają. Nie należy wtedy zmuszać ich do zabawy. Można zachęcić szkraba do kolejnego podejścia, dodać mu odwagi, pokazując, że cały czas jesteśmy obok, ale na tym nasze działania powinny się kończyć. Niekiedy dzieci dopiero po kilku miesiącach przekonują się do tego typu aktywności. Właśnie dlatego dodatkowym plusem rowerków biegowych jest ich niewielka waga – niejeden raz rodzic skończy spacer z rowerem pod pachą.

Przy zakupie tego typu zabawki, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona ręczny hamulec. Na samym początku hamowanie nogami będzie w pełni wystarczać. Kiedy jednak dziecko poczuje się na rowerze pewniej i zacznie osiągać szybsze prędkości, hamulec będzie konieczny. Dodatkowo przyzwyczai malucha do operowania nim i ułatwi pierwsze kroki na normalnym rowerze. Warto zwrócić też uwagę na kształt siodełka – musi być takie, aby dziecko z niego się nie ześlizgiwało, oraz na ramę rowerka – ma być solidna, tak aby ewentualne upadki nie sprawiły, że zabawka będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.

Rowerek trójkołowy


Jeśli dziecko nie miało wcześniej do czynienia z rowerkiem biegowym, rowerek trójkołowy będzie świetnym rozwiązaniem, zanim maluch przesiądzie się na normalny rower. Tradycyjne rowery tego typu skierowane są do dzieci powyżej 3. roku życia, ale na rynku znaleźć można też modele przystosowane do użytkowania przez maluchy powyżej 10 miesiąca (spełniają one wówczas funkcję wózka).

Pierwszy rowerek dla dziecka
Rozwijają koncentrację oraz uczą jak operować pedałami i kierownicą. Zaletą wielu z nich jest wyposażenie w specjalną rączkę, pozwalającą na prowadzenia pojazdu przez dorosłego. To udogodnienie, z którego skorzystają szczególnie początkujący użytkownicy trójkołowców – rodzic ma bowiem możliwość pchania roweru oraz sterowania nim. Wraz z nabyciem pewności siebie przez dziecko, można ograniczać pomoc przy jeździe.

Rowerki trójkołowe, to najbardziej zróżnicowane rowerki dla dzieci na rynku. Niektóre z nich są przeznaczone dla młodszych dzieci, inne dla starszych. W przypadku tych pierwszych, nie posiadają one klasycznego siodełka, a fotelik z zagłówkiem. Niekiedy wyposażone są też w pasy. Mogą posiadać podnóżek, który przydaje się w okresie, kiedy dziecko nie sięga jeszcze do pedałów, a także funkcję blokady kierownicy, tak aby tylko rodzic miał wpływ nad kierunkiem jazdy. Przed zakupem, tak jak w przypadku rowerków biegowych, należy sprawdzić czy zabawka jest wykonana z wysokiej jakości materiałów – tylko wtedy możemy liczyć na to, że będzie służyć nam przez dłuższy czas.

Rower z pedałami


Dzieci, które rozpoczęły swoją rowerową przygodę od rowerków biegowych nie powinny mieć problemu ze złapaniem równowagi na normalnym rowerze. Dodatkowo zamontowane boczne kółka raczej nie będą konieczne.

Pierwszy rowerek dla dziecka
Również tym maluchom, które wcześniej miały do czynienia z rowerkiem trójkołowym, przejście na „dorosły” rower powinno pójść w miarę sprawnie. Pociecha może przesiąść się już w wieku 4 lat. Należy wybrać taki pojazd, którego wielkość będzie odpowiednia. Rozmiar kół roweru dla dziecka powyżej 90 cm powinien wynosić 16”, zaś maluchy, których wzrost przekracza 110 cm, mogą wsiąść na rower z kołami 20”.

Równie ważne co wymiary kół, są wymiary ramy, które również zależą od długości nóg dziecka (pamiętajmy, że nogi mierzymy po wewnętrznej stronie). Na rowery z pedałami mogą wsiąść maluchy, których długość nóg przekracza 53 centymetry.Pierwszy rowerek dla dziecka


Nie kierujmy się jednak jedynie tymi wskazaniami. Ważne jest też bowiem, żeby podczas pedałowania dziecko nie ocierało kolanami o kierownicę, bez problemu mogło operować hamulcami oraz swobodnie dotykało piętami podłoża.

Znajdziemy wiele rodzajów rowerów z pedałami – miejskie, kolarzówki, rowery górskie. W przypadku pierwszego „dorosłego” roweru, najlepiej postawić na proste i funkcjonalne rozwiązania, ale o lepszej jakości, dzięki czemu rower przetrwa częste zmiany przerzutek „dla zabawy”, upadki i zderzenia, a także gwałtowniejsze hamowanie. Błotnik, światła, dobre hamulce i kilka przerzutek wystarczą. Z dodatkowym wyposażeniem lepiej poczekać, aż dziecko podrośnie.

Pierwszy rowerek dla dziecka - dodano: 2015-07-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.